“Український гітлерюґенд”: чому підготовка підлітків на фронт є фейком роспропаганди

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 15:40, 5 Січня 2024
Військовослужбовці ЗСУ
Мобілізація в Україні / фото з відкритих джерел

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що через великі втрати на фронті та недостатню кількість військових в Україні почали мобілізовувати людей з соціально вразливих верст населення та жінок. Автори матеріалу наголошують, що 103-тя бригада ТрО займається мобілізацією неповнолітніх на базі нібито навчально-виховного табору “Гайдамацька Січ”. Пропагандисти підкреслюють, що першу партію підлітків нібито вже направили воювати у Харківську область. 

Ця інформація пропагандистів є фейковою. Слід звернути увагу на конкретні наративи, які просувають росзмі. 

Російський фейк
Пропагандистські змі поширюють фейк / скриншот

Маніпуляція: “Воюють усі: жінки, інваліди, а тепер і діти”

Роспропаганда намагається одразу продемонструвати, що втрати в українській армії настільки великі, що буцімто почалась мобілізація майже усього населення України, зокрема дітей-сиріт.

Пропагандисти розповідають про наче рекламу служби жінок в ЗСУ. Однак такої реклами немає на жодному медіаресурсі, в соціальних мережах українських посадовців, Головнокомандувача, військових командирів тощо. Восени пропагандисти вже поширювали “рекламу” рекрутингу жінок, хоча відео було фейковим. 

Російський фейк
Пропагандисти створили фейковий ролик про мобілізацію жінок в ЗСУ / скриншот

Росзмі підкреслюють, що начебто жінки в армії займають офіцерські посади, а не “медиків-телефоністів”. Тобто, чоловік-офіцерів майже не залишилось, їх замінюють вже жінками. 

19 грудня 2023 року на підсумковій пресконференції Володимира Зеленського президент зазначив, що підписувати закон про мобілізацію жінок не буде. 

Враховуючи вищенаведене, підкреслимо, що ця маніпуляція спрямована на те, щоб продемонструвати завищені втрати українського війська на полі бою, а мобілізація торкнеться усіх соціально вразливих верств населення України: жінок, дітей, сиріт, людей з інвалідністю тощо. 

Фейк: “103-та бригада ТрО сформована з дітей-сиріт на Львівщині”

Цей фейк став головним “аргументом” в матеріалах роспропаганди. Тут окупанти згадують начебто навчально-виховний табір “Гайдамацька Січ”, який функціонує на Львівщині. Однак самого табору не існує, а під цією назвою працює навчально-виховний центр, керівником якого є Вадим Арнаут. 

Вадим Арнаут
Вадим Арнаут / фото Facebook

Детальної інформації про діяльність центру у відкритому доступі немає. Однак у коментарі виданню Укрінформ керівник центру Арнаут наголосив, що діяльність виховного центру спрямована на забезпечення всебічного розвитку та національно-патріотичного виховання дітей і молоді, а табори-вишколи після повномасштабного вторгнення росії працюють в основному з постійними вихованцями. 

Арнаут також підкреслив, що потрапити до центру не так просто: робота ведеться з невеликими групами, до яких молодь може приєднатися лише після серйозної бесіди з батьками. 

Виходячи зі слів Арнаута, ми можемо підкреслити, що просто так діти-сироти потрапити до “військового табору” (так виховний центр називають пропагандисти) не могли. 

Фотографія, на якій підлітки стоять у військовій формі з шевронами ЗСУ і яку використовували пропагандисти у своїх матеріалах, була взята з офіційної сторінки Facebook Київського військового ліцею імені Івана Богуна, на якій заохочували призерів олімпіади. 

Російський фейк
Допис, звідки пропагандисти використали фото / скриншот

Пропагандисти ніяк не зазначили, де саме у Харківській області воює 103-тя бригада ТрО, яка нібито складається з неповнолітніх. Цьому немає ніяких фото- чи відеопідтверджень, тому правдивість цієї інформації піддається сумніву.

Примітка. 103-тя окрема бригада Сил територіальної оборони Збройних Сил України (103 ОБрТрО) — кадроване формування Сил територіальної оборони Збройних сил України у Львівській області. Бригада перебуває у складі Регіонального управління “Захід” Сил ТрО.

Фейк: “Підлітки на передовій та загиблий сирота”

До того, як поширити інформацію про начебто рекрутинг дітей-сиріт у військо, пропагандисти писали про загибель Володимира Сачали, якому, зі слів росзмі, на момент “мобілізації” у 103-тю бригаду ТрО було лише 17 років. 

Російський фейк
Пропагандисти поширили фейкову новину про загибель “неповнолітнього” / скриншот
Захисник загиблий на війні
Полеглий Володимир Сачала / фото Facebook Яворівська міська рада

Цей фейк пропагандистів швидко спростували. Загиблий Сачала був мешканцем села Оселя Яворівської громади, що на Львівщині. Як зазначили в Яворівській міській раді, захиснику було 26 років, він служив у складі 24 бригади. Загинув не біля Новоселівського, що на Луганщині, як зазначили росзмі, а під населеним пунктом Дружба на Донеччині. 

Допис у соцмережі
Яворівська міськрада висловила співчуття / скриншот

А вже через декілька днів окупаційний Telegram-канал поширив інформацію про начебто 17-річного захисника з позивним “Юнха”, який став “випускником” загадкового табору. Однак Вадим Арнаут зазначив, що ніколи не було кемперів із таким позивним.

Пропагандисти розповідають про нібито неповнолітніх на фронті / скриншот

“Кемперів із позивним «Юнха» у нас ніколи не було. Деякі наші студенти сьогодні дійсно зі зброєю в руках захищають нашу країну. Але наймолодшому з них — 21 рік. Варто наголосити, що всі вони служать в елітних військових частинах”, — зазначив Арнаут.

Російський фейк
Фото воїна 103-ої бригади ТрО / скриншот

Хто саме на фото та в який період воно було зроблене — достеменне невідомого. Однак його почали активно публікувати у себе саме пропагандистські медіа. 

Чи можуть мобілізувати на війну неповнолітніх громадян?

У період повномасштабної війни під мобілізацію підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років (переважно чоловіки), які можуть виконувати військовий обов’язок.

Хто не підпадає під призов під час мобілізації:

 • громадяни, які залучені до роботи в органах державної влади, критично важливих підприємствах та організаціях;
 • громадяни, визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я або віком;
 • громадяни, які постійно доглядають за особами, що потребують піклування.

Згідно із законом “Про військовий обов’язок і військову службу”, щороку впродовж січня-березня повістку отримують допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Щоб стати на військовий облік, приписники отримують повістку від військкомату та мають з’явитися у визначений термін.

Молоді люди, які з’являються до військового комісаріату, повинні пройти обов’язковий медичний огляд. На підставі результатів медичного огляду призовна комісія може ухвалити рішення про придатність особи до військової служби. Громадяни України, які вже проходять військову службу або на примусовому лікуванні, не підлягають приписці.

Росіяни продовжують розхитувати українське суспільство темою мобілізації. Водночас приховану мобілізацію в середині росії населення країни-агресора не помічає, а лише акцентує на постійних втратах та недоліках українського війська. 

Росіяни жваво проводять паралелі, порівнюючи ЗСУ з нацистським третім рейхом — пропагандистське повідомлення про нібито мобілізацію дітей-сиріт не є виключенням. “Зеля-юґенд”, на думку пропагандистів, це сучасне втілення “Гітлер’юґенду”, через який Адольф Гітлер мобілізовував на війну дітей в часи Другої світової війни. На думку росіян, це має вплинути на суспільство та змусити українців вимагати закінчення війни та перемовин з росіянами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Американський “блогер-журналіст”оббріхує Україну. Джексон Хінкл на службі кремля

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 12 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Джексон Хінкл — 24-річний американський блогер і теоретик змов, відомий своїми проросійськими та антиізраїльськими поглядами. Відвідавши окуповані українські території за запрошенням рф, він поширює кремлівські наративи, зображує росію рятівницею та закликає Зеленського до капітуляції.

Редакція Бахмут.IN.UA розібралась, хто такий Джексон Хінкл, який рік тому був невідомим, а зараз аудиторія, на яку він транслює антиукраїнські наративи, налічує понад 2,6 млн.

Джексон Хінкл: з чого все почалось

7 жовтня 2023 року, коли угруповання ХАМАС атакували Ізраїль, Джексон Хінкл став інфлюенсером у соціальних мережах. Його допис у X (ред. — колишній Twitter) з безпідставними твердженнями про Ізраїль принесла йому популярність. Хоч брехню Хінкла виявили та спростували, це не завадило йому продовжувати вигадувати деталі до подій навколо війни між Ізраїлем та ХАМАСом. Приміром, Хінкл публікував відеозапис нібито ізраїльського бомбардування лікарні Аль-Садака в секторі Газа. Однак кадри, як виявила журналістка BBC Verify та BBC Monitoring, насправді зроблені сім років тому в лікарні у Сирії. Відтак, не стосувались ізраїльсько-палестинської війни, а допис Хінкла зник із його сторінки у X. 

Також Джексон публікував відеозапис стверджуючи, що на ньому ізраїльські вертольоти стріляють по своїх громадянах. Однак і це виявилось фейком, як багато інших його дописів. Активна та свідома дезінформація на своїх платформах у соцмержах спричинила хвилю банів: Youtube заблокував його канал, про що Хінкл сам повідомив у доступній для нього соцмережі Х. Адже вслід за Youtube, Instagram теж видалив особисту сторінку чоловіка, де він часто публікував фотофейки.

Хто такий Джексон Хінкл?

Джексон Хінкл – американський блогер, який не тільки агресивно поширює неправдиву інформацію щодо ситуації в Ізраїлі та Палестині, а ще також добре відомий своєю проросійською позицією. На платформі X, він відкрито заявляє, що не засуджує рф.
Ще до початку популярності через фейковий допис про Ізраїль, Джексон проявляв прихильність до путіна як вмів: таку картинку з підписом «Бог на боці путіна в його прагненні перемогти сатаністів НАТО» чоловік опублікував у X в липні 2023 року. Натомість до Президента України Володимира Зеленського чоловік адресував нецензурні дописи.

Згодом Хінкл поширював фейк про напис зупинити Зеленського в Японії, нібито купівлю рідкісної спортивної машини першою леді України, зв’язок української армії з ісламським терористичним угрупованням, влучання начебто українським ППО по дитячій лікарні «Охматдит» у Києві тощо. 

Потуги самопроголошеного журналіста не залишились непоміченими кремлем. Чоловіка регулярно запрошують на російські телеканали, повечеряти з міністром закордонних справ рф сергієм лавровим та виступити у ролі нібито політичного експерта і журналіста за підсумками нещодавнього його візиту на Донбас на пресбрифінгу постійного представництва російської федерації. Разом із проросійськими колегами Деном Коваліком та Крісом Хелалі, які теж відвідували окуповані українські території, Хінкл активно озвучив наративи кремля:

 • Хінкл назвав Маріуполь, Луганськ, Токмак, Бердянськ, Мелітополь — новими звільненими територіями російської федерації;
 • Україна прагне ескалації “конфлікту”;
 • мешканці Донбасу дуже захоплюються рф, путіном та не хочуть, аби території повертались назад під контроль України; 
 • Україна не перемагає росію, а використовує підтримку Заходу для здійснення терористичних актів проти людей.
Пресбрифінг постійного представництва рф / скриншот

Попри численні спростування фейків, рупори пропаганди рф продовжують просувати свої теорії на велику аудиторію людей. Кожен обстріл чи теракт — це нова можливість для пропагандистів звинуватити Україну у злочинах рф та виправдати незаконне вторгнення. У цьому їм часто допомагають проплачені “міжнародні журналісти” та блогери, такі як американець Джексон Хінкл. Його риторика, що збігається з кремлівськими наративами, підживлює дезінформацією міжнародну спільноту.

Повернувшись із Донбасу, Хінкл не лише продовжує поширювати кремлівську пропаганду через свої соціальні мережі, але й використовує міжнародні платформи для озвучення антиукраїнських поглядів. На пресбрифінгу в ООН, спонсорованому росією, він звинувачує Україну у тероризмі, виступаючи проти міжнародного консенсусу щодо російської агресії. Допуск таких фігур, як Джексон Хінкл, до будь-яких майданчиків ООН — є неприйнятним, адже їхня присутність підриває авторитет міжнародної інституції й сприяє поширенню фейків.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Корисні ідіоти”, що грають на руку кремля. Як шкодять українські блогери та політики

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:01, 11 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Останні кілька тижнів в мережі став популярним наратив “треба домовлятися із росією про закінчення війни”. Цю думку активно продукують деякі українські лідери думок: блогери та політики. Можливо, це дійсно їх щира думка, але вона чудово лягає на риторику росії.

У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розповідає про те, хто такі “корисні ідіоти” та якої шкоди вони завдають українському медіапростору.

Хто такі “корисні ідіоти”

Якщо що, це не спроба когось образити. Кембриджський словник трактує цей термін як “людина, яку легко переконати зробити, сказати або повірити в речі, які допомагають певній групі чи особі політично” (a person who is easy to persuade to do, say, or believe things that help a particular group or another person politically). Ці люди можуть несвідомо чи з необізнаності підтримувати ідеологію, рух або політику, не розуміючи їхніх справжніх намірів або наслідків.

Цей прошарок населення може поділятися на кілька категорій залежно від їхніх мотивів та рівня обізнаності. Основних категорій можна виділити, на нашу думку, чотири:

 1. Необізнані: це люди, які підтримують певні ідеї або рухи, не розуміючи їхніх справжніх цілей чи наслідків. Їхня підтримка часто ґрунтується на поверхневих знаннях або емоційних реакціях. Можуть активно просувати певні ідеї або рухи, перебуваючи в руслі або на хвилі модних трендів, без глибокого аналізу чи розуміння довгострокових наслідків.
 2. Ідеалісти: вони можуть щиро вірити у певні ідеї, але їхнє розуміння ситуації обмежене або спотворене. Вони можуть підтримувати рухи або ідеї, не усвідомлюючи, що їх можуть використовувати для досягнення менш благородних цілей.
 3. Маніпульовані: це люди, які свідомо або несвідомо стали жертвами маніпуляцій і пропаганди. Вони можуть підтримувати певні ідеї або політики, не розуміючи, що їх використовують для досягнення чужих цілей.
 4. Емоційні або соціально вразливі особи: вони можуть підтримувати певні ідеї або рухи через особисті проблеми, соціальні тиски або відчуття несправедливості. Їхня підтримка часто базується на емоційних реакціях, а не на логічному аналізі.

Як медійні люди грають на руку російській пропаганді

На початку тексту ми згадували тезу про “треба припиняти війну”. Вона вже деякий час шириться мережею, але яскраво вигулькує після особливо гучних у медійному сенсі трагедій, що спричиняє росія на нашій території. Останній приклад — масований ракетний удар по Україні 8 липня. Один з ударів — прицільно по найбільшій в Україні лікарні “Охматдит”.

Ця трагедія запустила серед українських блогерів практично одночасну реакцію, яку можна назвати “досить цієї війни, гинуть діти і люди”. Серед блогерів: Олександр Волошин, Юлія Верба, Владислава Роговенко, Зоя Свекруха, Міла Балаєва, акторка Наталя Денисенко, Юлія Золотарьова, Катерина Венгерська тощо. З більш розширеним списком зі скриншотами-підтвердженнями можна ознайомитися за посиланням.

Скриншоти зі сторінок блогерів / Колаж Бахмут IN.UA

І якщо ви зараз хочете поставити питання “хто ці всі люди”, значить ви просто не є їхньою цільовою аудиторією. Ці люди мають сотні тисяч (а деякі і мільйон) підписників. Відповідно, вони також мають вплив на свою аудиторію, яка звикла до того, що “багато підписників = експертність”. За блогерами на власному ентузіазмі ці ідеї починають нести їхні підписники, створюючи потужну лавину з відчаю, істерики та “все пропало”.

Не відстають від блогерів і українські політичні діячі. До прикладу, діючий нардеп, ексчлен фракції “Слуга народу” проросійський Євгеній Шевченко. У своєму Телеграм-каналі, що налічує майже 30 тисяч підписників, він зробив допис про “все це треба закінчувати”.

Український депутат Артем Дмитрук (також колишній член фракції “Слуга народу”, майже 15 тисяч підписників), що відомий підтримкою московської церкви та поручився за Дубінського, теж “за мир у всьому світі”. Він зробив допис із вкрай логічним висновком: “[…] ми повинні робити усе для закінчення війни на усіх рівнях, при будь-яких можливостях! Саме закінчення війни і буде ПЕРЕМОГОЮ!”

Скриншоти дописів політиків / Колаж Бахмут IN.UA

Чому не можна “зупинити” війну зараз?

Ідея припинити війну прямо зараз чудово лягає у російську пропаганду. Так званий президент рф неодноразово заявляв про те, що “готовий до діалогу з Україною” на своїх умовах. А російські умови — це капітуляція України. Подібні висловлювання популярних українців дають російській стороні додатковий туз у рукаві у вигляді “дивіться, ми готові, та й українці не хочуть вже воювати, нумо домовлятися”. Росіяни заявляють на увесь світ: лише українська влада хоче продовжувати війну, люди — ні.

Звісно, українці не хочуть, аби ця війна починалася у 2014 році, була сьогодні, завтра, ще рік або десять. Втім, питання перемовин не може вирішуватися емоційно під тиском російських ракет. Що у такому випадку робити із Донецьком, Луганськом, Мелітополем, Енергодаром, Каховкою, Куп’янським районом, Кримом та десятками й десятками інших населених пунктів, які захопили, подекуди знищивши вщент, росіяни? Ті, хто просувають у маси ідею про перемовини із росією, відверто ігнорують факт окупованих росією територій та наявність на цих територіях українців, що чекають на деокупацію.

Теза про “припинення війни” є шкідливою на даному етапі та тою, що знецінює жертви військовослужбовців за останні десять років.

Як самому не стати “корисним ідіотом”? Із прикладами

Навіть якщо ви не маєте аж надто великої аудиторії, ваша сторінка може стати контентом для російської пропаганди. До прикладу, мешканка Запоріжжя записала відео, в якому жаліється на те, що у місті “скоро не буде малого бізнесу та населення”. Мовляв, воно “вимерло” на третій рік великої війни. Ролик вийшов 18 травня — у день, коли прийняли новий Закон про мобілізацію, і авторка відео натякає на те, що Запоріжжя спорожніло саме через це.

Скоріш за все, дівчина не прагнула потрапити у Телеграм-канал головного рупора російської пропаганди володимира соловйова, але так і сталося. Він взяв її відео та ще два ролики на цю ж тематику авторства українців. На понад мільйонну аудиторію соловйов опублікував їх із саркастичним підписом:

Скриншот допису / Соловьев

Тому, публікуючи контент на спірні теми, спочатку поставте собі питання: “я це роблю щоби що? Яке рішення або який висновок зроблять глядачі?” Також варто розуміти, що ваш контент можуть вирвати з контексту або ж зманіпулювати ним.

До прикладу, ви публікуєте ролик із фразою “Українській армії потрібна наша підтримка. Тільки гляньте: наші волонтери навіть бронетранспортери купують, а влада — тільки яйця по 17 грн!”. Чи правда, що нашій армії треба підтримка? Правда. Чи правда, що волонтери закуповують різноманітну техніку, у тому числі й важку? Так. Чи правда, що влада тільки закуповує яйця по 17 гривень? Ні. Це маніпуляція винятком: коли взято емоційну складову та розпорошено її на все.

Як розпізнати “корисного ідіота” та не “повестися”

На жаль, чітко дати відповідь на це питання вкрай важко. Можна лише спиратися на логіку та оцінювати те, що та як каже людина. Зазвичай, подібні висловлювання мають яскраве емоційне забарвлення. На прикладі з українськими блогерами, які апелюють до того, що страждають діти та прості люди. Не можна стверджувати, що ця інформаційна хвиля проплачена, але її одночасність доволі підозріла.

Реальні експерти пояснюють більш раціонально і менш емоційно — і це не подобається аудиторії. А емоційний запит суспільства якраз задовольняють псевдоексперти, які часто виконують роль ”корисних ідіотів”, — стверджує фахівчиня з протидії дезінформації Оксана Мороз у коментарі “Радіо культура”.

Варто потурбуватися про власне інформаційне поле. Важливо розуміти, що лайфстайл блогер/ка не може компетентно коментувати, наприклад, військову ситуацію, бо елементарно не має до цього дотичності. Тож повинно існувати чітке розподілення: за книжками — до книжкових блогерів, за кулінарією — до кулінарних, за економікою — до блогів економічних експертів і так далі.

Існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. Журналісти цих медіа звертаються до фахових спеціалістів з різноманітних тематик. У статтях цих видань можна знайти імена тих, хто розбирається у “вузьких” темах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Американський “блогер-журналіст”оббріхує Україну. Джексон Хінкл на службі кремля

Джексон Хінкл — 24-річний американський блогер і теоретик змов, відомий своїми проросійськими та антиізраїльськими поглядами. Відвідавши окуповані українські території за запрошенням рф, він поширює кремлівські […]

16:00, 12.07.2024 Гук Лідія

“Корисні ідіоти”, що грають на руку кремля. Як шкодять українські блогери та політики

Останні кілька тижнів в мережі став популярним наратив “треба домовлятися із росією про закінчення війни”. Цю думку активно продукують деякі українські лідери думок: блогери та […]

Фейк: росіяни виправдовують обстріл лікарні “Охматдит” наявністю “військових об’єктів”. Аналіз соцмереж

8 червня стався масований російський обстріл низки українських міст. Під прицілом: Київ, Дніпропетровщина, Краматорськ, Слов’янськ, Покровськ та Кривий Ріг. Зокрема спантеличило всю країну влучання в […]

Маніпуляція: США постачають Україну системами ППО для захисту американського бізнесу

Проросійський Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» опублікував інформацію, що державний секретар США Ентоні Блінкен нібито заявив про необхідність Штатами поставляти до України системи ППО для […]

12:00, 07.07.2024 Гук Лідія

Маніпуляція: у “нових регіонах рф” рівень життя нижче, ніж в росії

У проросійських пабліках поширюють допис, що росгвардійці нібито допомагають малозабезпеченим мешканцям так званих “нових регіонів рф”. Загадковий занепад регіонів росЗМІ пояснюють тим, що українська влада […]