Як бросити палити? Той хто переміг цю залежність має власні секрети

Семаковська Тетяна 12:44, 3 Серпня 2020

Снимо2к 3d338Тютюн убиває майже половину тих людей, що його вживають. Кожного року від наслідків вживання тютюну гине більше 8 мільйонів людей. 80% курців – це мешканці країн із низьким або середнім рівнем доходів. Людина, що кожного дня викурює пачку цигарок, у середньому витрачає в рік майже 18 тисяч гривень, за ці гроші можна відпочити на VIP-курорті. Журналісти сайту дізнавались у завзятих курців, як їм вдалось кинуту хибну звичку та насолоджуватися життям сповна.

“Я палила недовго, приблизно рік, не кожного дня, частіше під час стресу, але пачки сигарет уже були в моїй сумочці. Маленький син не бачив, як я курю, але питав навіщо в мене цигарки? Це стало дратувати, я подумувала припинити куріння, а тут ми ще з приятелем уклали парі – я кидаю палити, він – пити каву. Термін до кінця липня, хто не витримає, той перераховує 1000 гривень у благодійний фонд “Таблеточка”, тобто в нас була дуже жорстка мотивація. До того ж, допоміг карантин – нікуди не ходила, поблизу не було людей, що палять. Тепер мене навіть дратує сигаретний дим поблизу, і вирішила, що не буду палити й після закінчення парі”, – розповідає Гаяне, що кинула курити. 

inf NONSMOKEDAY 1600x1200 rgb 72dpi 37676 Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Отже, однією з причин, чому слід позбутися цієї звички, є те, що куріння тютюну наражає на небезпеку здоров’я і життя. З палінням пов’язано понад 25 хвороб, які становлять загрозу життю. Наприклад, воно є основним чинником серцевого приступу, інсульту, хронічного бронхіту, емфіземи, різних видів раку, особливо раку легенів. 

Які негативні наслідки чекають на завзятих курців подивіться в анімації  

Звичайно, людина може курити протягом багатьох років, перш ніж у неї з’явиться якась із цих хвороб. Роман курив 30 років, після того як почав відчувати біль в легенях та ще й сигарети подорожчали, то вирішив кинути палити.

“Так, палив все життя, а потім як сигарети подорожчали, то вирішив не переходити на дешеві, а просто кинути палити. Вже вісім місяців не палю. Причому зробив це відразу, як відрізав. Так, звісно, було бажання закурити, але сила волі та характер допомогли, та ще й намагався весь час чимось себе зайняти”, – ділиться досвідом Роман.

 

На жаль, багато з тих, хто приймає рішення кинути палити, вважають, що перехід на альтернативні сигаретні продукти – це також означає не палити. Останнім часом стали дуже популярними електронні сигарети, iqos, кальяни, інші нікотиновмісні продукти. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що такі продукти токсичні й містять канцерогени та до них повинні застосовуватися ті ж заходи регулювання, що  стосуються звичайної тютюнової продукції.

Юрій курить електронну цигарку десь пів року, стаж курця – 18 років. Вирішив перейти на альтернативний сигаретний продукт, бо сподобався сам процес, а що вона також небезпечна, як і звичайна цигарка, не замислювався.

Снимок fcbf3

 “Iqos приємний на смак, я можу вибирати з різними ароматами, руки потім не мають неприємного запаху, більш комфортніше почуваюся серед людей. До того ж, я став менше курити, бо коли сідає акумулятор – я не палю, та й мені здається, що iqos більше насичуєшся, але кидати зовсім поки не збираюсь”, – говорить Юрій.  

Чому варто бросити палити? Сімейні лікарі Бахмута попереджають про шкоду паління на прийомах

“Сімейні лікарі при спілкуванні з пацієнтами відмічають, що більшість тих, хто звертається за медичною допомогою з різних причин не вважають куріння загрозою  здоров’я та життя. При первинному зверненні лікар обов’язково заповнює «Сигнальні позначки» у медичній документації, які несуть важливу інформацію щодо стану здоров’я пацієнта. Серед них є й інформація чи палить пацієнт. Дійсно, лікар дає поради щодо відмови від куріння, особливо коли в пацієнта вже є захворювання, яке під впливом куріння може загостритися та ускладнитися, але ці поради не завжди приймаються пацієнтами як дієві. Тому велике значення має також підтримка родичів та оточуючих у бажанні людини кинути  палити”, – говорить Ольга Сологуб заступниця головної лікарки ЦПМД Бахмута. 

Снимо2к 3d338

“Ці корисні посилання допоможуть людині кинути палити: http://stopsmoking.org.ua/ та https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/nnAdaaWLiBnRXPJ

Графічні зображення про шкоду тютюну мотивують кинути палити

Якщо б на упаковках сигарет були б ефектні зображення про захворювання, які викликаються палінням, чи упаковка була б непоказною та білою, то це б певною мірою мотивувало курців кинути палити

120 138e8 e9875116683685 426493348328516 2601098963068283141 n 83b47На українських пачках раніше також були ефектині зображення, зараз лише попереджувальні надписи

Висока вартість цигарок та висока ставка акцизу

Це неоднозначний спосіб, але певною мірою дієвий. В Європі ціни на сигарети високі, їх можна купити далеко не скрізь, у деяких країнах усі пачки сигарет однакові (заборонені бренди, крім вказівки назви марки сигарет). В європейських дьюті фрі магазинах, в аеропортах не продають цигарки мешканцям країн, що не входять до Єврозони. Але в Україні підвищення цін на сигаретні вироби змусить людей просто придбавати більш дешеві цигарки, спровокує розвиток нелегального виробництва табаку та контрабанда. 

Гроші, які витрачає кожний курець на цигарки, легко порахувати. Припустимо, що людина курить сигарети вартістю 50 гривень за пачку одну на день. У місяць курець витратить 1500 гривень, за рік – 18000 гривень.

Згідно з даними Центру громадського здоров’я України 85000 українців помирають внаслідок хвороб, спричинених курінням. Пасивне куріння завдає не меншої шкоди. Тютюновий дим, який видихає курець, містить ті самі шкідливі речовини. Пасивне куріння стає причиною понад одного мільйона смертей у світі.

Боротьба з тютюнопалінням на рівні держави

На початку цього року групою народних депутатів був розроблений законопроєкт №2813 “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”. На сьогодні він не прийнятий, але на початку червня знов проходив розгляд у комітетах.

«Однією з основних новацій законопроєкту є визнання електронних сигарет і засобів для нагріву – сигаретами», – сказала народний депутат Лада Балух, що є однією з ініціаторів законопроєкту. Також, за її словами, пропонується ряд заходів щодо зменшення привабливості сигарет і ввести заборону на їх продаж особам, які не досягли 21-річного віку.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер f0c52 25fcc

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]