Шуляк назвала населені пункти, які Україна може не відбудувати

Микола Ситник 15:45, 14 Жовтня 2023
Шуляк
Голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк / фото Facebook

Під час повномасштабної війни частина території України суттєво постраждала через бойові дії, особливо на Півдні та Сході. Деякі населені пункти, можливо, не відновлюватимуть після війни через великий масштаб руйнувань. Утім, є міста й села, які відбудувати вкрай важливо. Одне з них — Бахмут.

Про це голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк розповіла в коментарі «Новини.Live».

Найбільші руйнування

Народна депутатка зауважила, що найбільше повністю зруйнованих населених пунктів знаходиться на Донбасі.

У Луганській області майже повністю зруйновано Сєвєродонецьк, Попасну, Рубіжне, Щастя, Кремінну. На Донеччині практично одні руїни залишилися від Волновахи, Вугледара, Мар’їнки, Лимана. Фактично знищено Соледар. І, звісно, Бахмут. Як ми будемо їх відновлювати і чи будемо — питання болюче.

Олена Шуляк // голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування

За її словами, питання відбудови вирішуватиметься після припинення бойових дій на цих територіях і проведення детального аналізу економічної та соціальної доцільності відновлення.

«На Донбасі підприємства, навколо яких були були зосереджені міста та села, вже зруйновані або сильно пошкоджені. Немає підприємства — немає тих, хто на ньому працює та обслуговує інфраструктуру прилеглих населених пунктів. Тож для міст, створених навколо промислових комплексів, відбудова буде залежати від перезапуску цих підприємств», — додала Олена Шуляк.

Руйнування
Руйнування населених пунктів внаслідок війни / фото Facebook Олени Шуляк

Яка доля Бахмута?

Водночас очільниця партії «Слуга народу» підкреслила, що деякі міста, містечка і села відбудувати вкрай важливо і одне з таких — Бахмут.

Такі знакові міста, як Бахмут — не просто населені пункти на карті України, вони — історія про нас як незалежну країну. Вони — фортеця і символ української боротьби за незалежність, адже саме в боях за них ми продемонстрували, чого ми прагнемо і чому не здаємося. Тому їх необхідно відбудовувати, скільки б це не коштувало.

Олена Шуляк // голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування

Бахмут та його околиці
Зруйнований росіянами Бахмут / фото Instagram libkos

Чи залежатиме відбудова від кількості охочих повернутися в населений пункт?

«Не можна виключати того, що після деокупації Сходу України структура цього регіону значно зміниться, багато малих містечок залишатимуться порожніми. Якщо ж говорити про маленькі населені пункти, наприклад до 500 мешканців, то навряд чи відновлення там відбуватиметься швидко, зважаючи на кількість людей, які бажатимуть повернутися. 

Потрібно розуміти, що люди не матимуть стимулу повертатися за відсутності у держави нової стратегії розвитку. Тому наше ключове завдання — створити там умови для розвитку бізнесу, який давав би робочі місця. Буде робота — приїдуть люди, а значить і відбудова (ред. буде)», — пояснила Олена Шуляк.

Вона додала, що відбудова Півдня України відбуватиметься швидше, адже це переважно аграрний регіон. За її словами, робота місцевих мешканців передусім пов’язана з сільським господарством та переробленням сільськогосподарської продукції, тому відновлення багатьох населених пунктів там більш ймовірне.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Українська компанія зводить екологічні будинки із “зеленими” дахами

Валентина Твердохліб 11:10, 9 Листопада 2024
Будинок із зеленим дахом / фото Scandi

Український виробник модульних будинків Scandi створює енергоефективні та екологічні оселі. Компанія зводить будинки із “зеленими” дахами, які допомагають скорочувати викиди вуглецю в повітря.

Про це виданню “Віледж” розповів засновник компанії Scandi Сергій Лоцман.

Екологічні будинки в Україні

Екологічні модульні будинки Scandi поєднують у собі простий дизайн та екологічну відповідальність. Філософія цих будинків базується на скандинавському принципі lagom — життя в міру, з фокусом на те, що дійсно важливо. Житло спроєктовано так, щоб бути достатньо просторим для комфортного життя, але водночас не надто великими, що дає змогу зменшити споживання ресурсів.

Модульний будинок Scandi / фото Scandi

Модульні будинки Scandi виготовляють з мінімальним споживанням ресурсів. Їх збирають у майстерні, а потім транспортують у модулях до місця розташування. Це рішення дає мінімальні будівельні відходи на ділянці.

Транспортування модулів будинку / фото Scandi

Для виробництва будинків використовують натуральні матеріали — інтер’єр складається з дерев’яних балок, а ізоляція виготовлена з базальтової та мінеральної вати.

Інтер’єр модульного будинку / фото Scandi

Одна з екологічних інновацій будинків — це “зелений” дах. Він складається з шару рослинності, висадженого прямо на даху будівлі. Для цього використовують спеціально підібрані рослини з Нідерландів, які мають високу стійкість до висушування й можуть рости в умовах обмеженого ґрунту.

Будинок із зеленим дахом / фото “Віледж”

“Зелені” дахи покращують теплоізоляцію будинку, що дає змогу зменшити витрати на опалення взимку та кондиціонування влітку. Також рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, що сприяє покращенню якості повітря навколо будинку. Вони також здатні затримувати пил та інші шкідливі частинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Житло для бахмутян хочуть звести на Київщині: що відомо про проєкт “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”

Валентина Твердохліб 18:00, 4 Листопада 2024
житло
Візуалізація проєкту “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка” / скриншот

23 жовтня 2024 року редакція опублікувала новину “Для ВПО з Бахмута планують будувати нове житло: проєкт на стадії пошуку донорів”. Тоді ми повідомили бахмутянам, що для них збираються звести житло, проєкт якого презентуватимуть у Варшаві. 13-14 листопада у столиці Польщі заплановий захід Rebuild Ukraine. У коментарі на питання редакції, у яких саме громадах буде реалізовано проєкт нам повідомили, що це ще невизначено.

Однак, 25 жовтня на сторінці Rebuild Ukraine опублікували допис із вказанням громади. Стало відомо, що проєкт “Сталева Мрія Бахмут Баришівка” буде зведений у Баришівській громаді Київської області. На сторінці Баришівської селищної ради 29 липня 2024 року опублікували новину про налагодження співпраці між Баришівкою та Бахмутом, там також представили концепцію “Сталева Мрія Баришівка” спільно Метінвест-СМЦ для ВПО з Бахмутської громади.

Новина про налагодження співпраці на сайті Баришівської ради / скриншот

Згодом на сайті громади опублікували опитування для жителів Баришівки, зараз воно закрите, а також надали презентацію того самого проєкту житлового кварталу для бахмутян.

Громада в Баришівці проходила опитування щодо проєкту житла для ВПО / скриншот

Водночас для жителів Бахмута жодного опитування не проводили, їх думки щодо місця побудови житла не питали. Тим часом на сайті організації “Partnership for Sustainability Award” вказано, що “Сталева Мрія” вже безкоштовно розроблена для Маріуполя (35 га для 10 000 мешканців), Бахмута (85 га для 18 000 мешканців) та селища Баришівка (12 га для 3 000 ВПО).

Також пишуть, що концепції вже пройшли громадські обговорення, наразі ведуться роботи із залучення партнерів для майбутньої реалізації. Які це були обговорення з бахмутянами — не відомо. Ми знайшли проєкт “Сталева Мрія Бахмут Баришівка” у вільному доступі на сайті Баришівської ради та публікуємо його нижче.

Бахмут. Проєкт у Баришівці

Проєкт “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка” передбачає створення першого в Україні кварталу для ВПО зі збереженням культурних цінностей. Його планують реалізувати в селищі Баришівка. Воно знаходиться за 25 кілометрів від Борисполя і за 60 кілометрів від Києва.

Такий вигляд матиме квартал для ВПО з Бахмута / візуалізація проєкту “Сталева Мрія Бахмут Баришівка”

Житло для бахмутян, згідно з проєктом, збудують на околиці селища, загальна площа ділянки — 12 гектарів. До неї прилягатиме магістральна дорога, яка веде до центру селища.

Ділянка, на якій планують збудувати житло для ВПО з Бахмута / скриншот із проєкту “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”

Пішохідна зона-променад буде умовно розподіляти квартал на райони, що дозволить їх будувати і вводити в експлуатацію чергами. Головну дорогу променаду виконають в образі річки Бахмутка. Для цього її обладнають люмінофорами — спеціальними синтетичними речовинами, які “заряджаються” денним світлом, а потім випромінюють накопичену енергію вночі. Синє світло символізуватиме воду річки, пишуть у презентації проєкту.

Такий вигляд матимуть пішохідні зони / скриншот із проєкту “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”

Також у кварталі облаштують алею троянд, подібну до тої, яка була в Бахмуті.

Будинки у кварталі ВПО будуть різної поверховості. Тут зведуть одно-, дво- та чотириповерхові будинки. Також проєктом передбачена зелена зона та зона школи/дитячого садочку.

Одноповерховий індивідуальний будинок / скриншот із проєкту “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”
Двоповерхові будинки / скриншот із проєкту “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”
Чотириповерхові будинки / скриншот із проєкту “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”

Окрім цього, у кварталі передбачене обладнання всіх необхідних комунікацій. Зокрема, тут планується централізований водопровід, централізовані системи водовідведення та опалення.

Детальніше ознайомитися з проєктом можна за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

будинки

Українська компанія зводить екологічні будинки із “зеленими” дахами

Український виробник модульних будинків Scandi створює енергоефективні та екологічні оселі. Компанія зводить будинки із “зеленими” дахами, які допомагають скорочувати викиди вуглецю в повітря. Про це виданню “Віледж” […]

житло

Житло для бахмутян хочуть звести на Київщині: що відомо про проєкт “Сталева Мрія Бахмут-Баришівка”

23 жовтня 2024 року редакція опублікувала новину “Для ВПО з Бахмута планують будувати нове житло: проєкт на стадії пошуку донорів”. Тоді ми повідомили бахмутянам, що […]

Офіси відновлення в Україні: справжня робота чи лише звіти на папері? Редакція перевірила

Міжнародні партнери надали місцевим та обласним організаціям мільйони гривень (у вигляді майна) на облаштування Офісів відновлення та розвитку у різних частинах України. Ці гроші пішли […]

“У нас різне минуле, але точно спільне майбутнє”: що спільного у Нарви та Бахмута

Нарва — невелике прикордонне місто в Естонії з населенням близько 50 тисяч людей. Нарва, як виявилося, має чимало спільного з Бахмутом. Це місто межує з […]

У Тайвані збудували сучасний житловий комплекс навколо міської ферми

У Тайвані звели сучасний житловий комплекс з міською фермою, екоставком та зоною поводження з відходами. Це перший житловий проєкт у Тайвані, розроблений навколо ідеї циклічної […]