Як ВПО безпечно орендувати квартиру й не потрапити на шахраїв

Семаковська Тетяна 15:40, 22 Лютого 2024

Зняти житло без шахраїв сьогодні можливо, якщо дотримуватися правил безпечної оренди. На жаль, під час війни активізувалося чимало фальшивих власників квартир, які насправді ними не володіють або ж рієлторів, які хочуть ошукати людей. Втім, розпізнати шахрайство при оренді — легко, якщо підготуватися та знати, як складають правильний договір оренди житла та як відбувається бронювання перегляду квартири.

Редакція Бахмут. IN.UA зібрала перевірені поради, які вбережуть Вас від шахраїв при оренді квартири.

Шахрайство при оренді квартири

Оренда житла — звична справа, переважно раніше квартири винаймали молоді люди чи пари, які ще не мають достатньої кількості коштів для купівлі власного житла або ж знаходяться процесі заощадження.

Втім, з початком повномасштабної війни багато українців різного віку та соціального статусу втратили власні домівка. Для них оренда житла стала єдиним способом мати дах над головою. Комусь пощастило зняти квартиру без посередників, але є й ті, хто натрапив схеми шахрайства при оренді квартири.

Оглядаючи квартиру не забувайте дізнаватися деталі, запитуйте про стан житла, сусідів тощо / фото з відкритих джерел

Під час пошуку квартири для подальшої довгострокової оренди важливо звертати увагу на різні речі, а особливо на тривожні сигнали.

Оплата за бронювання перегляду квартири

Перегляд квартири перед орендою повинен проходити на безоплатній основі. Людина, яка хоче взяти житло в оренду, не повинна платити ні за перегляд квартири, ні щоб її “притримали”. Тобто, якщо кілька людей забронювала, то вам просто назначають годину на яку ви приходите й дивитися квартиру. Після цього ви повідомляєте рішення власнику  житла — чи готові ви орендувати, чи цей варіант вам не підходить.

“Власник” нічого не знає про житло

Оглядаючи квартиру треба ставити детальні питання, які допоможуть створити цільне бачення стану квартири. До прикладу, можна поцікавитися сусідами, косметичним ремонтом, комуналкою зимою тощо. Це також допоможе розпізнати справжнього власника житла, адже він вільно зможе відповісти на ці питання. Натомість якщо людина не може відповісти чи говорить нечітко — слід бути обережним.

Ніколи не вносіть передоплату за перегляд квартири / фото з відкритих джерел

Зазначимо, що при роботі з рієлторами часто виникають ситуації, коли вони не знають жодних деталей про квартиру. Це говорить не про шахрайство, а про безвідповідальність посередника. У такому випадку попросіть рієлтора при вас подзвонити до власника та задайте йому уточнюючі питання. 

“Квартиру вже готові оплатити одразу кілька людей”

Часто при огляді квартир можна почути, що за квартиру йде справжня боротьба та вже декілька сімей готові оплатити її. Це маніпуляція, яку використовують щоб зіграти на емоційно-вразливому стані людини та створити ілюзію необхідності швидко прийняти рішення. В такому випадку не слід ухвалювати поспішні рішення.

Паспортні данні під час огляду квартири на оренду

Надсилати фотографії паспорта власнику квартири чи ріелтору не слід, адже це особисті дані, які можуть бути використанні невідомою особою в корисних цілях.

Правила пошуку квартири на оренду

Підписання договору – запорука безпеки для обох сторін / фото з відкритих джерел

Щоб уникнути квартирних шахраїв дотримуйтесь наступної схеми пошуку житла:

  • шукайте оголошення від перевірених авторів,
  • перегляньте відгуки на автора;
  • зв’язуйтеся з власником чи ріелтором телефоном та переконайтеся, що ви маєте справу з реальною людиною;
  • домовтеся про перегляд квартири таким чином, щоб з вами на огляд зміг піти хтось з друзів, родичів;
  • запитуйте про квартиру, цікавтесь її станом;
  • не оплачуйте гроші за квартиру наперед;
  • обов’язково ознайомтесь з документами на квартиру;
  • підпишіть договір про оренду та пропишіть у ньому всі важливі для вас деталі, зафіксуйте ціну оренди на кілька місяців чи рік.

Після підписання договору та погодження суми першого платежу можете оплачувати плату за житло.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гаага та фейкові виплати: як намагаються обдурити переселенців

Семаковська Тетяна 15:29, 19 Лютого 2024
Шахрайські схеми
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Переселенці — зараз одна із вразливих категорій населення, яка потребує допомоги та підтримки. Втім, на жаль, люди, які залишилися без дому, часто стають жертвами шахраїв, які намагаються ошукати ВПО.

Найпопулярніші схеми шахрайства, у які можуть втрапити ВПО — шукайте в матеріалі редакції.

Компенсація за зруйноване житло

Житло в Бахмуті
Житловий будинок в Бахмуті / фото росджерела

Зруйноване житло зараз одна із болючих тем для багатьох переселенців. Люди дізнаються, як подати заяву на компенсацію в Дії, адже сподіваються, що зможуть придбати власне житло, а не витрачати кошти на орендоване. Саме цим безпорадним становищем переселенців можуть користуватися шахраї, які за грошову винагороду обіцяють вам відновити втрачені документи чи пришвидшити отримання компенсації. Про такі випадки вже повідомляли мешканці Бахмута.

Попередження про шахрайські схеми / фото скриншот “Бахмут хоче жити”

За повідомленнями бахмутян, невідомі телефонують до переселенців та розпитають за їхнє соціальне становище, обіцяють допомогти отримати виплату розміром 35 тисяч євро (понад 1 мільйон гривень) на одну особу, але в обмін просять передати всі документи на власність в Бахмуті, а також заплатити їм від 7 до 15 тисяч гривень за послуги.

Такі повідомлення є шахрайством. Зараз отримати компенсацію українці можуть тільки через Дію, але наразі для мешканців ТОТ — ця послуга ще недоступна. Факт повідомлення про пошкодження чи руйнацію житла в Дію заносять безплатно.

Шахраї намагаються обдурити ВПО / скриншот

Допомога від ООН, ЮНІСЕФ та інших міжнародних організацій

Грошова допомога від УВКБ ООН
Грошова допомога від УВКБ ООН / фото БФ “Право на захист”

Завдяки міжнародним організаціям таким як ООН чи ЮНІСЕФ тисячі українців отримали грошову допомогу. Часто шахраї користуються іменем відомої організації аби дізнатися персональні дані картки переселенця, щоб викрасти кошти з рахунку.

Для цього вони створюють фейкові анкети реєстрації, у яких можуть вимагати ваш CVV код та термін дії карти (ці дані не можна передавати сторонній особі). Зверніть увагу, що не можна показувати на картці ваші персональні дані, інакше шахрай може зняти кошти. Всі анонси грошової допомоги від ООН чи ЮНІСЕФ варто шукати на офіційних сайтах.

Редакція також публікує актуальну грошову та гуманітарну допомогу для переселенців, її можна знайти за тегом “допомога переселенцям”.

Нагадаємо, що ми писали, хто отримуватиме допомогу від ЮНІСЕФ в 2024 році.

Оренда квартир та будинків

житло переселенцям
Заміське житло / фото ілюстративне

Пошук квартири часто супроводжується десятками дзвінків та повідомлень від рієлтора. У цьому процесі важливо зняти житло без шахраїв. Якщо під час розмови з потенційним власником квартири, він переконує вас дати завдаток наперед, пропонує надто дешеву ціну (дослідити актуальні ціни у регіоні можна на ЛУН чи ОЛХ), квапить вас із рішенням чи не може відповісти на звичайні питання про свій дім — то з великою ймовірністю перед вами шахрай.

Переселенці, які часто перебувають у безвихідному становищі, можуть не побачити очевидних ознак злочинних схем, саме цим користуються шахраї. Тому в пошуку житла краще діяти обережно, беріть з собою родичів чи друзів на перегляд квартири, а також не забудьте питати власника за документи на майно.

Інформація про зниклих безвісти чи полонених

Ошук полонених
Інколи шахраї намагаються виманити гроші у родичів полонених або зниклих безвісти / скриншот

На жаль, у багатьох українців є рідні, які або зникли безвісти або перебувають у російському полоні. Списки українських полонених, яких повертають додому опубліковують офіційні ресурси, а щодо тих, хто знаходиться в полоні — рідні самостійно намагаються знайти дані про військового.

Важким становищем можуть скористатися шахраї, які за гроші обіцяють надати вам інформацію про полоненого, а потім отримавши кошти — зникають. Також цим можуть користуватися “ворожки” чи тарологи, які виманюють кошти.

Пам’ятайте, що з питань полонених звертатися потрібно до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, більше контактів можна знайти за посиланням. Всі звернення є безплатні.

Висока зарплата без досвіду роботи

Зарплата
Шахраї можуть заманювати людей високими зарплатами / фото ілюстративне

Чимало переселенців шукають роботу, щоб забезпечити себе та родину. Нерідко вам можуть траплятися вакансії із дуже високими зарплатами, умовно від 100 тисяч й вище за місяць, а ще без досвіду роботи.

Втім такі оголошення зазичай роблять саме шахраї, нерідко вони зазначають вже на самій співбесіді, що спочатку треба заплатити невеликий внесок у 4-5 тисячі гривень, а вже потім ви отримуватимете 100 тисяч гривень щомісяця. У порівнянні з такою великою сумою, людина може віддати свої кошти, але потім роботодавець перестає виходити на зв’язок та просто зникає.

Це популярна схема шахрайства. Пам’ятайте, що на будь-якій роботі ви не повинні платити за те, що вам візьмуть на ту чи іншу посаду, адже це шахрайство. Нагадаємо, що Бахмутський центр зайнятості допомагає знайти роботу або отримати консультацію через вайбер

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як шахраї маскуються працівниками банків?

Семаковська Тетяна 09:37, 7 Червня 2023

Шахрай 1920Х1080 1 20417Понад 481 млн гривень торік вкрали карткові шахраї в українців. Це на 46% більше ніж у 2021 році. Більшу частину цієї суми шахраї вкрали використовуючи соціальну інженерію, коли люди під психологічним тиском або обманом самі переказують гроші шахраям або розкривають їм дані своїх карток.

Які сценарії використовують шахраї?

Шахраї маскуються працівниками служби безпеки банку. Шахраї телефонують та представляються працівниками служби безпеки банку та виманюють у громадян конфіденційну інформацію про їхні картки та рахунки, що потім дає можливість привласнити кошти громадян.

Під час таких телефонних розмов шахрай може:  

1) запевняти, що до ваших рахунків отримали доступ сторонні особи. Надалі шахрай випитує фінансові дані нібито для запобігання шахрайству, однак, отримавши ці відомості, привласнює гроші;

2) просити вас надати інформацію про картки та рахунки через планову перевірку даних у зв’язку з війною, а отримавши ці відомості, привласнює гроші;

3) повідомляти про кібератаку на ІТ-систему банку та просити перерахувати гроші на тимчасовий безпечний рахунок, який насправді є рахунком шахрая;

4) просити встановити програму віддаленого доступу для посилення заходів безпеки. Якщо ви виконуєте вказівки, шахрай отримує віддалено доступ до його онлайн-банкінгу та від вашого імені перераховує кошти на інший рахунок.

Шахраї підмінюють номер телефону та імітують дзвінки й смс від банків

Шахраї використовують спеціальну технологію «спуфінг» для підміни номера телефону та імітують смс і дзвінки від банків та інших офіційних установ. Тобто людині телефонує чи пише шахрай, а на екрані гаджета відображається український номер банку, мобільного оператора, пенсійного фонду, податкової, поліції тощо.

Коли шахраї підмінюють номер телефону банку під час надсилання смс, то смс-повідомлення від шахрая «підтягується» до ланцюжка листування з банком, тобто, коли людина відкриває смс-повідомлення від шахрая, бачить попередні повідомлення від свого банку. 

Читайте також: Ноутбуки, бензин та хліб: що закупляли за міський бюджет Бахмута

1200х1500 Шахрай банер 2 a58ef

Інструкція для користувача. Фото: Нацбанк

Яку інформацію може запитати працівник банку?

Працівник банку телефоном може запитати перші 6 та останні 4 цифри платіжної картки.

Коли ви самостійно телефонуєте до контакт-центру банку, працівник банку проводить віддалену ідентифікацію клієнта і вам будуть ставити питання щодо секретного слова, дня народження, місця проживання, паспорта тощо. 

Але справжні працівники банків ніколи не запитають тризначний номер на звороті картки, смс-коди, паролі від інтернет-банкінгу, пін-код до картки.

Припиніть розмову, якщо…

  • запитують тризначний номер на звороті картки, паролі, коди банків та мобільних операторів, пін-код до картки;
  • керують у телефонній розмові вашими діями (просять зробити трансакцію, встановити програму на ваш пристрій);
  • просять сфотографувати та переслати/надати фото платіжної картки;
  • лякають, що ваша картка заблокована, а злочинці зламали рахунок;
  • просять перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані та реквізити платіжної картки.

Дотримуйтеся правил платіжної безпеки

Повідомляти можна лише 16-значний номер картки. Для отримання платежу на картку цієї інформації достатньо.

  • Тримайте в секреті три цифри на звороті картки (CVV/CVC код), коди (одноразові паролі) банків та мобільних операторів, пін-код до картки, логін та пароль до інтернет-банкінгу.
  • Підключіть смс-інформування стосовно операцій з платіжною карткою.
  • Установіть індивідуальні ліміти на операції з вашою платіжною карткою.

Не вводьте реквізити платіжних карток на незнайомих та підозрілих сайтах

  • Перш ніж ввести до будь-якої форми дані своєї платіжної картки або паролі до інтернет-банкінгу, перевірте адресу необхідного ресурсу, адже будь-які відмінності можуть свідчити про те, що ви опинилися на фішинговому сайті. 
  • Якщо необхідно перейти на сайт банку чи іншої організації, адресу якого ви отримали в посиланні, введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.

Випадково повідомили шахраю реквізити картки та паролі?

  • Негайно заблокуйте картку. Якщо ви випадково повідомили шахраю пароль до інтернет-банкінгу, негайно заблокуйте картки, рахунки та доступ до інтернет-банкінгу. (Телефонуйте на гарячу лінію банку, зазначену на звороті картки або через інтернет-банкінг).

Якщо ви стали жертвою шахрайства, заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.

Більше інформації про правила платіжної безпеки – на сайті #ШахрайГудбай

Примітка: Цей матеріал підготовлено Національним банком України за фінансової підтримки Європейського Союзу. Висловлені тут погляди жодним чином не можуть сприйматися як офіційна думка Європейського Союзу.

Партнерський матеріал

Прямуємо разом прозорий 4b857

Фото: Нацбанк

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

В Мінцифрі розповіли, як залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії

Через постійні обстріли енергетичної інфраструктури ворогом в Україні спостерігається значний дефіцит потужностей в енергосистемі. 

Ощадбанк затримка Виплат ВПО

Що робити ВПО, якщо затримують виплати. Інструкція

Згідно із законом, виплати для ВПО надходять особі щомісяця 15 та 28 числа. Однак, бувають випадки, коли грошові надходження від держави не приходять вчасно. Що […]

Безплатна психологічна допомога постраждалим від сексуального насильства російських військових: як отримати

В Україні запустили проєкт GIDNA, який надає анонімну психологічну підтримку жінкам, що зазнали сексуального насильства з боку російських окупантів під час війни.

Що почитати у травні: ТОП-8 новинок для дітей

Травень — особливий місяць, якщо йдеться про читання! Бо починається той період, коли можна читати десь назовні — в парку, на дачі, на лавочці біля […]

10:30, 17.05.2024 Скопіч Дмитро
Прийом у психолога

Нове життя після війни: проєкт “Місце надії України” допоможе жінкам ВПО

Жінки та дівчата, які постраждали від війни в Україні, можуть отримати комплексну допомогу в рамках проєкту “Місце надії України”. Проєкт передбачає психологічну підтримку, працевлаштування, відкриття […]