“Корм для тварин замість їжі”: роспропаганда поширює фейк про 30-ту ОМБр

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 16:20, 21 Грудня 2023
Їжа для котів
Корм для котів / фото Pexels

Проросійські Telegram-пабліки розповсюджують інформацію про те, що полонені військовослужбовці ЗСУ на допиті наче розповіли, що харчувались кормом для тварин від командування через неспроможність нормально нагодувати особовий склад їжею. 

Чому ця інформація не відповідає дійсності, пояснює журналіст редакції Данило Вінниченко.

Росіяни стверджують, що ЗСУ їдять корм для тварин

В одному із пропагандистських пабліків у Telegram з’явився допис, де нібито розповідають, як двоє військовослужбовців потрапили у полон разом із пакетами з кормом для кішок/собак. 

Під час первинних допитів з’ясувалося, що командування ЗСУ почало давати українським військовослужбовцям корм для котів/собак як добавку через нездатність повною мірою забезпечити особовий склад їжею. А корми для тварин цілком можуть заповнити відсутні калорії. Зі слів бойовиків, вони змішують “добавку” з рештою їжі. Спочатку було огидно, потім звикли,

підкреслюють // росзмі

Допис у Telegram-каналі
Допис на пропагандистському Telegram-каналі / скриншот

Окупанти детально розповідають історію, що це нібито було розпорядження командування 30-тої окремої мотострілкової бригади ЗСУ (30-та ОМБр), яке не в змозі забезпечити захисників їжею. У якості нібито аргументації вони використали допис зі сторінки благодійного фонду “Overwatch Ukraine”.

Допис у соцмережах
Допис благодійників, який привернув увагу роспропаганди / скриншот

Що характерно, окупанти детально роз’яснюють нібито про допит полонених, однак ніяких підтверджень у вигляді фото- чи відеозаписів допитів немає.

Що було насправді?

Наша редакція звернулась за коментарем до благодійного фонду “Overwatch Ukraine”. У відповідь благодійники зазначили, що корм для кішок/собак потрібен бійцям для того, щоб годувати тварин на передовій. 

“Там ще можна помітити на фотографіях пакети з “наркотичною речовиною”, хоча насправді то вологі серветки. Цікаво, чому не написали про те, що годували тварин “наркотичною речовиною”? Потуги москальських “ріфмопльотів” викликають тільки усмішку і фокусувати на них увагу ми б взагалі не хотіли. Але цей вантаж збірний, про що, відповідно, у пості й написано. Від нашого фонду там вологі серветки”, — наголосили в благодійній організації. 

Overwatch Ukraine допомагає ЗСУ
Військовослужбовці ЗСУ не вперше отримують допомогу від фонду / фото Facebook “Overwatch Ukraine

Пропагандисти зазначили назву корму CAN-CAT, як найменування виробника. Румунська компанія Extru Can справді виробляє корм для домашніх тварин. На їхньому сайті та в соціальній мережі Facebook немає жодної згадки про регулярне, зі слів росіян, постачання для ЗСУ. В розділі з пожертвами їжі для тварин перелік виключно притулків із Румунії. Декілька пакетів із кормом, припустимо, волонтери могли закупити й в Україні. 

Сайт румунської компанії
На сайті немає інформації про допомогу Україні / скриншот

ЗСУ допомагають тваринам

Воїни 30-тої ОМБр вже не вперше рятують тварин на фронті. Вони розуміють всю загрозу для них, тому всіляко намагаються подбати: нагодувати, прихистити, щоб тварина відчувала себе у безпеці. Тому мати ласощі для кішок, собак, папуг та інших безпритульних тварин — доречний запит від військових. 

Боєць врятував папугу
Воїн 30-тої ОМБр врятував папугу / фото Facebook UAnimals

Росіяни в медіа продовжують кампанію з дискредитації України. Хоч такі дописи з’являються не часто, але навіть в такі повідомлення проросійський читач сліпо вірить. Інколи навіть несумісні речі пропагандисти намагаються поєднати та видати це як істину в останній інстанції навіть тоді, коли це є очевидним фейком.

На фронті та у прифронтових районах дуже часто військові зустрічають тварин, які залишились безпритульними. Деяких тварин військовослужбовці, які перебувають на лінії фронту, забирають до себе, де годують, допомагають та дбають про них.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті

Лідія Гук Гук Лідія 11:00, 31 Травня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

25 травня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив, що практично всі чоловіки, яких знайдено мертвими у Тисі, були вбиті українськими прикордонниками. До цієї новини колаборант додав дві фотографії потопельників, які нібито підтверджують інформацію.

Однак — це брехня. Немає жодних підтверджень, що тіла на фото з допису азарова мають сліди насильницької смерті.

Експрем’єр азаров поширює брехню

Тезу про масовий розстріл українськими прикордонниками чоловіків, які намагались переплисти Тису, микола азаров не підкріпив жодним джерелом. Його найсильніший аргумент — єдиний випадок, коли прикордонник застрелив цивільного при спробі незаконно перетнути кордон. 

Окрім цього, колишній топпосадовець України у своєму дописі просуває російські тези про “київський режим” та “карателів на службі держави”.

Допис миколи азарова на Telegram-каналі / скриншот

За допомогою зворотного пошуку зображень через Google ми знайшли джерело фотографій, які розмістив азаров на своєму Telegram-каналі. Першочергово ці світлини поширювала Державна прикордонна служба України з повідомленням про знайдені тіла. У тексті вказано лише про факт виявлення тіл та з’ясування обставин за яких потопельник вирішив переплисти Тису. Втім, немає жодної інформації про те, що на тілах присутні ознаки насильницької смерті.

Політолог Костянтин Бондаренко та російська пропаганда

Інформацію щодо розстрілу українськими прикордонниками чоловіків, що намагались перетнути Тису з метою уникнення мобілізації, в мережі поширювали ще раніше. 9 травня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував запис свого інтерв’ю з українським політологом Костянтином Бондаренком, в якому вони, зокрема, обговорювали тему уникнення мобілізації в Україні. У відео Костянтин Бондаренко без джерел, посилаючись лише на силу впевненості власної думки, стверджує, що серед потопельників є жертви обстрілів українськими прикордонниками. Бондаренко вже не вперше намагається видати свої домисли за факти. 

Журналісти незалежного видання Texty.org занесли чоловіка до бази псевдосоціологів та прихованих піарників, згідно з якою Бондаренко просуває інтереси колишніх регіоналів — Сергія Тігіпка, Олександра Вілкула, Василя Горбаля, Наталії Королевської та інших. Також Бондаренко піарив депутатів забороненої проросійської партії «Опозиційний блок». Окрім цього, чоловік дописує для пропагандистського російського видання «Украина.ру», а з початку повномасштабного вторгнення просуває антидержавні наративи.

На думку засновника Telegram-каналу «Шейх Тамир» — проросійського журналіста олександра шелеста, метою нібито умисного вбивства чоловіків при спробі перетнути кордон є крадіжка грошей, які з собою мали потопельники. Цю тезу російський журналіст, ексведучий медведчуківського «NewsOne», не підкріпив жодним джерелом, яке б підтверджувало сказану інформацію.

Публікація частини інтерв’ю на Telegram-каналі «Шейх Тамир» / скриншот

Російські пропагандисти використовують інформацію, як от єдиний випадок ненавмисного вбивства на кордоні, для викривлення фактів та поширення антидержавних наративів. Так вони прагнуть викликати паніку в суспільстві, вкотре дискредитувати процес мобілізації в Україні та посилити недовіру до правоохоронних органів.

Псевдосоціолог Бондаренко ж своєю діяльністю “підтримує на плаву” проросійських політиків в українському та російському інформаційних просторах, симпатизуючи колишнім “регіоналам”. Окрім цього, даючи інтерв’ю російським та проросійським “ЗМІ”, він просуває скептичні тези щодо поточного стану справ в Україні, її внутрішньої політики. При чому робить це не на основі реальних кейсів, а використовуючи надумані приводи, як от “розстріл прикордонниками” чоловіків, які перепливають Тису.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Їдуть з Уралу й Таджикистану: обличчя “руського міра”, що приїхали окуповувати Донеччину та Луганщину 

Марія Носуля Носуля Марина 17:00, 30 Травня 2024
Росіяни / ілюстрація Бахмут IN.UA

Росіяни долають тисячі кілометрів, щоб опинитися в чужій для них країні зі зброєю у руках. Судячи з їхніх соцмереж, війна для них — щось накшталт розваги. “Бахмут.IN.UA” покаже обличчя військових російської армії, що вештаються в Донецькій та Луганській областях.

Росіяни на Донбасі

У матеріалі про окуповане Покровське ми розповідали про так званого волонтера з чєлябінської області, який систематично приїздить на окуповану та зруйновану росіянами частину Донбасу. Детальніше про “волонтера” та село в окупації у матеріалі за посиланням.

З соцмереж вже відомого нам волонтера дізнаємося трохи більше й про самих російських військових на окупованій частині Донеччини та Луганщини. 

Три “товаріща” / фото з соцмереж

Ось, до прикладу, одна зі світлин соцмереж так званого волонтера сотніченка, де він на  передньому плані — показує “мир”. 

максім сотніченко — підприємець з російського єманжелінська, челябінської області. У  перервах між встановленням вікон у рідному місті долає понад 2,5 тисячі кілометрів аби привезти “за лєнточку” автівки та гуманітарку своїм землякам-військовим. “Лєнточкой” росіяни називають українську територію, де проходять бойові дії.

“Волонтер” доставив автівку в окуповане Покровське:

Тут сотніченко разом з російськими танкістами, які дислокуються у сільському магазині окупованого Покровського:

Повернімося до спільного фото. 

На ньому також присутній земляк і товариш сотніченка — алєксандр стєпаненко.

сотніченко і стєпаненко / фото з соцмереж

Стєпаненко приїхав на Донбас так само як і його друг-“волонтер””” —  з російського уралу, місто єманжелінськ. 

Росіянина призвали на службу у жовтні 2022 року, і, після навчань у місті чебаркуль тієї ж челябінської області, алєксандр потрапив на Луганщину: у Кремінну, після —  Привілля, де воював тривалий час. Там, власне, і зроблено фото “волонтера”.

Служить алєксандр стєпанєнеко у 85 окремій мотострілецькій бригаді другого гвардійського Лугансько-Северодонецького корпусу. 

Цей корпус раніше входив до складу народної міліції “лнр”. Від січня 2023  року другий корпус став частиною регулярної армії рф і складається з п’яти загальновійськових бригад. Загальна чисельність сягає до 20 тисяч військових та належить до групування “юг”. 

Окупанти 85 бригади другого корпусу  також брали участь у боях під Кліщіївкою Бахмутського району. Саме у Кліщіївці від серпня 2023 року служить і стєпаненко. 

На аватарці сторінки цієї особи в російській соціальній мережі “вконтактє”  — логотип воєнної розвідки рф. Сторінку, до речі, стєпанєнко, видалив.

Сторінка стєпанєнка в соцмережах / скриншот

Проте далі, дізнаємось, що уралець — навідник бойової машини:

Ким працює цей окупант / скриншот
“гєрой” / фото з соцмереж

Вдома, у єманжелінську, на стєпанєнка чекає “офіцерська” дружина. Судячи з соцмереж, оксану не надто турбує той факт, що її чоловік — вбивця. Вона із гордістю фотографується із його формою та бажає окупантові “скорєє вєрнуться домой”. 

Публікація дружини / скриншот
Інша публікація оксани / скриншот

Сестра стєпанєнка та його друзі теж чекають на сашу з України, куди він приїхав нищити міста та вбивати людей:

Коментарі від друзів / скриншот

Також на фото сотніченка є й інший справжній патріот росії – єгор файзієв . Принаймні це його ім’я на сторінці в російській соціальній мережі “вконтактє”. 

Сторінка окупанта / cкриншот

Для російської соцмережі окупант своє ім’я дещо спростив, бо ж насправді він — йодґор зубайдуллоєвич файзієв зі скромним позивним “Рембо”. Служить він у тій же 85 бригаді другого корпусу, що й стєпанєнко.  

Перебуває йодґор у Привіллі, що на окупованій Луганщині, поблизу Северодонецька, а у Бахмутському районі, за його ж словами — частий гість.

Уродженець містечка Шахрітус в Таджикистані, неподалік від кордону з Афганістаном. Останні роки перед повномасштабною війною росії проти України справжній “рускій” проживав у місті ступіно та займався легковими перевезеннями — таксував у підмосков’ї. 

До війська рф він пішов добровільно, підписавши контракт, служить з початку 2023 року. 

Ще одна публікація окупанта / скриншот
Сторінка окупанта / скриншот

У своїх соцмережах ділиться планами на майбутнє: контракт, каже, безстроковий, служитиме до кінця війни. 

Файзієв на окупованих росією територіях України почувається вкрай непогано, хоч вже й встиг отримати поранення та побувати в кількох госпіталях на Луганщині та на території рф. Все ж, воювати на території іншої держави окупанту подобається: тут, наприклад, файзієв танцює від щастя воювати в Україні

Також у соцмережі хизується фото з військовополоненим:

Фото з полоненим захисником / фото з соцмереж

Редакція передала інформацію про українського військовополоненого до відповідних органів.

Від рідного містечка йодґора до Привілля, на Луганщині, де він чинить воєнні злочини, приблизно 3,5 тисячі кілометрів. Проте, хіба це відстань для вмотивованого вбивати українців московита з таджицькою пропискою? 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті

25 травня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив, що практично всі чоловіки, яких знайдено мертвими у Тисі, були […]

11:00, 31.05.2024 Гук Лідія

Їдуть з Уралу й Таджикистану: обличчя “руського міра”, що приїхали окуповувати Донеччину та Луганщину 

Росіяни долають тисячі кілометрів, щоб опинитися в чужій для них країні зі зброєю у руках. Судячи з їхніх соцмереж, війна для них — щось накшталт […]

17:00, 30.05.2024 Носуля Марина

Обережно, легкі гроші: безкоштовна крипто-гра у Telegram має російський слід

В Україні набирає популярності гра Hamster Kombat, яка обіцяє легкий пасивний дохід. Втім, вона може бути небезпечною одразу з кількох причин. “Бахмут IN.UA” в рамках […]

Харків: наступ ворожих сил, фейки, ІПСО та маніпуляції навколо влади

Російська армія пішла у наступ на північних кордонах України, а саме — на Харківщині. Ситуація на полі бою для українського війська залишається складною, але контрольованою, […]

Фотофейки про Зеленського

Повістка Зеленському Проросійські Telegram-канали поширюють інформацію, нібито українці створили петицію про вручення повістки чинному Президенту України. За їх словами, причиною ініціації стало начебто припинення повноважень […]

13:00, 25.05.2024 Гук Лідія