“Бавовна” та пошук військовозобов’язаних: головні події, що сталися в окупації

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 11:30, 25 Лютого 2024
Донецьк
Приліт у Донецьку 20 лютого / фото з соцмереж

Росіяни на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) продовжують чинити беззаконня та впроваджувати власні порядки. Однак від цього страждають звичайні українці. В регіонах залишається багато військових зс рф не тільки на лінії зіткнення, а ще й в тилу. Окрім цього, українці, особливо, діти та підлітки перебувають під постійним впливом пропаганди. Але попри всі негаразди, були й приємні новини, які трапились з окупантами на поки що окупованій нашій землі.

У цьому матеріалі редакція Бахмут IN.UA розповідає про головні події тижня, які відбулись на ТОТ.

Прильоти на ТОТ

Цього тижня прильоти були зафіксовані у Донецьку, Макіївці, Горлівці, Маріуполі, Докучаєвську, Пантелеймонівці, Шахтарську на Донеччині. У Кремінній, Д’яково та Рубіжному на Луганщині, а також на непідконтрольних територіях Запоріжжя та на Херсонщини. Найбільше прильотів було зафіксовано у Донецьку: пропагандисти повідомили про одну загиблу, також надходила інформація про поранених. Звідки були прильоти достеменно невідомо, але 20 лютого після прильоту на перехресті вулиць Панфілова та Університетської у Донецьку, військовий журналіст Андрій Цаплієнко припустив, що снаряди могли бути запущені зі сходу, тобто з території, яку не контролює українське військо. У ЗСУ ніяк це не коментували. 

Донецьк
Наслідки обстрілу Донецька 20 лютого 2024 року / фото Telegram WarInMyEyes

“Бавовна” на військових полігонах

Цього тижня Сили оборони України вдарили по військових полігонах окупантів на Донеччині та Херсонщині. Російські воєнкори повідомили про те, що після удару по полігону у тимчасово окупованому Докучаєвську під Волновахою серед загиблих, є бойовики з Южно-Сахалінська. І хоча адміністрація регіону назвала цю новину начебто дезінформацією, в мережі з’явились знімки, як пакують загиблих російських військових. За інформацією загарбників, загинуло начебто понад 65 військовослужбовців. На лівобережжі Херсонщини за даними українського OSINT-проєкту DeepState, удару завдали по полігону поблизу села Подо-Калинівка. Речниця Сил оборони півдня Наталія Гуменюк підтвердила, що внаслідок удару загинуло понад 60 окупантів. Пізніше в мережі з’явилось відео з дрона, як вдарили по російським військовим. 

Вибух на полігоні
Момент удару по окупантах / скриншот

Гуманітарна ситуація на ТОТ

Попри заяви ватажків окупованих регіонів про “велику відбудову”, в багатьох новоокупованих містах ситуація залишається критичною. В окупованому Довжанську на Луганщині комунальники вимагають гроші у місцевих мешканців за відновлення електропостачання після негоди. Зокрема в Антрациті, Лутугиному, Перевальску та Слов’яносербську без світла залишаються 75% населення, без інших комунальних благ — 50% громадян.

“Комунальники у Довжанську знайшли відповідь на запитання щодо їхньої бездіяльності після негоди. Вони не хочуть працювати виключно за зарплату. Тому за відновлення електропостачання у сільській місцевості вони вимагають гроші із місцевих жителів. За підключення однієї вулиці беруть до 80 тисяч рублів. Із кожного абонента — ще по дві тисячі”, — зазначає Артем Лисогор, голова Луганської ОВА.

У тому ж Довжанську окупанти вирішили закрити травмпункт. Нібито за російськими стандартами, якщо в місті проживає менше ніж 150 тисяч людей, тоді цілодобове медичне обслуговування не передбачене. Артем Лисогор зазначає, що це буде надалі стосуватись всіх окупованих міст Луганщини. 

Критичною залишається ситуація в Сєвєродонецьку. Мешканці, у кого немає опалення, отримують високі рахунки за використання електронних приладів для обігріву. Натомість російські окупанти в зруйнованому житлі розглядають майбутні “трофеї”, які вони винесуть з покинутих та зруйнованих квартир. 

Допис у соцмережі
Мешканці Сєверодонецька жаліються на ціни / скриншот

В окупованій Макіївці спостерігається “транспортний колапс”. Місцеві у проросійських Telegram-пабліках жаліються, що влада не виконує обіцянок та запускає занадто мало транспорту курсувати містом. Окрім недостатньої кількості транспорту, на 121-й маршрут, який курсує з Донецька у бік Макіївки запустили старий ПАЗ. 

Допис у соцмережі
Мешканці Макіївки не задоволені станом громадського транспорту / скриншот

На в’їзді в Луганськ спостерігаються великі черги з машин. На блокпостах ретельно перевіряють документи. Місцева влада не пояснює причин перевірки документів. Артем Лисогор, очільник ОВА зазначив, що це робиться, щоб виявити військовозобов’язаних чоловіків на тлі майбутньої хвилі примусової мобілізації. 

“На блокпостах при в’їзді до Луганська щодня утворюються автомобільні черги. Для потрапляння до міста треба пройти перевірку й отримати спеціальний дозвіл. Ретельно ошукують чоловіків, складають певні списки. Це підготовка до примусової мобілізації. Наступна хвиля почнеться десь за місяць”, — написав чиновник у своєму Telegram-каналі. 

Демографічна криза в Маріуполі

Російська окупаційна влада продовжує завозити громадян з росії в окуповані місця Донеччини. Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя в прямому етері зазначив, що наразі в місці проживає понад 80 тисяч українців та 75 тисяч громадян рф. При цьому чиновник додає, що варто чекати нову хвилю мігрантів в Маріуполі. 

“З весни очікуємо чергову хвилю масштабної міграції з рф. Дуже швидко побачимо, що баланс населення буде вже схилятися в бік переважно громадян рф, а не українців”, — розповів Андрющенко. 

Ворожа пропаганда на ТОТ

В школах Донеччини та Луганщини дітям продовжують нав’язувати радянські традиції, антиукраїнські тези та вибори президента в рф. У Рубіжному на Луганщини у школі №3 окупанти влаштували “парту героя” для випускника-окупанта, який воює проти України. Захід був доповнений російською символікою, літерами “z” та атрибутикою псевдореспубліки. Також в окупаційній адміністрації міста зазначили, що одному з учнів 6-го класу дозволили першим сісти за парту, бо його батько служить в російській армії. 

Школа
У школі міста Рубіжне популяризують терориста / скриншот

Напередодні “дня захисника вітчизни”, який росіяни зазвичай відзначають 23 лютого, в школах окупованої Донеччини проходили відповідні заходи. На своїх ресурсах олексій кулємзін, окупаційний мер Донецька розповів та продемонстрував дитячі малюнки з солдатами росармії, танками з “z”, георгіївськими стрічками, прапорами росії та днр, кремлем. 

Допис у соцмережі
Дитячі рисунки з нагоди 23 лютого / скриншот

Дітей дошкільного віку та молодших класів на Донеччині наряджали у військову форму: хлопчиків — у камуфляж, а дівчаток — у форму медикинь, подібні заходи з нав’язування військових звичаїв впровадили і на Луганщині. У Хрустальному (Красний Луч) та у Луганську в дитсадках дітей також наряджали в камуфляж та у білу форму польових медикинь. Все це, звісно, зі застосуванням відповідної символіки — прапори рф та георгіївські стрічки. 

Допис у соцмережі
Малечі нав’язують військові звичаї / скриншот

Учнів Старобільскої школи №4 долучили до рядів “юнармії” — російського молодіжного військово-патріотичного клубу. Дітей вивезли в окуповане Сорокине (Краснодон), щоб “дати клятву” та стати членами клубу. 

Старобільскі школярі
Старобільских школярів вивезли давати клятви / скриншот

Іван Федоров, голова Запорізької ОВА зазначив, що на окупованій частині області окупанти впроваджують ряд пропагандистських заходів, направлений на розвиток “патріотичного виховання”, а по факту — просування ідей кремля: про срср, окупацію України, нібито кримський досвід. 

Росіяни наражають дітей на небезпеку

На дитячих змаганнях з самбо в окупованому Мелітополі російський військовий приніс та продемонстрував ручний гранатомет. Коли 2 юнаків боролись, військовий нажав на курок та роздався вибух. 6 людей отримали поранення, серед постраждалих були діти. 

Вибух у Мелітополі
Військовий влаштував вибух на дитячих змаганнях / скриншот

Ядерна небезпека

Окупаційна армії продовжує обстрілювати Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС). Іван Федоров зазначив, що внаслідок обстрілів пошкоджена одна з двох наявних ліній електропередач, які з’єднані з енергосистемою України. У разі її пошкодження, підкреслює чиновник, може статись повний блекаут, а у разі відмови і аварійних дизель-генераторів та систем безпеки існує загроза ядерної та радіаційної аварії. Однак є і інші загрози.

“Загарбники мінують периметр станції, і все ще тримають важку техніку з боєкомплектом на території. Спливає дозволений виробником термін перебування в реакторах ядерного палива — прецедентів з перевищенням строку не було, це додаткова загроза безпеці. Росіяни вивели із ЗАЕС компетентний персонал — ядерна і радіаційна безпека тепер залежить від людей з недостатнім досвідом, а іноді й зовсім без досвіду”, — наголошує очільник Запорізької ОВА. 

Партизани з Маріуполя допомогли знищити російський літак

Ввечері 23 лютого 2024 року стало відомо про падіння літака дальнього радіолокаційного виявлення (ДРЛВ) “А-50У”. Літак впав на територію рф, у Краснодарському краї, у хуторі Трудовая Арменія. Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя поділився на своєму Telegram-каналі про деталі падіння літака та окремо наголосив на ролі Маріупольського спротиву. Партизани фіксували локацію літака та передавали інформацію, допомагали у розробці плану операції, яку надалі успішно реалізували Сили оборони України. 

Допис у соцмережі
Маріупольский Спротив допоміг Силам оборони у знищенні російської авіації / скриншот

Втрати росіян на фронті

Окрім втрати ДРЛВ “А-50У” протягом тижня росіяни втратили декілька одиниць бойової авіації. Йдеться про знищення літаків “Су-34” та “Су-35”: 17 лютого Сили оборони знищили два “Су-34” та один “Су-35”, 19 лютого два бомбардувальники — “Су-34” та “Су-35”, 21 лютого росіяни втратили літак “Су-34”. Сили оборони Півдня на лівобережжі Херсонщини змогли знищити декілька одиниць важкої техніки: 2 зенітно-ракетних комплекси — “Тор-М2” і “Стріла-10” та 1 реактивну систему залпового вогню “Град”. ЗСУ продовжують систематично знищувати живу силу та техніку зс рф на окупованих територіях. 

Знищений літак
Генеральний штаб прозвітував про знищення літака / інфографіка Telegram Генштабу

Окрім військової сили, росіяни втрачають власних пропагандистів. 21 лютого 2024 російські блогери повідомили про смерть андрія морозова на позивний “мурз”, який з 2014 року воював на боці зс рф та був соратником ігора гіркіна (стрелкова). Допомагав забезпечувати російське військо під час повномасштабного вторгнення. За версією росіян, він вчинив самогубство нібито після того, як озвучив реальний перебіг подій росіян в Авдіївці. Пропагандисти соловйова юлія вітязєва та армен гаспарян тоді сильно розкритикували терориста за його вислови, за що воєнкори висловили незадоволення. У будь-якому випадку, на одного російського пропагандиста стало менше. 

Якогось покращення життя на ТОТ мешканці не очікують. Окупаційна влада за вказівкою кремля продовжує вливати гроші на війну, псевдовибори, на власне збагачення. Про людей, хто залишився в окупації без нормальних умов: житла, тепла, їжі та медикаментів росіяни не дбають, а лише створюють пропагандистську картинку “процвітаючого мирного життя” на тлі паспортизації та примусової мобілізації. 
Рух опору “Жовта стрічка” продовжує чинити опір окупантам та закликає саботувати псевдовибори та будь-які події, пов’язані з цим явищем: “Виборів не буде, а буде суд і буде Гаага!”, — пишуть активісти руху. А ми нагадуємо, що АР Крим, Донецька, Луганська, Херсонська та Запорізька області — це Україна!

Раніше у дайджесті новин з окупації ми розповідали про затоплений біля берегів Криму великий десантний корабель “цезар куніков”, приїзд у тимчасово окуповану Горлівку філіпа кіркорова та гуманітарну катастрофу на ТОТ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сонячна площа та дім Котляревського: п’ять цікавих місць Полтави, які варто відвідати кожному

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 25 Жовтня 2024
Полтава / фото з відкритих джерел

Полтава — старовинне українське місто, яке вважається рідною домівкою для багатьох діячів мистецтва. Це місто зараз є одним головних культурних центрів, який поєднав у собі давні традиції та сучасні досягнення.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала добірку з п’яти місць в Полтаві, які варто відвідати кожному.

Цікаві місця в Полтаві

Полтава продовжує приймати внутрішньо переміщених осіб та гостей, надаючи їм велику кількість різноманітних активностей. Це й автентичні музеї, величні пам’ятники та визначні місця для української історію.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про місця, котрі стануть ідеальними для відпочинку в Полтаві.

Кругла площа

Кругла площа в центрі Полтави / фото з відкритих джерел

Кругла площа — це серце Полтави, її центральна частина. Вона має незвичайно круглу форму, яка, по задуму архітекторів, повинна була нагадувати сонце. Підкріплює це велика кількість алей, які розходяться від центру площі до якоїсь визначної пам’ятки.

Посередині площі розташований Монумент Слави. Саме від нього починаються різноманітні туристичні маршрути та звичайні вечірні прогулянки містян.

Увагу також привертає й інший об’єкт на площі — Корпусний сад, який налічує понад 70 видів дерев і кущів.

Каштанова алея

Каштанова алея / фото з відкритих джерел

Унікальна алея в Полтаві, котра починається біля символічного “Глобуса Полтави” та закінчується поблизу Київського вокзалу, давно стала улюбленим місцем відпочинку для багатьох поколінь полтавчан. На алеї висаджено близько 400 каштанів, від яких і походить назва алеї.

Розташована вона майже в самому центрі міста, на вулиці Соборності. Саме тут зосереджені майже всі цікаві туристичні локації та безліч гастрономічних закладів: від кафе й до дорогих ресторанів..

Музей-садиба Котляревського

Монумент біля музею-садиби / фото Трибуна

Музей-садиба, у якій жив та творив відомий письменник Іван Котляревський. Саме тут можна ознайомитись з життям автора першого твору нової української літератури.

На території комплексу можна знайти музей з понад 5 тисячами експонатів, етно-хату з особистими речами Котляревського, комору, повітку і криницю. Все це дозволить ближче ознайомитися з життям відомого українського літератора та епохою, в якій він жив та творив.

Інколи на території музею-садиби проводять різноманітні активності для сучасних місцевих митців та небайдужих до розвитку культури. Зокрема, тут проводять виставки та літературні читання.

Розташований об’єкт на Соборному майдані, 3.

Пам’ятник полтавським галушкам

Величезні галушки / фото з відкритих джерел

Суто українська страва, яку знає кожен, тісно асоціюється з Полтавщиною. Саме в Полтаві — серці цього краю — можна знайти незвичайним пам’ятник полтавській галушці. Він уособлює щедрість українців та їх добробуту.

Місцеві вірять, що той, хто доторкнеться до всіх 12 бетонних галушок, матиме у своєму житті справжній достаток.

Інші ж зробили пам’ятник обов’язковим пунктом відвідання місцевих весільних кортежів. За повір’ям, наречений з нареченою фотографуються на тлі пам’ятного знака, причому один із членів новоствореного подружжя сідає в ложку, а другий — тримається за її кінець, і хто першим ухопиться за ложку, а не всядеться в неї, той начебто й буде головним у родині.

Розташований об’єкт на Соборному майдані

Полтавський краєзнавчий музей

Полтавський краєзнавчий музей / фото з відкритих джерел

Нинішній Полтавський краєзнавчий музей розташований у будинку колишнього Полтавського губернського земства, який спорудили на початку минулого сторіччя у стилі українського модерну.

Наразі це один з найбільших музеїв Полтавщини, який зберігає понад 300 тисяч експонатів та експозицій. Особливо містяни полюбляють археологічні знахідки, зокрема, предмети побуту предків і все, що зберігає історію міста і його жителів.

Розташований музей на вулиці Конституції, 2.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що смачного можна зробити з яблук: три рецепти, які запам’ятаються надовго

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 25 Жовтня 2024
Рецепти з яблук / фото ілюстративне, Freepik

Яблука — це унікальний фрукт, який полюбляють мільйони українців за збалансований смак та загальну корисність для організму. Їх можна їсти у звичайному вигляді, втім повністю розкрити цей дивовижний фрукт можна лише приготувавши його.

Редакція Бахмут IN.UA ділиться добіркою з трьох цікавих рецептів з яблуками, які зможе приготувати кожен

Рецепти з яблук

Збалансований смак, унікальна текстура, чудовий аромат і користь для здоров’я — це все про яблука. Приготування цього фрукту дозволяє розкрити його з нової сторони, а його універсальність — комбінувати з багатьма іншими інгредієнтами. А що саме цікавого можна приготувати з яблук, читайте нижче.

Квашені яблука

Квашені яблука / фото ілюстративне, depositphotos

Квашені яблука — унікальний рецепт, який зробить смак фрукта більш вишуканим. Для рецепта можна використовувати будь-які види яблук, але результати будуть різними. Наприклад, якщо ви хочете отримати твердіші квашені яблука, то потрібно брати кисліші сорти з твердим м’якушем.

Для приготування квашених яблук потрібні:

  • яблука;
  • вода;
  • 10 грамів солі на кожні 0,5 літрів води;
  • 20 грамів цукру на кожні 0,5 літрів води.

Приготування розпочинається з промивання та перебирання яблук, які після потрібно скласти у банку та засипати сіль і цукор відповідно до об’єму. Все це потрібно залити теплою водою, що дозволить цукру розчинитися та запустити процес бродіння.

Готовий “коктейль” треба закрити кришкою та покласти його в місце з кімнатною температурою на декілька днів. Після варто переставити в холодне місце. Процес квашення відбувається протягом 35-40 днів.

Сирний рулет з яблуками та цукатами

Сирний рулет з яблуками / фото ілюстративне, cookpad

Вишуканий сирний рулет з яблуками та цукатами — це простий рецепт, який зможе приготувати та модифікувати кожен охочий.

Для його приготування тіста потрібні:

  • 250-300 грамів борошна;
  • 250 грамів кисломолочного сиру;
  • 100 грамів цукру;
  • 50 грамів вершкового масла;
  • 1 яйце;
  • 7 грамів розпушувача.

Для начинки потрібні:

  • 2 штуки яблук;
  • курага чи цукати;
  • кориця та цукор за бажанням.

Приготування розпочинається зі створення тіста. Для початку потрібно підготувати три суміші: в першу треба покласти борошно й розпушувач, у другу — розтоплене масло та сир, а у третю — збите яйце та цукор. Далі всі три маси з’єднати та почати замішувати м’яке тісто, після чого поставити його на 30 хвилин у холодильник. Поки тісто росте, потрібно прочистити й нарізати яблука та курагу/цукати.

Як тільки тісто буде готово, його потрібно розділити на дві частини та розкачати в пласт завтовшки 5 міліметрів на столі, присипаному борошном. На готові пласти викласти начинку, а далі згорнути в рулет й защипнути краї.

Готові рулети потрібно випікати при 180 градусах близько 30 хвилин. Вже готові рулети можна присипати пудрою.

Запечена курка фарширована апельсином та яблуком

Курка в яблуках / фото ілюстративне, cookpad

Соковите та ароматне м’ясо курки, яке має легкі яблучні та цитрусові нотки у смаку. Це можна отримати, якщо приготувати запечену курку фаршировану апельсином та яблуком.

Для приготування цього рецепту потрібно:

  • 2 кілограми курки;
  • 5 штук невеликих яблук;
  • 1 штука апельсина;
  • 50 грамів олії;
  • 1 склянка червоного напівсолодкого вина;
  • 4 зубчики часнику;
  • 1 чайна ложка солі;
  • 1 чайна ложка сушеного чебрецю;
  • 1 чайна ложка сушеного розмарину;
  • 1 чайна ложка приправи “Томат, базилік та часник”;
  • 1 чайна ложка солодкої паприки;
  • 1 чайна ложка додаткових спецій до свого смаку.

Спершу потрібно вимити та обсушити курку, після чого очистити яблука від насіння. Частину потрібно порізати на невеличкі шматочки, а іншу — кружальцями. Апельсин треба очистити від шкірки та нарізати приблизно такими ж по розміру шматочками, як яблука.

Далі варто підготувати маринад. У спеціальну піалу треба додати олію, передавлений часник, сіль, перець, розмарин, комбінацію “Томат, базилік часник», солодку паприку та інші спеції. Готову суміш переміщуємо, а далі натираємо курку зі всіх сторін і у середині.

Наступним кроком стає підготовка до запікання. На дно спеціальної форми потрібно викласти шар яблук кружальцями, а вже на них покласти курку. В середину курки викладаємо нарізані кубиком апельсини та яблука, фаршируючи її до країв. Залишки фруктів вкладаємо в форму навколо курки, а потім поливаємо її склянкою вина.

Курку потрібно відправити запікатися 60-70 хвилин при 180 градусах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сонячна площа та дім Котляревського: п’ять цікавих місць Полтави, які варто відвідати кожному

Полтава — старовинне українське місто, яке вважається рідною домівкою для багатьох діячів мистецтва. Це місто зараз є одним головних культурних центрів, який поєднав у собі […]

14:00, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

Що смачного можна зробити з яблук: три рецепти, які запам’ятаються надовго

Яблука — це унікальний фрукт, який полюбляють мільйони українців за збалансований смак та загальну корисність для організму. Їх можна їсти у звичайному вигляді, втім повністю […]

13:00, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

В “Дії” з’явилися нові військові облігації, присвячені Донеччині

У застосунок “Дія” додали нові військові облігації, які назвали в честь двох міст Донеччини — Дебальцеве та Авдіївка. Вони вже доступні для купівлі. Детальніше про […]

15:15, 23.10.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати безплатні ваучери на навчання ВПО за 123 спеціальностями

В Україні діє спеціальна державна програма, яка дозволяє ВПО отримати ваучери на навчання для різних професій. Вона націлена на те, щоб надати переселенцям можливість отримати […]

16:00, 22.10.2024 Скопіч Дмитро

Доступне житло для ВПО: які програми діють в Україні

За останніми даними Міжнародної організації міграції (МОМ), наразі в Україні налічується понад 3,67 мільйона осіб зі статусом ВПО. Це приблизно 11,4% нинішнього населення країни. Багато […]

12:30, 22.10.2024 Скопіч Дмитро