
14-15 листопада 2023 року делегація представників Бахмутської міської військової адміністрації та міської ради презентувала у Варшаві першочерговий план відновлення міста. Йдеться про фінансові витрати, які будуть потрібні на перші етапи відбудови, а також про розмінування й нові проєкти, що допомагатимуть Бахмуту та його жителям.
Редакція розпитала заступника міського голови Олександра Марченка про враження від візиту у Варшаву, перспективи та плани на відновлення міста.
Конференція у Варшаві
За словами Олександра Марченка, про захід у Варшаві, який був присвячений темі відбудови, мерія дізналася досить пізно, тож готувалися у пришвидшеному порядку. Втім, враження залишилися тільки позитивні.
Чимало зусиль доклали до того, аби бути не просто відвідувачами, а повноцінними учасниками. Близько місяця велися прорахунки комунальними підприємствами, щоб представити їх на заході. Відтак, є розрахунки з теплопостачання, водопостачання тощо. Всі роботи по фінансах мерія робила своїми силами, додаткових коштів з бюджету на це не виділяли.
На заході Бахмутська мерія презентувала два проєкти: перший, який стосується розмінування, а другий — розчищення території громади. Олександр Марченко каже, що за приблизними розрахунками на розмінування всієї громади (436 км²) потрібно буде 1,2 мільярда євро.
Водночас посадовець пояснює, що поки невідомо, як виглядатиме процес розмінування у Бахмуті. Можна тільки приблизно уявити це, зважаючи на досвід Донеччини.
Перероблювання будівельного сміття

Після деокупації Бахмута у місті буде чимала кількість будівельного сміття. У коментарі редакції Марченко пояснює, що понад 90% міста зруйновано. Мерія провела приблизні розрахунки й визначила, що пріоритетом у майбутній відбудові може стати саме перероблення сировини.
Сировина — це будинки, магазини, кафе та інші споруди, де колись жили люди. Через напад росіян ці споруди перетворилися на будівельне сміття. Марченко додає, що на заході учасникам презентували одну із концепцій, яка демонструвала варіант перероблювання будсміття. Заступник мера каже, що невдовзі будуть проводити перемовини з американською компанією, яка потенційно може допомагати у цій сфері.
Крім того, розглядають варіант побудови у Бахмуті потужного підприємства з перероблювання сировини. Це можливий варіант залучення для повернення жителів й бізнесу, адже будуть робочі місця.
Пілотна візія Бахмута

Візія Бахмута — важлива концептуальна частина відбудови. Подібні проєкти дають можливість громаді побачити візуалізацію окремого району чи навіть цілого міста. Так, наприклад, представляли візію Маріуполя архітектори з різних компаній. Візія буде й у Бахмута, анонсує Олександр Марченко.
Всі процеси пов’язані з візією Бахмута перебувають у пілотній стадії, тож конкретних термінів реалізації проєкту ще немає. Посадовець наголошує, що зараз відбувається процес навчання та переймання досвіду від інших громад, які мали схожі виклики.
Робота з місцевим бізнесом

Паралельно із плануванням візії Бахмута та планів з його відновлення ведеться робота з місцевим бізнесом в евакуації. Нагадаємо, що до повномасштабної війни кількість малих і середніх підприємств зареєстрованих на території Бахмутської міської територіальної громади складала 509 одиниць.
Через напад росії людям довелося релокуватися. Олександр Марченко запевняє, що з локальними підприємцями та компаніями підтримують комунікацію.
Марченко пояснює, що закордонні партнери слідкують за розвитком подій в Україні. Вони будуть вкладати кошти, коли це стане можливо, як мінімум після деокупації Бахмута. Зараз ведуться роботи, які не потребують фінансових вкладень.
Читайте також:
- Відродження Бахмута. Погляд із Варшави
- Як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті
- Пасивна будова та економія тепла: як Чехія допомагатиме відновлювати Україну
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!