Як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті: приклад Лимана та Святогірська

Семаковська Тетяна 17:53, 25 Жовтня 2023
Відновлення мобільних операторів / ілюстрація Бахмут IN.UA

Коли Бахмут деокупують, у місто разом з військовими будуть заходити сапери, поліція, працівники ДСНС. Разом з ними й інженери-зв’язківці, які відновлюватимуть мобільний зв’язок.

Редакція дізнавалася у телекомунікаційної компанії Vodafone, якими етапами відбувається відновлення зв’язку у деокупованих регіонах.

Яким оператором користуються бахмутяни?

17 жовтня редакція провела опитування у соцмережах. Ми дізнавалися, якими мобільними операторами користуються бахмутяни.

Результати опитування / скриншот

У голосування взяли участь понад 1000 бахмутян, 88% обрали Vodafone, ще 8% Київстар й 4% користуються оператором lifecell. У коментарі пресслужби Vodafone нам підтвердили, що їхній оператор найбільш поширений у Донецькому регіоні.

Водночас через це компанія несе й більші втрати, оскільки є обстріли та руйнування міст, у яких раніше базувалися філії оператора. На деокупованих територіях Vodafone вже відновив свою роботу.

Володимир Підмогильний, керівник технічного центру у Краматорську, розповів журналістам, як саме це відбувається.

Як формується бригада інженерів, які заходять у деокуповане місто?

Деокупований Святогірськ / Роман Потапенко

За словами Володимира Підмогильного, кожний інженер Vodafone має закріплений за ним перелік базових станцій та опікується станом цих об’єктів, їх відновленням.

Наші хлопці, які працюють на цих територіях, мають великий досвід відновлення мережі в умовах бойових дій і обов’язково проходили навчання ДСНС. Компанія забезпечує усіма необхідними засобами індивідуального захисту для роботи в умовах підвищеного ризику: бронежилети, шоломи, тактичні аптечки,

пояснює фахівець // про роботу зв’язківців

Якими етапами відбувається відновлення мобільних операторів на деокупованій території?

Святогірськ після деокупації / Роман Потапенко

Керівник технічного центру пояснює, що спершу компанія має отримати офіційну інформацію про звільнення населеного пункту та підтвердження розмінування шляхів. Після цього на місце виїжджають інженери.

Насамперед проводять обстеження для того, щоб оцінити стан інфраструктури, можливі строки та перелік необхідного обладнання для відновлення. Перші відрядження інженерів у деокуповані населені пункти відбувається в супроводі військових та саперів ДСНС.

Відновлювальні бригади оснащені ремонтним набором і комплектом запчастин, які, з досвіду, найчастіше можуть знадобитися при незначних руйнуваннях.

Чи можна швидко відновити мобільний зв’язок?

Швидке відновлення можливе за наступних умов:

  • об’єкти не мають критичних ушкоджень;
  • для їхнього запуску не вистачає електроживлення, є ушкоджена трансмісія чи антенно-фідерні пристрої (системи, що забезпечують передачу сигналів).

Додамо, що в Бахмуті росіяни зруйнували телевежу. Це була важлива для телерадіокомунікацій вежа, яка ретранслювала сигнали аналогового і цифрового телебачення, мобільного та спеціального зв’язку в Бахмутському районі. Її висота сягала 85 метрів.

Повертаючись до теми швидкого відновлення, Володимир пояснює, що інженери підключають генератори, які тимчасово замінюватимуть централізоване електропостачання, та обладнання Starlink, яке замінює транспортну мережу. Завдяки подібній практиці зв’язок у Святогірську та Лимані відновили в перші ж дні після деокупації, а перші базові станції були знов в етері буквально протягом 1-2 днів.

Це власна розробка наших інженерів, яку вдалось реалізувати вперше у світі, ще й в умовах війни. Ми часто застосовуємо це рішення у щойно звільнених населених пунктах. Так було, наприклад, у Святогірську,

Володимир Підмогильний // про специфіку роботи на деокупованих територіях

Після цього вже на підключеному до супутникового каналу зв’язку та електропостачання обладнанні можна діагностувати його працездатність, визначити, чи потрібен ще якийсь ремонт. Іноді потрібно ремонтувати силові кабелі та зварювати оптику, перевішувати радіорелейні модулі, каже фахівець.

Телевежа у Бахмуті до знищення / libkos

Відновивши супутникову лінію, інженери одразу починають ремонт традиційної транспортної мережі. Завдяки супутнику є можливість оперативно відновити зв’язок. Але є й недоліки: супутник не може забезпечити достатньо широку пропускну смугу, яка може впоратися з навантаженням після появи зв’язку у звільнених містах і селах.

Ми розуміємо, наскільки важлива кожна година після деокупації, адже зв’язок приходить першим туди, де ще немає світла, води, газу, нормальної їжі. Це дає змогу відновлювати життя у цих селах та містах, працювати рятівникам, державним органам, комунальникам, волонтерам. І, що не менш важливо, подати про себе звістку рідним, з якими місяцями не було зв’язку.

Володимир Підмогильний // у коментарі журналісту

Скільки станцій вже відремонтували на Донеччині?

На сьогодні фахівці Vodafone вже відновили 35 базових станцій з 83 об’єктів, які наразі вдалось обстежити на деокупованій Донеччині.

Зараз працює вже понад 50,5% мережі на деокупованій частині області. З особливостей роботи у прифронтовій зоні – деякі об’єкти зв’язку доводиться відновлювати по декілька разів.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

На мапі відзначено 11 областей: Метінвест опублікував проєкт побудови кварталів для жителів Бахмута

Семаковська Тетяна 14:02, 13 Листопада 2024
Сталева Мрія Бахмут / фрагмент з презентації проєкту Метівесту

У Варшаві проходить захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут буде представлений й проєкт житла для бахмутян. Його розробила компанія Метінвест, вона опублікувала проєкт “Бахмут — Гоща”. Цей населений пункт розташований у Рівненській області й тут планують звести житловий квартал для бахмутян. Раніше ми повідомляли, що 25 жовтня 2024 на сторінці Rebuild Ukraine опублікували допис, де йшлося про те, що проєкт для бахмутян буде зведений у Баришівській громаді Київської області. Але на виставці представлена саме Рівненська область (н.п. Гоща), а на мапі презентованій Метінвестом ми побачили ще 9 областей, крім Київської та Рівненської, де ймовірно будуть квартали для бахмутян.

Детальніше про проєкт житла для бахмутян — читайте в матеріалі Бахмут IN.UA

Житло для ВПО з Бахмута

Проєкт презентований Метівестом, нові квартали Бахмута / скриншот з презентації проєкту Метінвест

Сьогодні, 13 листопада, у Варшаві розпочався захід Rebuild Ukraine, на якому буде представлений й проєкт побудови житла для бахмутян від Бахмутської громади. Раніше на сторінці заходу опублікували анонс, що Бахмут представлятиме ідею кварталу для ВПО в Баришівці.

Анонс проєкту “Бахмут-Баришівка” / скриншот

На заході журналісти редакції побачили, що сьогодні, 13 листопада, представлений саме проєкт “Бахмут — Гоща” про який не було відомо раніше. Можливо проєкт у Баришівці представлять завтра або ж організатори внесли зміни у програму. Водночас у презентації Метінвесту опублікували мапу України, де у різних областях є маркування, тут ймовірно планують створювати нові квартали для бахмутян. Це наступні області:

  • Київська;
  • Черкаська;
  • Полтавська;
  • Кіровоградська;
  • Одеська;
  • Харківська;
  • Чернігівська;
  • Житомирська;
  • Вінницька;
  • Франківська / Тернопільська (маркування є на перетині двох областей);
  • Волинська / Рівненська (маркування є на перетині двох областей).

Зазначимо, що комунікації з бахмутянами щодо побудови житла для них у цих громадах, ми не знайшли.

Бахмут-Гоща

Проєкт “Бахмут-Гоща” / скриншот з презентації проєкту Метінвест

У проєкті Метінвесту вказано, що на існуючій ділянці громади планують зробити міні копію плану Бахмуту, з поділеними районами в невеликих масштабах або планування з вираженим поділом.

Офіційного поділу не було, але за інформацією Метінвесту, серед людей виділяли такі райони:

Райони Бахмута / скриншот з презентації проєкту Метінвест
  • Район Літака (Район 1);
  • Цветмет (Район 2);
  • Комарівка (Район 3);
  • Забахмутка (Район 3);
  • Садибна забудова (Район 4).

Проєкт кварталу

В кожний з умовних районів планують додати символ, який був притаманний та впізнаваний. У Гощі площа ділянки складає 20 гектарів.

Площа ділянки / скриншот з презентації проєкту Метінвест

Тут планують звести чотириповерхові будинки площею від 2 210 метрів квадратних за 5 місяців.

Проєкт 4-будівлі / скриншот з презентації проєкту Метінвест

Двоповерхові будівлі зведуть за 4 місяці, їх площа сягатиме від 630 метрів квадратних.

Проєкт 2-будівлі / скриншот з презентації проєкту Метінвест

Також на території кварталу буде освітній комплекс, де зможуть здобувати освіту 400 дітей. Школу планують звести за 12 місяців.

Школа, проєкт / скриншот з презентації проєкту Метінвест

У планах є й амбулаторія площею від 235 метрів квадратних, яку можуть звести терміном від 2 місяців.

Проєкт амбулаторії / скриншот з презентації проєкту Метінвест

Згідно з інформацією Метінвесту, за варіанту, що знайдуться донори для будівництва житла, за 3 роки зможуть збудувати:

  • 20 будинків (2-поверхові);
  • 15 будинків (4-поверхові);
  • освітній заклад на 500 місць;
  • амбулаторію.

Таким чином домівку зможуть отримати понад 3 людей. Бюджет проєкту складає 111.2 м доларів.

Цілі та бюджет проєкту / скриншот з презентації проєкту Метінвест

Нагадаємо, що у Варшаві міська влада Бахмута презентуватиме проєкт побудови житла для бахмутян, аби залучити донорів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Українська компанія зводить екологічні будинки із “зеленими” дахами

Валентина Твердохліб 11:10, 9 Листопада 2024
Будинок із зеленим дахом / фото Scandi

Український виробник модульних будинків Scandi створює енергоефективні та екологічні оселі. Компанія зводить будинки із “зеленими” дахами, які допомагають скорочувати викиди вуглецю в повітря.

Про це виданню “Віледж” розповів засновник компанії Scandi Сергій Лоцман.

Екологічні будинки в Україні

Екологічні модульні будинки Scandi поєднують у собі простий дизайн та екологічну відповідальність. Філософія цих будинків базується на скандинавському принципі lagom — життя в міру, з фокусом на те, що дійсно важливо. Житло спроєктовано так, щоб бути достатньо просторим для комфортного життя, але водночас не надто великими, що дає змогу зменшити споживання ресурсів.

Модульний будинок Scandi / фото Scandi

Модульні будинки Scandi виготовляють з мінімальним споживанням ресурсів. Їх збирають у майстерні, а потім транспортують у модулях до місця розташування. Це рішення дає мінімальні будівельні відходи на ділянці.

Транспортування модулів будинку / фото Scandi

Для виробництва будинків використовують натуральні матеріали — інтер’єр складається з дерев’яних балок, а ізоляція виготовлена з базальтової та мінеральної вати.

Інтер’єр модульного будинку / фото Scandi

Одна з екологічних інновацій будинків — це “зелений” дах. Він складається з шару рослинності, висадженого прямо на даху будівлі. Для цього використовують спеціально підібрані рослини з Нідерландів, які мають високу стійкість до висушування й можуть рости в умовах обмеженого ґрунту.

Будинок із зеленим дахом / фото “Віледж”

“Зелені” дахи покращують теплоізоляцію будинку, що дає змогу зменшити витрати на опалення взимку та кондиціонування влітку. Також рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, що сприяє покращенню якості повітря навколо будинку. Вони також здатні затримувати пил та інші шкідливі частинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дмитро Перов, Григорій Соколовський

“Ми кажемо, що Бахмуту 460 років, а чим це довести? Нема будівель, немає нічого”: чому потрібно відбудувати історичне обличчя міста

Нещодавно ЮНЕСКО випустила звіт, в якому зафіксували руйнацію або знищення 274 культурних об’єктів в Україні протягом повномасштабного вторгнення. Найбільше таких об’єктів було в Донецькій області, […]

Мрія чи близька реальність: експерт розказав про економічне відродження Бахмута

Економічне відновлення громад є важливою передумовою відновлення нормального життя людей та їх подальшого розвитку соціально-економічного розвитку. Під час подальшого    відновлення міста Бахмут, на міську […]

299397498 644070483962210 646710666166973369 n 45c60

Бійки з вчителями та відмова від їжі: як допомогти адаптуватися школярам-переселенцям

Замикаються в собі, стають дратівливими, грубими. Не хочуть навчатися, або ж навпаки беруть на себе надто багато. З цими та іншими проблемами з адаптацією стикаються […]