Як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті: приклад Лимана та Святогірська

Семаковська Тетяна 17:53, 25 Жовтня 2023
Відновлення мобільних операторів / ілюстрація Бахмут IN.UA

Коли Бахмут деокупують, у місто разом з військовими будуть заходити сапери, поліція, працівники ДСНС. Разом з ними й інженери-зв’язківці, які відновлюватимуть мобільний зв’язок.

Редакція дізнавалася у телекомунікаційної компанії Vodafone, якими етапами відбувається відновлення зв’язку у деокупованих регіонах.

Яким оператором користуються бахмутяни?

17 жовтня редакція провела опитування у соцмережах. Ми дізнавалися, якими мобільними операторами користуються бахмутяни.

Результати опитування / скриншот

У голосування взяли участь понад 1000 бахмутян, 88% обрали Vodafone, ще 8% Київстар й 4% користуються оператором lifecell. У коментарі пресслужби Vodafone нам підтвердили, що їхній оператор найбільш поширений у Донецькому регіоні.

Водночас через це компанія несе й більші втрати, оскільки є обстріли та руйнування міст, у яких раніше базувалися філії оператора. На деокупованих територіях Vodafone вже відновив свою роботу.

Володимир Підмогильний, керівник технічного центру у Краматорську, розповів журналістам, як саме це відбувається.

Як формується бригада інженерів, які заходять у деокуповане місто?

Деокупований Святогірськ / Роман Потапенко

За словами Володимира Підмогильного, кожний інженер Vodafone має закріплений за ним перелік базових станцій та опікується станом цих об’єктів, їх відновленням.

Наші хлопці, які працюють на цих територіях, мають великий досвід відновлення мережі в умовах бойових дій і обов’язково проходили навчання ДСНС. Компанія забезпечує усіма необхідними засобами індивідуального захисту для роботи в умовах підвищеного ризику: бронежилети, шоломи, тактичні аптечки,

пояснює фахівець // про роботу зв’язківців

Якими етапами відбувається відновлення мобільних операторів на деокупованій території?

Святогірськ після деокупації / Роман Потапенко

Керівник технічного центру пояснює, що спершу компанія має отримати офіційну інформацію про звільнення населеного пункту та підтвердження розмінування шляхів. Після цього на місце виїжджають інженери.

Насамперед проводять обстеження для того, щоб оцінити стан інфраструктури, можливі строки та перелік необхідного обладнання для відновлення. Перші відрядження інженерів у деокуповані населені пункти відбувається в супроводі військових та саперів ДСНС.

Відновлювальні бригади оснащені ремонтним набором і комплектом запчастин, які, з досвіду, найчастіше можуть знадобитися при незначних руйнуваннях.

Чи можна швидко відновити мобільний зв’язок?

Швидке відновлення можливе за наступних умов:

  • об’єкти не мають критичних ушкоджень;
  • для їхнього запуску не вистачає електроживлення, є ушкоджена трансмісія чи антенно-фідерні пристрої (системи, що забезпечують передачу сигналів).

Додамо, що в Бахмуті росіяни зруйнували телевежу. Це була важлива для телерадіокомунікацій вежа, яка ретранслювала сигнали аналогового і цифрового телебачення, мобільного та спеціального зв’язку в Бахмутському районі. Її висота сягала 85 метрів.

Повертаючись до теми швидкого відновлення, Володимир пояснює, що інженери підключають генератори, які тимчасово замінюватимуть централізоване електропостачання, та обладнання Starlink, яке замінює транспортну мережу. Завдяки подібній практиці зв’язок у Святогірську та Лимані відновили в перші ж дні після деокупації, а перші базові станції були знов в етері буквально протягом 1-2 днів.

Це власна розробка наших інженерів, яку вдалось реалізувати вперше у світі, ще й в умовах війни. Ми часто застосовуємо це рішення у щойно звільнених населених пунктах. Так було, наприклад, у Святогірську,

Володимир Підмогильний // про специфіку роботи на деокупованих територіях

Після цього вже на підключеному до супутникового каналу зв’язку та електропостачання обладнанні можна діагностувати його працездатність, визначити, чи потрібен ще якийсь ремонт. Іноді потрібно ремонтувати силові кабелі та зварювати оптику, перевішувати радіорелейні модулі, каже фахівець.

Телевежа у Бахмуті до знищення / libkos

Відновивши супутникову лінію, інженери одразу починають ремонт традиційної транспортної мережі. Завдяки супутнику є можливість оперативно відновити зв’язок. Але є й недоліки: супутник не може забезпечити достатньо широку пропускну смугу, яка може впоратися з навантаженням після появи зв’язку у звільнених містах і селах.

Ми розуміємо, наскільки важлива кожна година після деокупації, адже зв’язок приходить першим туди, де ще немає світла, води, газу, нормальної їжі. Це дає змогу відновлювати життя у цих селах та містах, працювати рятівникам, державним органам, комунальникам, волонтерам. І, що не менш важливо, подати про себе звістку рідним, з якими місяцями не було зв’язку.

Володимир Підмогильний // у коментарі журналісту

Скільки станцій вже відремонтували на Донеччині?

На сьогодні фахівці Vodafone вже відновили 35 базових станцій з 83 об’єктів, які наразі вдалось обстежити на деокупованій Донеччині.

Зараз працює вже понад 50,5% мережі на деокупованій частині області. З особливостей роботи у прифронтовій зоні – деякі об’єкти зв’язку доводиться відновлювати по декілька разів.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Житло для переселенців у Гостомелі: що відомо про будівництво для бахмутян

Семаковська Тетяна 16:25, 25 Березня 2025
Гостомель / фото Вікіпедія

На початку березня 2024 року Олексій Рева, очільник Бахмутської міської військової адміністрації анонсував, що у селищі Гостомель планується будівництво житла для бахмутян.

Що відомо про цей проєкт, редакції Бахмут IN.UA відповіли у Бахмутській МВА.

Гостомель, житло для бахмутян

Селище Гостомель розташоване у Бучанському районі. Станом на 25 березня реалізація проєкту будівництва житлового кварталу для бахмутян у Гостомелі знаходиться на початковій стадії.

Наразі відомо, що міська влада Бахмута провела зустріч з владою Гостомельської селищної ради, аби дізнатися про можливість будівництва багатоквартирних будинків для бахмутян на території громади. Також опрацьовують питання щодо можливості будівництва житлових будинків.

Візуалізація житлового кварталу для бахмутян тут не розроблялась, повідомили в МВА.

Нагадаємо, що для бахмутян в Гощі планують побудувати житло, це проєкт мінікопії окремих районів Бахмута, де зможуть жити близько 3 тисяч переселенців та переселенок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Житло для бахмутян в Гощі та Гостомелі: головне з інтерв’ю Олексія Реви

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:45, 10 Березня 2025
Олексій Рева та Кирил Передрій / фото Кирила Передрія

Бахмутський міський голова та начальник Бахмутської МВА Олексій Рева дав інтерв’ю Кирилу Передрію — журналістові з Покровська.

Детальніше про те, що саме розповідав мер Бахмута, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Олексій Рева про роботу міської військової адміністрації Бахмута

Інтерв’ю журналістові з Покровська розпочалося з питання про те, що саме є в пріоритеті роботи Бахмутської міської військової адміністрації. За словами Олексія Реви, наразі пріоритетом є підтримка ЗСУ.

Ми у 2024 році направили 306,7 мільйона гривень на підтримку Збройних сил. Купили 14 пікапів. А у 2023 році ми теж направили близько 300 мільйонів гривень на підтримку“, — сказав Рева.

Також міський голова розповів, що багато установ переїхали до інших міст. Вони ведуть активну роботу в них та продовжують розвиватися. Наприклад, міський архів, який наразі знаходиться в Хмельницькій області, планує ще один переїзд на базу більш потужної установи. Його спеціалісти також ведуть активно роботу з оцифрування всіх даних БТІ.

Журналіст також запитав, чи має міський голова Бахмута інформацію про дії росіян в місті. Олексій Рева відповів, що ні:

Наскільки мені відомо, там немає бахмутян. Тільки війська агресора. І я не читаю русню“, — резюмував мер.

Житло для бахмутян

За словами Олексія Реви, найбільшими проблемами для бахмутян є пошук житла, працевлаштування на новому місті та різні медичні, гуманітарні послуги, скрутне фінансове становище.

Він додав, що наразі йде робота з формування плану на будівництво району в Гощі. Вже в березні, за словами Реви, буде проведено голосування за виділення землі. Паралельно йде розробка аналогічного проєкту в Гостомелі.

Нагадаємо, що проєкт в Гощі передбачає створення житлового кварталу для бахмутян.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дмитро Перов, Григорій Соколовський

“Ми кажемо, що Бахмуту 460 років, а чим це довести? Нема будівель, немає нічого”: чому потрібно відбудувати історичне обличчя міста

Нещодавно ЮНЕСКО випустила звіт, в якому зафіксували руйнацію або знищення 274 культурних об’єктів в Україні протягом повномасштабного вторгнення. Найбільше таких об’єктів було в Донецькій області, […]

Мрія чи близька реальність: експерт розказав про економічне відродження Бахмута

Економічне відновлення громад є важливою передумовою відновлення нормального життя людей та їх подальшого розвитку соціально-економічного розвитку. Під час подальшого    відновлення міста Бахмут, на міську […]

299397498 644070483962210 646710666166973369 n 45c60

Бійки з вчителями та відмова від їжі: як допомогти адаптуватися школярам-переселенцям

Замикаються в собі, стають дратівливими, грубими. Не хочуть навчатися, або ж навпаки беруть на себе надто багато. З цими та іншими проблемами з адаптацією стикаються […]