“Крим нє бутєрброд” та курорти Луганська”: як російський опозиціонер навальний просував антиукраїнські тези

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 15:00, 21 Лютого 2024
Навальний і Крим
Ілюстрація Бахмут IN.UA

16 лютого 2024 року помер російський так званий опозиційний блогер олексій навальний. Про його смерть повідомила російська служба виконання покарань. Блогер перебував у колонії в селищі Харп, що розташоване за полярним колом у росії. Смерть навального викликала великий суспільний резонанс. Майже миттєво росіяни почали збирати акції протесту по усьому світу. Мітинги збирали в містах Німеччини, Нідерландів, Італії, Франції, Іспанії, Бельгії, Вірменії, Грузії тощо. Протести в росії силовики намагались заважати вшанувати пам’ять та покласти квіти біля пам’ятників жертвам політичних репресій. В Україні жодної подібної акції нібито вшанування пам’яті померлого опозиціонера не було. Зокрема українцям навальний запам’ятався своїми крилатими виразами про Україну, які викликали обурення серед громадян.

У цьому матеріалі ми розглянемо детально ставлення навального до України та як його тези підігравали загарбницькій політиці кремля.

Навальний та бутерброд з ковбасою

Ще напочатку окупації України у 2014 році навальний, який тоді знаходився під домашнім арештом, вирішив висловитися в соціальній мережі LiveJournal щодо його ставлення до тодішньої ситуації навколо Криму. Стаття вийшла під назвою “Розгорнута позиція щодо України та Криму”. У статті він сам собі поставив питання: “а як ти вважаєш, чи справедливо те, що Крим належить Україні?”.

“Ну, звісно, ні. Те, що Крим випадково “дістався” Україні — це неправильно, несправедливо і прикро будь-якому нормальному жителю рф. Крим було передано незаконним волюнтаристським рішенням самодура хрущова. Відповідальність за це лежить на кпрс і всіх цих безглуздих політбюро, про що добре б пам’ятати комуністам, які раптом такими войовничими стали. Необхідність ще й платити “оренду” за базу Чорноморського флоту взагалі бісить”, — поділився думками навальний у своєму блозі. 

В етері російського ЗМІ ехо москви, на питання олексія венедіктова, тодішнього головного редактора, якщо опозиціонер стане президентом, чи поверне він Крим Україні, його подальша відповідь стала крилатим виразом — “Крим — не бутерброд”. 

венедіктов: Якщо ви станете президентом, ви спробуєте повернути Крим Україні?

навальний: Крим — це що, бутерброд з ковбасою, щоб його туди-сюди повертати?

венедіктов: Виходить, що так.

навальний: Ось я не вважаю… 

Пізніше опозиційний блогер постійно виправдовувався, що це “була невдала метафора” і що захоплення Криму було порушенням міжнародних домовленостей. Але попри уточнення, він вважав, що Крим начебто у найближчій перспективі має залишитись частиною росії. 

Українцям я сильно раджу не обманювати теж себе: він (Крим) залишиться частиною росії й більше ніколи, в найближчому майбутньому, не стане частиною України,

заявив опозиційний блогер // у 2014 році

Натомість як альтернативний варіант розв’язувати питання з Кримом, навальний пропонував провести повторний референдум, де б всі сторони: росіяни, українці, кримські татари могли б тривалий час та безперешкодно агітувати, однак і тут він зазначив, що Україна, у будь-якому випадку, не визнала б результати цих “виборів”.

У подальші роки думка навального щодо Криму, який начебто є частиною росії, не змінилася. Він та його команда з так званого “фонду по боротьбі з корупцією”, який опозиціонер заснував у 2011 році, в інфографіці неодноразово демонстрували карти росії разом з окупованим півостровом. 

Штаби навального
На інфографіці карта рф представлена з Кримом / скриншот

Не тільки щодо Криму висловлювався блогер. Переписуючись на своїй сторінці у соціальній мережі Х (Twitter) він відповідав в саркастичній манері іншому опозиціонеру леоніду волкову щодо перебігу подій на Донбасі.

Допис Навального
Навальний глузує у коментарях / скриншот 

Остаточно навальний “визнав” Крим анексованою територією України перебуваючи за ґратами, через рік після повномасштабного вторгнення. Про те, що Крим та окуповані території України росія має повернути, йшлося в так званих “15 пунктах громадянина росії, який бажає блага своїй країні” — програмі політика, яку опублікували 20 лютого 2023 року. 

“Які кордони в України? Такі ж, як і в росії, — міжнародно визнані, визначені у 1991 році. Ми, росія, їх теж тоді визнали. Ці кордони росія має визнавати й зараз. Тут нема чого обговорювати. Майже всі кордони у світі випадкові й викликають чиюсь незадоволеність. Але воювати за їх зміну у XXI столітті не можна. Інакше світ порине в хаос”, — заявив олексій навальний. 

Смерть навального обговорюють у всьому світі

Коли стало відомо про смерть навального світові видання винесли цю новину на перший план. The New York Times, Bloomberg, The Guardian, Financial Times та інші світові ЗМІ написали про “вбивство путіним” російського опозиціонера. 

Допис у соцмережі
Світові ЗМІ висвітлювали смерть навального / скриншот

Росіяни та небайдужі до опозиційного блогера громадяни інших країн почали збиратись з протестами в європейських містах, у США, Австралії, Таїланді, і в тому числі у росії, щоб покласти квіти та вшанувати пам’ять. Однак в росії силовики намагались придушити будь-які протестні настрої: багатьох почали арештовувати, до пам’ятників жертвам політичних репресій не допускали громадян, або записували їх персональні дані, силові структури постійно патрулювали міста. 

На смерть навального відреагували деякі лідери держав. На своїх особистих сторінках в соціальній мережі Х (Twitter) слова співчуття висловили Едгарс Рінкевичс, президент Латвії та Дональд Туск, прем’єр-міністр Польщі. 

Допис у соцмережі
Президент Латвії висловив співчуття / скриншот
Допис у соцмережі
Прем’єр-міністр Польщі про смерть навального / скриншот 

Володимир Зеленський, Джозеф Байден, Олаф Шольц, Емануель Макрон, Гітанас Науседа та інші світові лідери також висловились з приводу смерті опозиціонера. Кожен з них наголосив, що путіну байдуже, кого вбивати, йому все одно на свій народ.

“Путін завжди вбиває. Він сам по собі і є війна. Він не зупиниться і його можна тільки зупинити. Усім разом, спільно. Як стало відомо, в російській в’язниці загинув олексій навальний. Очевидно, що його вбив путін. Як і тисячі інших змучених одними й тими самими руками. путіну байдуже, кому доведеться померти, аби зберегти свої позиції. І саме тому в нього не повинно залишитися нічого, він має все програти. Усе втратити й за все відповісти”, — Зеленський на пресконференції з Олафом Шольцем, канцлером Німеччини.

Зазначимо, що це паралельно відбувалось у той день, коли ЗСУ ще знаходились в Авдіївці та перебували в одній з найгарячіших стадій з початку штурму міста: КАБами росіяни намагались знищити українських військових на Авдіївському коксохімічному заводі, зокрема бійців 3-ї окремої штурмової бригади. У той момент вже почали виводити українських захисників з напівоточенного міста. Однак на цей військовий злочин рф тоді не сильно звертали уваги в міжнародній спільноті. Авдіївка сьогодні зруйнована росіянами вщент. 

Росіянам з фбк було завжди байдуже на окупацію інших країн

Примітка. Фонд боротьби з корупцією (фбк) — єдина в росії некомерційна організація, яка займається розслідуванням, розкриттям і припиненням корупційних правопорушень у вищих органах влади. Фонд заснований олексієм навальним. 

Проаналізувавши інформаційну діяльність цієї організації, гасла якого “путін — вор!” та “єдіная росія — партія жуліков та воров”, навіть під час повномасштабного вторгнення співробітники фонду випускають антикорупційні “розслідування” щодо розкрадання грошей в оборонному секторі рф. 

Зокрема одне з найпопулярніших відео на їх Youtube-каналі у 2023 році вийшло під назвою “Закордоне життя головного ракетобудівника росії”, де розповідали про розкішне життя голови корпорації “Тактичне ракетне озброєння” боріса обносова. Цей матеріал вийшов 10 травня 2023 року, коли зс рф вже більше ніж пів року намагались знищити ракетами українську критичну інфраструктуру. 

Тут представники фбк розповідали про розкрадання російських держкоштів. Решта інших матеріалів за 2022 та 2023 рік виходили про “збагачення” російських топ-чиновників та військових злочинців. Подолання корупції в росії — ідея багатьох російських лібералів, у тому числі членів фбк, щоб побудувати “прекрасну росію майбутнього”, де начебто не буде путіна та його влади. 

Але нам не вдалось виявити жодного матеріалу з 2014 року, у якому б співробітники фбк висловлювались щодо того, що росія розв’язує війни і є країною-агресоркою. Навпаки, члени команди підтримували різанину в Чечні, яка у підсумку тривала понад 12 років: Перша чеченська війна — у період з 1994 по 1996 роки, та Друга чеченська війна — у період з 1999 по 2009 рік. У 2008 році навальний закликав бомбити “гризунів”, тобто, грузинів. Нагадаємо, в ніч з 7 на 8 серпня 2008 року зс рф вторглися та окупували 20% території Грузії, створивши там маріонеткові держави абхазія та південна осетія. Ці буцімто країни не визнані міжнародним співтовариством та на сьогодні є окупованою територією. 

Мультфільм
Діти в окупованому Світлодарську дивляться мультфільм до дня народження диктатора рф / фото з соцмереж

Тому те, що всі роки правління путіна був високий рівень корупції не дозволив йому сьогодні вести більш масштабну та потужну війну у світі. На цьому в своєму відео наголосив Youtube-блогер Олександр Нотевський: 

“Путін з першого дня свого президентства влаштував геноцид чеченців, потім незаконно вторгся до Грузії, далі — окупував українські території. 20 років підтримував диктаторів та терористів по всьому світу, влаштовував гібридні та справжні війни… Да плювати, що він вор! Слава Богу, що він — вор! Інакше всі його агресії були б в 100 разів ефективнішими. Він (путін) — воєнний злочинець і агресор. І саме це потрібно було говорити кожного божого дня з 2000 року, якщо ви — реальна, демократична опозиція”. 

За своє життя навальний зміг отримати оскар, потрапити у тюрму. На останньому фото навальний був в нормальному стані. Помер він сам, чи це було вбивство, ми оцінити не можемо. Станом на 20 лютого 2024 року протести та акції вшанування пам’яті навального по всьому світу продовжується. Подібні заходи заплющують очі міжнародної спільноти на справжні злочини росіян — знищення українських міст, вбивство полонених на позиції “Зеніт” в Авдіївці, окупація земель чужої країни.

На жаль, ця інформація проходить скрізь. Натомість росіяни за кордоном намагаються звернути увагу на смерть шовініста та ксенофоба, який підігрував агресору всі роки війн. Зрозуміти, що росія — держава-агресорка та займалась окупацією чужих територій, навальному вдалось тільки за ґратами, незадовго до своєї смерті. Завершимо цей матеріал словами шеф-редакторки Детектор медіа Наталії Лигачової. 

“Він був ворогом путіна. І не був другом України”, — зазначила Лигачова.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]