Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

Лідія Гук Гук Лідія 14:30, 19 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, це брехня.

Чому російські наративи про нелегітимність чинного глави держави є маніпуляційним — читайте у матеріалі Бахмут.IN.UA

За Законом України “Про правовий режим воєнного стану” забороняється проведення будь-яких виборів. Тобто, Володимир Зеленський буде продовжувати виконувати обов’язки президента до завершення терміну воєнного стану.

Хто і де поширює інформацію про нелегітимність 

Візьмемо до прикладу проросійський Telegram-канал “МАЙ ДНР”, де у сатиричній формі подавалась ця маніпуляція.

Допис МАЙ ДНР / скриншот

Окрім інформаційних помийок, до розповсюдження антизаконних наративів доєдналися: експрем’єр-міністр України часів януковича микола азаров, а також колишній член президентської партії Слуга народу” олександр дубінський. У своїх Telegram-каналах екстопи публікували інформацію про те, що з 20 по 21 травня повноваження Володимира Зеленського припиняються. Вони посилаються на Конституцію України, де вказано про п’ятирічний термін президентства.

Telegram-канал миколи азарова / скриншот
Telegram-канал олександра дубінського / скриншот

Також, цю тезу поширював російський політолог андрій перла в ефірі Tsargrad.tv.

Що каже Президент Володимир Зеленський 

На думку чинного глави держави Володимира Зеленського, тези про нелегітимність його повноважень поширює рф.

“Щодо легітимності — це не думка західних партнерів або когось всередині України, це наратив і програма російської федерації. Відповідні документи всі розвідки “Сімки” (G7) мають. Для всіх, в принципі, зрозуміло, що це програма росіян. Всі проти цього, абсолютно всі”,заявив на пресконференції топчиновників “Україна. Рік 2024” 25 лютого Володимир Зеленський.

Також Зеленський зазначив, що одна з причин поширення наративу рф прагнення «розколоти підтримку Сполучених Штатів Америки». За його словами американський сенатор Ліндсі Грем вважає, що, коли країна захищає демократію, то має подбати й про процес волевиявлення громадян навіть у таких складних умовах. Тому станом на зараз питання виборів – тема, якою користується рф в інформаційній війні.

На противагу тезам про те, що Зеленський намагається уникнути виборів, ще минулого року Президент сказав:

“Я ні за що не тримаюся. Я б хотів би провести вибори, чесно. Мені подобається це зробити коли це потрібно, упродовж року”.

Крім змін до конституцій, які б дозволяли проведення виборів під час воєнного стану, Володимир Зеленський назвав наявність таких речей:

  • фінансова підтримка, що б дозволила проведення виборів для українців за кордоном та тих, хто перебуває на фронті;
  • забезпечення належної кількості та безпеки спостерігачів на виборчих дільницях.

Що каже Стефанчук, Шевчук та Безсмертний

Руслан Стефанчук / фото «Слуги народу»

В інтерв’ю Суспільному голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук заявив, що не має жодних юридичних основ для тверджень про нелегітимність Президента Володимира Зеленського після 20 травня 2024 року, і розглядає це як частину російського наративу.

Голова конституційного суду у 2018-2019 роках Станіслав Шевчук та один з авторів Конституції, політик Романом Безсмертним в інтерв’ю для «Бабель» висловились на користь легітимності чинного Президента Володимира Зеленського:

Президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Ця норма прописана в Законі України про режим воєнного стану. Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів”.

Центральна виборча комісія України в офіційній відповіді на запит онлайн-видання «Главком» посилаються на закладену у Конституції безперервність здійснення влади, а саме виконання президентом повноважень до вступу на посаду його наступника та відсутність підстав говорити про можливу передачу президентських функцій до голови Верховної Ради.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна тимчасово відступає від Конвенції з прав людини: що коїться

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:25, 1 Травня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Мережею шириться хвиля “зради” з приводу того, що український Мінюст подав до Ради Європи нову заяву з приводу переліку прав і свобод людей в Україні. Чи дійсно є підстави для переживань? Розбирається “Бахмут.IN.UA”

В українців відбиратимуть машини?

Українські ЗМІ, посилаючись на документ представництва України при Раді Європи, повідомили, що наша країна тимчасово відступила від Конвенції з прав людини через воєнний стан. Заявка була подана ще 4 квітня, у мережі вона з’явилася 28 квітня.

Згідно зі статтею 15 Конвенції про права людини передбачено, що в період воєнного стану можуть бути впроваджені тимчасові обмеження на конституційні права людей. В межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини можуть здійснюватись такі правові заходи:

  • примусове відчуження об’єктів права приватної або комунальної власності для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в порядку, встановленому законом, та видавати про це відповідні документи;
  • запровадити комендантську годину (заборону перебування на вулицях та в інших громадських місцях у визначений час без спеціально виданих перепусток і посвідчень);
  • встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства;
  • встановлювати пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також пересування транспортних засобів;
  • проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажобагажу, службових приміщень і житла громадян, у встановленому порядку, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;
  • забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших масових заходів;
  • встановлювати в установленому порядку заборону або обмеження щодо вибору місця перебування чи місця проживання осіб на території, де введено воєнний стан;
  • заборонити громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку, змінювати місце проживання (місця перебування);
  • встановити військово-житловий обов’язок для фізичних та юридичних осіб.

Що кажуть офіційні посадовці

Почнемо з повідомлення Міністерства юстиції, яке пояснює, що інформація у ЗМІ була подана із викривленням. Так, дійсно, цей документ був поданий у зв’язку із запровадженням воєнного стану ще у 2022 році Генеральному секретарю Ради Європи після повномасштабного вторгнення росії, що є частиною міжнародних зобовʼязань України. Повідомлення ж, через яке у мережі здійнялася хвиля “зради”, містить у собі ряд уточнень, якими навпаки — зменшено перелік статей, за якими відбувався відступ. 

“Україна у квітні НЕ призупинила захист, а якраз навпаки — переглянула та забрала застереження щодо обмеження певного набору прав”, — наголосив Міністр юстиції України Денис Малюська.

Окрім цього, на сайті Мінюсту є уточнення: “Згідно з роз’ясненням до ст. 15 Конвенції відступ від зобов’язань не обов’язково є визнанням того, що Держава не зможе гарантувати права, закріплені в Конвенції. Насправді на практиці, заявляючи про відступ від зобов’язань, Договірна Держава зазвичай зазначала, що заходи, яких вона вживає, «можуть» передбачати відступ від її зобов’язань за Конвенцією”.

На своїй сторінці у Facebook Денис Малюська пояснив, що це не ноу-хау, адже так вчиняють всі країни, що знаходяться у стані війни, “окрім росії, де із правами людини завжди погано”:

“Повідомлення про можливість застосування обмежень певних прав ми дійсно надіслали практично одразу після запровадження воєнного стану у 2022 році — це частина наших міжнародних зобовʼязань (подібні повідомлення надсилаються ще з 2015 року)”.

Викривлену інформацію прокоментував й уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець:

“Це викликало резонанс як серед ЗМІ, так і в суспільстві. Але інформація була подана викривлено! Йдеться не про обмеження прав людини, а про часткове скасування обмежень, які були застосовані раніше! Про це зазначається на офіційному сайті Ради Європи. Тобто обмеження Україна подавала ще до цього, а наразі вони не застосовуються”, — зазначив омбудсмен Дмитро Лубінець.

Уповноважений також наголошує на тому, що відступ України від цих зобов’язань залишатиметься чинним до повного припинення збройної агресії російської федерації:

“Наразі ж при кожному продовженні воєнного стану — Україна знову надсилає таку заяву до Ради Європи. Тобто це робиться систематично Міністерством юстиції України й такий крок – вимушений через воєнний стан”, — пояснив уповноважений ВР Дмитро Лубинець.

Пресслужба МЗС України додає, що абсолютно всі зроблені українською стороною повідомлення щодо відступу від зобов’язань містяться у відкритому доступі. Знайти їх можна сайтах Ради Європи та ООН.

“Інформування здійснюється на регулярній основі після продовження строку дії воєнного стану в Україні. У квітні 2024 Україна вчергове уточнила перелік існуючих обмежень і зменшила його. Це інформування стало вже двадцятим з 2015 року”, — зазначають в Міністерстві закордонних справ.

Що відбувається у мережі

Цю тему підхопили десятки, якщо не сотні, незрозумілих TikTok та YouTube блогерів, які почали хайпувати на цій темі, збираючи тисячі переглядів та коментарів. При чому подавали цю інформацію однобоко та викривлено, подаючи як факт те, що у “українців тепер примусово відбиратимуть авто” або “українці тепер не можуть бути у безпеці навіть у своїх домівках”. При цьому “забуваючи” уточнити всі деталі самого інфоприводу.

Колаж Бахмут IN.UA

Як розібратися у вороху інформації

В першу чергу, аби не попасти на гачок дезінформації, варто відмовитися від скролингу відео авторства псевдоблогерів, які не мають компетенції для коментування подібного роду інформацію. 

Підпишіться на офіційні акаунти Міністерств та Міністрів, адже тільки вони мають коментувати інформацію, яка має високе суспільне значення. Завдяки цьому ви отримуватимете інформацію від першоджерел, а не перекручену та ту, що може грати на руку ворогові або бути вигідною для розповсюджувачів дезінформації.

На прикладі сьогоднішньої статті пропонуємо такі акаунти: пресслужба МЗС, омбудсман Дмитро Лубінець, Міністр юстиції Денис Малюська. Також перевіряйте відомчі сайти, наприклад ось сайт Міністерства юстиції

Також завжди читайте першоджерело, відкривайте закони та положення і звіряйте із тим, що вам узагальнюють автори медіаконтенту. Адже словами можна вдало маніпулювати, перебільшуючи чи замовчуючи інформацію. 

Звісно, тоді постає питання: невже мені все потрібно перевіряти та не довіряти жодному медіа? Відповідь: ні, адже існують медіа, які рекомендовані як надійні джерела інформації — “білий” список від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа також є у списку регіональних якісних медіа. Втім критичне мислення не можна вимикати ніколи, адже всі можуть помилятися. Якщо редакція “Бахмут.IN.UA” припустилася помилки або неточності, ми завжди про це попереджаємо наших читачів та відкрито це пояснюємо.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

Лідія Гук Гук Лідія 18:12, 29 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб відправилися у СЗЧ. Однак, це брехня. 

Чому заява Ростислава Кравця про дезертирство в ЗСУ є неправдивою — пояснюємо у матеріалі Бахмут.IN.UA

Хто такий адвокат Ростислав Кравець?

Інформація, яку озвучив Кравець в прямому ефірі, є безпідставною. За його словами, саме ЗМІ поширюють дані про кількість осіб, які самовільно залишили військову частину. Утім конкретних назв медіа він не озвучив. 

Ростислав Кравець / фото з відкритого джерела

Це не вперше, коли адвокат Ростислав Кравець маніпулює фактами. У 2020 році його було занесено в базу центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України «Миротворець». За інформацією на сайті, Кравець здійснював такі незаконні дії:

  • Маніпулював суспільно значущою інформацією;
  • втручався у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • брав участь в інформаційних спецопераціях рф;
  • допомагав країні-агресорці в діях, спрямовані на дискредитацію державних інститутів України;
  • брав участь в інформаційних операціях рф, що були спрямовані на знищення доказів злочинів країни-агресорки проти України.
Центр «Миротворець» / скриншот

Центр протидії дезінформації (ЦПД) відреагував на поширення фейку. Експерти підкреслюють, що тільки офіційні особи, які мають доступ до відповідної інформації, можуть фахово коментувати питання, пов’язані з діяльністю Збройних Сил України.
Відтак, поширювати такі заяви можуть виключно:

  • пресслужба;
  • представники оперативного командування;
  • спеціально уповноважені особи Міноборони й Генштабу;
  • безпосередньо Міністерство оборони та Генеральний штаб

Сам Кравець часто виступає експертом з питань права в українських медіа, тому його заява набула широкого розголосу. Втім, не тільки в Україні, але й на території рф. Російські медіа використовують слова адвоката для поширення теми масового дезертирства в ЗСУ, яку вони активно роздувають ще з осені минулого року.

Скільки випадків дезертирства в Україні?

Ми не стверджуємо, що випадків дезертирства не існує. Утім, навіть близько не у тій кількості, яку назвав Ростислав Кравець. За оприлюдненою Верховним Судом статистикою, у 2023 році засуджено 1577 особи за самовільне залишення військової частини або місця служби (ст. 407 КК). 

Статистика Верховного Суду / скриншот звіту

Відтак, ЦПД закликає українські медіа відноситись більш відповідально до вибору експертів. Будь-які заяви щодо діяльності Збройних сил України можуть впливати на сприйняття військової ситуації як всередині країни, так і за її межами. 

Непідтверджена інформація про масове самовільне залишення військової частини може спровокувати паніку серед населення та сумніви щодо здатності Збройних сил захищати країну. Наполегливо рекомендуємо не розповсюджувати такі заяви як у мережі, так і усно. Поширюйте лише перевірену інформацію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна тимчасово відступає від Конвенції з прав людини: що коїться

Мережею шириться хвиля “зради” з приводу того, що український Мінюст подав до Ради Європи нову заяву з приводу переліку прав і свобод людей в Україні. […]

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб […]

18:12, 29.04.2024 Гук Лідія

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]