Візія Бахмута: як у міськраді працюють над відновлення міста-фортеці

Семаковська Тетяна 18:39, 21 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

14-15 листопада 2023 року делегація представників Бахмутської міської військової адміністрації та міської ради презентувала у Варшаві першочерговий план відновлення міста. Йдеться про фінансові витрати, які будуть потрібні на перші етапи відбудови, а також про розмінування й нові проєкти, що допомагатимуть Бахмуту та його жителям.

Редакція розпитала заступника міського голови Олександра Марченка про враження від візиту у Варшаву, перспективи та плани на відновлення міста.

Конференція у Варшаві

За словами Олександра Марченка, про захід у Варшаві, який був присвячений темі відбудови, мерія дізналася досить пізно, тож готувалися у пришвидшеному порядку. Втім, враження залишилися тільки позитивні.

Чимало зусиль доклали до того, аби бути не просто відвідувачами, а повноцінними учасниками. Близько місяця велися прорахунки комунальними підприємствами, щоб представити їх на заході. Відтак, є розрахунки з теплопостачання, водопостачання тощо. Всі роботи по фінансах мерія робила своїми силами, додаткових коштів з бюджету на це не виділяли.

На заході Бахмутська мерія презентувала два проєкти: перший, який стосується розмінування, а другий — розчищення території громади. Олександр Марченко каже, що за приблизними розрахунками на розмінування всієї громади (436 км²) потрібно буде 1,2 мільярда євро.

Це приблизні цифри. Щільність, з якою прийдеться працювати у розмінуванні, вражає термінами та коштами. Нам потрібно вже готуватися до таких процесів. На заході були представники фірм, які  займаються розмінуванням на різних територіях України. Такі проєкти можна частково сплачувати за підтримки міжнародних донорів,

Олександр Марченко // заступник мера Бахмута

Водночас посадовець пояснює, що поки невідомо, як виглядатиме процес розмінування у Бахмуті. Можна тільки приблизно уявити це, зважаючи на досвід Донеччини.

Перероблювання будівельного сміття

Олександр Марченко на заході / Фейсбук

Після деокупації Бахмута у місті буде чимала кількість будівельного сміття. У коментарі редакції Марченко пояснює, що понад 90% міста зруйновано. Мерія провела приблизні розрахунки й визначила, що пріоритетом у майбутній відбудові може стати саме перероблення сировини.

Сировина — це будинки, магазини, кафе та інші споруди, де колись жили люди. Через напад росіян ці споруди перетворилися на будівельне сміття. Марченко додає, що на заході учасникам презентували одну із концепцій, яка демонструвала варіант перероблювання будсміття. Заступник мера каже, що невдовзі будуть проводити перемовини з американською компанією, яка потенційно може допомагати у цій сфері.

Крім того, розглядають варіант побудови у Бахмуті потужного підприємства з перероблювання сировини. Це можливий варіант залучення для повернення жителів й бізнесу, адже будуть робочі місця.

Пілотна візія Бахмута

Архітектори представили візію Маріуполя / Ro3Kvit

Візія Бахмута — важлива концептуальна частина відбудови. Подібні проєкти дають можливість громаді побачити візуалізацію окремого району чи навіть цілого міста. Так, наприклад, представляли візію Маріуполя архітектори з різних компаній. Візія буде й у Бахмута, анонсує Олександр Марченко.

Ми знайшли групу досвідчених архітекторів з України, які зможуть представити пілотну візію, на прикладі одного з мікрорайонів Бахмута. Зараз ми працюємо над технічним завданням. У нас буде календарний план, який ми обов’язково опублікуємо згодом. Також попередньо буде опитування мешканців з території, яку планують візуалізувати,

Олександр Марченко // про візію Бахмута

Всі процеси пов’язані з візією Бахмута перебувають у пілотній стадії, тож конкретних термінів реалізації проєкту ще немає. Посадовець наголошує, що зараз відбувається процес навчання та переймання досвіду від інших громад, які мали схожі виклики.

Робота з місцевим бізнесом

Завод ігристих вин Artwinery / фото з відкритих джерел

Паралельно із плануванням візії Бахмута та планів з його відновлення ведеться робота з місцевим бізнесом в евакуації. Нагадаємо, що до повномасштабної війни кількість малих і середніх підприємств зареєстрованих на території Бахмутської міської територіальної громади складала 509 одиниць.

Через напад росії людям довелося релокуватися. Олександр Марченко запевняє, що з локальними підприємцями та компаніями підтримують комунікацію.

Бізнесу також потрібні умови, аби повернутися.  Всі вище сказані проєкти можуть бути втілені тільки за двох головних умов. Це припинення бойових дій та відновлення територіальної цілісності. Потрібно розуміти, що ніхто не буде вкладати кошти у непідконтрольні території,

Заступник мера Бахмута // про відбудову міста

Марченко пояснює, що закордонні партнери слідкують за розвитком подій в Україні. Вони будуть вкладати кошти, коли це стане можливо, як мінімум після деокупації Бахмута. Зараз ведуться роботи, які не потребують фінансових вкладень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Придатні для життя”: рф визнає розвалені будинки житлом — приклади з Авдіївки та Маріуполя

Валентина Твердохліб 11:14, 6 Травня 2025
будинки
Руйнування в Авдіївці / фото Віталій Барабаш

На тимчасово окупованих територіях працюють комісії від “днр”, які обстежують пошкоджене обстрілами житло. Та роботу цих комісій не можна назвати справедливою. Будинки, які зазнали значних руйнувань, окупанти визнають придатними для проживання, щоб їх мешканці не могли отримати раніше обіцяні компенсації.

Як окупанти дурять мешканців ТОТ, розповідає Бахмут IN.UA.

Жителі Авдіївки не можуть отримати компенсацію за зруйновані будинки

Окупаційна влада “днр” активно дає обіцянки про видачу компенсаційного житла і грошових компенсацій за зруйновані оселі. Їх, нібито, гарантовано можуть отримати власники зруйнованого житла на ТОТ. Головною умовою отримання компенсації є акт обстеження комісії.

Однак насправді свої обіцянки окупанти не виконують. Жителі ТОТ скаржаться, що комісії визнають зруйновані будинки придатними для проживання. Через це люди не можуть отримати компенсацію за зруйноване житло.

Про один з таких випадків повідомила мешканка Авдіївки. Вона розповіла, що її квартира розташована в напів зруйнованій багатоповерхівці. Доступу до самого під’їзду немає, оскільки вхід завалений. Члени комісії залізли у квартиру через вікно і оцінили її стан як задовільний, адже в оселі вціліли стіни і перекриття.

Жінка скаржиться на роботу комісії / скриншот
Окупанти офіційно визнали, що руйнування цього будинку складають 45% / фото росджерела

Та при цьому окупанти розповідають людям про майбутнє відновлення. Перш за все, нібито, будуть відновлювати так звані “важкі будинки”. Обіцяють відновити їх до осені. Але люди цим обіцянкам не вірять.

Люди не вірять у відновлення житла / скриншот

Нагадаємо, що віцепрем’єр рф марат хуснуллін систематично не виконує свої обіцянки. Наприклад, він говорив, що в першу чергу в Авдіївці будуть відновлені комунальні послуги: електро- і водопостачання. Та цього за рік окупації міста так і не сталося. Про це вже в листопаді 2024 року заявив той же марат хуснуллін. Тепер росіяни планують відновлювати комунальні послуги не по всьому місту, а спочатку в одному “невеликому кварталі”. Вже після цього будуть думати за все місто.

Щодо відновлення житла, то і в цьому напрямку немає значних просувань. Судячи із заяв ватажка “днр” дениса пушиліна, відновлення житлового фонду хотіли розпочати одразу після захоплення міста. У березні 2024 року він заявив, що першочергово будуть відновлені 19 багатоповерхівок.

Однак, і ці плани окупанти не реалізували. Станом на листопад 2024 року окупаційна влада відзвітувала про один “відновлений” будинок на 40 квартир.

Компенсації за житло в Маріуполі

Подібні випадки фіксують у Маріуполі. Комісії пишуть у документації все, що їм накаже окупаційна влада, а людей відправляють до забудовників.

Про ситуацію в Маріуполі / скриншот

У деяких будинках окупанти роблять ремонти вже три роки. Комунікації з окупаційною владою в людей немає, чітких строків відновлення не дають.

Люди роками чекають відновлення будинків / скриншот

Нагадаємо, що раніше окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла місцевим мешканцям. За словами так званого “мера” Маріуполя олега моргуна, процес видачі компенсаційного житла завершився на 94%. Людям, нібито, видали 4,5 тисяч квартир. Однак, наведена окупантами статистика не відповідає дійсності. Кількість житла, яке нібито видали окупанти, — це 5% від загальної кількості знищених квартир. Адже всього за період блокади Маріуполя російські загарбники знищили 52 тисячі осель.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Відновлювальна енергетика та лабораторія 3D-моделювання: що цікавого в центрі від Бахмутського ЦПТО у Гощі

Валентина Твердохліб 17:00, 2 Травня 2025
центр
Студенти у новому навчально-практичному центрі / фото надане Людмилою Калініченко

Бахмутський центр професійно-технічної освіти 1 травня відкрив сучасний навчально-практичний центр. Тут опановуватимуть нові навички та відточуватимуть знання студенти, які навчаються на електромонтерів та електрослюсарів. Центр оснащений новітнім обладнанням, тож тут одночасно можуть працювати близько 150 студентів.

Про відкриття навчально-практичного центру редакції Бахмут IN.UA розповіла Людмила Калініченко — заступниця директора Бахмутського ЦПТО з навчально-виробничої роботи.

Бахмутський ЦПТО: навчально-практичний центр для електриків

1 травня в селищі Гоща Рівненської області відкрили навчально-практичний центр для студентів Бахмутського ЦПТО. Тут навчатимуться і практикуватимуться студенти спеціальності “Електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування. Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування”.

Центр має кілька локацій, які одночасно можуть вмістити 150 студентів. Для навчання і практики тут обладнали:

  • кабінет професійно-теоретичної підготовки з ноутбуками, мультимедійним центром і системою конференц-зв’язку;
  • слюсарну майстерню, де студенти опановують основи слюсарної справи, відпрацьовують операції з ремонту, складання та підгонки деталей;
  • електромонтажну майстерню — головний майданчик для відпрацювання практичних навичок електромонтерів;
  • лабораторію електротехніки, де студенти отримують професійні знання завдяки сучасному оснащенню.
У центрі встановили обладнання / фото Бахмутський ЦПТО

Є серед обладнання центру й унікальні локації, які оснащені за європейськими стандартами. Наприклад, це стенд гібридної сонячно-вітрової електростанції. Тут електромонтерів готуватимуть до роботи з об’єктами відновлюваної енергетики.

Також для навчання залучені різні сучасні прилади, так руйнують міф про те, що заклади професійно-технічної освіти можуть навчати лише погано підготовлених учнів.

“Майстерні оснащені сучасним обладнанням, дещо було закуплене у Німеччині. Унікальними є вітрогенератори та сонячна станція в повному комплекті — із сонячними панелями та накопичувальними батареями. Також дуже важливою є лабораторія 3D-моделювання. Ми на ній вже виготовляли деталі для електротехнічного напрямку.

Під час відкриття цієї майстерні червоною ниткою проходила думка про те, що це справді прорив у професійно-технічній освіті. Бо на цьому обладнанні ми зможемо навчати майбутніх кваліфікованих працівників, яких зараз потребує наша країна відповідно до стандартів Європи”, — каже Людмила Калініченко.

У центрі відточуватимуть роботу з вітрогенераторами / фото надане Людмилою Калініченко

Для відкриття навчально-практичного центру Бахмутський ЦПТО залучив кілька джерел фінансування. Приміщення для навчальної локації надав місцевий центр зайнятості.

“На початку 2024 року ми подали заявку до Міністерства освіти і науки для участі у програмі “100 майстерень”. Наш проєкт був погоджений, і нам надали допомогу в його реалізації. Коштував навчально-практичний центр 10 мільйонів 200 тисяч гривень. Фінансувався він, в основному, за рахунок коштів Європейського Союзу — близько 7 мільйонів гривень. 3,1 мільйони гривень — це кошти обласного бюджету. І ще одна частина — кошти з власного фонду, які ми маємо право заробляти відповідно до виробничо-економічної діяльності”, — розповіла Людмила Калініченко.

Чим важливий навчально-практичний центр Бахмутського ЦПТО

Заступниця директора навчального закладу стверджує, що відкриття локації допоможе підготувати кваліфіковані кадри, які необхідні українським підприємствам. Наразі на випускників Бахмутського ЦПТО є великий попит. Їх запрошують на роботу державні і приватні установи, зокрема і на Рівненщині, куди релокувався навчальний заклад.

“Підприємств-замовників кадрів у нас на теперішній час дуже багато, наших випускників беруть охоче. Зараз вони проходять виробничу практику, а далі будуть працевлаштовані на підприємства по всій Україні. Взагалі замовлення йдуть не тільки з Рівненської області, а й з інших прилеглих регіонів. Тому що такого актуального центру технічного напрямку, якого зараз дуже потребує наша країна, в цій місцевості немає. На відкритті нашого навчально-практичного центру були представники бізнесу, всі великі підприємства Рівненського району, зацікавлені особи з приватних підприємств та представники Рівненського РЕСу. Насправді професії електротехнічного напрямку дуже важливі, і ми намагаємось покривати цю потребу”, — зауважила Людмила Калініченко.

Студент ЦПТО за навчальним ноутбуком / фото Бахмутський ЦПТО

Станом на 1 січня 2025 року в Бахмутському ЦПТО налічувалось 619 студентів. У навчальному закладі сформовані 26 начальних груп, серед яких 7 — електротехнічного напрямку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Вокзал в Бахмуті

“Він бачив більше сліз, ніж РАЦС”: історія Бахмутського вокзалу від працівників станції

Станція Бахмутського залізничного вокзалу була відкрита 1913 року — з того часу вокзал став місцем прибуття та відправлення пасажирів, а безліч людських доль вирішувалася прямо […]

БАХМУТ 24 23471

На відновлення землі підуть сотні років: як війна вплинула на ґрунти Бахмута

Через повномасштабне вторгнення рф в Україні піддалися бомбардуванню тисячі кілометрів заповідної землі. Термобарична зброя на кшталт російського “Сонцепека” вщент випалювала ґрунти. Деякі природні процеси, які […]

Як зруйнована набережна Бахмутки може стати громадським простором на прикладі Німеччини

Що таке громадський простір у розумінні громади? Насамперед — це місце, де можуть збиратися містяни, щоб відпочивати, ухвалювати рішення чи зустрічатися з близькими людьми. Зазвичай […]