Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

Семаковська Тетяна 11:37, 7 Червня 2023

309181543 5187751717997978 1400684820378547703 n 5931eУкраїнська влада втратила контроль над Світлодарськом 24 травня 2022 року. Наразі тут активно працює російська пропаганда, російські політичні сили проводять зустрічі з мешканцями, окупанти заселяються в квартири проукраїнських мешканців, дітей направляють в туристичні поїздки в росію, а представники окупаційних адміністрацій постійно звітують про «покращення». Читайте подробиці в нашому матеріалі.

Світлодарськ – це місто у Бахмутському районі, яке з 2014 до 2022 року жило на лінії розмежування, наразі знаходиться приблизно у 30 км від лінії фронту. У 2015 році тут велися запеклі бої з російськими окупантами та сепаратистськи об’єднаннями. Місто має стратегічне значення, адже тут розташоване Світлодарське водосховище та Вуглегірська ТЕС. За словами голови ПАТ “Центренерго” Володимира Єгорова у нещодавньому інтерв’ю: в результаті окупації Світлодарську ми втратили контроль над Вуглегірською ТЕС, генерація якої складала 40-45% потужності компанії.

Наразі росіяни ледве не щотижня публікують на своїх ресурсах новини про «позитивні зміни», які відбуваються у місті під час його окупації. Ми проаналізували відкриті джерела та поспілкувалися з місцевими мешканцями, щоб зрозуміти реальну ситуацію.

Так звана відбудова

Записати a543f

У Світлодарську досі відбуваються періодичні вимкнення електроенергії. Скриншот: сайт окупаційної адміністрації.

З осені минулого року у мережі почали з’являтися повідомлення щодо того, що камчатський краї рф буде відповідати за відбудову інфраструктури Світлодарську та смт Миронівського. Російські ресурси виставляли фото та описи руйнувань. Хоча, в цьому, як завжди, росіяни звинувачують виключно Україну. У травні цього року відбувся візит губернатора камчатського краю до Світлодарської громади. Окупанти обіцяють відбудувати житловий фонд вже до зими. 

Проте, дуже малоймовірно, що вони втілять ці плани. Першочергова причина – це продовження бойових дій та обстріли. Окупаційні війська отримують сильний опір на фронтах, тому процес відбудови в таких непевних умовах неможливий.

Читайте також:  Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

Друга причина в тому, що камчатський край не має фінансового ресурсу на це. Згідно з інформацією самих російських медіа, у бюджеті на 2023 рік існує дефіцит у 1 млрд рублів, а сам регіон знаходиться на 40 місті по якості життя серед суб’єктів рф. Але найголовніша причина в тому, що за прикладом ТОТ у 2014 році, після окупації ці території очікував економічний та інфраструктурний регрес. Тому, подібні заяви мають виключно рекламне та пропагандистське значення. Вони мають на меті схилити мешканців окупованих населених пунктів до співпраці з рф та виправдати перед росіянами колосальні фінансові та людські ресурси, які вони спрямовують на цю війну.

Житловий фонд

Поки окупаційна адміністрація публікує інформацію про «відбудову» громади, у соціальних мережах ширяться повідомлення про те, що солдати рф вламуються у житло мешканців та залишаються там жити. Це не нова практика росіян. Про подібний вид мародерства повідомлялося з перших тижнів повномасштабної війни. За повідомленнями, росіяни шукають порожні квартири для себе та своїх родин. Інколи місцеві колаборанти допомагають їм знайти порожнє житло.

photo 2023 06 06 11 54 00 7c938

Жителі в окупованому Світлодарську. Фото: пропагандистські ЗМІ

«У квартиру моєї знайомої вломилися оркі, сказали будуть тут жити. Звісно. Ремонт гарний, на який тягнулися кредити, меблі нові – їм сподобалося»

Анонімний мешканець м. Світлодарську

Водночас деякі мешканці вже почали отримувати квитанції про заборгованість по комунальних платежах з вимогою оплати у рублях та погрозами передати справу до суду у випадку несплати.

«Комунальні може хто і буде платити той, хто лояльний до  рашизму. Я не буду нікому нічого платити. Не мають права вони ні на що»

Анонімний мешканець м. Світлодарську

Ймовірна, окупаційна адміністрація такими діями готує фіктивні приводи до неправомірного відчуження майна тих, хто не хоче сплачувати гроші незаконним установам або знаходиться в евакуації далеко від власного дому.

Про такі випадки не існує рекламних статей на окупаційних ресурсах. Адже, ці новини демонструють зневагу росіян до приватної власності людей, яких, за їхніми словами, вони начебто прийшли звільняти.

Освіта

photo 2023 05 04 11 17 39 c556a

Пропаганда “руського миру” для дітей у школі Світлодарську. Фото: сайт окупаційної адміністрації.

Після окупації населених пунктів росіяни багато зусиль спрямовують на зміну освітніх програм та матеріалів. У цьому їм допомагають місцеві колаборанти. В соціальних мережах ширяться новини про те, як дітей зі Світлодарської громади возять на різні «конкурси», вивозять в росію та роздають їм паспорта. Крім того, окупанти заявляють про початок вивчання російської історії в школах.

Колаборантка Інна Дяченко, яка раніше працювала вчителькою математики в українській школі, розповідала про те, що працівники шкіл проходили перепідготовку в окупованому Донецьку та москві. Нав’язування пропаганди дітям є важливою та дуже небезпечною частиною окупаційних дій росіян. Вони вивозять та спалюють українську літературу та натомість завозять свою, першочергово історичну. Такими маніпуляціями вони сподіваються «перепрошити» свідомість дітей на свій лад та мати над ними контроль у майбутньому.

photo 2023 06 06 11 53 56 09e9b

Світлодарськ в окупації. Фото: росЗМІ

“Російська пропаганда намагається впливати на хиби нашої логіки, зокрема, користуючися ефектом якорування. Суть ефекту полягає в тому, що найкраще ми запам’ятовуємо першу інформацію, яку побачили, почули або прочитали — і все наступне, що ми будемо бачити, чути або читати ми будемо порівнювати із тим першим. Фактично, нав’язуючи дітям Донбасу російську культуру, окупанти змушують дітей в майбутньому ставити під сумнів своє українське походження та українські традиції свого регіону. Підсвідомо, навіть відштовхувати все проукраїнське, і все це — через те, що у їх пам’яті назавжди закарбується «навчання», яке зараз для них проводять окупанти”

Світлана Сліпченко, керівниця проєкту VoxCheck ГО “Вокс Україна”

“Щодо дітей… Складно сказати! Скажу лише так: всі кому не все одне на своїх дітей, вивезли їх із Світлодарська у перші півтора місяці повномасштабного вторгнення.”

            Анонімний мешканець м. Світлодарську

Більше про те, як росіяни спотворюють українську культуру та історію на тимчасово окупованих територіях на нашому сайті за посиланням: Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Якість життя

photo 2023 06 06 10 43 15 eb789

Бюсти сталіна розповсюджений у пропагандистів символ, цей стоїть в кабінеті так званого голови окупаційної влади міста. Фото: з відкритих джерел

Колаборант та зрадник, Максим Козловський, якого росіяни поставили на чолі окупаційної адміністрації Світлодарську, повідомив, що за останні пів року до громади повернулися 100 людей і тепер там мешкає близько 4000 осіб. У статтях про цю «перемогу» не вказували, що до повномасштабного вторгнення у місті було приблизно 13 тис. мешканців.

Крім того, т.з. очільник міста у черговому інтерв’ю розповідав про свої досягнення за рік, в тому числі про підключення світла, води, роботу над підключенням газопостачання та відбудову житлового фонду міста. Все це відбувається біля композиції з бюстом сталіна та прапорів незаконних формувань.Очевидно, що під час свого виступу він не згадав про те, що до окупації місто мало всі ці послуги.

Читайте також: Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Захопивши місто, росіяни принесли туди руйнування та занепад, привезли з собою комуністичну символіку, а натомість позбавили людей базових потреб. На сайті окупаційної адміністрації часто з’являються оголошення про відключення світла. З кінця травня мешканцям збільшили терміни подачі води з  9 годин на добу, на 15.

За повідомленнями містян, всі там досі мають українські банківські картки, але мають користуватися послугами посередників, щоб зняти та обміняти ці кошти. Транспортне сполучення працює з перебоями, а мешканці скаржаться на високі ціни. Водночас окупаційна влада продовжує займатися терором населення, замість розв’язання соціальних проблем.

“У Миронівському вивісили список “зрадників”. Тобто тих, хто висловлювався за Україну. Десь прізвищ 12 штук. Цих людей розшукують.”

“Комунікації нібито дійсно працюють вже. Але зимою світлодарці все одне замерзали.”

Анонімний мешканець м. Світлодарську

Ці всі наслідки приходу «руського миру» є стандартними для кожної громади. На жаль, оцінити реальну ситуацію в місці та громаді до повної деокупації території неможливо. Наразі ми можемо отримувати інформацію з окупаційних та пропагандистських ресурсів, які не є достовірними, або з повідомлень місцевих мешканців. Проте, навіть це дозволяє зрозуміти, що росіяни проводять активну пропагандистську роботу з населенням та приховують значну кількість проблем, які створили власними силами.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

В Мінцифрі розповіли, як залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії

Валентина Славінська Славінська Валентина 14:00, 17 Травня 2024
Відключення світла / фото ілюстративне

Через постійні обстріли енергетичної інфраструктури ворогом в Україні спостерігається значний дефіцит потужностей в енергосистемі. 

Щоб залишатися на зв’язку та мати доступ до інтернету в екстрених ситуаціях, команда Дії надає кілька корисних порад.

Причина відключень світла

Росія продовжує обстріли української енергетичної інфраструктури, що призводить до серйозного дефіциту потужностей в енергосистемі. Щоб запобігти її повному колапсу, енергетики змушені вдаватися до стабілізаційних відключень електроенергії.

Відключення електрики можуть торкнутися і роботи інтернет-провайдерів, а також базових станцій мобільних операторів. Це може позбавити доступу до мережі Інтернет та унеможливити здійснення дзвінків та надсилання SMS на певний період.

Мапа Пунктів незламності 

Представники Мінцифри радять почати із завантаження в додатку Дія спеціальної мапи з Пунктами незламності. Вона допоможе швидко знайти найближчий пункт, де можна зарядити телефон, приєднатися до інтернету або зателефонувати рідним під час блекауту.

Провайдери з технологією xPON 

Перевірте, чи ваш інтернет-провайдер використовує технологію xPON, що дозволяє зберігати доступ до мережі до 72 годин при відсутності електрики. Для цього скористайтеся інтерактивною картою від Мінцифри та LUN. Якщо провайдер має xPON, придбайте повербанк і підключіть його до роутера.

Національний роумінг 

Для доступу до мобільного інтернету в разі відключення електрики можна скористатися національним роумінгом між операторами. Вимкніть автовибір мережі, знайдіть доступні мережі Vodafone UA, Київстар чи Lifecell і під’єднатися до однієї з них. Перевірте можливість здійснювати дзвінки та відправляти SMS.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що робити ВПО, якщо затримують виплати. Інструкція

Семаковська Тетяна 13:00, 17 Травня 2024
Ощадбанк / Фейсбук

Згідно із законом, виплати для ВПО надходять особі щомісяця 15 та 28 числа. Однак, бувають випадки, коли грошові надходження від держави не приходять вчасно.

Що роботи у такому випадку пояснили у Мінсоцполітики.

Інструкція для ВПО. Виплати

Переселенці, які мають статус ВПО та відповідають вимогам нарахування коштів, щомісяця отримують гроші від держави. Станом, на 1 травня 2024 року грошова допомога від держави для ВПО складає: для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень, а для інших осіб — 2000 гривень.

Якщо виплати затримуються ви можете звернутися за контактними номерами:

  • номер гарячої лінії Мінреінтеграції – 15-48;
  • номер Офісу уповноваженого з питань ВПО – +38 (066) 813-62-39;
  • зверніться у ЦНАП за місцем проживання.

Після особистого звернення ваші дані перевірять і надішлють кошти.

У Мінсоцполітики зауважують, що найімовірнішою причиною для затримки виплат стають технічні проблеми.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Мінцифрі розповіли, як залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії

Через постійні обстріли енергетичної інфраструктури ворогом в Україні спостерігається значний дефіцит потужностей в енергосистемі. 

Ощадбанк затримка Виплат ВПО

Що робити ВПО, якщо затримують виплати. Інструкція

Згідно із законом, виплати для ВПО надходять особі щомісяця 15 та 28 числа. Однак, бувають випадки, коли грошові надходження від держави не приходять вчасно. Що […]

Безплатна психологічна допомога постраждалим від сексуального насильства російських військових: як отримати

В Україні запустили проєкт GIDNA, який надає анонімну психологічну підтримку жінкам, що зазнали сексуального насильства з боку російських окупантів під час війни.

Що почитати у травні: ТОП-8 новинок для дітей

Травень — особливий місяць, якщо йдеться про читання! Бо починається той період, коли можна читати десь назовні — в парку, на дачі, на лавочці біля […]

10:30, 17.05.2024 Скопіч Дмитро
Прийом у психолога

Нове життя після війни: проєкт “Місце надії України” допоможе жінкам ВПО

Жінки та дівчата, які постраждали від війни в Україні, можуть отримати комплексну допомогу в рамках проєкту “Місце надії України”. Проєкт передбачає психологічну підтримку, працевлаштування, відкриття […]