“Домальовують пошкодження у фотошопі”: Шуляк розповіла про шахраїв єВідновлення

Микола Ситник 12:10, 19 Січня 2024
Очільниця партії "Слуга народу"
Олена Шуляк / фото Telegram-канал

В Україні фіксують випадки шахрайства при спробі отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло за державною програмою єВідновлення. Деякі громадяни самі пошкоджують майно, а інші домальовують руйнування в графічному редакторі.

Про це голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк розповіла в етері телеканалу ICTV.

Шахрайство та єВідновлення

Представники комісій, які працюють на місцях, генерують житлові сертифікати та фіксують пошкодження, під час публічних консультацій повідомляли, що деякі громадяни прагнуть обманути програму єВідновлення. Очільниця партії “Слуга народу” розповіла, як саме українці намагаються шахраювати для отримання компенсації від держави.

Є такі випадки, коли заявники буквально у фотошопі домальовують неіснуючі пошкодження. Але такого робити не потрібно, тому що все одно приходить комісія фізично, вона фіксує ці пошкодження — і тут обдурити практично неможливо,

наголосила // Олена Шуляк

Вона також зазначила, що є випадки, коли люди самі пошкоджують власне житло для отримання компенсації. Утім, не варто розраховувати, що про це ніхто не дізнається.

“Були випадки, коли заявники намагалися пошкодити спеціально своє майно для того, щоб отримати гроші. Також не рекомендую це робити, тому що це нелогічно. Дуже чітко фіксуються всі руйнування. Уся інформація є в органів місцевого самоврядування, у військових адміністрацій. Чітко зрозуміло, коли був обстріл, коли був відповідний прильот, які будинки були пошкоджені, тому не рекомендуємо так зловживати”, — підкреслила Олена Шуляк.

За її словами, інколи за компенсацією звертаються не власники житла, а люди, які просто орендують квартиру, або громадяни, які мають неприватизовану квартиру.

“Різні можуть бути випадки, але також попереджуємо: законодавством чітко встановлено, що тільки власник або спадкоємець може розраховувати на таку державну компенсацію. І тому тут дуже важко обдурити комісію. Безпосередньо сам механізм єВідновлення працює так, що неможливо займатися таким шахрайством”, — підсумувала Олена Шуляк.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до процедури надання компенсації за пошкоджене та знищене війною житло. Від 16 січня 2024 року встановлюється обмеження на площу знищеного житла, за яке виділяється компенсація. Відтепер українці зможуть отримати виплати за:  

  • не більше 150 квадратних метрів для квартири;
  • не більше 200 квадратних метрів для будинку садибного типу, садового або дачного будинку. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Семаковська Тетяна 12:05, 22 Березня 2025
Зруйновані квартири бахмутян / фото з росджерел

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть не знати, оскільки оселя могла бути зруйнована, коли її власник перебував вже в евакуації.

Як повідомити про зруйноване житло в окупації та дату його руйнації, пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Зруйноване майно на окупованих територіях

Жителі, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, зокрема це Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька, Харківська області, можуть подавати заяви про пошкодження житла через Дії у Міжнародний Реєстр збитків. Серед пунктів заповнення є графа про дату та час руйнації житла.

Юристи пояснюють, що першочергово, у заявці потрібно вказувати:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові;
  • РНОКПП, якщо подаєте через Дію;
  • серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу контролю і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія);
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • номер телефону, адреса електронної пошти;
  • відомості про нерухоме майно (тип, опис, загальна площа, площа забудови, кількість поверхів).

Щодо дати, то її варто вказувати конкретну, але час настання події, коли сталося пошкодження або руйнація орієнтовний.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Валентина Твердохліб 13:35, 20 Березня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, мають труднощі з цим чи потребують підтримки.

Як бахмутянам допомагають подавати заяви, редакції Бахмут IN.UA розповіла начальниця відділу надання адміністративних послуг Наталія Чистякова.

Порядок подачі заяви до міжнародного Реєстру збитків

Працівники бахмутського ЦНАПу, які працюють у Києві та Дніпрі, пропонують бахмутянам допомогу в заповненні та поданні заяв до міжнародного Реєстру збитків. Отримати її можуть люди, які не мають можливості зробити це самостійно або ж мають труднощі із заповненням заяви.

Примітно, що ця послуга не доступна у всіх ЦНАПах по Україні. Дана ініціатива була запроваджена в бахмутському ЦНАПі для допомоги переселенцям і переселенкам. Однак, вона доступна лише під час особистого прийому.

“Ми пропонуємо допомогу людям, які не мають можливості самостійно заповнити заяву або чогось лякаються чи їм потрібна підтримка. Ця заява подається безпосередньо самою людиною за використання її електронного цифрового підпису та доказів, які в неї є. Тобто це лише допомога, а не обов’язкова послуга, яка надається у ЦНАПах. Саму заяву має подавати заяву особисто людина, а не адміністратор ЦНАПу. Фахівець лише знаходиться поруч, щось підказує або ж може допомоги скористатися комп’ютером. Інформація щодо самого Реєстру збитків і форми подання заяв знаходяться на офіційному сайті реєстру. Ми такі ж користувачі, як і пересічні громадяни, тому ця допомога — це не обов’язкова функція ЦНАПу, а просто наше бажання допомогти мешканцям”, — зазначає Наталія Чистякова.

Для заповнення заяви людина має особисто прийти до працівників бахмутського ЦНАПу в Києві чи Дніпрі. Дистанційно ця допомога не надається. Щоб подати заяву, людина повинна мати електронний цифровий підпис чи Дія.Підпис, а також докази завданих війною збитків.

“Ця заява заповнюється через портал “Дія”. Однією з обов’язкових умов є наявність якнайбільшої кількості доказів, які людина хоче долучити. Далі заповнюється заява, подаються всі дані і завіряється електронним підписом”, — розповідає фахівчиня.

Нагадаємо, що наразі основна задача Реєстру збитків — це збір і фіксація даних про завдану шкоду. Механізм виплат компенсацій буде розроблено у майбутньому, а подані заяви передаватимуть відповідним органам для розгляду та ухвалення рішень.

Бахмутський ЦНАП: контакти

Прийом громадян у Києві проводиться за адресою: провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами: +380 (98) 850 0561, +380 (99) 667 9206.

Прийом громадян у Дніпрі проходить у Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро” за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Попередній запис за телефонами: +38 (099) 667 9206, +38 (098) 850 0561.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть […]

Бахмутський ЦНАП
Важливо

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, […]

Володимир Зеленський Крим, мобілізація вибори в Україні

Петиція із закликом до Президента підписати закон 11161 зібрала голоси

Петиція бахмутського активіста Аркадія Петросяна, із закликом до Володимира Зеленського, президента України, підписати закон 11161 набрала необхідну кількість голосів, йдеться про 25 тисяч підписів. Тепер […]

Петиція щодо законопроєкту №11161 наближається до фінішу: скільки ще потрібно підписів

Петиція до Володимира Зеленського з проханням підписати закон 11161, який дозволить мешканцям, чиє майно на ТОТ, отримати компенсацію майже набрала потрібну кількість голосів до розгляду […]

14:25, 12.03.2025 Скопіч Дмитро

Чи розглядає Бахмутська МВА виділення коштів з бюджету на купівлю житла для бахмутян

Одна з найбільш нагальних потреб бахмутян, це житло. Люди не можуть ні отримати компенсацію, оскільки майно знаходиться в окупації, ні придбати його самостійно. Редакція дізналась, […]