Дієві шляхи евакуації: звертатись до близьких, волонтерів чи дзвонити у міськраду

Семаковська Тетяна 16:33, 8 Серпня 2022

298155287 1223964274811775 101056165127054401 n 783b2Як евакуюватися? Куди телефонувати? Що робити? – популярні питання людини, яка знаходиться на лінії розмежування. Ми розповімо простою мовою, як знайти прихисток у цей важкий час.

Крок 1. Зателефонуй рідним

Будуючи свій евакуаційний маршрут, зателефонуй рідним. Це найпростіший спосіб отримати інформацію та допомогу. Не бійтеся просити допомоги, навіть у далеких родичів. Краще спробувати, а ніж жити під постійними обстрілами чи, навіть, під окупацією.

Родина Бікетових виїжджала з Бахмуту на початку квітня після обстрілу заводу Артвайнері. Плани декілька разів змінювалися, шукали пропозиції у соцмережах, потім об’єдналися з друзями і виїхали разом. Знайшли перевізника, який би міг їх усіх взяти з тваринами. Вартість проїзду до Полтава складала 1750 грн на кожну людину. Там їх зустріли родичі друзів і на машині вони вирушили до села Великі Сорочинці, де їм дали дах над головою в господарській оселі.

297449963 994037835328316 662137392224610820 n 6718a

Подвір’я будинку, де поселилася сім’я з Бахмута.

Фото Наталя Бікетова.

«Ми вражені тим, як гостинно і тепло нас зустріли місцеві жителі. Одні привезли нам більше меблів, щоб ми змогли усі поміститися в невеликому будинку. Старенька бабуся, яка жила поруч, приносила нам свіже молоко. Люди пригощали смаколиками дитину: різними цукерками та пиріжками. Великі Сорочинці стали для нас другим домом», – розказує Наталія.

 

Сім’я з Полтавщини, яка прийняла родину з Бахмута

Фото Наталя Бікетова.

Волонтер з “Полтавська обласна організація Товариства Червоного Хреста України” Сергій Федько вважає, що такий варіант пошуку житла самим надійним.

«Родичі – це найкращий варіант, не соромтеся до них звертатися. Це реальний варіант, де ви не попадете у рандомні умови проживання», – коментує Сергій 

Крок 2 – Евакуація від місцевих адміністрацій

Якщо у вас немає змоги самостійно організувати евакуацію – не змогли знайти перевізника чи житло, немає коштів на проїзд – зверніться до місцевих органів самоврядування – міської чи обласної ради. Наразі, вони займаються евакуацією і можуть вам надати контакти волонтерів.

Бахмутяни та переселенці, які виїхали з інших міст по лінії фронту, можуть звернутися до Центру евакуації за телефоном: 0954987615 .

IMGP8570 1 d364e

Бахмутська міська рада евакуює людей з Бахмутської громади.

Фото Олександр Дяченко.

Кожного дня з Бахмута відбувається евакуація до Дніпра. Кількість місць не обмежена, бо центр знаходить достатньо автобусів для евакуації. З собою можна взяти тварин і речі.

По приїзду в Дніпро там надають притулок, в якому ви можете залишитися до п’яти діб. Якщо у вас є маршрут евакуації то до залізничного вокзалу дуже зручно добиратися (він знаходиться поруч з центром). Якщо ні, то в центрі ви зможете знайти волонтерів, які підкажуть, інші можливості.

Крок 3 – У пошуку житла звертайтесь до волонтерів

Безкоштовні можливості для евакуації та пошуку тимчасового прихистку можна також шукати на Telegram каналах

1)   Бахмут Новини / Bakhmut News

2)   Український Донбас – головне

3)   Украина LIFE Донбас

4)   Свои Люди

5)   Переселенці_UA

В сім’ї Кузьменко бабуся та дідусь самостійно виховують онучку. Коштів на платну евакуацію не було. В Telegram-каналі вони знайшли волонтерів, які займалися безкоштовною евакуацією з Бахмута. Їм пощастило, що були вільні місця, тому виїхали у наступний день.

Спочатку, їх привезли до Кропивницького, де нагодували та надали тимчасовий притулок у садочку. Вони звернулися до місцевих волонтерів, які зателефонували у різні міські ради, і знайшли місця в центрі для вимушених переселенців у Тернопільській області, в місті Заліщики. Раніше це був центр для реабілітації військових, але він не працював декілька років. На початку війни його відновили та влаштували житло для вимушених переселенців.

297616489 1053216845562589 6291615749468606739 n 6182c

Фото з архіву родину Кузьменко.

Надають кімнати різного масштабу – в залежності від заселення та кількості людей у сім’ї. У центрі є усі умови для життя, крім того людей безкоштовно годують. Навіть, є спортзал, куди полюбляє ходити їх онучка.

«Скільки підтримки і реальної допомоги ми від них отримали! Не бійтеся евакуюватися, життя важливіше!», – зауважує Світлана Кузьменко.

Знайти житло, можна ще до виїзду

Сім’я Авраменко за власні кошти виїхала до Кропивницького, спочатку їх поселили до школи. Це була вимушена зупинка, бо волонтери не змогли знайти житло в місті. Сім’я знайшла в інтернеті телефон гарячої лінії волонтерського центру, для пошуку житла на та їм почали шукати будинок. За кілька днів знайшли хату неподалік від міста. 

297526260 400391852082230 7539886767109438809 n b0427

Фото з архіву родини Авраменко.

«Будинок був не дуже в гарному стані: до повномасштабного вторгнення в ньому ніхто не жив. Після 24 лютого вирішили здавати його для біженців та як господарів не було. Спочатку, тут не вистачало ліжок, не було холодильника. Але волонтери з часом нам все доставили, за що ми їм безмежно вдячні», – розповідає нам хлопець.

Актуальні можливості пошуку житла

Ми знайшли перелік громад Полтавщини, які за оголошенням  у фейсбуці приймають на поселення вимушених переселенців. Продзвонили всі але виявилось, що вільних місць вже немає.

“Людей вже не засіляємо у навчальні заклади, бо там йде підготовка до навчального процесу. Поселили навіть вже людей туди, де немає умов життя – у занедбані будинки. Сусіди як можуть, так і допомагають їм відновити житло” – прокоментували в довідковому бюро села Семенівка на Полтавщині. 

Шукати житло ви можете на сайті “Допомагай” (https://dopomagai.org/find). Люди на сайті залишають свої пропозиції: на скільки часу вони можуть надати житло, скільки людей можуть прийняти та на яких умовах. Надається усе безкоштовно.

298097764 1223964491478420 1543653417289803836 n 6bca0

Фото Фейсбук Еген Ткачов.

Організація «Карітас» в Ужгороді організація володіє центром, в якому спочатку війни жило приблизно 200 осіб. Пріоритет на поселення надається людям похилого віку чи жінкам з дітьми, але поселити вони можуть усіх, хто цього потребує (з тваринами не можна, бо у деяких людей може бути алергія).

Також, до них звертаються волонтери чи просто мешканці міста, які можуть посилити у себе біженців. 

«В нашому центрі є кімната на кшталт спортзалів у школах, в якій може жити до 15 людей (зараз там проживає 6 осіб). Так, умови не бездоганні, але залишитися можна, поки отримуєте документи та знаходите роботу»  – розповіла волонтерка проекту, яка відповідає на телефонні дзвінки в “Карітас Ужгород”. 

Також, у самому центрі ви зможете отримати гуманітарні набори з їжею. 

Звернутися за довідками в центр Карітас Ужгород можна за телефоном +38 093 662 62 00.

Гарячі лінії організації “Карітас” в різних містах, які можуть допомогти з поселенням:

Карітас Донецьк у Дніпрі надає тимчасовий прихисток (1-2 доби) – спальні місця, душові, кухня, безпечний простір для дітей. Організовано гаряче харчування. Бронювання місць за телефоном +380 66 340 02 10.

Карітас Хмельницький надає послуги прийому (надання приміщення для тимчасового перебування, забезпечення продуктами, засобами гігієни, перенаправлення до місць ночівлі). Контактна інформація: +38 067 557 21 28

Карітас Житомир надає у приміщенні греко-католицької церкви на вулиці Шевченка. Контактна інформація: +38 096 333 90 37, +38 093 728 24 02

Карітас Волинь (м. Нововолинськ) надає допомогу з тимчасового проживання. Контактна інформація: +380 067 886 85 38

Карітас Надвірна облаштував місця для тимчасового проживання, а також організовує харчування та надає гуманітарну допомогу одягом, продуктовими наборами та засобами гігієни. Контактна інформація: +380 93 306 18 63, +380 67 799 79 25

Поки час є, потрібно евакуюватися. Життя – найцінніше, що є в нашому житті. Не зволікайте!

Фото на головній Фейсбук Еген Ткачов.

Матеріал підготував Микита Безмен.

Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]