Як росіяни зомбують дітей на ТОТ та популяризують війну серед молоді

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:30, 1 Березня 2024
Малеча грається у війну
Діти з іграшковими автоматами / фото Reuters

У росії та на ТОТ загарбники продовжують впроваджувати пропаганду війни в дошкільних та навчальних закладах. Окупанти популяризують мову ворожнечі та антиукраїнську пропаганду. Особливо росіяни приділяють увагу дітям з ТОТ: там застосовують тиск, щоб ті “забули” про те, що вони є українцями, а самої держави не має існувати. Щоб це ефективніше відбувалось, загарбники всіляко популяризують військових зс рф, радянські звичаї та свята, російське “походження” українців та інші антиукраїнські тези. 

У цьому матеріалі Бахмут IN.UA розглядає, як росіяни просувають пропаганду війни серед дітей, зокрема на ТОТ та як впроваджують так зване патріотичне виховання серед підлітків. 

День захисників України святкують 14 жовтня

Нещодавно в росії відбувся так званий день захисника вітчизни, який зазвичай ще з радянських часів щорічно відзначають 23 лютого. Зазначимо, що в Україні було скасовано святкування цієї події, натомість указом Президента України від 14 жовтня 2014 року було установлено свято — День захисника України, яке відзначають 14 жовтня щорічно. 

Якщо в росії це свято є нормальним звичаєм, то на окупованих територіях — це насильницьке нав’язування радянських цінностей: у школах дітям проводили тематичні заняття та класні часи. Також розповсюдженою практикою є запрошення військових, нібито задля того, щоб “вдячні” школярі могли побачити терористів та зробити приємні подарунки. Таким чином, це свято використовують як черговий акт нав’язування війни та розповсюдження мови ворожнечі.

Свято 23 лютого на ТОТ

Як, наприклад, подібні зустрічі організували на окупованій Донеччині, де саме — пропагандисти не розголошують, та і діти на фотографіях з замазаними обличчями. Однак, якщо це герої, які “врятували” мирну Донеччину і діти можуть жити у безпеці, на думку росіян, тоді навіщо така секретність? Відповіді, на жаль, ми знайти не змогли. На фотографіях діти з замазаними обличчями стоять у футболках з логотипом організації “рух перших (движение первых)” та скриньками з літерами “z”. Це один з прикладів, як окупанти влаштовують промивку мізків дітей.

Окупанти в донецькій школі
Окупанти зустрілися зі школярами на окупованій Донеччині / фото з росджерел

Примітка.рух перших (движение первых)” — це сотні унікальних програм виховання і становлення особистості, активної та відповідальної молодіжної спільноти, для якої важлива повага до традицій і культур народів Росії, історична спадкоємність і причетність до долі країни, в якій головною цінністю була, є і буде — сім’я. Ця інформація опублікована на офіційному сайті руху. 

У другу річницю повномасштабного вторгнення зустрічі з загарбниками проходили на інших окупованих територіях України: у Криму, на Херсонщині, Запоріжжі, Донеччині та Луганщині. Там військові зс рф розповідали про нібито дворічну історію “спеціальної військової операції (сво)”, хронологію подій окупації українських територій з 2014 року та інші загарбницькі тези, які направлені виключно на ненависть серед дітей до України. 

Окупанти в луганській школі
Загарбники в школі на окупованій Луганщині / фото з росджерел

Окрім зустрічей у школах проводили відповідні заходи, на яких наряджали дітей у військову форму радянських часів, де діти малювали “патріотичні” малюнки з символікою рф та днр, російськими військовими та кремлем, проводили різні псевдопатріотичні концерти. Нещодавно ми розповідали у нашому дайджесті новин з окупованих територій, як подібні заходи відбувались у донецьких школах. Зокрема детально про це на своїх ресурсах писав олексій кулємзін, окупаційний мер міста Донецьк. 

Діти у формі
Дітей наряджають у військову форму заради пропаганди / фото з росджерел

Звісно, що шабаш під назвою “день захисника вітчизни” є частиною нібито виховної роботи з молодим поколінням, яке вразливе та можна будь-що нав’язати. Окупаційна адміністрація налаштована на те, щоб діти доносили на батьків з проукраїнською позицією. Це одне з завдань руху “рух перших”, куратори якої займаються начебто ідеологічною підготовкою учнів. Що говорить про те, як відрізняються погляди у закладах освіти та вдома. Подібна агітація та пропаганда в школах застосовувалась під час диктатури сталіна. В сучасні часи з батьками проводять спеціальні виховні “бесіди” за участю представників силових структур, зокрема федеральної служби безпеки. 

Російські школи: розмови про важливе

20 червня 2022 року в росії було оголошено про появу у школах та коледжах так званих “розмов про важливе” — обов’язковий урок, який проводиться раз на тиждень. На цих заняттях, як наголошують пропагандистські джерела, розглядають та обговорюють конкретну тему і яка є загальною для всіх класів та шкіл, зокрема це теми, пов’язані з “громадянсько-патріотичним вихованням”:

  • історична пам’ять;
  • спадкоємність поколінь;
  • патріотизм — любов до батьківщини;
  • доброта, добрі справи;
  • сім’я і сімейні цінності;
  • культура росії;
  • наука на службі батьківщини.

По факту ці заходи, які проводяться на ТОТ також зосереджені на пропаганді цінностей росії, у тому числі виправдовування війн росії проти інших держав, популяризація радянщини та російської військово-політичного устрою. Попри це, тема так званої “сво” є пріоритетною при обговоренні. Урок починається з підняття російського прапору та прослуховування гімну рф. 

Тема “дня захисника вітчизни” також обговорюється серед всіх класів. Зокрема після прослуховування пропагандистських матеріалів, учням пропонують виконати інтерактивне завдання, щоб начебто закріпити знання. 

Окрім тем про війну та радянського минулого, учням нав’язують постійне лідерство у всіх галузях та “поважне” ставлення до країни у світі. Однак на цих уроках не обговорюється з учнями справжня картина сучасної росії — міжнародно ізольованої, під великою купою санкцій, де російські солдати — вбивці та мародери й що росія сьогодні вчиняє найбільший геноцид з часів Другої світової війни, позначаючи це “захистом родини”. 

Спікерами стають російські топ-чиновники, актори, військові терористи та педагоги шкіл. Хоч ці “уроки” є нібито факультативом та за законами самої рф подібні заходи не є обов’язковими, працівники освіти в регіонах рф підкреслюють, що не відвідування цих занять є прогулом. 

Розмови про важливе
Що розповідають на уроках “розмови про важливе” / скриншот

Діти з автоматами та у військовій формі

Нещодавно російський ліберальний Telegram-канал опублікував відео про іграшковий ракетний комплекс “Іскандер”. Ця іграшка призначена для дітей від 2 до 6 років та може стріляти маленькими пластиковими ракетами. Першоджерелом відео є один з іграшкових магазинів Казані. 

Допис у соцмережі
Іграшковий “Іскандер” / скриншот

В дитячому садку російського міста Первоуральск в одному з дитячих садків міста дітей змусили повзати по снігу з іграшковими автоматами. За словами організаторів цього явища, це проводилось у рамках військово-патріотичного свята, яке нібито дало дітям “бурю емоцій”.

“Це військово-спортивне свято, яке дає дітям бурю емоцій, це чудова нагода весело провести час, проявити свої здібності та отримати корисні навички”, — коментують цей захід організатори. 

Діти з автоматами
Вихованці дитсадка з іграшковими автоматами / фото з росджерел

Після повномасштабного вторгнення окупаційна влада намагалась всіляко впровадити в систему освіти на ТОТ заняття з “освободітєлями”, які б мали розповідати школярам про “мужність” російських військових, проводити різні заходи, а головне — познайомити школярів зі зброєю. Ми вже розповідали у попередніх матеріалах, наскільки активно та водночас небезпечно проводити такі заходи, але заради пропаганди та агітації окупанти нікого з дітей жаліти не збираються, бо вони, на їхню думку є майбутніми “захисниками вітчизни”, тобто гарматним м’ясом у війні проти України, або у майбутніх заходах з “освобожденія” чужої держави, а по факту, окупації. 

Таким чином, в начебто ігровій формі дітей знайомлять з їх майбутнім приладом — зброєю. Необов’язково, що ця зброя буде використовуватись проти українців, бо росіяни за понад 30 років змогли спричинити не один військовий конфлікт: починаючи з вторгнення у Молдову та створення там квазіутворення придністровська народна республіка, потім — війна в Чечні, яка сумарно йшла понад 12 років та призвела до повної окупації частини Кавказу, вторгнення у Грузію у 2008 році та створення абхазії та південної осетії, та вторгнення в Україну у 2014 році, де війна триває дотепер. 

Кадетські класи в школах

Ще до повномасштабного вторгнення на окупованих територіях почали вводити таку систему, як “кадетські класи”. Зокрема це спостерігалось у Криму, на окупованих Донеччині та Луганщині (л/днр). Якщо у Криму ці класи утворювались вже по російських системах, то в так званих л/днр лише за “підтримкою” росіян. Після анексії територій у 2022 році силові структури рф активізувались у відкритті спеціалізованих класів на окупованих територіях.

Вони створені задля створення майбутнього кадрового резерву в держоргани рф, зокрема в місцеві мвд, мчс, прикордонні служби, в слідчий комітет (слідком) росії, фсб та в інші силові структури. Під час навчання в таких корпусах учні проходять посилену фізичну підготовку, поводження зі зброєю та патріотичне виховання. Також учні продовжують засвоювати класичну шкільну програму. 

Слідком росії у 2023 році заявив про відкриття кадетських класів у так званому Луганському навчально-виховному комплексі імені льотчика-космонавта г. т. берегового. В цих закладах мають навчати майбутніх держслужбовців-зрадників, які будуть давати присягу росії та служити проти України. 

Діти розбирають автомат
Дівчата у формі навчаються розбирати автомат / фото з росджерел

У 2021 році Сергій Горбатенко, журналіст Донбас.Реалії у своєму матеріалі розповів про кадетські корпуси у школах так званої лнр. Він опублікував матеріал про те, що в окупованому Антрациті на Луганщині за ініціативою партії “єдіная росія” (єр) буде відкритий кадетський корпус для хлопців та дівчат. Зокрема ініціатором став віктор водолацький, який є депутатом держдуми від цієї фракції. За задумом загарбника, кадетський корпус мав би стати “найкращим кадетським закладом у росії”.

Віктор водолацький
Депутат держдуми віктор водолацький / фото з росджерел

“Сьогодні “єдіная росія” надає максимальну підтримку і допомогу жителям Донбасу. Ми відкриваємо ще один кадетський корпус, тепер уже в Антрациті. Він буде унікальний. Я сподіваюся, він стане найкращим у росії”, — зазначив депутат від “єр” водолацький. 

Цей корпус мав відкритись ще у 2021 році, коли л/днр не були анексовані росією, а контролювались лише місцевими ватажками, а росія нібито на той момент не визнала ці псевдореспубліки.

Тобто ще до повномасштабного вторгнення росія розглядала можливість відкриття спеціалізованих навчальних закладів за власною каденцією. Скоріш за все випускники, яким вже на момент вторгнення було 18 років і вони стали частиною “держорганів л/днр”, або були студентами спеціалізованих вищих навчальних закладів, були відправлені на фронт. Росія всіляко використовувала можливості використати не тільки власну регулярну армію, а ще залучити молодих людей з окупації, які надалі стануть бійцями “народних міліцій л/днр”. 

Кадети у формі
Учні кадетських класів нібито дають присягу / фото з росджерел

Російська “юнармія”

Ще одне мілітарне молодіжно-військове об’єднання у рф, яке пропагандує військову справу та участь у війні проти України — “юнармія”. Туди також активно залучають молодь віком від 8 до 18 років. Ця організація діє на окупованих територіях і туди теж долучають школярів. У попередньому дайджесті ми вже розповідали, як школярів зі Старобільщини привозять у Сорокине (Красний Луч) щоб дати клятву “юнармійця”. Теж саме відбувається в інших навчальних закладах Луганщини та інших окупованих територій. Ця організація здійснює військовий вишкіл серед молодиків та нав’язують ідеологію рашизму та ненависті до України. 

Примітка. Юнармія — це всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний громадський рух, створений 2016 року з ініціативи міністра оборони рф сергія шойгу. Символіка “юнармії” — птах з зіркою, яка зображена посередині. Це як шанування звичаїв з радянських часів, зокрема, з часів існування піонерів.

На момент січня 2022 року у Криму та Севастополі було створено 874 загони “юнармії”, куди входять понад 29 тисяч дітей, скільки зараз там учасників достеменно невідомо, однак окупаційні органи влади продовжують активно залучати молодь.

У 2022 році прокуратура АР Крим та Севастополя зазначила, що куратори руху планують залучити кожного 10 школяра.

“Серед цілей функціонування цього руху: “виростити покоління, здатне захищати вітчизну зі зброєю в руках”. Та й про добровільність такого “навчання” мова не йде. За даними прокуратури автономії, до кінця 2024 року окупанти запланували прийняти до лав “юнармії” кожного десятого школяра. Усі ці факти фіксуються в рамках кримінальних проваджень прокуратури автономії”, — йдеться у повідомленні прокуратури від 17 січня 2022 року. 

Підлітки маршують
Дівчата з лав “юнармії” маршують у формі / фото з росджерел

Пропаганда війни серед дітей: воєнний злочин рф

Подібні дії українська влада кваліфікує як воєнний злочин, зокрема через військову пропаганду та залучення до руху. 

“Ми кваліфікуємо такі дії окупантів, як воєнний злочин, за ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни), оскільки пропаганда, спрямована на забезпечення добровільного вступу в армію цивільного населення, заборонена статтею 51(1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року”, — пояснюють у прокуратурі АР Крим та Севастополя. 

Куратори та ті, хто пов’язаний з залученням дітей до мілітарного об’єднання, отримують підозри від українських правоохоронних органів. 21 лютого 2024 року було повідомлено про підозру керівниці штабу “юнармії” на окупованій Луганщині. Жінка пропагандувала серед молоді ідеологію рашизму, організовувала псевдопатріотичні заходи та залучала школярів вступати у мілітарний рух. Наприкінці 2023 року підозру також отримала олена романовська, заступниця окупаційного голови Криму аксьонова, яка теж займалась розвитком руху в АР Крим. 

Так зване патріотичне виховання у школі та пропаганда серед вразливих верств населення — пріоритетна задача кремля. “Виховуючи” підростаюче покоління подібними способами, росіяни створюють потенційний “спротив” ЗСУ та українській владі, вкладаючи правильну, з боку кремля, ідеологію рашизму та шовіністичні настрої під виглядом “руского міра”. Діти, які ще на стадії формування як особистості ще не сприймають пагубність ситуації та наслідки, тому їм легко нав’язати пропаганду під виглядом “гри у війну”. Зараз ця наче гра для деяких переросла у реальність: ті окупанти, які застали окупацію ще у 2014 році, у шкільні роки, сьогодні зі справжньою зброєю у руках вбивають свій народ.

Але ми маємо пам’ятати, що діти на окупованій території України стали заручниками ситуації — їх не можна звинувачувати у діях російських військ, кремлівських кураторів, педагогів або ідеологічно налаштованих батьків. Вони ретранслюють те, що їм кажуть дорослі та ще не в змозі все проаналізувати. Але найгірше, коли немає альтернативи та дитина своє подальше життя має жити з ненавистю до інших людей, народів. Сподіваємось, що згодом діти з ТОТ зможуть опинитися в Україні: якщо їх повернуть на вільну територію або ЗСУ зможуть звільнити окуповані землі та відновити конституційний лад.

Раніше ми розповідали, як окупанти мілітаризують освіту та які заходи проводять російські військові в школах на ТОТ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 10 Листопада 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, якість українських біологічних матеріалів начебто вища, ніж з Афганістану та Іраку.

Однак, це фейк. Army Times не публікувало жодного матеріалу із такою заявою.

Army Times: фейк від рф

Фейковий допис про постачання біологічних матеріалів / скриншот

Army Times — це американське онлайн-видання, що висвітлює актуальні новини та важливі питання для військової спільноти країни. Видання охоплює теми фінансів, медичної допомоги, діяльності гвардії та резерву, освіти та інші сфери. ArmyTimes також публікує ексклюзивні відеоматеріали та фотографії, а його соціальні мережі обслуговують військовослужбовців, їхні родини та ветеранів.

Уперше фейк опублікували 21 жовтня Telegram-каналом «запрещённая украина». Наратив нібито авторства Army Times м поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали та акаунти у соцмережах Х (ред. — колишній Twitter). На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Всі дописи до 21 жовтня, у яких згадувалось слово “органи” (англ. organs) жодним чином не стосувались України. А за ключовим словом “Ukraine” існують статті переважно про військову допомогу Америки, заяви Пентагону щодо України та інші теми, що пов’язані з війною. Жодної згадки на тему трансплантації та пересадки органів в контексті України не було.

Пошук за ключовим словом на сторінці ArmyTimes / скриншот 
Пошук за ключовим словом на сторінці ArmyTimes / скриншот 

Скриншот з операційної палати, що міститься у дописі пропагандистів, взято із відеосюжету телеканалу 2+2 про рекордну кількість трансплантацій за ніч українськими хірургами — шість пересадок органів. За інформацією у відео, оперували майже одночасно в чотирьох клініках Запоріжжя та Києва. Серед них уперше в столичній лікарні “Феофанія”. Там пацієнтові пересадили печінку. А в столичному Інституті серця 52-річному чоловікові одночасно пересадили два органи: серце і нирку. У відеосюжеті немає жодного слова про постачання біологічних матеріалів українців до США.

Трансплантація органів та російська пропаганда

Пропагандисти вже неодноразово звинувачують Україну у нібито продажі органів. Раніше ми вже спростовували подібний фейк про трансплантацію біологічних матеріалів українських військових за кордон. Фейк про «чорних трансплантологів» набув значного поширення в Україні саме в той період, коли проводили реформу системи трансплантації. Цей фейк був частиною ширшої кампанії, спрямованої на дискредитацію змін у сфері охорони здоров’я. Російська пропаганда активно підтримувала та розкручувала такі наративи, оскільки медичні реформи порушували інтереси проросійських сил, пов’язаних із корупційними схемами у медичному секторі. Вигідно було створити атмосферу недовіри та страху, підсилюючи стереотипи й маніпулюючи суспільною думкою. Окрім цього, пропаганда намагалася посіяти недовіру до української системи охорони здоров’я загалом, зображаючи її як «розсадник» для чорного ринку органів. Це типова маніпуляція, яка намагається зіграти на емоціях та посіяти страх. 

Щоб не потрапити в пастку таких фейків, важливо не тільки перевіряти джерела інформації, а й розвивати критичне мислення, адже пропаганда розраховує на те, що люди повірять без роздумів. Ставити питання і розбиратися в темі глибше — це найкращий спосіб захиститися від брехні та маніпуляцій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:02, 30 Жовтня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до такого явища як клікбейт. Що це таке, навіщо він використовується та чим шкодить — читайте в матеріалі “Бахмут IN.UA”.

Клікбейт — це…

Клікбейтні заголовки побудовані на психологічних прийомах: використання емоційних тригерів, цікавість, страх пропустити щось важливе та бути не в курсі. Його головне завдання — привернути увагу та змусити людей клікнути на покликання. І так — ця тактика працює. Настільки працює, що один з прикладів старезного клікбейту вже став мемом, розповсюдженим у російськомовному сегменті Інтернету: “щоб вилікувати цю хворобу, достатньо взяти звичайний радянський…”

Клікбейт у ЗМІ

Попри те, що Кодекс етики українського журналіста стверджує: “редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу тощо, не повинна фальсифікувати зміст”, не всі засоби масової інформації дотримуються цього.

Яскрава клікбейтна обкладинка та гучна назва відео, частіше за все, ведуть до звичайних новинних сюжетів, які не містять у собі сенсаційної інформації. Таких прикладів у YouTube щоденно публікується сотнями, і всі вони скроєні за єдиним шаблоном.

Колаж Бахмут IN.UA

Візьмемо до прикладу сюжет “24 каналу” від 26 жовтня 2024 року із кричущою назвою “😱СКАНДАЛ в ООН. Кислиця поставив Гутерреша НА МІСЦЕ! Жорстко РОЗНІС генсека цією ЗАЯВОЮ”. Які очікування можуть виникнути у потенційного глядача цього ролику? Як мінімум, відеодоказ того, що постпред України при ООН Сергій Кислиця кричить на генерального секретаря організації Гутерреша, і між ними дійсно виникає скандал. Що отримав глядач? Ведучу, що 10 хвилин у доволі монотонній манері пояснює як Сергій Кислиця у соцмережі Х (колишній Twitter) відреагував на візит Гутерреша до росії у рамках БРІКС. Тим часом відео отримало майже 300 тисяч переглядів.

Чим шкодить такий підхід медіа до висвітлення інформації? По-перше, він зменшує довіру до засобів масової інформації. Людина, не отримавши того, що її зачепило, розчаровується, запам’ятовує саму ідею того, що її “намахали” ЗМІ (не завжди запам’ятавши саме назву медіа) і втрачає довіру.

По-друге, подібні заголовки та обкладинки до відео — це дезінформація, і такий спосіб просування відеороликів заборонений Google. Глядачі не дивляться кожне відео з власних рекомендацій YouTube, але, гортаючи сторінку, візуально запам’ятовують інформацію. Думаємо, що кожна людина мала діалог на кшталт:

— Я бачив інформацію, що у росії скоро закінчаться гроші на війну?

— Ого, а кинь мені посилання.

— Ой, я не пам’ятаю де це бачив, десь писали.

Саме клікбейтні заголовки можуть бути причиною такого діалогу, а подібні дії деяких ЗМІ знижують рівень медіаграмотності населення.

Чому клікбейт — проблема

Якщо підсумувати, зловживання клікбейтними заголовками у довгостроковій перспективі може стати проблемою. Наведемо кілька причин, чому:

  • розчарування і втрата часу. Люди нажимають на клікбейт, очікуючи отримати цікаву або важливу інформацію, але часто зміст не відповідає заголовку або є поверхневим. Це розчаровує і створює відчуття марно витраченого часу;
  • поширення дезінформації. Деякі клікбейт заголовки перебільшують або навіть спотворюють факти, щоб привернути увагу. Це може вводити людей в оману, створювати неправильне враження про події або підкріплювати міфи й стереотипи;
  • маніпуляція емоціями. Клікбейт активно експлуатує наші емоції, такі як страх щось пропустити, тривогу чи здивування. Це може викликати стрес або тривогу, особливо коли мова йде про теми, пов’язані з важливими темами (наприклад, війною, здоров’ям чи безпекою).
  • зниження якості контенту. Коли сайти більше орієнтуються на кількість кліків, а не на якість інформації, страждає сам контент. Це призводить до того, що журналісти і автори надають перевагу поверхневим або сенсаційним матеріалам замість глибоких і добре досліджених статей;
  • втрата довіри до медіа. Постійні клікбейти знижують довіру до сайтів і медіа, які їх використовують. Коли люди часто бачать клікбейт, вони починають сумніватися в об’єктивності та надійності таких ресурсів.

Через це клікбейт не просто дратує, але й негативно впливає на інформаційне середовище, ускладнюючи пошук правдивої та корисної інформації.

Як відрізнити клікбейт від корисного контенту

  • занадто емоційний заголовок. Клікбейт часто використовує емоційно забарвлені слова, такі як “шокуюче”, “ви не повірите”, “сенсація” тощо. Якщо заголовок обіцяє щось неймовірне або намагається вас здивувати, це вже сигнал бути обережним;
  • невизначеність і інтрига. Клікбейт заголовки часто навмисно розмиті або нечіткі. Наприклад, “Цей простий трюк змінить ваше життя!” або “Ось що сталося далі…”. Якщо немає конкретики, то це — типова ознака клікбейту;
  • обіцянка “секретної інформації”. Якщо заголовок обіцяє “секретні факти” або “приховану правду”, це також майже на 100% “байт” на перегляди;
  • розбіжність заголовка і змісту. Тут все наче просто: сама інформація не відповідає заголовку? Ви попалися на “замануху”.

Українська медійна громадська організація Інститут масової інформації у вересні 2024 року провела аналіз професійних стандартів онлайн-медіа. В моніторинговий період клікбейту було менше у ЗМІ, які аналізували представники ІМІ. Спеціалісти зазначили, що видання “Суспільне” “ефективно уникає клікбейту та емоційно забарвлених заголовків, демонструючи фокус на достовірності та відповідальності”.

Критичне мислення та обережність допоможуть вам уникати клікбейту та вибирати дійсно цінний контент. Окрім цього, радимо вам “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. Журналісти цих майданчиків не роблять новини із гучними заголовками, які не відповідають дійсності. Тому радимо вам читати перевірені новини на сторінках цих ресурсів, які мають всі зручні способи комунікації з аудиторією.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, […]

12:00, 10.11.2024 Гук Лідія

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]

Цифрові медіаманіпуляції. Як обманюють за допомогою штучного інтелекту

Графічний контент — невіддільна частина Інтернету. Фотографіями та картинками ілюструють новини, а іноді й самі знімки стають інформаційним приводом. Але не всі фотознімки є справжніми, […]

Штучний інтелект створює графічний контент для соцмереж: як розпізнати зображення, створене ШІ

Соціальні мережі заполонили картинки, які “малює” AI — Artificial Intelligence, що перекладається як штучний інтелект. У деяких випадках ці зображення створюються спеціально для того, аби […]

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, […]