“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 12:00, 22 Квітня 2024
Арка Свободи українського народу, Київ / фото з відкритих джерел

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а інший – в Одесі. У відеоролику демонструють кадри з окопів, бойові дії, шеврони з літерами “Z” та іншу пропагандистську символіку окупантів.

Чому це маніпуляція та з якою метою робляться подібні агітації, розповідає журналіст видання Данило Вінниченко.

Печерські пагорби у Києві / фото з відритих джерел

Росіяни зневажають територіальну цілісність України

Сам відеоролик є агітацією вступати до російського війська та рекламою сімферопольського окупаційного військомату. Ми вже раніше розповідали про подібні відеоматеріали в попередніх матеріалах, де росіяни зневажають територіальну цілісність України, привласнюють українську культуру, спотворюють назви міст та, звісно, пропагандують війну проти нашої держави. 

У ролику, який привернув нашу увагу, окупанти в окопах сидять та розмірковують над тим, як будуть розпоряджатись українськими територіями:

— Ти випадково не знаєш, де Печерські пагорби? У Києві.

— Це центр, у мене там тітка живе. Крутий район, а що?

— Мрія у мене. Квартиру хочу там купити.

— Війна закінчиться, Київ повернемо, сім’ю туди перевеземо. 

Окупанти розмірковують над українськими територіями / скриншот

Далі у відеоролику демонструють плашку зі словами: “Обери місто своєї мрії” та плашку з довідковою інформацією про військомат в окупованому Сімферополі. 

Вже наприкінці відео другий окупант також ділиться емоціями: “А я в Одесу рвану, море люблю…”. 

Зауважимо, що у цьому відео намагаються підкреслити привабливість українських міст, які, на думку росіян, треба “звільняти”. Натомість ніяк не згадуються саме російські міста. Тим самим росіяни пропагандисти намагаються власному суспільству підкреслити, що війна та окупація — це нормальне явище, однак потрібно долучатись до лав зс рф. 

РосЗМІ просувають наративи про окупацію Києва

Андрій Юсов
Андрій Юсов / фото з відкритих джерел

Як ми вже зазначили, окупанти зневажають територіальну цілісність України. А щоб ефективніше вести війну, ворог застосовує різні техніки, як, наприклад, інформаційно-психологічні операції.

Після відходу зс рф з низки регіонів України, зокрема з півночі, росЗМІ поширюють ІПСО про напад з Білорусі, накопичення військ біля північних областей України, неминуче захоплення міста та взагалі, що лівобережжя Дніпра — історично російська територія. Допомагати в цьому росіянам приходять різноманітні західні експерти та топ-пропагандисти рф. 

Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МО) в етері телемарафону зазначив, що все це робиться заради того, щоб посіяти паніку.

“Ось знову активізувалася білоруська тема, наприклад, та й  інші, які ворог любить використовувати для того, щоб збурювати панічні настрої, зокрема, всередині країни. Нічого стратегічно нового по формуванню модерних угруповань не відбулося”, — підкреслив представник ГУР МО Юсов. 

Підкреслимо, що росЗМІ активно маніпулюють темою наступу своїх військ по всій лінії фронту. Провали на фронті та відступи з півночі країни, Харківщини та Херсонщини пропагандисти намагаються всіляко приховати від власного населення та привернути увагу на провали в українському війську, або на міжнародній арені. Будьте пильними та не піддавайтесь на вороже ІПСО!

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]