Чи потрібно громаді знати про зарплати управлінців. Пояснення експертки

Семаковська Тетяна 15:30, 23 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Чи повинна громадськість стежити за бюджетом свого міста? Чому це важливо, та що з опублікованими цифрами може зробити пересічний громадянин?

Редакція дізнавалася у експертки з відкритих даних Надії Бабинської.

Чому треба знати зарплати посадовців?

Надія Бабинська — експертка з відкритих даних, вона пояснює, що громада має повне право знати про зарплати посадовців.

Насправді ми, як громадяни наймаємо нашу владу, щоб вона виконувала певні функції з врядування там. Тобто, щоб прибирали сміття правильно, робили ремонти в комунальній сфері. Коли ми наймаємо працівника якогось, навіть у наш будинок, хіба нам не цікаво, скільки ми платимо? Влада — це ж майже те саме, тільки цей будинок, — це наше місто, громада, країна,

Надія Бабинська // екпертка з відкритих даних

Чи впливає воєнний стан на зарплати посадовців?

Пані Надія зауважує, що у громади не повинно виникати питання про зарплати місцевих посадовців, про формування бюджету тощо. Адже ці дані громадяни повинні знати, й воєнний стан в Україні цьому не перешкоджає. Крім того, законом не передбачена подібна заборона.

@bahmut.in.ua У міській раді прокоментували, куди саме пішли 17 мільйонів, витрачені на підприємства #бахмут #бахмутinua #бахмутськийрайон #бахмутцеукраїна #донецькаобласть ♬ оригінальний звук – Бахмут IN.UA

Ми знаємо, скільки ми платимо військовим за роботу, скільки вони отримують бойових, скільки вони отримують коштів, якщо вони працюють в зоні бойових дій. То чому ми не маємо знати, скільки отримує мер та його заступник, які в них премії? А якщо вони отримують премії, то ми маємо право знати за що саме?

пояснює екпертка // Надія Бабинська

Крім того, громада має право знати про зарплату не тільки мера, чи керівництва, а про виплати кожного працівника. Адже така інформація не є державною таємницею та ніяк не порушує соціальну цілісність.

Фахівчиня наводить простий приклад, коли господар наймає ремонтну бригаду, щоб полагодити помешкання. Попередньо, для цього він повинен сформувати кошторис та знати, хто скільки зароблятиме, які функції виконуватиме тощо. Так само й громада має знати, хто за що відповідає у міській владі, хто скільки за це отримує.

“Ще раз, бюджетних коштів немає, це є наші з вами гроші. Монополії на інформацію теж немає, це є наша з вами інформація, правда є звичайно деякі обмеження, але вони мають бути обґрунтовані”, — каже Надія Бабинська.

Що робити громаді, якщо зарплати влади здаються їй недоцільними?

У випадку, якщо громадянин не погоджується з виплатами, які отримує мер, керівництво, працівники — він може ініціювати петицію, звернення чи громадські слухання. Людина повинна аргументувати свою позицію, наприклад, що в умовах воєнного часу такі премії, надбавки, зарплати, вона вважає недоцільними.

Громадяни можуть робити дискусії, просити пояснення щодо цих зарплат тощо. Це все наші права, можна працювати з депутатами, пропонувати розв’язання проблеми: скорочення штату, доцільність премій,

каже екпертка // у коментарі виданню

Пані Надія додає, що велику роль у цьому процесі має громадський сектор, який може стати рушійною силою та робити зміни в спільноті.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто допомагає біженцям закордоном: корисні контакти для українців

Семаковська Тетяна 13:00, 13 Липня 2024
Підтримка українців закордоном / фото з відкритих джерел

Допомога для українців закордоном 2024 спрямована на тих осіб, які перебувають у вразливому стані чи потребують особливої уваги. Організації, які допомагають біженцям отримати юридичну та психологічну допомогу продовжують працювати практично по всій Європі.

Редакція зібрала корисні контакти для українців закордоном.

Допомога українським біженцям 2024

Біженці з України перебувають у різних країнах Європи та потребують особливої підтримки, щоб допомогти людям з юридичних, житлових, освітніх чи робочих питань, в країнах ЄС працюють організації, куди можуть звернутися біженці.

Гаряча лінія для біженців від Представництва ЄС в Україні

Якщо у вас є питання щодо умов в’їзду та подорожі до ЄС, доступу до прав та можливостей, таких як освіта, робота чи охорона здоров’я, то ви можете зателефонувати на гарячу лінію від Представництва ЄС в Україні. Якщо ви перебуваєте в межах ЄС, телефонуйте за номером 008 (00) 67 89 1011, а якщо ви перебуваєте поза межами ЄС, телефонуйте на номер 32 (22) 9996 96.

Благодійний фонд “Право на захист

БФ “Право на захист” / фото ілюстративне

Благодійний Фонд “Право на захист” надає безоплатну фахову підтримку, зокрема, психологічну та юридичну допомогу в Польщі. Для запису на консультацію потрібно заповнити форму за посиланням. В ній треба вказати:

  • пошту;
  • статус заповнювача анкети (приватна особа, організація, або Внутрішнє перенаправлення БФ);
  • зустріч в онлайн чи офлайн форматі;
  • ім’я;
  • контактну інформацію (номер телефону);
  • з якої теми потрібна консультація психолога.

Польський офіс у місті Варшава працює з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00. Про адресу офісу, в якому проводитимуть офлайн-зустрічі, зареєстрованим учасникам повідомлять додатково.

United for Ukraine

Знайти тимчасове житло закордоном чи знайти роботу закордоном допоможе організація United for Ukraine. Вона надає різноманітний спектр послуг щодо вимушеної імміграції, а також консультує біженців з питань фінансової підтримки. Для того, щоб скористатися послугою, перейдіть за посиланням та оберіть потрібну сферу допомоги.

Крім правничих питань United for Ukraine організувала спільноту українців закордоном, щоб люди могли спілкуватися та підтримувати один одного.

Консульства України закордоном

консульство України
Консульство України у Вроцлаві / фото з відкритих джерел

Україна станом на 2018 рік налічувала понад 80 своїх консульств закордоном. Якщо ви опинилися у важкій ситуації: втратили документи, залишилися без коштів на існування у чужій країні, опинилися у небезпеці, ви можете звернутися до посольства України закордоном. Знайти адресу консульства можна за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фермер із Часів Яру розповів, як вибрати смачний кавун або диню

Микола Ситник 11:00, 13 Липня 2024
Диня1 abd48

Літо — час кавунів та динь. Ці представники баштанних культур не тільки смачні, але й дуже корисні. Розпал сезону кавунів і динь, без яких неможливо уявити літо, припадає на серпень. Вибір і купівля цих дарів природи — непроста і дуже відповідальна справа. Адже потрібно обрати стиглі, солодкі та смачні плоди, які не нашкодять здоров’ю. Кавуни бувають різних сортів, розмірів та форм. Водночас усі сорти можуть бути смачними. Тому під час вибору баштанних новачки можуть розгубитися.

Фермер із Часовоярської громади Олег Удовенко розповів редакції “Бахмут IN.UA”, як правильно вибрати найсмачніший кавун або найароматнішу диню.

Мешканець Бахмутського району понад 10 років вирощував баштанні для себе і на продаж. Тому чоловік має неабиякий досвід у цій справі.

Кавун2 cr 72b5eМешканець Часів Яру Олег Удовенко виростив кавуна-красеня / фото надане героєм

Як вибрати смачний кавун?

Спробувати на смак

“Смак залежить від того, чи дозрів плід. Стиглість кавуна важко оцінити, коли він вже зірваний. Це більше на совісті фермера чи продавця. Треба розуміти, що першими дозрівають великі кавуни. Тому більші шанси отримати спілий кавун, коли він крупніший. Такі ж кавуни, як правило, і смачніші”, — пояснив експерт.

На ринку можете попросити продавця вирізати шматочок. Так, можна спробувати на смак прямо на місці.

Кавун1 5825bБаштан мешканця Часів Яру / фото надане героєм

Оглянути ззовні

У будь-якому випадку кавун має бути цілим, без ушкоджень. Ознака хорошого кавуна — це жовтий бочок, на якому він лежав. Якщо цей бочок сірий — це підозра на нітрати.

Послухати звук

Можна постукати — звук повинен бути дзвінкий. Можна також стиснути — добрий кавун буде “хрустіти”.

Перевірка на нітрати

Забагато нітратів значно погіршують смак. У таких випадках м’якоть стає аж занадто яскраво-червоною.

Коли вже купили — можна в склянці з водою розвести м’якоть і подивитися на колір. Якщо вода стала насиченого червоного кольору, не варто куштувати такий кавун.

Також вважається, що кавун, який плаває у ємності з водою — це хороший кавун. Якщо тоне, то, ймовірно, плід з нітратами.

На що впливає сорт?

Від ранніх баштанних культур я б не відмовлявся. Чим пізніші сорти, тим смачніші, бо в них є час накопичити цукри і інші елементи. Але це лише тенденція, і все залежить від багатьох факторів. Це скоріше випадковість, а не правило.

Кавун3 2ed80Урожай пана Олега / фото надане героєм

Як правильно вибрати диню?

Правила вибору ароматної і стиглої дині подібні до правил вибору кавуна, але зі своїми особливостями. Умовно, кавун ми обираємо “на око”, а диню — “на нюх”.

“Солодкість дині залежить від сорту та кількості сонця. Тому ранні не раджу брати. Треба нюхати. Сильний запах — краще. Тому що їх часто недостиглими знімають. Звісно, диня лежить і достигає, але це буде вже не той аромат і смак”, — пояснює Олег Удовенко.

Оглядаємо ззовні

На дині не повинно бути ніяких плям і пошкоджень. Колір плоду повинен бути рівномірним незалежно від сорту.

Сухе стебло

Хвостик дині повинен бути сухим і товстим.

Аромат

Стигла та солодка диня повинна мати насичений солодкий аромат, який нагадує мед. 

Звук і пружність

Якщо постукати, то у стиглої дині звук буде глухим. Важливо оцінювати диню й на дотик. Плід повинен бути повністю пружним. Шкірка після натискання має повернутися до попереднього положення.

Диня 6f675Нарізані скибки дині / фотосток

Зазначимо, що після купівлі кавуни і дині можна тривалий час зберігати у темних і прохолодних місцях за температури близько + 3°С. Якщо плоди періодично перевертати, то вони збережуться ще краще і набагато довше.

Читайте також: 

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Добропілля ремонт садка

11 млн на укриття: Добропільська громада ремонтує укриття

У місті Добропілля, Покровського району з жовтня цього року розпочали капремонт укриття, що знаходиться у підвальному приміщенні дитячого садку. На його ремонт виділили 11 мільйонів гривень. […]

Бахмутське бюро технічної інвентаризації

Скільки коштів виділили на Бахмутське БТІ у 2023 році

Бахмутське бюро технічної інвентаризації працює в евакуації у місті Київ. Серед основних послуг, які надають фахівці: це довідки про правову належність нерухомого майна, яка виникла […]

Сили оборони України

Скільки коштів спрямувала Бахмутська міська рада на оборону України

У 2023 році Бахмутська громада вклала в оборону та допомогу ЗСУ понад 120 мільйонів гривень. Кошти спрямували на нарощування боєздатності військових частин та діяльність правоохоронних […]

16:51, 22.11.2023 Микола Ситник