Як виправдати любов до російського контенту: інструкція від поціновувачів “болотного гімна”

Ірина Бенцак 14:35, 25 Січня 2024
Колаж Бахмут IN.UA про росконтент
Ілюстрація Бахмут IN.UA

700 днів повномасштабного вторгнення, кривавий та жорстокий терор триває, росія щодня обстрілює українські міста та вбиває мирне населення і військових. Тим часом деякі українці продовжують споживати російський контент і спонсорувати ракети та дрони для армії рф.

Як поціновувачі низькосортного російського контенту виправдовують свої дешеві смаки, досліджувала SMM-менеджерка Бахмут IN.UA Ірина Бенцак.

Скільки дронів для росії оплатили українці

24 січня українська компанія Top Lead опублікувала інфографіку з цікавим розрахунками. Згідно з дослідженням “Економічної правди”, українці за останній рік поповнили гаманці російських блогерів та виконавців на 81,6 мільйона доларів. Зазначимо, що ці гроші спрямовані не на розвиток української музичної чи культурної індустрії, творців відеоконтенту, журналістів та медіа, а на підтримку розвитку інфопростору ворожої держави та статків росіян. При цьому податок, який потрапив безпосередньо у бюджет агресора, складає 5 мільйонів доларів.

За цю суму ворог може придбати близько 10 тисяч fpv-дронів (вартість одного дрона складає близько 500 доларів).

Проте цікавою є не так любов деяких українців до самознищення, себто споживання “узького” контенту та поповнення ворожого бюджету, як недолугі виправдовування та перекидання відповідальності. Майже всіх “захисників” російського контенту можна поділити на ключові категорії: зміст їхніх повідомлень однаковий, проте викладений різними словами. Серед “виправдовувань” часто трапляється й вороже ІПСО.

А як же корупція, а що депутати…

Ще у серпні 2023 року Головне управління розвідки Міноборони повідомило, що у кремлі затвердили тематику нового етапу інформаційної війни проти України. Згідно з їхніми даними, 25 серпня в адміністрації путіна відбулась нарада щодо чергового етапу інформаційної війни. Темою “зустрічі” стали наративи, спрямовані на дискредитацію України та вплив на партнерів у світі.

У списку опинилась “Тотальна корупція”: держава не бореться з корупцією, бюджет розкрадається, закупівлі не проводяться, покарань для корупціонерів немає. Очевидно, жнива цієї кампанії ми маємо змогу споживати сьогодні.

Звісно, ми не заперечуємо існування корупції в українських владних структурах, проте сьогодні маємо чимало інструментів для її виявлення. Ми можемо вимагати покарання для корупціонерів, привертати увагу до масштабних розкрадань і змушувати владу та органи контролю діяти. 

Деякі коментатори згадували скандальну сім’ю львівських бізнесменів Гринкевичів, які  за інформацією Міноборони завдали збитків на майже мільярд гривень. Не без суспільного розголосу цю справу не вдалось “зам’яти”. Після скандалів Міністерство оборони все ж розірвало угоди з компаніями, пов’язаними з Гринкевичами, які є одними із найбільших їхніх постачальників. Нині головний фігурант справи — бізнесмен Ігор Гринкевич — перебуває під вартою. Його затримали під час спроби дати хабар у 500 тисяч доларів. 

Син Роман також був затриманий, як і інші троє підозрюваних у справі. Всі вони перебувають під вартою. Мораль історії не в тому, що черговий корупціонер вирішив нажитись на державних грошах, а в тому, що суспільний розголос призвів до виявлення та затримання бізнесменів. Існування в українському інфопросторі таких новин говорить не про збільшення корупції, а безпосередньо сприяє її зменшенню, кожна людина може на це впливати. Більше про важливість моніторингу використання бюджетних грошей розповідала експертка Надія Бабинська у нашому матеріалі.

Тож, використання аргументів про корупцію та зловживання посадовців — це замилювання очей, за допомогою якого можна перенести відповідальність на інших. Відвертати увагу від своїх “гріхів” чужими — дуже зручно. Тож, встановити причинно-наслідкові зв’язки між споживанням російського контенту та корупцією в Україні — неможливо. Ці факти не пов’язані між собою і відповідальність за це несе особисто кожен: чи то кримінальну, чи то моральну.

У росіян вимкнена монетизація каналів YouTube

І це правда, але не спішіть радіти, адже на українцях вони все-таки продовжують заробляти. Ще у березні 2022 року стало відомо про те, що YouTube відключив монетизацію для своїх користувачів з рф, зокрема неможливими стали передплати Premium, Music Premium, спонсорство, суперчат, суперстікери та “мерч”. Видання Економічна правда звернула увагу на важливу деталь: обмеження стосувались лише користувачів, які перебувають на території рф. Ті, хто споживають контент за кордонами болотів, продовжать спонсорувати російських блогерів.

Скриншот Економічна правда

Окупанти навчились обходити санкції й всередині країни, тож просять глядачів вмикати VPN. Щодо призупинення створення нових AdSense (це сервіс, який власне дозволяє заробляти на рекламних показах чи передплатах Premium), ті, що були створені раніше, продовжують працювати, а нові легко можна купити. З виводом зароблених коштів теж проблем немає: залишаються банки, через які можна проводити SWIFT-розрахунки.

Тож саме українці нині є важливою жилкою для поповнення гаманців росіян: їх і просити не треба про вмикання VPN. 

Для тих, хто хоче позбутись згубної звички вживати російський контент, український розробник Тарас Сливка запустив сайт, де можна завантажити безкоштовне браузерне розширення stopRU. Це допоможе оперативно виявляти на платформі YouTube російськомовний контент та більше не рекомендувати його.

Дудь не зрадник 

Історію цього “ліберала” та “іноагента” досліджували Свідомі ще у 2022 році. Загалом Юрій Дудь не надто відрізняється від своїх колег по “ліберальному цеху”. Навіть найгірша версія рф буде завжди в пріоритеті для блогерів, ніж найкраща Україна. “Нєвсьотакоднозначно” так і просочується крізь тези про війни в Україні. Якось у своєму дописі в Instagram Дудь нібито підтримав Україну, користуючись неправдивими твердженнями щодо війни в тимчасово окупованих. Писав, що: “було багато несправедливого і жахливого з обох сторін”. 

У 2019 році Дудь в розмові з Дмитром Гордоном агресію рф назвав “класичною сваркою, коли винні обидва”. У 2014-му, півтора місяця після того, як росія розпочала незаконне вторгнення на територію Криму, Дудь у Twitter написав: ”Класна кар’єра вийшла у Ряана Гіггза: починалася — коли Крим ще наш, закінчувалася — коли Крим вже наш”.

Скриншот твіта Дудя / джерело Свідомі

Примітка. Раян Гіггз — валлійський футболіст, який розпочав свою кар’єру за англійський клуб “Манчестер Юнайтед” в 1990 році. У травні 2014 року спортсмен оголосив про завершення кар’єри. 12 лютого 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила закон, яким в межах території Кримської області відновлювалася Кримська АРСР у складі УРСР.

Щодо Революції Гідності, у 2016 році під час свого виступу на російському фестивалі “TIME CODE” Дудь наголосив, що “українська Революція Гідності виявилась не такою вже і гідною”. Також у розмові з Іваном Рудським заявив, що “не все так однозначно”.

Загалом Дудь аж дуже схожий на продукт російської пропаганди, який працює дещо ретельніше, впливаючи на українську молодь. Від радше сповідує тотальну ідею виправдання злочинів рф, розмиває правду про те, що росія — агресор, а всі росіяни причетні до вбивств українців.

Про інших “жертв-лібералів” на росії і те, як вони розносять пропаганду, ми розповідали у нашому матеріалі.

Це проплачене “замилення очей”, щоб відволікти від “реальних” проблем

Що може бути більш реальним, ніж фінансування українцями російської армії та свідоме споживання ворожого контенту, просоченого наративами? Ця проблема є настільки ж реальною, як і інші проблеми, які наразі існують в українському суспільстві. Це  міна відкладеної на невизначений термін дії. Ви фактично сьогодні купуєте собі снаряди на завтра, який може вбити вас чи вашу близьку людину. 

Нині ми боремось за свою ідентичність, повертаємось до своїх культурних надбань, які століттями росія намагалась приховати терором та вбивствами. Ми проходимо період тотальної сепарації від росії, її контенту, товарів та впливу. Відтак дозволяємо бути та розвиватись українському. Тож замість російського ви можете подивитись відео українського сегмента і підтримати бюджет своєї країни чи авторів у простий спосіб.

А як же транзит російського газу через Україну

Знову повертаємось до причинно-наслідкових зв’язків. Хоч це й не пов’язане з вибором деяких українців відпочивати під російський шлак, ми вирішили пояснити ситуацію з транспортуванням російського газу в Європу через Україну.

Вентиль, який перекриває трубу, фізично розташований на території рф, проте це далеко не головна причина російського транзиту. Україна не припиняє це тому, що має певні зобов’язання перед ЄС, зокрема тими його членами, які ще не встигли знайти альтернативні джерела постачання. Дія договору про транзит російського газу триватиме до кінця 2024 року. У Міністерстві енергетики неодноразово наголошували, що підписувати новий контракт не збираються. Підтвердив цю інформацію й Нафтогаз.

Я ще раз хочу підкреслити, що ми не будемо ініціювати продовження цього транзиту. Контракт завершиться — транзит зупиниться,

 

заявив в інтерв’ю “Радіо Свобода” Олексій Чернишов // голова правління НАК “Нафтогаз”

Розірвання достроково транзитного договору чи його невиконання матиме погані наслідки для України. І не тільки репутаційні. 

“Є щонайменше три причини, чому нам доводиться, на жаль, виконувати цей контракт. Перша відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язана сприяти організації транзиту й забезпечувати його. Друга — відповідно до транзитного контракту, у разі невиконання зобов’язань Україні можуть висунути позови. І Газпром, і європейські споживачі. Це великі суми. І третя — ми зараз отримуємо кошти за транзит. Хоч і не в повному обсязі”, — пояснив директор спеціальних проєктів у Науково-технічному центрі “Психея” Геннадій Рябцев LB.ua.

Я грошей не скидаю, значить не спонсорую! Контент ж безкоштовний

Як працює монетизація YouTube, розповідає проєкт “По той бік новин”. Автор підключає монетизацію, розставляє рекламу впродовж відео і YouTube показує її глядачам. Потім виводить ціну за 1000 переглядів. Наприклад, канал проєкту “По той бік новин” отримує за 200 тисяч переглядів близько 200 доларів.

Заробляють музиканти також і на стрімінгових платформах, наприклад, Spotify, Apple Music тощо. Репер jockii druce, чий воєнний хіт “Шо ви браття” набрав понад 5 мільйонів прослуховувань, розповів виданню BirdInFlight, що отримує зі стримінгів 2000–3000 доларів на місяць. Згідно з даними Best Music, автори треків, які потрапляли до десятки, можуть заробити в квартал до 18 000 доларів. Ті, хто не були на найвищих сходинках чартів, але залишались у сотні найпопулярніших, заробляли 3000-7000 доларів у квартал.

Тож виходить зараз українці можуть спонсорувати росію на YouTube, а самі росіяни не можуть. До того ж кожен перегляд дає можливості більшій авдиторії побачити “узький” контент, адже YouTube далі рекомендує це відео українцям.

Ми щодня дня маємо вибір: підтримувати діячів з країни, яка нас знищує, або ж підтримати українців. Чимало українських блогерів та виконавців після повномасштабного вторгнення свідомо перейшли на українську мову та почали створювати україномовний контент, розвивати свої потужності всередині українського інфопростору, зробили вибір в сторону цінностей, які переважили заробітки на російських глядачах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

СЗЧ в Україні: що таке СЗЧ, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 6 Жовтня 2024
Проблема СЗЧ в Україні / фото ілюстративне

Повномасштабна війна в Україні без чітких термінів демобілізації та провальної кампанії мобілізації посилила проблему самовільного залишення військової частини або місця служби, відоме більше за абревіатурою СЗЧ. 

Детальніше про те, що таке СЗЧ у воєнний час, коли настає відповідальність та як саме карається, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке СЗЧ в Україні

СЗЧ — це самовільне залишення військової частини, синонімом якого є слово “дезертирство”. Таке порушення може кваліфікуватися у двох видах правопорушеннях: адміністративному та кримінальному.

Нещодавно колишній нардеп та нинішній командир підрозділу ударних безпілотників Ігор Луценко розповів журналістам видання hromadske, що проблема СЗЧ в Україні досить масштабна. За його словами, залишити частини могли понад 100 тисяч людей, що приблизно дорівнює 20 повноцінним бригадам.

Адміністративна відповідальність за СЗЧ

Покарання за СЗЧ / фото ілюстративне, Getty

Самовільне залишення військової частини або місця служби кваліфікується може кваліфікуватися як адміністративне правопорушення за статтею 172-11 Кодексу України, якщо воно вчиняється:

  • військовослужбовцем терміном до трьох діб;
  • військовослужбовцем (мобілізованим, контрактником, а також військовозобов’язаним та резервістом) під час проходження зборів;
  • військовослужбовцем, який вчасно не з’явився без поважних причин на військову службу в разі призначення або переведення, не повернувся з відрядження або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ

Кримінальна відповідальність за залишення військової частини чи місця служби настає за статтею 407 Кримінального кодексу України. Вона більш актуальна для режиму воєнного стану.

Дія цієї статті настає у наступних випадках:

  • за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби тривалістю понад три доби;
  • за вчасне нез’явлення військовослужбовця строкової служби без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, переведення або призначення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби;
  • за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів;
  • за нез’явлення військовослужбовця вчасно на службу без поважних причин у разі призначення або переведення;
  • за нез’явлення військовослужбовця з відрядження, відпустки або з лікувального закладу.

Покарання за СЗЧ

У мирний час накладається адміністративна відповідальність, яка передбачає штраф 8 500-17 000 гривень або арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб. Якщо порушення відбувається повторно протягом року або в особливий період, то утримувати на гауптвахті можуть до 15 діб, а штраф може становити від 17 000 до 34 000 гривень.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Крім того, в кримінальному кодексі є ще стаття “Дезертирство”, яка фактично означає те саме, що і СЗЧ. За дезертирство під час воєнного стану передбачено позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.

Сергій Гнезділов у СЗЧ: кейс

Сергій Гнезділов / фото з Facebook

Нещодавно відомий військовослужбовець 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов, який веде Telegram-канал “Війна на вулиці миру”, самовільно залишив частину. Свій вчинок чоловік пояснив бажанням привернути увагу до проблеми відсутності встановлених термінів служби у ЗСУ та до того, що всі громадяни України мають обовʼязок захищати державу, адже це передбачено Конституцією. 

Сам військовий воював ще з 2019 року. Тоді він взяв академічну відпустку та прийшов добровольцем на контракт до ЗСУ. Гнезділов був командиром відділення у 21-му окремому мотопіхотному батальйоні “Сармат”, а згодом став командиром відділення аеророзвідки 56-ї ОМПБр. Брав участь у боях за Піски, Авдіївку, Мар’їнку, Красногорівку, Золоту Ниву, Гуляйполе та Бахмут.

Що хочуть зробити з проблемою СЗЧ в парламенті

Найближчим часом в Україні планують зареєструвати законопроєкт, який декриміналізує СЗЧ. Така норма буде діяти в тому випадку, якщо військовий добровільно повернеться у стрій.
За словами народного депутата України та член парламентського комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського в коментарі виданню hromadske, кримінальне провадження за СЗЧ в Україні навіть не стануть відкривати. Це повинно дозволити багатьом військовим повернутися на службу, яких обмежує страх перед кримінальною відповідальністю.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Швидкий та надійний зв’язок: як користуватися інтернетом без світла

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 6 Жовтня 2024
Wi-Fi роутер / фото ілюстративне

Інтернет без світла — це величезна проблема, яка сильно впливає на життя кожного українця в періоди блекаутів. Вона обмежує можливості громадян, роблячи життя набагато складнішим. Наприклад, забираючи можливість працювати дистанційно або дивитися умовні фільми.

Редакція Бахмут IN.UA проаналізувала ситуацію та виділила три простих способи, як українці можуть користуватися інтернетом під час блекаутів.

Як зробити інтернет без світла

Під час масових відключень світла майже одночасно зникає і весь Wi-Fi. Проте є способи, які дозволять залишатися у мережі навіть в таких складних умовах. Мова йде як про, мобільний інтернет, так і про більш незвичну технологію “оптоволокна”.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає деталі про кожний з цих способів й ділиться спеціальними лайфхаками, які дозволять спростити життя українцям.

Мобільний інтернет

Найпростіший спосіб використовувати інтернет без світла — це мобільний інтернет. Усі базові станції мобільної мережі мають резервні джерела живлення, які автоматично вмикаються, коли припиняється електропостачання. Такі джерела живлення можуть забезпечувати роботу мобільного зв’язку в середньому протягом 4-5 годин, а далі йде підключення генераторів. 

Мобільний інтернет / фото ілюстративне

Й тут виникає проблема: під час відключення світла вимикаються Wi-Fi роутери в будинках, через що зникає домашній інтернет — користувачі масово переходять на мобільний інтернет. Це робить мережу перевантаженою. Як результат, високошвидкісний інтернет 4G інколи може “вилітати”. Якщо вам необхідний стабільний доступ до мережі, то рекомендуємо перевести пріоритет з 4G на 3G. Це можна зробити в налаштуваннях, де потрібно:

  • перейти в розділ “Мережа та Інтернет”;
  • обрати “Мобільний зв’язок”;
  • змінити переважний режим мережі з 4G на 3G.

Вже зі стабільним інтернетом можна роздати зв’язок з мобільного телефону на інші пристрої. Це можна зробити у налаштуваннях розділу “Мережа та Інтернет”, де потрібно знайти “Точку доступу”. 

Зазначимо, що за замовчуванням точка доступу не має захисту паролем. Рекомендуємо поставити його, а вже після підключати власні гаджети до мережі.

Існує й інший спосіб отримати стабільний та швидкий інтернет під час блекауту — спеціальні технічні засоби для посилення сигналу мобільного зв’язку. Для цього потрібно:

  • купити Wi-Fi ретранслятор, який підходить до вашої моделі телефону;
  • встановити девайс на гаджет;
  • скачати CellTower Locator, який дозволить визначити місце розташування найближчої до вас веж стільникового зв’язку.

Технологія GPON

Оптоволокно / фото ілюстративне

Багато провайдерів мають змогу підключати власних клієнтів за допомогою GPON (Gigabit Passive Optical Network) або просто “оптоволокно”. Така технологія не тільки вважається найшвидшим способом передачі інформації, але й може надавати постійний доступ до мережі навіть під час блекауту. Для цього потрібно лише її під’єднати, напряму звернувшись до провайдера.

Все після проведення оптоволокна до вашого дому, під’єднавши спеціальний кабель та встановивши зв’язок між терміналом та роутером, ви можете використовувати Інтернет без світла. 

Спершу потрібно подбати про технічні засоби. Для роботи Інтернету без світла потрібні павербанк та два кабелі, які будуть відповідати напрузі, вказаній на зворотній стороні термінала та роутера. Зазвичай, для цього потрібні кабелі USB-DC 12V, ціна за штуку на які починається від 150 гривень.

Далі вам треба під’єднати два кабелі до павербанка. Один з них буде давати енергію термінала оптоволокна, а інший — роутер. Після підключення кабелів увімкніть павербанк, потім увімкніть Wi-Fi роутер. Wi-Fi роутер повинен увімкнутися і почати транслювати сигнал Wi-Fi. Ви можете під’єднати свої пристрої до сигналу Wi-Fi та почати роботу в Інтернеті.

Інтернет, який працює без світла / фото ілюстративне

Дуже важливо слідкувати за станом павербанка, терміналу та Wi-Fi роутера. Рекомендуємо приділяти увагу заряду павербанка.

Як довго може працювати такий тип підключення? Час, який павербанк зможе живити роутер, залежить від кількох факторів, у тому числі від місткості акумулятора павербанка, його номінальних характеристик, енергоспоживання роутера та кількості пристроїв, які ви одночасно підключаєте до павербанка. Зазвичай саме перший відіграє вирішальну роль:

  • павербанк на 10 500 мАг може забезпечити роботу роутера протягом 3-4 годин;
  • павербанк на 21 000 мАг забезпечує комфортну роботу роутера від 6 до 10 годин;
  • павербанк для роутера на 42 000 мАг може забезпечувати роботу того самого роутера 16 годин;
  • павербанк потужністю 70 000 мАг забезпечує безперебійну роботу роутера протягом цілої доби.

Для підключення також можна використовувати спеціальні міні джерела безперебійного живлення. Вони підключаються та працюють аналогічно павербанкам. Їх основна перевага полягає у тому, що вони здатні працювати постійно. Ви не будете постійно перемикати кабелі.

“Пункти незламності” та інші публічні місця

Робота в кафе / фото ілюстративне

Підключитися до мережі також можна в різних публічних місцях, де є генератори та термінали зв’язку, зокрема Starlink. В першу чергу, це “Пункти незламності” — спеціальний проєкт уряду, де українці можуть зарядити телефон і скористатися інтернетом під час блекаутів. Завантажте карту “Пунктів незламності” в Дії.

Інший спосіб — це публічні місця, наприклад, кафе або ресторани. Вони також надають можливість вийти в мережу, але просять за це кошти.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

СЗЧ в Україні: що таке СЗЧ, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті

Повномасштабна війна в Україні без чітких термінів демобілізації та провальної кампанії мобілізації посилила проблему самовільного залишення військової частини або місця служби, відоме більше за абревіатурою […]

12:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро

Швидкий та надійний зв’язок: як користуватися інтернетом без світла

Інтернет без світла — це величезна проблема, яка сильно впливає на життя кожного українця в періоди блекаутів. Вона обмежує можливості громадян, роблячи життя набагато складнішим. […]

11:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро

Статус УБД під час війни: які документи для цього потрібні

Учасник бойових дій — це особливий статус, який підтверджений документами. Він дозволяє військовослужбовцям, які брали участь в обороні країни отримати різні соціальні пільги. Редакція Бахмут […]

12:20, 04.10.2024 Скопіч Дмитро

Де можна знайти списки полонених: корисні контакти для родин

Військовополонені — пошук інформації про них часто є складним та довготривалим процесом. Детальніше про те, якщо робити, якщо ваша близька людина в полоні та як […]

17:30, 03.10.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

9 жовтня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]