Чи потрібно громаді знати про зарплати управлінців. Пояснення експертки

Семаковська Тетяна 15:30, 23 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Чи повинна громадськість стежити за бюджетом свого міста? Чому це важливо, та що з опублікованими цифрами може зробити пересічний громадянин?

Редакція дізнавалася у експертки з відкритих даних Надії Бабинської.

Чому треба знати зарплати посадовців?

Надія Бабинська — експертка з відкритих даних, вона пояснює, що громада має повне право знати про зарплати посадовців.

Насправді ми, як громадяни наймаємо нашу владу, щоб вона виконувала певні функції з врядування там. Тобто, щоб прибирали сміття правильно, робили ремонти в комунальній сфері. Коли ми наймаємо працівника якогось, навіть у наш будинок, хіба нам не цікаво, скільки ми платимо? Влада — це ж майже те саме, тільки цей будинок, — це наше місто, громада, країна,

Надія Бабинська // екпертка з відкритих даних

Чи впливає воєнний стан на зарплати посадовців?

Пані Надія зауважує, що у громади не повинно виникати питання про зарплати місцевих посадовців, про формування бюджету тощо. Адже ці дані громадяни повинні знати, й воєнний стан в Україні цьому не перешкоджає. Крім того, законом не передбачена подібна заборона.

@bahmut.in.ua У міській раді прокоментували, куди саме пішли 17 мільйонів, витрачені на підприємства #бахмут #бахмутinua #бахмутськийрайон #бахмутцеукраїна #донецькаобласть ♬ оригінальний звук – Бахмут IN.UA

Ми знаємо, скільки ми платимо військовим за роботу, скільки вони отримують бойових, скільки вони отримують коштів, якщо вони працюють в зоні бойових дій. То чому ми не маємо знати, скільки отримує мер та його заступник, які в них премії? А якщо вони отримують премії, то ми маємо право знати за що саме?

пояснює екпертка // Надія Бабинська

Крім того, громада має право знати про зарплату не тільки мера, чи керівництва, а про виплати кожного працівника. Адже така інформація не є державною таємницею та ніяк не порушує соціальну цілісність.

Фахівчиня наводить простий приклад, коли господар наймає ремонтну бригаду, щоб полагодити помешкання. Попередньо, для цього він повинен сформувати кошторис та знати, хто скільки зароблятиме, які функції виконуватиме тощо. Так само й громада має знати, хто за що відповідає у міській владі, хто скільки за це отримує.

“Ще раз, бюджетних коштів немає, це є наші з вами гроші. Монополії на інформацію теж немає, це є наша з вами інформація, правда є звичайно деякі обмеження, але вони мають бути обґрунтовані”, — каже Надія Бабинська.

Що робити громаді, якщо зарплати влади здаються їй недоцільними?

У випадку, якщо громадянин не погоджується з виплатами, які отримує мер, керівництво, працівники — він може ініціювати петицію, звернення чи громадські слухання. Людина повинна аргументувати свою позицію, наприклад, що в умовах воєнного часу такі премії, надбавки, зарплати, вона вважає недоцільними.

Громадяни можуть робити дискусії, просити пояснення щодо цих зарплат тощо. Це все наші права, можна працювати з депутатами, пропонувати розв’язання проблеми: скорочення штату, доцільність премій,

каже екпертка // у коментарі виданню

Пані Надія додає, що велику роль у цьому процесі має громадський сектор, який може стати рушійною силою та робити зміни в спільноті.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Тисяча від Зеленського: як отримати кошти та задонатити їх ЗСУ

Семаковська Тетяна 12:00, 8 Грудня 2024
Донат для ЗСУ / фото ілюстративне, Depositphotos

Державна програма “Зимова єПідтримка”, в межах якої кожен громадянин України зможе отримати 1 000 гривень, вже діє на території країни. Отримані кошти можна спрямувати на купівлю товарів українського виробництва чи оплату різноманітних послуг. Виплату також можна пожертвувати ЗСУ.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про два способи, як можна використати отриману 1 000 гривень для підтримки захисників та захисниць України.

“Зимова єПідтримка”: як отримати “тисячу Зеленського”

1 000 гривень у вигляді одноразової державної виплати в межах програми “Зимова єПідтримка” вже доступна для людей будь-якого віку, які живуть в Україні.

Заявку на отримання коштів можна подати через “Дію” впродовж трьох місяців зими 2024 та 2025 років. Виплати надходитимуть на карту “Національного кешбеку”. Для того, щоб отримати кошти через “Дію”, потрібно:

  • встановити чи оновити застосунок;
  • обрати у розділі “Сервіси” послугу “Національний кешбек”, а в ній — “Зимова підтримка”;
  • натиснути кнопку “Розпочати” та почати оформлювати заявку на отримання виплати;
  • надіслати заявку та очікувати кошти протягом кількох днів, але не більше 10.

Зазначається, що у випадку, якщо потенційний отримувач коштів вже є учасником програми “Національний кешбек” та відкрив спеціальний рахунок в одному із банків, то в застосунку “Дія” запропонують обрати наявний рахунок або відкрити нову картку.

Саму 1 000 гривень можна витратити до 31 грудня 2025 року.

Як задонатити гроші “Зимова єПідтримка” ЗСУ

Витратити тисячу від держави можна на різні потреби, зокрема, направити її на донат для ЗСУ через благодійний фонд. 

Залежно від банку, зробити це можна у кілька способів. Наприклад, для донату через застосунок “ПриватБанку” потрібно зайти у “Сервіси”, обрати “Платежі” та “Допомога армії”. Далі потрібно фонд з переліку, куди саме направиться донат, після чого обрати картку та закинути кошти.

Задонатити можна також і в застосунку monobank, де потрібно зайти у “Витратити кошти”. В переліку необхідно знайти “Благодійність”, після чого перед користувачем відкриється список із популярних зборів від різних благодійних фондів.

Зазначимо, що задонатити можна будь-яку суму — від 1 гривні та до всієї тисячі, отриманої в межах програми “Зимова єПідтримка”.

Купівля військових облігацій

Інший спосіб, який можна використати для підтримки армії — це купівля військових облігацій. Номінальна вартість державної облігації зараз становить саме 1 000 гривень, що дозволяє використати кошти з програми “Зимова єПідтримка” для їх купівлі. Інвестовані кошти буде спрямовано на забезпечення макрофінансових потреб держави, зокрема, на розвиток сектору безпеки на оборони.

Купити облігації наразі можна в застосунку “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти у “Дію”;
  • на головному екрані обрати пункт “Військові облігації”.
  • обрати облігацію за назвою українських міст чи територій, їх кількість та партнера;
  • підписати документи про купівлю та оплатити.

Зазначимо, що людина, котра купила облігації, отримає власні кошти назад з певним відсотком зверху.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплати ВПО в грудні 2024 року: на які зміни варто чекати переселенцям

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 8 Грудня 2024
Грошова виплата для переселенців / фото ілюстративне, iStock

З 1 грудня 2024 року в Україні продовжать виплачувати грошову допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО), які потребують державної підтримки. Проте, деяким переселенцям доведеться додатково відвідати ЦНАПи, щоб подати заявку про продовження виплат.

Детальніше про те, як змінилися виплати для ВПО з 1 грудня 2024 року, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Виплати ВПО з 1 грудня 2024 року

У серпні 2024 року для багатьох ВПО сплив термін державної допомоги на проживання. Утім, в Кабінеті міністрів оперативно продовжили підтримку громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, до лютого 2025 року. Мова йде про:

  • пенсіонерів, чий розмір пенсії не перевищує 9 444 гривень;
  • людей з інвалідністю I чи II груп;
  • діти з інвалідністю віком до 18 років та тяжкохворі діти;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 23 років, а також батьки-вихователі та прийомні батьки.

Нагадаємо, що розмір державної допомоги для переселенців залишається без змін. Він становить:

  • для дітей та осіб з інвалідністю — 3 000 гривень;
  • для усіх інших категорій — 2 000 гривень.

Кошти надходять на картку голові домогосподарства 15 та 28 числа кожного місяця.

Кому потрібно звертатися для продовження виплат

Виплати ВПО також отримуватимуть громадяни, які відповідають певним категоріям та подали відповідну заявку. Йдеться про:

  • сім’ї з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій, чи в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
  • сім’ї, де один з членів сім’ї доглядає за особою, які має інвалідністю I групи, або за дитиною з інвалідністю віком до 18 років чи тяжкохворою дитиною;
  • дітей до 14 років, які прибули без супроводу батьків, при цьому заяву повинна писати особа, яка має родинні стосунки з дитиною;
  • вагітні жінки, але не раніше 30 тижня вагітності.

Виплати дітям ВПО взимку 2024 року

В грудні 2024 року в Україні запустили програму “Зимова підтримка”, яка передбачає одноразову виплату в розмірі 6 500 гривень на дитину з родин внутрішньо переміщених осіб, а також малозабезпечених верств населення. Аналогічну допомогу надаватимуть й особам з інвалідністю І групи з-поміж ВПО.

Додатково звертатися за призначенням допомоги не потрібно. Всі кошти автоматично надходитимуть картковий рахунок отримувача, який знаходиться в державних реєстрах.

Зазначається, що допомога не вноситиметься до середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Це означає, що вона не вплине на оформлення чи призначення різноманітних видів допомоги, зокрема, житлових субсидій. Детальніше про те, як подати заявку на її отримання, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Добропілля ремонт садка

11 млн на укриття: Добропільська громада ремонтує укриття

У місті Добропілля, Покровського району з жовтня цього року розпочали капремонт укриття, що знаходиться у підвальному приміщенні дитячого садку. На його ремонт виділили 11 мільйонів гривень. […]

Бахмутське бюро технічної інвентаризації

Скільки коштів виділили на Бахмутське БТІ у 2023 році

Бахмутське бюро технічної інвентаризації працює в евакуації у місті Київ. Серед основних послуг, які надають фахівці: це довідки про правову належність нерухомого майна, яка виникла […]

Сили оборони України

Скільки коштів спрямувала Бахмутська міська рада на оборону України

У 2023 році Бахмутська громада вклала в оборону та допомогу ЗСУ понад 120 мільйонів гривень. Кошти спрямували на нарощування боєздатності військових частин та діяльність правоохоронних […]

16:51, 22.11.2023 Микола Ситник