У деокупованих громадах Донеччини відбудують 4 мости

Семаковська Тетяна 11:20, 4 Листопада 2023
Відбудова мостів / Донецька ОВА

У деокупованих громадах Донеччини триває відновлення 4 мостів, які були зруйновані під час активних бойових дій. Крім того, ремонтують й дороги.

Про це повідомив в. о. начальника Донецької ОВА Ігор Мороз.

Відбудова

Ремонтні роботи / Донецька ОВА

За словами Ігора Мороза, зараз відбувається капітальний ремонт однієї з доріг, яка поліпшує та скорочує на 20 кілометрів шлях з напрямку Покровська до Дружківки та Краматорська. Дорога була вщент зруйнована та потребувала ремонту ще декілька років тому.

Ремонт дороги / Донецька ОВА

Він пояснив, що ремонт автомобільних шляхів сьогодні забезпечить евакуацію населення та поранених, як військових, так і  цивільних. Крім того, дороги будуть використовувати також забезпечення області продовольством та гуманітарною допомогою.

Нагадаємо, що раніше ми писали, як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті, дізнавалися у телекомунікаційної компанії Vodafone.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ВПО можуть придбати власну квартиру чи дім за зниженою ціною: розпитали про ідею у ГО “Заходи”

Семаковська Тетяна 11:20, 5 Вересня 2024
Команда ГО “Заходи” / фото надане ГО

Житло — одна з найбільших потреб для ВПО. Сьогодні більшість переселенців та переселенок винаймають житло в оренду. Винаймати житло не тільки дорого, але й часто нестабільно, адже господарі можуть неочікувано вас виселити, або ж підняти ціну, а оскільки ринок оренди в Україні не врегульований на законодавчому рівні – то найчастіше орендар просто шукає нове житло. ГО “Заходи” з Маріуполя планує втілити у життя масштабний проєкт, за допомогою якого понад 5 тисяч ВПО зможуть купити власний дім чи квартиру за зниженою ціною.

Про цей проєкт ми розпитали у бахмутянки Яни Баришевої, яка є менеджеркою ГО, та керівника організації Юрія Давиденко.

Житло для ВПО

Проєкт NEW HOME – так назвали свою ініціативу у ГО “Заходи”. Завдяки проєкту планують створити безпечні житлові райони біля обласних центрів в західних областях України. Таким чином, ВПО зможуть отримати нову оселю за доступною ціною, пільговими умовами та спеціальними програмами кредитування.

Бахмутяни/ки поділились проблемами, з якими вони стикаються під час найму житла / скриншот

Сьогодні придбати власне житло для переселенців є розкішшю, адже ціна за один квадратний метр у містах стартує від 1000 доларів — це близько 41 тисяча гривень. 

Саме тому ГО “Заходи” запустила пілотний проєкт NEW HOME в Хмельницькій області, у місті Красилів, де наразі йде робота над адвокацією земельної ділянки (10 Га) під будівництво житла для ВПО. Також вже заключили меморандум про співпрацю з Красилівською міською радою. 

У майбутніх житлових комплексах планується створення хабу, в якому буде:

  • коворкінг;
  • кавʼярня;
  • місце для відпочинку;
  • дитячі майданчики;
  • парки; 
  • бомбосховище.

Для підприємців буде можливе розміщення комерційних приміщень для відкриття дитячого садка/школи, кафе, ресторану, Нової Пошти, магазину чи іншого бізнесу.

Голова ГО “Заходи” Юрій Давиденко пояснює, що наразі проєкт на стадії домовленості з громадами.

“Всі донори, партнери, і влада хочуть гарантії, що якщо вони виділять кошти, то проєкт буде реалізований. Тому що проєкт складний, а відтак потрібне і підтвердження від людей про спільне фінансування, і підтвердження від громад, що вони нададуть цю землю. Це досить складний процес”, — пояснює Юрій Давиденко.

Головна проблема у документах, каже спікер, адже це бюрократичний процес, й оформити його швидко не вдається. Водночас вже зараз є донори, які готові надати 500 тисяч доларів на ремонтні роботи.

Вартість житла для ВПО за зниженою ціною

Організація прорахувала приблизну вартість житла. Відтак, з допомогою держави (мається на увазі трансформатори та підключення) 2-кімнатна квартира на 55 квадратних метрів буде коштувати близько 22 тисяч доларів — це близько 900 тисяч гривень.

Також, крім квартир, буде можливість збудувати танхауси на 60 квадратів, які будуть вартувати близько 33 тисяч доларів — це близько 1 мільйон 350 тисяч гривень. Половину вартості житла планують покрити за допомогою донорів. 

ВПО зможуть придбати житло за значно зниженими цінами / фото ілюстративне, Pexel

Тобто, людина, яка куплятиме житло, повинна погодитись заплатити половину суми — наприклад, за 2-кімнатну квартиру потрібно буде віддати 11 тисяч доларів. Також варто врахувати й документи на оформлення права власності, а це ще близько 500 доларів. Попередньо сума за своє житло для ВПО становитиме до 12 тисяч доларів. Розрахунки можуть змінюватися, але 50% суми виплачуватимуть саме благодійники. 

Серед плюсів, які отримає громада, де побудують таке житло для ВПО, безперечним є нові податки.

“Серед майбутніх учасників програми є багато ФОПів, що дасть приріст у місцеву  економіку. Також у громаді збільшиться кількість робочих місць, бо буде потреба у додаткових магазинах, дитячих садках та школах”, — коментує Юрій Давиденко.

NEW HOME планували реалізувати в Західних областях, однак наразі домовленості є в:

  • Закарпатті;
  • Хмельниччині; 
  • Кропивницькому;
  • Полтавщині;
  • Дніпропетровщині.

У цих областях вже готові виділити землю під будівництво житла для переселенців та переселенок. У деяких громадах готові віддати під ремонт вже готові будівлі.

Це не соціальне житло

Бахмутянка Яна Баришева є менеджеркою проєкту. Вона пояснює, що наразі ще збирають заявки на участь у проєкті, заповнити її можна за посиланням. Пріоритет надають:

  • родинам з дітьми;
  • родинам, які виховують дітей з інвалідністю;
  • багатодітним родинам; 
  • родинам військовослужбовцям;
  • пільговим категоріям.

Водночас оскільки донорів буде кілька, кожен з них буде мати цільову аудиторію, тобто для когось це родини з дітьми, а для когось — люди старшого віку. Головна мета проєкту — дати можливість різним верствам населення, з-поміж них і ВПО, власне житло.

“Потрібно розуміти, що це не соціальне житло. Це житло, яке буде належати родинам ВПО, які зацікавлені у співфінансуванні, тому що донори не мають можливості сплачувати це. Також важливо, щоб було видно, що люди зацікавлені і хочуть отримати житло”, — пояснює бахмутянка.

Вона додає, що над цим проєктом працює понад 30 людей, серед яких є юристи, бухгалтери, комунікаційники тощо. Про можливість громади надати землю у ГО дізнаються за допомогою волонтерів, а також самостійно надсилають пропозиції до міських та сільських рад, додає бахмутянка. 

“Ми знаємо, що зараз всюди дуже високі ціни на оренду. І таким чином, коли люди активно почнуть звільняти жилплощу з якоїсь громади, то господарі, аби надалі здавати своє житло, підуть на те, щоб знизити вартість. Минулого року у нас було таке дослідження у західній частині України”, — пояснює Яна Баришева.

За її словами, втілення цього проєкту у життя допоможе знизити вартість оренди житла на 30%, чим можуть скористатися інші переселенці та переселенки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Учасники програми єВідновлення зобов’язані подати звіт про використання коштів

Валентина Славінська Славінська Валентина 12:30, 23 Серпня 2024
єВідновлення / фото Краматорська міська рада

Учасники програми єВідновлення повинні вчасно подати звіт про використання коштів через портал Дія. В іншому випадку їх чекає обов’язкова верифікація комісією з відвідуванням об’єкта. Дотримання цього порядку допоможе уникнути зайвих бюрократичних труднощів та забезпечить швидке завершення участі в програмі.

Про це повідомляє Краматорська міська рада.

Подання звіту в рамках програми єВідновлення

У рамках програми єВідновлення учасники повинні обов’язково подати звіт про використані кошти для завершення участі. Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №381. Звітність є ключовою умовою, що допомагає уникнути додаткових перевірок та забезпечити швидке завершення участі в програмі.

Згідно з правилами, лише 5% учасників категорії А та 10% категорії Б, які вчасно подали звіти, підлягають верифікації комісією з відвідуванням об’єкта. Якщо ж учасник не подав звіт вчасно, верифікація з обов’язковим відвідуванням об’єкта є неминучою. 

Комісія перевіряє відповідність фактично проведених ремонтних робіт та придбаної будівельної продукції тим, що вказані у чек-листі. Під час перевірки також здійснюється фотофіксація. Важливо розуміти, що уникнути верифікації шляхом неповідомлення про завершення ремонту не вдасться — ремонт вважатиметься завершеним автоматично через 12 місяців після зарахування коштів на спеціальний рахунок.

Після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі, учасник програми зобов’язаний подати звіт через портал Дія. Це потрібно зробити протягом 12 місяців (або 18 місяців для категорії Б) після зарахування коштів. Для цього необхідно:

  • увійти в розділ єВідновлення на порталі або у додатку Дія;
  • обрати об’єкт, щодо якого подається звіт;
  • натиснути «Повідомити про ремонт»;
  • зазначити поточний стан ремонту;
  • додати до 10 фото, що підтверджують виконання робіт або придбання матеріалів (кожне фото не має перевищувати 5 МБ);
  • надіслати звіт.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Інклюзія 1abd2

Бахмутянка розповіла, як зробити «фортецю» інклюзивним містом

Відбудова Бахмута буде проводитися ледве не з нуля. В цьому процесі треба передбачити відновлення інфраструктури таким чином, щоб всі громадяни мали безбар’єрний та безперешкодний доступ […]

Розмінування

Як розміновують деокупований Святогірськ та де брати ресурси на розмінування України?

Станом на січень 2023 року, 30% території України потенційно вважають замінованою, але цей показник може збільшуватися, бо бойові дії ще тривають. Водночас у деокупованих громадах […]

Бахмутська міськрада анонсувала першочерговий план відновлення міста

Бахмутська міська військова адміністрація вже працює над питаннями щодо відновлення м. Бахмут та території громади після завершення активних бойових дій. Експерти з урбаністики вже почали […]