На проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію про те, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №147 від 26 грудня 2023 року, з 1 січня 2024 року відвідування лікаря нібито здійснюється тільки за наявності військового квитка. Як аргумент росЗМІ наводять фотографію з папірцем, на якому про це наче попереджають у поліклініках Києва.
Чи існує Постанова Кабміну №147?
Явних доказів того, що інформація на фото є справжньою, ми не знайшли. Постанови Кабміну, яку згадують пропагандисти, насправді не існує. Від 26 грудня 2023 року ми змогли знайти тільки три розпорядження: під номерами 1200, 1201, 1202. Постанов Кабінету Міністрів під номером 147, які б були пов’язані з наданням медичної допомоги, у відкритому доступі немає.
Слід також зазначити, що з настанням нового календарного року всі постанови видають, починаючи з номера 1. Ми також проаналізували відкриті джерела, із року в рік Постанови Кабміну №147 виходили здебільшого у лютому, а протягом грудня 2023 року всі накази — лише під номерами 1080-1400.
Пропагандисти не вказують, у якому саме медичному закладі Києва знайшли це нібито попередження. Тому чи існує воно насправді — перевірити не змогли.
Не у всіх чоловіків є військовий квиток
У цьому “повідомленні” не вказано, які саме категорії громадян мають з’являтись у лікарню з військовим квитком. Військовий квиток можуть мати лише військовозобов’язані особи від 27 до 60 років, або особи від 18 до 27 років, які проходили строкову службу, закінчили військову кафедру або перебувають у запасі. Якщо чоловіки до 27 років не проходили військову службу або не мають відповідної освіти, то вони є призовниками та мають лише приписне посвідчення. Після досягнення 60 років чоловіків знімають з військового обліку, та вони не є військовозобов’язаними.
Військовий облік жінок в Україні не обов’язковий, окрім жінок-медиків віком від 18 до 60 років. Тому в цьому начебто попередженні варто було б вказати категорії громадян, хто має приходити до лікаря з військовим квитком.
Не у всіх випадках треба обов’язково мати військовий квиток
Аналітики VoxCheck навели слова директорки Департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, яка зауважила, що при плановій допомозі (довготривалому лікуванні чи запланованій операції) чоловіки призовного віку повинні мати певні документи, зокрема і військовий квиток.
“Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року, це потрібно для своєчасного ведення військового обліку. Якщо ж чоловік не має військового квитка, його відправляють до військкомату. Утім, це не стосується термінової медичної допомоги людям з інфарктом, інсультом, після ДТП із серйозними травмами тощо. У такому випадку лікарі першочергово надають необхідну допомогу”, — зазначають аналітики VoxCheck.
Росіяни й надалі продовжують розхитувати ситуацію серед українців. Маніпулюючи темою мобілізації в Україні, пропагандисти всіляко намагаються дискредитувати владу в очах суспільства. Вони демонструють, що нібито навіть надання екстреної медичної допомоги, яке забезпечується кожній людині, може бути лише при наявності військового квитка. А українське суспільство настільки поглинуло у стан війни, що чоловіки не мають права жити в тилу, а повинні бути виключно на фронті.
Читайте також:
- “Козаки проти пацюків”: у мережі з’явилась обкладинка загадкового індійського видання
- “Український гітлерюґенд”: чому підготовка підлітків на фронт є фейком роспропаганди
- “Ой, чий то кінь стоїть”: росіяни вкрали українську народну пісню для агітації
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!