Експерт розповів, коли і як посадити гарбуз

Микола Ситник 16:40, 30 Травня 2023

Колаж cf6af

Багато громадян після повномасштабного вторгнення росії в Україну вимушені були залишити свої домівки. Чимало з них евакуювалися до селищ або передмість великих населених пунктів. Дехто з переміщених осіб, опинившись у сільській місцевості, задумуються над тим, що можна посадити і виростити на городі. Здавалося б, гарбуз є неоднозначним вибором. Насправді ж — це один із найкращих продуктів осінньо-зимового сезону. Адже гарбуз дуже довго зберігається, також із нього можна приготувати багато різноманітних страв.

Редакція «Бахмут IN.UA» поспілкувалася з фермером Часовоярської громади Олександром Хайнусом і дізналася, як і коли потрібно садити гарбуз.

Мешканець Бахмутського району займається фермерством з 2018 року. Власну справу чоловік починав якраз із часника та гарбузів.

«Сіяв три роки, потім масштабував бізнес і відійшов від гарбуза та часнику. Останніми роками сіяв гарбуз тільки для себе», — розповів Олександр Хайнус.

Хайнус1 ab791Фермер Часовоярської громади Олександр Хайнус із урожаєм. Фото: особистий архів героя

Що важливо запам’ятати?

  • Гарбуз — баштанна культура, а отже їй потрібно багато сонця і тепла.
  • Садити гарбуз у ґрунт потрібно з настанням стійкої та теплої погоди.
  • За словами експерта, оптимальна температура для росту гарбуза — близько 25 ºC.
  • На родючих українських ґрунтах гарбуз добре росте, тому вирощувати його можуть і початківці.

Читайте також: Чи багато втрачено врожаю в Бахмуті через війну?

Як посадити насіння гарбуза?

  • Найпростіший і ефективний спосіб — безрозсадний, тобто насіння у ґрунт. Можна розсортувати насіння і вибрати найбільше.
  • Для підготовки розсади насіння можна висадити у пластикові стаканчики або контейнери. До появи паростків їх треба тримати в теплі. Потім можна пересадити на грядку.

Гарбуз2 e5bc4Підготовка розсади. Фото: gardenunion.com.ua

На яку відстань садити гарбузи?

  • Відстань у рядку має бути 70 см.
  • Інтервал міжряддя можна варіювати в межах 70-100 см.

Як садити гарбуз у відкритий ґрунт?

  • Ручним способом під тяпку потрібно зробити рівчаки.
  • Під мінітрактор окучниками можна робити рівчаки.
  • Для себе ми сіяли вручну. Насіння висівається на глибину 5-7 см.
  • Садити краще ввечері, після заходу сонця.
  • Після посадки треба щоденно поливати, доки сіянці не закріпляться в землі.

Гарбуз 57b08Саджання насіння гарбуза. Фото: ango.org.ua

Коли садити гарбуз?

  • Гарбуз сіється у теплий та вологий ґрунт, прогрітий до +13-15 °С.
  • Важливо, щоб температура повітря була в межах 20-25 °С.
  • Традиційно період посіву — середина-кінець травня (за сприятливої погоди сіяти можна в квітні-червні).

«Однак, все залежить насамперед від погоди. Якщо квітень теплий, то можна садити. Якщо початок червня дощовий та не жаркий — теж сіємо. Волога та тепло — це найголовніше, що треба враховувати під час посадки гарбуза», — наголошує експерт.

Гарбуз1 cba19Достиглі гарбузи. Фото: fazenda.net.ua

Зазначимо, що після вторгнення росії в Україну Олександр Хайнус евакуювався до Дружківки. Він розповів, що наразі основна його діяльність — це робота з документами.

«На землях неможливо працювати. Наш склад повністю розбитий…Техніку вигнали. Зараз працюю з документами», — додав фермер.

Читайте також: Справа для людей: як волонтери допомагають жителям деокупованого Лимана?

Раніше наші журналісти дізнались, як виживають люди під звуки постійних обстрілів, серед руїн та пекла війни у Часів Ярі. Чому місцеві досі не можуть покинути місто та чи є там діти? — розповіли у матеріалі.

Нагадаємо, через повномасштабне вторгнення рф в Україні піддалися бомбардуванню тисячі кілометрів заповідної землі. Термобарична зброя на кшталт російського «Сонцепека» вщент випалювала ґрунти. Деякі природні процеси, які запустилися внаслідок бойових дій, вже стали незворотніми. Про вплив війни на ґрунти та загалом екосистему Бахмута редакція поговорила з екологами, громадськими активістами та працівниками аграрної сфери.

Фото: «Бахмут IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Міядзакі, та не “дякуйте”: як користуватися чатом GPT в 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:01, 3 Травня 2025
Нейромережі / фото ілюстративне, Pexel

Усе частіше користувачі, замість традиційних пошукових систем, вводять запити безпосередньо в ChatGPT. Ви можете просто ввести в гугл “чат гпт” або “чат gpt україна” та миттєво згенерувати відповіді на будь-які запитання. Як користуватися чат-gpt в 2025 році, а також які проблеми бачать в ньому користувачі?

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як саме користуватися ChatGPT та які корисні лайфхаки допоможуть покращити отримані відповіді.

Як користуватися ChatGPT

ChatGPT — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений лабораторією OpenAI. Це рішення останнім часом стало надзвичайно популярним, адже нейромережа здатна надавати точні відповіді на запити користувачів.

Базова версія ChatGPT наразі безплатна. Вона також надає обмежений доступ до найновіших моделей від OpenAI, зокрема GPT-4o та GPT-4-mini, які можуть генерувати якісніші відповіді та запам’ятовувати минули запити.

Існують також й платні версії, які коштують або 20 (830 гривень), або 200 (8 300 гривень) доларів на місяць. Перша версія знімає частину обмежень та надає доступ до тестової GPT-4.5, а друга — усуває всі можливі перешкоди під час використання моделей від OpenAI, наприклад, на кількість запитів за одну добу.

Як зареєструватися в ChatGPT в Україні та почати роботу

Офіційний запуск ChatGPT у світі відбувся в листопаді 2022 року. Однак протягом кількох місяців чат-бот був недоступний для українських користувачів. Згодом сервіс став доступним, але для цього потрібно пройти реєстрацію:

  • перейти за посиланням на офіційний сайт нейромережі;
  • обрати спосіб реєстрації (через email або акаунт Google, Microsoft чи Apple);
  • дотримуватись інструкцій на екрані.

Після реєстрації та входу в акаунт перед користувачем з’явиться діалогове вікно з полем для введення тексту — саме туди потрібно вписувати запит, після чого чат-бот надасть відповідь.

Як писати запити для покращення роботи з ChatGPT

Чат Gpt / фото ілюстративне, Pexel

ChatGPT добре розуміє людську мову та враховує контекст запиту. Проте його роботу можна покращити, зробивши відповіді більш релевантними.

Перша рекомендація — бути конкретним. Користувачу потрібно чітко й лаконічно сформулювати запит і, за потреби, надати додаткові пояснення. Наприклад: “Зроби переклад англійською”, “Перевір текст на орфографічні, лексичні та інші помилки” тощо.

Друга порада — уточнювати й взаємодіяти. Якщо відповідь чат-бота здається незадовільною або неповною, користувач може повідомити про це, вказавши на помилки або неточності. Після цього бот згенерує нову відповідь з урахуванням зауважень.

Порада від самого ChatGPT / скриншот

Сам ChatGPT також радить ще один ефективний підхід — використання “рольових” інструкцій. Користувач може попросити бота “уявити” себе викладачем, лікарем, менеджером тощо. У такому випадку відповідь буде більш персоналізованою й точнішою.

Варто зазначити, що нейромережі мають одну функцію — якщо робити запит та додавати до нього вічливі слова на кшталт “будь ласка” і “дякую”, то відповіді стають набагато кращими. Утім, за словами гендиректора OpenAI Сема Альтмана, це коштує компанії мільйони доларів на рік, адже таке спілкування вимагає додаткової обробки даних.  

Шкода використання ChatGPT

Робота з ChatGPT / фото ілюстративне, Freepic

Хоча ChatGPT має багато корисних застосувань, його використання не позбавлене ризиків. Насамперед варто пам’ятати, що ця система — це інструмент, а не людина. Вона не має власної свідомості, не розуміє контексту так, як може це зрозуміти жива людина. Це значить, що не завжди гарантується вірогідність відповіді.

ChatGPT також може помилятися, видавати неправдиву або застарілу інформацію, особливо коли йдеться про медичні, юридичні чи фінансові поради.

Надмірне захоплення штучним інтелектом також може призвести до зниження критичного мислення — коли користувачі та користувачки перестають перевіряти факти, вважаючи нейромережі незаперечним джерелом істини. В освітній сфері надмірне використання ChatGPT та інших подібних ботів може знизити мотивацію до самостійного навчання.

Картинки у стилі аніме Хаяо Міядзакі

Кадр з аніме “Мій сусід Тоторо” / скриншот

Завдяки розвитку штучного інтелекту з’явилися онлайн-сервіси та нейромережі, які дозволяють генерувати унікальні аніме-персонажі за кілька кліків. Сам же ChatGPT може створювати на основі вже готових картинок нові зображення у стилі анімаціних мультфільмів Хаяо Міядзакі та японської студії Ghibli.

Сам японський художник і керівник Ghibli Studio Хаяо Міядзакі ще у 2016 році розкритикував штучний інтелект і керівників компаній, які над ним працюють, сказавши: “Хто б це не робив, вони уявлення не мають, що таке справжній біль”. Вже у наш час була інша сиутація: під час знімань документального фільму Never-Ending Man: Hayao Miyazaki, хтось зі знімальної групи показав аніматору від ШІ. Тоді Міядзакі сказав, що він вважає подібне “насмішкою над життям”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Примусова евакуація родин із дітьми з Донеччини: нові села в переліку

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 2 Травня 2025
Евакуація дітей / фото ГУ ДСНС України у Донецькій області

У Донецькій ОВА ухвалили рішення про початок примусового вивезення громадян та громадянок з сіл Шахове і Торецьке, що розташовані за 15–20 кілометрів від лінії бойового зіткнення. Евакуація стосуватиметься родин з дітьми.

Про це повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін у Telegram.

Примусова евакуація в Донецькій області

За словами голови Донецької ОВА Вадима Філашкіна, керівництво області прийняло рішення про початок примусової евакуації батьків із дітьми у двох селах Шахівської громади — Шаховому та Торецькому.

Він уточнив, що таке рішення ухвалили 2 травня. Загалом у цих населених пунктах проживає близько 80 дітей.

Дав доручення місцевій владі та керівникам структурних підрозділів ОВА якомога швидше організувати належну евакуацію сімей, у яких перебувають ці діти, та забезпечити відповідні умови проживання на більш безпечній території України“, — заявив Філашкін.

Він також вкотре закликав усіх людей виїжджати з небезпечних регіонів, “поки це ще можливо”.

Евакуація з Покровської громади

Евакуація з Покровської громади є безплатною. Для цього потрібно звернутися до Покровської МВА. Там вам повідомлять про всі доступні способи евакуації та варіанти розміщення в новій громаді.

Для евакуації потягом зі станції Павлоград І необхідно звернутися до контактного центру Покровської міської військової адміністрації за номером: 0 800 300 101.

Зазначимо, що у Павлограді евакуйованим допомагають оформити виплати. Також у місті створено Фонд житла для ВПО, завдяки якому люди, які евакуювалися до Павлограда, можуть отримати тимчасовий прихисток.

Для переселенців, які мешкають у Павлограді, також створено Telegram-чат “Павлоград допомагає”.

Записатися на безплатну евакуацію з Покровська можна також через організацію “Схід SOS”. Для цього потрібно зателефонувати з понеділка по суботу до кол-центру за номером 0 800 332 614 з 8:00 до 18:00.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Лимони, картопля та цибуля: які фрукти та овочі можна зберігати на зиму

Влітку ми насолоджуємося смаком та користю великої кількості сезонних овочів та фруктів. У цій статті ми розглянемо способи зберігання овочів та фруктів до зими, щоб […]

4 04caa

Варення з ягід: класичні та незвичні рецепти, які запам’ятаються надовго

Вже згодом в Україні починається сезон ягід. Саме в цей період з травня по вересень чимало господинь почнуть готувати варення на зиму з полуниці, малини, […]

Експерти з Донеччини розповіли, як вибрати якісний мед

Мед — це один з харчових продуктів, який має безліч корисних властивостей. Його часто їдять замість солодкого, використовують від застуди чи навіть роблять з ним […]