Як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті: приклад Лимана та Святогірська

Семаковська Тетяна 17:53, 25 Жовтня 2023
Відновлення мобільних операторів / ілюстрація Бахмут IN.UA

Коли Бахмут деокупують, у місто разом з військовими будуть заходити сапери, поліція, працівники ДСНС. Разом з ними й інженери-зв’язківці, які відновлюватимуть мобільний зв’язок.

Редакція дізнавалася у телекомунікаційної компанії Vodafone, якими етапами відбувається відновлення зв’язку у деокупованих регіонах.

Яким оператором користуються бахмутяни?

17 жовтня редакція провела опитування у соцмережах. Ми дізнавалися, якими мобільними операторами користуються бахмутяни.

Результати опитування / скриншот

У голосування взяли участь понад 1000 бахмутян, 88% обрали Vodafone, ще 8% Київстар й 4% користуються оператором lifecell. У коментарі пресслужби Vodafone нам підтвердили, що їхній оператор найбільш поширений у Донецькому регіоні.

Водночас через це компанія несе й більші втрати, оскільки є обстріли та руйнування міст, у яких раніше базувалися філії оператора. На деокупованих територіях Vodafone вже відновив свою роботу.

Володимир Підмогильний, керівник технічного центру у Краматорську, розповів журналістам, як саме це відбувається.

Як формується бригада інженерів, які заходять у деокуповане місто?

Деокупований Святогірськ / Роман Потапенко

За словами Володимира Підмогильного, кожний інженер Vodafone має закріплений за ним перелік базових станцій та опікується станом цих об’єктів, їх відновленням.

Наші хлопці, які працюють на цих територіях, мають великий досвід відновлення мережі в умовах бойових дій і обов’язково проходили навчання ДСНС. Компанія забезпечує усіма необхідними засобами індивідуального захисту для роботи в умовах підвищеного ризику: бронежилети, шоломи, тактичні аптечки,

пояснює фахівець // про роботу зв’язківців

Якими етапами відбувається відновлення мобільних операторів на деокупованій території?

Святогірськ після деокупації / Роман Потапенко

Керівник технічного центру пояснює, що спершу компанія має отримати офіційну інформацію про звільнення населеного пункту та підтвердження розмінування шляхів. Після цього на місце виїжджають інженери.

Насамперед проводять обстеження для того, щоб оцінити стан інфраструктури, можливі строки та перелік необхідного обладнання для відновлення. Перші відрядження інженерів у деокуповані населені пункти відбувається в супроводі військових та саперів ДСНС.

Відновлювальні бригади оснащені ремонтним набором і комплектом запчастин, які, з досвіду, найчастіше можуть знадобитися при незначних руйнуваннях.

Чи можна швидко відновити мобільний зв’язок?

Швидке відновлення можливе за наступних умов:

  • об’єкти не мають критичних ушкоджень;
  • для їхнього запуску не вистачає електроживлення, є ушкоджена трансмісія чи антенно-фідерні пристрої (системи, що забезпечують передачу сигналів).

Додамо, що в Бахмуті росіяни зруйнували телевежу. Це була важлива для телерадіокомунікацій вежа, яка ретранслювала сигнали аналогового і цифрового телебачення, мобільного та спеціального зв’язку в Бахмутському районі. Її висота сягала 85 метрів.

Повертаючись до теми швидкого відновлення, Володимир пояснює, що інженери підключають генератори, які тимчасово замінюватимуть централізоване електропостачання, та обладнання Starlink, яке замінює транспортну мережу. Завдяки подібній практиці зв’язок у Святогірську та Лимані відновили в перші ж дні після деокупації, а перші базові станції були знов в етері буквально протягом 1-2 днів.

Це власна розробка наших інженерів, яку вдалось реалізувати вперше у світі, ще й в умовах війни. Ми часто застосовуємо це рішення у щойно звільнених населених пунктах. Так було, наприклад, у Святогірську,

Володимир Підмогильний // про специфіку роботи на деокупованих територіях

Після цього вже на підключеному до супутникового каналу зв’язку та електропостачання обладнанні можна діагностувати його працездатність, визначити, чи потрібен ще якийсь ремонт. Іноді потрібно ремонтувати силові кабелі та зварювати оптику, перевішувати радіорелейні модулі, каже фахівець.

Телевежа у Бахмуті до знищення / libkos

Відновивши супутникову лінію, інженери одразу починають ремонт традиційної транспортної мережі. Завдяки супутнику є можливість оперативно відновити зв’язок. Але є й недоліки: супутник не може забезпечити достатньо широку пропускну смугу, яка може впоратися з навантаженням після появи зв’язку у звільнених містах і селах.

Ми розуміємо, наскільки важлива кожна година після деокупації, адже зв’язок приходить першим туди, де ще немає світла, води, газу, нормальної їжі. Це дає змогу відновлювати життя у цих селах та містах, працювати рятівникам, державним органам, комунальникам, волонтерам. І, що не менш важливо, подати про себе звістку рідним, з якими місяцями не було зв’язку.

Володимир Підмогильний // у коментарі журналісту

Скільки станцій вже відремонтували на Донеччині?

На сьогодні фахівці Vodafone вже відновили 35 базових станцій з 83 об’єктів, які наразі вдалось обстежити на деокупованій Донеччині.

Зараз працює вже понад 50,5% мережі на деокупованій частині області. З особливостей роботи у прифронтовій зоні – деякі об’єкти зв’язку доводиться відновлювати по декілька разів.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В МОЗ розповіли, скільки потрібно на відновлення медичної системи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:35, 17 Червня 2024
Пошкоджена “швидка” / фото ілюстративне

На відновлення медичної системи України потрібно понад 14 мільярдів доларів США або 567 мільярдів гривень. Ці кошти треба для відбудови лікарень в найближчі 10 років.

Про це розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко

Післявоєнна відбудова України

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшко, загальні втрати медичної сфери від україно-російської війни — це щонайменше 17,8 мільярда доларів або 720 мільярдів гривень. В цю суму входять пошкоджені “швидкі”, знищене обладнання та ліки.

У втрати медичної сфери також увійшли 1618 пошкоджених медзакладів  та 214 повністю зруйнованих лікарень, які не підлягають відновленню. Як зазначає міністр, найбільше таких об’єктів заходиться у Харківській, Донецькій, Миколаївській, Київській, Чернігівській, Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях.

Віктор Ляшко також додав, що вже близько 880 медзакладів відновили свою роботу з початку повномасштабної війни. Це лікарні на деокупованих територіях й ті, що зазнали незначних пошкоджень, зокрема, мали вибиті вікна чи пошкоджений фасад.

Ціна відновлення медичної сфери України після наслідків повномасштабної війни, які зафіксовані вже зараз, складає більше ніж 14 мільярдів доларів на найближчі 10 років.

Віктор Ляшко // міністр охорони здоров’я

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Одесі обговорюватимуть з громадянами план відбудови Бахмута: як долучитися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:30, 14 Червня 2024
Реєстрація на презентацію / фото ілюстративне

Бахмутян та інших небайдужих до процесу післявоєнної відбудови України запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції “Сталева Мрія Бахмут”. Подія відбудеться 6 липня в Одесі.

Про це повідомили в Бахмутській міській раді.

Післявоєнна відбудова Бахмута

Універсальна концепція післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут” передбачає створення нового району в межах вулиць Чайковського, Захисників України, Декабристів та Ювілейна, до межі селища Хромове. У цьому кварталі Бахмута зможуть проживати близько 18 тисяч мешканців.

Презентація проєкту запланована на 7 липня 2024 року. Вона почнеться о 13.00 у місті Одеса. Інформацію про місце проведення заходу буде додатково повідомлено телефонним дзвінком.

Як долучитися

Реєстрація на зустріч вже доступна за посиланням. Кількість учасників обмежена.

Скористатися можливістю взяти участь в публічних обговореннях можуть:

  • мешканці усієї Бахмутської громади;
  • усі небайдужих до процесу відбудови (відновлення);
  • фахівці у сфері просторового планування, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства;
  • ті, хто цікавиться даною концепцією або готовий долучитися до робочої групи з її вдосконалення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дмитро Перов, Григорій Соколовський

“Ми кажемо, що Бахмуту 460 років, а чим це довести? Нема будівель, немає нічого”: чому потрібно відбудувати історичне обличчя міста

Нещодавно ЮНЕСКО випустила звіт, в якому зафіксували руйнацію або знищення 274 культурних об’єктів в Україні протягом повномасштабного вторгнення. Найбільше таких об’єктів було в Донецькій області, […]

Мрія чи близька реальність: експерт розказав про економічне відродження Бахмута

Економічне відновлення громад є важливою передумовою відновлення нормального життя людей та їх подальшого розвитку соціально-економічного розвитку. Під час подальшого    відновлення міста Бахмут, на міську […]

299397498 644070483962210 646710666166973369 n 45c60

Бійки з вчителями та відмова від їжі: як допомогти адаптуватися школярам-переселенцям

Замикаються в собі, стають дратівливими, грубими. Не хочуть навчатися, або ж навпаки беруть на себе надто багато. З цими та іншими проблемами з адаптацією стикаються […]