“Нейтральна агітація”: що приховує святкування “дня матері” на ТОТ

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:40, 30 Листопада 2023
День матері
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Росіяни, попри спричинену ними війну в України та окупацію територій, намагаються зробити пропагандистську картинку, що місцеве населення приймає “національні свята” та мирно живе. 

Журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко розповідає, що насправді приховують за святкуванням “нейтральних” свят на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) та які мотиви переслідують окупанти.

“Матері для родини”

“Никто не может остаться равнодушным” — таким гаслом росіяни описують так зване національне свято День матері, яке загарбники запровадили на ТОТ. 

Колаборанти також опублікували привітання на своїх ресурсах з цим святом. У рф його відзначають в останню неділю листопада. У своїх повідомленнях вони висловили вдячність матерям за їхній внесок в розвиток суспільства. Але слід розглянути спільне в їхніх повідомленнях — пропагандистські кліше, які мають викликати у читача відчуття гордості за матерів:

  • Сказати декілька теплих слів про значущість матері в житті людини. Удати, що це свято об’єднує всіх небайдужих людей.
  • Воєнний контекст. Тут колаборанти приводили або досвід власних матерів, або акцентували, що під час “спеціальної воєнної операції” матері постійно підтримують російських військових, які пішли на війну “захищати родину”.
  • Вітаючи матерів, вітати й образ “матері росії”, яка, ну думку колаборантів, є доброю, турботливою та постійно переживає за своїх синів.
привітання
Ватажок “лнр” пасічнік привітав зі святом матерів / скриншот
привітання
Колаборант балицький розповідає про “матерів росії” / скриншот

Зараз будь-яке свято чи подія не обходиться без згадок про війну в Україні. Всі концерти, які проводяться на ТОТ, мають на меті переконати місцеве населення у тому, що війна — це необхідність “захищати родину”. Так званий “комітет родин воїнів вітчизняної” зняв пропагандистський кліп за участю жінок-родичів бойовиків, який направлений на пропаганду війни.  

допис
Допис в соцмережі “гімн російських матерів” / скриншот
кліп
Кадри з пропагандистського кліпу / скриншот

“Нейтральна” політична агітація

Будь-яке свято у рф — привід провести “приховану” агітацію. Представники політичних партій проводять зустрічі, круглі столи та інші заходи, щоб привітати населення. Звісно, це супроводжується різними предметами та подарунками, які мають партійну символіку. Ця технологія застосовується для того, щоб привернути увагу та отримати лояльність з боку населення. Російський День матері — не є виключенням. 

агітація рф
Партія “єдіная росія” роздає агітаційні листівки / скриншот
агітація
Колаборанти з Запоріжжя роздають агітацію / скриншот

Як сприймати це свято українцям?

Центр національного спротиву (ЦНС) на своєму сайті опублікував повідомлення, у якому роз’яснює, що впровадження псевдосвят на ТОТ є політикою кремля. Як зазначають в ЦНС, подібні нейтральні за змістом свята та заходи потрібні для створення атмосфери “нормального життя” та “заспокоєння” населення. 

Тож які цінності росіяни намагаються нав’язати через усі ці вітання, якими вони зараз завалили інформаційні ресурси на ТОТ? Вітання максимально нейтральні без згадування воєнних дій, окремо на них акцентувалась увага на місцевих “концертах” де також проводилась прихована агітація за путінську партію “єдіная росія”. Проте у змісті таких виступів можна помітити, що жінкам виділяється виключно завдання народжувати, виховувати “справжніх чоловіків” та по мінімуму ангажуватись у “справи державні”, — додають в ЦНС про проведення свят на ТОТ.

Свята — не привід казати поганих або сумних слів. Але під час війни “щирі” вітання колаборантів розбиваються об реальність їхніх дій, коли окупаційна армія вбиває українських матерів. Частіше за все, разом з дітьми. Однак про це їм згадувати незручно. На жаль, в росії у такі дні матері приймають вітання від політиків та військових злочинців, а ніж просять зупинити війну, щоб повернути додому їхніх дітей живими. 
Нагадаємо, що на момент 30 листопада 2023 року Генштаб ЗСУ повідомив про понад 328 тисяч вбитих російських солдатів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]