Люди року від Бахмут IN.UA. 12 історій, які не залишили нас байдужими

Семаковська Тетяна 14:00, 31 Грудня 2024

Сьогодні добігає завершення 2024 рік, за цей час наша редакція створила низку матеріалів, героями наших публікацій були сміливі й сильні люди. В останній день 2024 року Бахмут IN.UA згадує 12 особливих історій, які ми розповіли цьогоріч.

Максим Потапчук

Максим Потапчук / Facebook

У 2015 році мешканець Донецька, активіст, а з початком повномасштабної війни — діючий військовий десантно-штурмових військ Максим Потапчук приїхав до Краматорська, аби очолити місцевий Пласт. Місто якраз оговтувалося від окупації росіян, яка тривала з 12 квітня по 5 липня 2014 року.

Максим згадує, що прибічники росії ще встигли облити фарбою приміщення, де збиралися малі пластуни. Але ані фарба, ані пошкоджені вікна не завадили дітям приходити на зібрання.

Пласт — це виховання лідерів суспільства. У Пласту немає обмежень по віку, і якщо ти пластун — то це на все життя. У нас є пластові друзі і подруги, яким по 80 років, 75 років, є по 40, по 50,

Максим Потапчук // активіст та військовий

Марина Жукова

Марина Жукова в Бахмуті / фото надане героїнею

Художниця Марина Жукова родом з Бахмута. Вже 6 років вона займається ілюстрацією, найбільше любить працювати з дитячою графікою. Увагу нашої редакції найбільше привернула робота художниці, на якій зображена новорічна ялинка з ключів. Здавалося б, звичайний ключ, який щось відмикає і замикає. Однак для багатьох людей після евакуації ключ став предметом пам’яті та зв’язку з домом. Так відбулось і з Мариною. Ключ і сукня — її пам’ять про дім. 

Своєю ілюстрацією “ялинки Бахмута” я хотіла дати людям можливість “прожити” емоції про втрату будинку і постаратися йти далі, вірити в краще, знаходити сили, щоб будувати нові домівки, нові міста та села, або відновлювати. “Прожити” хвилинку таких болючих емоцій і відпустити, щоб далі жити!

Марина Жукова // художниця

Співачка Valentayna

Співачка Valentayna / фото надала героїня

Valentayna — це творчий псевдонім Валентини Поліщук. Дівчина народилася у Словʼянську. Все своє свідоме життя вона приділяла музиці. Спочатку юна співачка займалась у підготовчій групі, потім відвідувала музичну школу.

У підлітковому віці вона поїхала навчатися в Бахмутський фаховий коледж культури і мистецтв імені Івана Карабиця. Місто-фортеця стало для неї другим домом. Valentayna випустила пісню під назвою “Зоряна ніч”. Цю композицію артистка присвятила Бахмуту — місту, в якому здобувала свою музичну освіту.

Михайло Реуцький

Михайло Реуцький / фото надане героїнею

Михайла Реуцького з позивним “Тихий” вбили росіяни в Бахмуті, 18 лютого будуть роковини з дня його загибелі. Його донька Катерина каже, що цей позивний батькові дали не просто так. За характером він був спокійний, говорив мало, але робив багато. Вже під час повномасштабного вторгнення Михайло Реуцький перевівся до рідної 93-ОМБР Холодний Яр, в якій служив ще за часів АТО. Саме ця бригада останні місяці захищала Бахмут від росіян.

“Ми з татом були дуже близькі. Коли він там востаннє був, в Бахмуті, він мені постійно телефонував, який би там зв’язок не був, які б там не були проблеми, та все одно він знаходив 2-3 хвилини подзвонити зранку. Я добре пам’ятаю одну з останніх наших розмов: він мені набрав вдень, а це було йому не притаманно. Ми поговорили хвилин 40 — тато розповів, що хлопців з його бригади взяли в полон та розстріляли. Він був дуже сумний та пригнічений, кожна смерть його побратимів давалась йому важко. Це було за річкою Бахмутка. Татові хотілося з кимось цим поділитися, він відчував, що може мені довіряти”, — говорить Катерина.

Вікторія Бабич

Вікторія Бабич / фото Роман Потапенко для Бахмут IN.UA

Вікторія Бабич пригадує, що майже з перших днів у Бахмуті почалася евакуація, спершу вивозили жінок з дітьми та людей старшого віку. Вікторія також вирішила виїздити, у стані шоку жінка розуміла — насамперед має рятувати дітей. Чоловік героїні на той час залишився у Бахмуті, родина вірила: мене трохи часу й вони повернуться додому. З собою жінка взяла документи, пляшку воду й трохи хліба. Все життя вмістилось у рюкзак.

Дехто ґрунтовно підготувався, їхали з валізами. А потім їх (ред.валізи) просто викидали на перон, тому що людям не було де стояти чи сісти. Займали оці треті полиці у потягу. Коли ми вже були у Києві, приїхали на вокзал, то ми порахували скільки людей у купе було. У плацкартному купе налічили 26 чоловік…,

пригадує бахмутянка  // у розмові

Олег Зонтов

Олег Зонтов / фото з соцмереж

Ми згадували, як жив у перші місяці деокупований Слов’янськ, з військовослужбовцем ЗСУ, молодшим сержантом, громадським діячем Олегом Зонтовим, який у 2014—2015 виконував обов’язки міського голови Слов’янської міської ради.

“Якось я сказав, що ми вже раз відстояли Слов’янськ, і, дай Боже, ніколи війна більше не повториться. Ну, на жаль, повторилась. У березні-липні 2022 року якраз я і воював безпосередньо за Слов’янськом, на підступах. Там, де в 1943-му році йшла лінія оборони з нашої сторони, ми відривали траншеї, бліндажі. Там, де раніше дітей водили на екскурсії партизанськими стежками, ми тримали оборону проти сучасних фашистів.

Слов’янськ став першим містом, яке окупували в 2014 році. З однієї сторони, це дуже трагічно, а з іншого боку і місту пощастило, бо він перший прийняв цей удар. Тут перші зрозуміли, що це таке — російська окупація, рівень підтримки України значно виріс після цього”, — каже військовослужбовець.

Ірина Ситковська

Вчителька Ірина Ситковська народилася на Донеччині, у Волноваському районі, який наразі окупований військами рф. Зараз наша героїня працює у Донецькому обласному спеціалізованому фаховому коледжі спортивного профілю ім. С. Бубки.

З початком повномасштабної війни коледж евакуювався з Бахмута. Вчителі Донеччини зараз переважно працюють онлайн. Втім, багато працівників коледжу переїхали до Полтави та продовжили піклуватися про спортсменів, і, як і раніше, пані Ірина викладає заняття з української мови. Каже, що ставлення до цього предмета у дітей помітно змінилося.

Каріна Тренбач

Каріна Тренбач / фото Facebook

Бахмутянка Каріна Тренбач зараз проживає у Гадячі на Полтавщині, але народилась та виросла в Бахмуті. Дівчина багато подорожувала Україною та встигла побачити чимало інших міст, але каже, що такого красивого та затишного, як Бахмут, немає ніде. Каріна подарувала власноруч створену картину з Гадяцьким замком місцевому історико-краєзнавчому музею.

Дівчина додає: коли вона розповідає, з якого вона міста — то найбільше люди відзначають, яким красивим воно було, бо бачили його в новинах.

“Воно в серцях наших залишається таким самим гарним”.

Оксана Судак

Оксана Судак / фото надане героїнею

Оксана Судак — юристка та громадська діячка, у 2020 році жінка ініціювала перейменування вулиці в Бахмуті на честь Артема Мирошниченка, створила петицію на встановлення пам’ятника Шевченку в місті, була співорганізаторкою українськомовного клубу. Наша героїня народилась в Донецьку й добре пригадує події 2014 року.

Я любила своє місто, хоч і не брала тоді такої активної участі у його громадському житті, але те, що відбувалося було так очевидно. Я не розмовляла українською, але не підтримувала росію в Донецьку. Для мене було очевидно, що це Україна і не може бути по-іншому,

Оксана Судак // активістка

Олександр Шередекін

Олександр Шередекін / фото надане побратимом

Бахмут, його уродженцю Олександру Шередекіну назавжди залишиться 24 роки. Юнак без жодного бойового досвіду, але з великим бажанням, у 22 роки пішов захищати рідне місто — вступив до Бахмутського ТРО на початку повномасштабного вторгнення.

“Таких, як Саша, було мало”, “Саша був такий світлий, до нього всі тягнулися”, “Ніколи не чув, щоб він хоча б раз сказав щось погане”, “Яскравий, але дуже швидкий спалах у нашому житті”, “Саші нам дуже не стає, без нього важко”,

це цитати рідних людей // про військового Олександра Шередекіна.

Анастасія Македонська

Анастасія Македонська / фото надане героїнею

“Альо…Альо…й ніби не було цих майже трьох років”. Бахмутянка Анастасія Македонська літом 24 серпня 2024 року отримала найзаповітніший дзвінок від коханого, який два з половиною роки був в полоні росіян.

“Кожен обмін ти чекаєш, і потім це не стається. Ти просто вмираєш в цей день, а потім знову йдеш жити. Тому повірити в те, що там буде твій, дуже важко. Але десь о 12 дня вже почала просочуватися інформація, що справді йде обмін, що дійсно є наші строковики. Мені подзвонила мама Родіона, сказала, що їй прийшла смс-ка з Координаційного штабу, бо кожному, чий родич обмінюється, приходить смс-ка. Ми одразу почали плакати”, – пригадує дівчина з міста Бахмут.

Кирило Шишлов

16 річний Кирило Шишлов народився та проживав у Донецьку, рідне місто йому довелось покинути через війну. Зараз Кирило живе у Сумах, де є активним учасником програми ГО “Навчай для України”. Хлопець захоплюється програмуванням та мріє працювати в цій сфері.

Хлопець мало що пам’ятає з періоду власного життя в Донецьку, адже тоді ще був маленьким та ходив до садочка. Водночас теплі спогади про рідний Донецьк є:

Мені все подобалось до війни. У Донецьку все було гарно. Всі були щасливими“, — згадує Кирило.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Скільки коштували нагородження для випускників Донеччини: аналіз закупівель

Семаковська Тетяна 18:57, 1 Липня 2025
Гроші / фото ілюстративне, Pexel

Цьогоріч 286 випускників та випускниць з Донеччини отримають або вже отримали у якості нагородження монети у футлярі. 12 таких закупівель провели у системі Прозорро.

Скільки коштів на них витратили органи місцевого самоврядування, читайте у матеріалі.

Нагородження для випускників Донеччини

Цьогорічним випускникам Донеччини вручали нагородження у вигляді грамот та медалей. Кожна громада витратила різну суму. Але у більшості всі закупівлі для нагородження, це саме монети у футлярі, таких закупівель ми нарахували 12. Наприклад, управління освіти Бахмутської міської ради закупило 45 монет з футляром, обійшлися вони у 29 700 гривень. Тобто, орієнтовно на один комплект витратили 660 гривень.

Ті ж самі монети, але в різній кількості закупили й інші громади Донеччини, зокрема:

  • для випускників селища Велика Новосілка придбали 17 монет за 11 220 гривень;
  • для випускників міста Новогродівка купили 11 монет за 7 260 гривень;
  • для випускників міста Слов’янськ купили 89 монет за 58 740 гривень;
  • для маріупольських випускників “М.ЄХАБ” закупив 15 монет за 9 990 гривень;
  • для випускників міста Лиман купили 17 монет за 11 220 гривень;
  • для випускників з Костянтинівки купили 42 монети за 27 720 гривень;
  • для випускників з Торецька купили 23 монети за 15 180 гривень;
  • для випускників Дружківської школи придбали 6 монет за 3 960 гривень;
  • для випускників селища Новодонецьке придбали 7 монет за 4 620 гривень;
  • для випускників Авдіївки придбали 12 монет за 7 920 гривень.

Для випускників з Часів Яра, ймовірно, купили ті ж монети. У закупівлі вказано, що придбали 2 “подарунки й нагороди” за 1 320 гривень.

Загалом на порталі Прозорро придбали 286 монет у футлярі для випускників, а загальна сума за ці закупівлі склала 188 тисяч 850 гривень.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Одноразова допомога для ВПО від Червоного Хреста у Кам’янці-Подільському

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:30, 1 Липня 2025
Гуманітарна допомога від Червоного Хреста / фото ТЧХУ

Переселенці, які зареєстровані у Камянець-Подільській міській громаді, можуть отримати гуманітарну допомогу від Червоного Хреста. Але лише за умови, що раніше її не отримували.

Про це повідомляє Товариство Червоного Хреста в Кам’янець-Подільську.

Допомога від Червоного Хреста

Гуманітарна допомога у Кам’янець-Подільській громаді доступна для ВПО, які раніше не отримували таку підтримку раніше.

Для отримання допомоги, переселенці та переселенки повинні мати довідку ВПО й бути зареєстрованими у Кам’янець-Подільській міській територіальній громаді, а саме в:

  • місті Кам’янець-Подільській;
  • селі Вільховець;
  • селі Довжок;
  • селі Зіньківці;
  • селі Княгинин;
  • селі Колибаївка;
  • селі Лісківці;
  • селі Нагоряни;
  • селі Острівчани;
  • селі Рихта;
  • селі Смотрич;
  • селі Ходоровці;
  • селі Червона Чагарівка.

Форма для заповнення на отримання допомоги за посиланням.

Ті, хто підходить по критеріях відбору на допомогу, зможуть знайти своє прізвище у списках.

Якщо заявку подано, але в списках на отримання допомоги ви себе не знаходите, то звертайтеся за контактом @Red_Cross_2022 в Telegram, вказавши таке повідомлення: “Стан заявки. ПІБ, контактний номер телефону заявника, дата подачі заявки”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Скільки коштували нагородження для випускників Донеччини: аналіз закупівель

Цьогоріч 286 випускників та випускниць з Донеччини отримають або вже отримали у якості нагородження монети у футлярі. 12 таких закупівель провели у системі Прозорро. Скільки […]

Одноразова допомога для ВПО від Червоного Хреста у Кам’янці-Подільському

Переселенці, які зареєстровані у Камянець-Подільській міській громаді, можуть отримати гуманітарну допомогу від Червоного Хреста. Але лише за умови, що раніше її не отримували. Про це […]

17:30, 01.07.2025 Скопіч Дмитро

Росіяни окупували Коптєве та просунулися в Торецьку: оновлення DeepState

Наступ на Донеччині триває. Станом на 1 липня 2025 року ворог окупував село Коптєве, а також просунувся в Торецьку та біля Новосергіївки, Диліївки, Мирного, Разіного, […]

Атака на Костянтинівку 1 липня: росіяни поранили 3 людей

1 липня 2025 року російські війська атакували Костянтинівку зі ствольної артилерії. Обстріл тривав протягом години, під ударом опинилися житлові квартали — як багатоквартирні будинки, так […]

Росіяни залучають підлітків до відновлення в’язниці в окупованій Жданівці

У тимчасово окупованій Жданівці що на Донеччині, російські окупанти відновлюють тюрму, яка понад десять років не функціонувала. Активісти руху “Жовта Стрічка” повідомляють, що до робіт […]