У Бахмуті працює найсучасніше обладнання для діагностики роботи серця

Семаковська Тетяна 20:15, 19 Червня 2020

IMG 0037 2244cКожен сьомий мешканець Бахмутської ОТГ знаходиться на обліку з серцево-судинних захворювань. Зараз Україна переживає епідемію саме цієї недуги. Наслідком захворювання  є низька тривалість життя: 58 років для чоловіків і 67 – для жінок. Як зберегти себе і близьких, та які передові методи для допомоги пацієнтам використовують у Бахмуті, читайте в матеріалі.

Раннє виявлення та профілактика

До найбільш  значущих факторів ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ), на які людина може свідомо впливати, відносять  гиперхолестеринемію – підвищений рівень холестерину, артеріальну  гіпертензію (АГ) – підвищений тиск, паління, зловживання алкоголем, цукровий діабет, надлишкову масу тіла. Факторами ризику, які не піддаються коригуван­ню, вважають вік, стать, спадковість.

«Згідно з рекомендаціями ВООЗ, стратегія профілактики ССЗ включає популяційний напрямок, раннє виявлення пацієнтів високого ризику і вторинну профілактику. Гарний ефект дають законодавчо закріплені популяційні заходи, які дозволяють контролювати споживання тютюну  та алкогольної продукції. Це відбувається через збільшення податків від продажу тютюну і алкоголю, заборони на рекламу, заборони куріння і споживання алкоголю в громадських місцях. У деяких державах вживаються заходи щодо корекції харчування: зниження  споживання солі з їжею, заміщення насичених жирів ненасиченими», – пояснює заступниця головного лікаря КНП «Центр первинної допомоги м.Бахмута» Олена Сологуб.

Корекція способу життя охоплює оптимізацію харчування, нормалізацію маси тіла, підвищення фізичної активності, відмову від тютюнопаління та зловживання алкоголем, за необхідності зміну умов праці.

У «Центрі первинної допомоги Бахмута» під динамічним спостереженням лікарів знаходиться 12682 особи з серцево-судинним захворюванням. Тобто кожний сьомий мешканець Бахмутської ОТГ живе із захворюваннями судин або серця.

Загалом понад мільйон смертей у рік в Україні приходиться на хвороби серця і судин: мозковий інсульт, інфаркт міокарда, раптову смерть і серцеву недостатність. Тому вкрай необхідна ефективна профілактика й лікування ССЗ на ранніх стадіях.

Я теж у групі ризику?

Як повідомила Олена Сологуб, визначити, чи належите ви до групи ризику можна, звернувшись до свого сімейного лікаря, який безкоштовно визначить рівень цукру в крові, артеріальний тиск, масу тіла, об’єм талії, рівень холестерину в крові. Оцінить  ризик смерті людини від серцево-судинних захворювань протягом найближчих 10 років за шкалою SCORE. Зробить ЕКГ.

IMG 0013 bcce0

«Як знизити основні фактори ризику», – далі розказує наш експерт  лікарка-терапевт Олена Сологуб.

Правильні звички в харчуванні допоможуть знизити ризик

 1. Встановлення добового раціону за основними правилами раціонального харчування (повноцін­ність, різноманітність, збалансованість, регуляр­ність).
 2. Обмеження вживання кухонної солі.
 3. Достатнє вживання калію та магнію.
 4. Модифікація харчування, спрямована на зменшення маси тіла (гіпокалорійна дієта, режим харчування, повна відмова від алкоголю та звички посилено харчуватись у стресових ситуаці­ях).
 5.  

  Підтримуйте оптимальну вагу тіла

  Масу тіла оцінюють за допомогою індексу — відношення маси тіла в кілограмах до росту в метрах, у квад­раті. Оптимальній масі тіла відповідає індекс маси тіла в межах 20-28,9.  Фактором ризику виникнен­ня ССЗ є і абдомінальний тип ожиріння. Зменшення маси тіла на 1 кг супроводжується зниженням систолічного ар­теріального тиску (CAT) на 3 мм рт. ст., діастолічного (ДАТ) — на 2 мм рт. ст.

  Фізична активність знижує тиск

  Виконання фізичних вправ людьми різного віку має оздоровче й профілактичне значення. Доведе­но, наприклад, що коронарний атеросклероз вияв­ляють у 3 рази, а інфаркт міокарда — у 2 рази часті­ше у службовців з низькою фізичною активністю, ніж у людей, що займаються фізичною працею. В осіб, які ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% ви­щий, ніж у фізично активних людей.

  Відмовтесь від тютюну та алкоголю

  Доведено, що у 100% осіб, які ви­палюють 25 і більше цигарок на день, ризик гострої коронарної недостатності й раптової смерті підвище­ний. В Україні, де сьогодні палить кожен другий чо­ловік і кожна п’ята жінка, зареєстровано найвищі се­ред країн Європи показники захворюваності ССЗ, при цьому найбільш вразливими є особи моло­дого віку.

  IMG 0045 d6639Як у Бахмуті діагностують захворювання серця?

  Окрім профілактики на зниження смертності від ССЗ також впливає рання діагностика інфарктів. Зміни в роботі серця можна побачити на кардіограмі, та існують випадки, коли цього недостатньо, бо треба бачити, як серце працює протягом дня. Для цього пацієнту ставлять спеціальний апарат – холтер. Він фіксує роботу серця по 3-м, 7-ми або 12-ти каналам. Дані записуються, потім їх можна розшифрувати і зрозуміти в чому причина нездужання. 

  «Коли ми робимо кардіограму, вона показує 12-ть відведень, кожне з них відповідає за якусь локалізацію ішемічних процесів у серці. Є дві артерії – ліва і права, які діляться на гілочки. Ми дивимося, де саме затромбована артерія, у результаті чого кров не доходить до якоїсь ділянки серця. Коли ми мали холтер на три або сім каналів, то бачили тільки частину з цих 12-ти відведень, тепер є можливість побачити все відведення. Такий найсучасніший холтер наша лікарня придбала пів року тому», – пояснює кардіологиня «Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування м.Бахмута» Ірина Андрєєва.

  Апарат придбали за кошти лікарні, що отримали за платні послуги. Сама процедура теж платна – для пацієнта це коштує 470 гривень. Людина протягом доби ходить з апаратом. Він маленький, легкий, не заважає рухатись. Саме в динаміці у людини виникають ішемічні зміни схожі на інфаркт.

  «Холтер прекрасний тим, що людина прямо під час фізичного навантаження знімає кардіограму, тобто фіксуються ті інфарктні зміни, які можуть тривати частки секунди. Буквально місяць тому молодий чоловік, звернувся зі скаргами, ми поставили холтер, вночі о пів на п’яту ранку у нього виник напад інфаркту, закупорка судини, яка постачає кров’ю певну частину серця. Під час інфаркту потрібно вводити або спеціальну речовину, що розчиняє бляшку, або робити стентування – вводити металеву пружину, яка розширює судину і відновлює кровотік, або робити шунтування, коли замінюється частина закупореної судини з серця на ділянку судини з ноги. Ми в терміновому порядку відправили його в Краматорськ і йому зробили стентування», – розказує кардіологиня.

  Завдання лікаря визначити, кому треба ставити холтер, потім розшифрувати показання, за необхідності направити до кардіохірурга, призначити лікування. Андрєєва каже: «Задля того, щоб кожний етап був успішним, щоб орієнтуватися в нових препаратах, засобах діагностики, програмному забезпеченні, потрібно постійно підвищувати свій рівень кваліфікації».IMG 0052 4d1ce

  Олександр звернувся в лікарню з болями в серці, які не стихали навіть у спокої. Йому поставили холтер, виявили ішемічні зміни.

  «Дані холтера є першим показанням до коронарографії – дослідження, під час якого визначається локалізація бляшки, що призвела до закупорки судини та інфаркту. Під час консультації в кардіохірурга вирішується питання стентувати або шунтувати судину. У даному випадку обійшлися стентуванням. Було три атеросклеротичних бляшки, тобто зміни були відразу в трьох відведеннях. У цьому й відмінність 12-ти канального холтера, яке дозволило нам побачити всі області серця. До операції прохідність однієї артерії була 5%, тобто кров практично не надходила.

  Олександр каже, що зараз почувається добре. Вся процедура разом з операцією зайняла не більше тижня, зразу після операції болю не стало. Лікарка призначила відповідні препарати, які допоможуть підтримувати здоров’я.

  «Холтер також допомагає побачити складну аритмію. Аритмія – це порушення серцевого ритму, під час якого людина може втратити свідомість, може відбуватися уповільнення пульсу. Це теж проходить частки секунди. У нас був чоловік, який, встаючи з ліжка, втрачав свідомість. Знімаємо кардіограму – все нормально. Ми поставили холтер – у нього буквально на півхвилини виникла фібриляція шлуночків – це дуже складне порушення ритму, від якого можна миттєво померти. Ми поставили стимулятор. А хто б міг подумати, хто б зняв йому кардіограму о пів на шосту ранку», – наводить ще один приклад лікарка.

  Безумовно, фармакологія постійно розвиваються, що дає можливість людям продовжити життя та зробити його якісним, але лікарі кажуть, що багато залежить від способу життя, і то є особиста відповідальність кожної людини.

  Зважайте на поради медиків і будьте здорові!

  Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

  дисклаймер f165d

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]