Main menu

Як популяризувати читання в бахмуті 8aa66У 2018 році в Україні з’явилася статистика про те, як часто люди читають книги. У дослідженні "Ukrainian Reading Publishing Data 2018", проведеному Українським Центром імені Разумкова йдеться про такі цифри:

- лише 8% респондентів читають друковані книги щодня, 

- кілька разів на тиждень — 16%,

- кілька разів на місяць — 19%, 

- кілька разів на рік — 22%.

Ми запитали в однієї з постійних відвідувачів бібліотеки у Народному домі Анастасії, навіщо на її думку взагалі сучасній людині читати. Вона вважає що книжки — це чудовий засіб як відволіктись, так і почерпнути нову інформацію, до того ж, вони розвивають уяву та сприяють виробленню більш чіткого та ясного мислення, що дозволяє формулювати та чітко висловлювати свою думку.

Також книги допомагають поліпшити словниковий запас, зауважує вона. За її спостереженнями бібліотеки нашого міста мають небагато відвідувачів: “Здебільшого це люди середнього, та похилого віку, частіше це жінки. На її думку пробудити у людей любов до читання здатні найкраще саме батьки: “Якщо з дитинства дитині читають книжки, купують цікаві для них книжки, то з віком людина й надалі буде захоплюватися читанням”. 

в Україні зявилася статистика як часто люди читають книжки 21c00

Ми ж вважаємо, що є й інші рішення для популяризації читання, які вже застосували в інших містах України, і які може перейняти собі і Бахмут. Розповідаємо про них далі.

Ідея 1: більше, ніж просто книгозбірня

Бібліотека ім. Бориса Лавреньова у Херсоні

ідея 1 більше ніж просто книгозбірня a375d

                                                                                                                                                                             Зображення…

Просування бібліотек — це дуже важливо задля просування читання. У Херсоні працює бібліотека Лавреньова, яка змогла стати місцем, куди залюбки навідується молодь, діти, а також звичайні містяни. Вона стала повноцінним молодіжним центром, який не тільки не тільки надає можливість почитати книжки, а ще й заохочує до читання нових людей.

Як їй це вдалося?

Бібліотека співпрацює зі школами, пропонуючи дозвілля, та освітні заходи для дітей та заохочуючи їх до читання, а також з університетами, спільно проводячи заходи для молоді.

Як зазначив експерт-урбаніст Влад Самойленко, щоб повернути людей до себе, бібліотекам потрібно адаптуватися до нових реалій та розвиватися. Щоб вижити, потрібно змінитися та дослухатися до потреб людей. 

Але як дізнатися про них? Працівничя цієї бібліотеки Тетяна Ігнатова вважає, що вся справа в тому, щоб бути присутніми, слухати і дослухатися до того, про що говорять люди, про що говорять у школах, що кажуть колеги. Коли ви слухаєте, зазначає вона, відповіді на те, що робити далі, з'являються самі.

Ідея 2: реклама

ідея 2 реклама aebd7

                                                                                                                                   Зображення…

Слід приділити увагу рекламі, — від реклами багато в чому залежать успіх і ефективність просування та продажу книг.

Для підтримки зв’язку зі своїми читачами бібліотеці необхідно створювати рекламні повідомлення і публікації. Рекламне повідомлення може бути не тільки внутрішнім (для читачів бібліотеки) а й зовнішнім, орієнтованим на потенційних користувачів.

Тут є різні засоби реклами: оголошення в місцевих ЗМІ, усна реклама, по телефону, зовнішня реклама (афіші, плакати), друкована реклама (листівки, буклети, проспекти), рядок, що біжить на фасаді бібліотеки, барвиста інформація в «Куточку читача».

Також у наш час найуспішніші українські бібліотеки ведуть свої сторінки у соцмережах та онлайн блоги.

 Одними з найвідоміших бібліотечних блогів України є:

У своєму блозі Бібліотечні штучки Єкатерина Шибаїва висловила власну думку стосовно бібліотечних блогів:

​​“Розмірковуючи про просування товарів і послуг в соціальних медіа, не можу не погодитися, що блогу і блогосфері приділяється в цьому процесі значне місце. Блог — вдалий інструмент для організації, який допомагає розповісти про свої послуги і стати ближче до споживача, увійти з ним в тісний взаємозв'язок і залучити його до вдосконалення якості послуг, що надаються. Інтернет також представляє безліч інших можливостей для людей, які працюють в бібліотеці. І приватний блог бібліотекаря найчастіше спрямований не стільки на інформування «жителів» Мережі про його особисті досягнення, скільки є спробою формалізувати виникають думки, щоб потім вони перетворилися в нові ідеї або проекти.

Ідея 3: фестивалі 

ідея 3 фестивалі eed02                                                                                                                 Оригінал зображення

Це один із засобів просування книжок, який використовувала Лавреньовка у Херсоні.

Так, Лавреньовка бере участь в організації двох місцевих фестивалів, що проводяться за підтримки місцевої влади. Це фестивалі "Відкрий свою книгу", який щороку обирає для проведення нове містечко або селище Херсонщини, та "Книжковий Миколай", щорічний зимовий фестиваль, який проходить у Херсоні до Дня Святого Миколая.

Для чого потрібен книжковий фестиваль?

  • Просування книги і читання. Формат дає можливість залучити широку аудиторію.
  • Контакт письменника і читача. Фестиваль надає унікальну можливість, створюючи простір діалогу.
  • Підтримка авторів в регіонах. Участь у фестивалі може стати «трампліном» для молодого автора.
  • Підтримка видавництв. Для малих і регіональних видавництв фестиваль — можливість представити свою продукцію на широку аудиторію.

Згідно з даними «Міжрегіональної федерації читання» частка «випадкового» трафіку на деяких фестивалях досягає 70%. І це означає, що фестивалі на відкритих майданчиках вирішують поставлене завдання.

Приклад бібліотеки з Херсона показує, що це реально зробити у невеликому місті із залученням грантових коштів та активним життям бібліотеки у соціальних мережах.

Ідея 4: популяризація книжок серед дітей

ідея 4 популяризація книжок серед дітей f45fa

                                                                                                       Зображення…

Помічним тут буде досвід Великобританії. Люди в цій країні люблять і відвідують бібліотеки, серед іншого і тому, що у 2000-і рр бібліотеки активно розвивали масштабні програми:

  • «Виклик літнього читання»,
  • «Книжковий старт»,
  • «Спільне читання в сім'ї» та ін.

Програми, адресовані дітям і батькам, зібрали тисячі учасників. В основі «Книжкового старту» лежала загальнонаціональна програма, мета якої — прищепити дітям любов до книг з раннього віку, надавши кожній трирічній дитині в Англії «портфель книг».

Ці дії робилися з метою спонукати батьків читати з дітьми, залучати їх до процесу навчання і підтримувати читання і відвідування бібліотек як звичку на все життя. Поширювалися безкоштовні комплекти книг для дітей і довідкові матеріали для батьків та вихователів. У програми було щедре субсидування завдяки підтримці місцевих і національних спонсорів, включаючи продавців дитячих книг, а в подальшому вона послужила моделлю для ряду інших країн, де були прийняті аналогічні програми.

Саме тому більше половини населення Великобританії має читацький квиток. У 2015 році громадяни країни фізично відвідали публічні бібліотеки 225 млн разів, а на веб-сайти було зафіксовано 96 млн заходів.

Подібні практики можуть існувати і в Україні — за умови залучення спонсорів та підтримки місцевої влади.

Ідея 5: зовнішнє оформлення бібліотек

Може бути й таке, що людина просто пройде повз бібліотеки навіть не помітивши її.

 Саме тому не останню роль грає саме зовнішнє оформлення бібліотек, адже воно повинно привертати увагу потенційного читача, зацікавлювати його.

 

Саме тому дитяча бібліотека на Подолі вирішила змінити свій дизайн, зробивши його більш сучасним, та привабливим для відвідувачів.                                                                    

ідея 5 зовнішнє оформлення бібліотек 78df0

                                                                           Оригінал зображення.

Чи збільшилася кількість відвідувачів?

Директорка  бібліотеки Людмила Бабіна розповідає: дітей тут завжди було багато, адже поруч є декілька шкіл, та й книжки необхідні для навчання доводилось купувати саме тут, проте дорослих читачів стало помітно більше, багато хто проходячи повз щодня взагалі не здогадувалися про існування цієї бібліотеки. каже Людмила

За даними Міжнародної асоціації сайнмейкеров (Спеціалісти з наружної реклами)International Sign-Makers Association — 49% покупців, що прийшли в магазин, потрапляють туди через привабливу вивіску. При цьому 17% з них взагалі в цей день не планували шопінг.

А зміни вивісок показали наступний результат:

Зміна рекламних елементів збільшила рівень продажів магазину у середньому від 1 до 5% у порівняні з минулим роком

У 21 торговій точці стався стрибок у продажах який варіювався від 0,3 до 23,7%

Це лише підтверджує важливість привабливих вивісок.

              Рішення для кожного — скорочитання

Популяризація книжки починається з кожного з нас. Як багато ви читаєте?

Ви хотіли б читати більше, але вам здається, що це займає надто багато часу?

Вважаєте, що люди, які читають сотню книжок на рік, просто майстерно планують свій час?

Насправді більшість із них просто практикують скорочитання. Люди, які навчились читати достатньо швидко, можуть з легкістю прочитати одну книжку за день. Це відео покаже вам, як опанувати цю навичку, і навчитися читати більше за короткий проміжок часу. 

Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Руслана Заікіна.

Проєкт "Разом ми сильніші" підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО "Бахмутська фортеця" у партнерстві з компанією "NAS". Проєкт фінансується фондом "MATRA" Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.