Маніпуляція: пропагандисти заявляють, що повільний контрнаступ ЗСУ викликав розчарування в Україні

Микола Ситник 11:10, 12 Серпня 2023

Жінка біля зруйнованого будинку 28217

Американське видання «The Washington Post» 10 серпня опублікувало статтю під назвою «Повільний контрнаступ пригнічує настрій в Україні». Журналісти газети поспілкувалися з постраждалими від російського терору українцями з Києва, Кривого Рогу, Сміли, Покровська та інших районів Донецької області. Пригнічені люди, які втратили житло та близьких, у розмові з кореспондентами побіжно згадали про відчуття колективного «розчарування» (ред. через щоденні ракетні, артилерійські обстріли з боку рф, загиблих співгромадян). В однієї зі співрозмовниць газети склалося враження, що український контрнаступ відбувається «повільно». 

Російська пропаганда одразу ж це підхопила і заявила, що повільний контрнаступ ЗСУ викликав почуття розчарування в Україні. Російські телеграм-канали також стверджують, що українці не отримують хороших новин, яких дуже потребують. 

Редакція «Бахмут. IN.UA» пояснює, чому російська пропаганда в телеграм-каналах є маніпуляцією.

До слова, над матеріалом працювали керівниця Каїрського бюро «The Washington Post» Сіобхан О’Грейді, український журналіст Костянтин Худов та фотожурналістка Хайді Левін.

Оригінальні тези зі статті

  • Майже 18 місяців Україна протистояла своїм російським загарбникам, згуртовуючи підтримку своїх військ, здобувши торішні бойові перемоги в Київській, Харківській та Херсонській областях.
  • Українські офіційні особи та їхні західні партнери говорили про майбутній контрнаступ, який, підкріплений потоком нової зброї та навчанням, як вони сподівалися, мав переломити хід війни.
  • Через два місяці після того, як Україна пішла в атаку, з невеликим видимим прогресом на фронті та невпинним, кривавим літом по всій країні, розповідь про єдність і нескінченну наполегливість почала руйнуватися.
  • Кількість загиблих — незліченні тисячі — щодня зростає. Мільйони переселенців не бачать шансів повернутися додому. У кожному куточку країни мирні жителі виснажені хвилею недавніх атак росії.
  • Цього тижня дві російські ракети влучили в один квартал у місті Покровськ, де евакуаційний потяг регулярно забирає людей, які тікають із прифронтових районів неподалік, убивши мирних жителів і рятувальників.
  • Українці, які дуже потребують хороших новин, їх просто не отримують.

У Смілі, маленькому місті в центральній Україні, 42-річна пекарка Алла Близнюк, щодня продає солодощі на поминках, доки батьки готуються ховати своїх дітей, загиблих на фронті.

За словами жінки, раніше, навіть коли ситуація була болючою, «люди були єдині». Вони волонтерили, готували один одному їжу та розносили військовим. Наразі у неї є відчуття колективного «розчарування». Алла Близнюк додала, що Україна не розголошує кількість своїх військових втрат. За її словами, люди діляться історіями про нових солдатів на фронті, які протрималися лише два-три дні.

Близнюк 0d1f6Оригінальний текст статті. Фото: скріншот

У Києві 36-річна адміністраторка Юлія Пальцева зазначила, що була шокована тим, як кияни все ще тусуються та розважаються. Її хлопець на фронті, скоро його мають перекинути воювати під Бахмут.

«Всі ці танцюючі та усміхнені люди повинні пам’ятати, що такі солдати, як мій хлопець, знаходяться в окопах без жодних ротацій і щодня піддаються обстрілам. 

Наші очікування були вищими. Якщо це відбувається, то повільно», — висловила особисту думку стосовно українського контрнаступу Юлія Пальцева. 

Пальцева e13ccОригінальна цитата мешканки Києва в статті. Фото: скріншот

Як маніпулює російська пропаганда?

Росіяни зліпили з оціночних суджень і особистих думок героїнь статті власний заголовок, на який посилаються прямою цитатою — «Повільний контрнаступ ЗСУ викликав почуття розчарування в Україні». Нібито це і є заголовок матеріалу «The Washington Post», а вони просто переклали його. Нагадаємо, оригінальний заголовок — «Повільний контрнаступ пригнічує настрій в Україні».

«Весь цей час українська влада та їхні західні партнери розкручували майбутній контрнаступ, який, як вони сподівалися, завдяки потоку нової зброї та навчання переламає хід війни. Але через два місяці без видимих результатів ціною великої крові, наратив про єдність і нескінченну стійкість почав руйнуватися. Українці, дуже потребують хороших новин, але вони їх не отримують», — заявляють окупанти.

Допис пропагандистів 85712Допис в російському телеграм-каналі. Фото: скріншот

Цілі російської пропаганди

У коментарі редакції «Бахмут IN.UA» молодший аналітик «VoxCheck» Віктор Шолудько пояснив, чому російська пропаганда так прагне показати, що контрнаступ України  «провалися».

Основні наративи про український контрнаступ

Спостерігаючи за російською пропагандою, є декілька головних наративів, які можна виділити в рамках дезінформації про українські наступальні дії:

  • Україна має величезні втрати у живій силі.
  • росія знищила ледь не всю, або значну кількість західної техніки.
  • Західна техніка та стратегія неефективні проти російської.
  • Захід незадоволений темпами контрнаступу та хоче припинити підтримувати Україну.

Канали поширення

Переважними каналами поширення російської дезінформації залишаються телеграм-канали. Також можна відзначити, що ці наративи поширюють в іноземних медіа з “чорного списку”, які ми відстежуємо у нашому проєкті “Propaganda Diary”.

Цілі

Головна ціль — показати, що контрнаступ України провалися (забуксував, йде не за планом). У такий спосіб ворог добивається деморалізації населення і намагається підштовхнути нас до перемовин, оскільки Україна нібито зазнає неймовірні втрати, а Захід хоче припинити підтримку. Для Західної аудиторії це нібито показує неспроможність та непрофесійність ЗСУ, а тому їх не потрібно підтримувати, оскільки вони й так програють. Також у такий спосіб намагаються показати, що тактика та навчання Заходу неефективні.

Цільова аудиторія

В Україні це у першу чергу цивільні, зокрема родичі військових. Рф намагається вплинути на них, щоб вони вимагали від української влади перемовин та припинення спротиву.

Також важливим є поширення пропаганди на Заході. Цільовою аудиторією є ті, хто активно підтримує Україну, щоб зламати їхню віру в допомогу.

Динаміка

Збільшення російської дезінформації про український наступ активно відбулося приблизно у червні 2023 року.

Зазначимо, що пропагандисти систематично просувають думку про провалений український контрнаступ. До слова, нещодавно журналісти з рф перекрутили слова речника Пентагону, бригадного генерала Сполучених Штатів Америки Патріка Райдера і заявили, що ЗСУ «затиснуті» росіянами між мінними полями.

Читайте також: Український телеграм-канал маніпулює темою боїв в Бахмуті посилаючись на слова із The Wall Street Journal

Вам буде цікаво:

Фото: Heidi Levine, «The Washington Post»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:07, 19 Вересня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту простими словами із прикладами пояснить що таке “астротурфінг” та як йому можна протидіяти.

Астротурфінг або астротерфінг

Англійською мовою astroturfing означає “синтетичне покриття, яке замінює траву на стадіонах”. Вперше цей термін вжив американський сенатор Ллойд Бентсен у 1985 році: цим словом законодавець описав стоси листів, скарг та звернень американців, що мали намір схилити органи державної влади прийняти вигідні рішення в інтересах провідних страхових компаній. З цього часу термін “астротурфінг” застосовується американськими правниками та політиками. 

Цьому слову знайшлося навіть місце у Кембріджському словнику — настільки цей термін популярний серед англомовної аудиторії. Але те, що в українському середовищі ця лексема не відома широкій аудиторії, не означає, що її методи не використовуються в нашому інфопросторі.

Більш простими словами, астротурфінг — це черговий спосіб маніпуляції суспільною думкою та одна з форм пропаганди. Суть полягає в тому, що у соцмережах поширюють схожі по суті коментарі до певних інфоприводів для того, аби створити ілюзію того, що значна група людей має однакову думку. Штучно створені коментарі таким чином “витісняють” думку реальних людей з мережі.

Астротурфінг — приклади з життя

Перш ніж перейти до астротурфінгу в мережі, приведемо вам кілька прикладів, з якими ви могли стикатися особисто у житті. 

Проплачені мітинги, якими не гребують представники політикуму — один зі видів астротерфінгу. Чимало випадків, в яких журналісти звертаються до мітингарів, а ті не можуть відповісти за що або проти чого вони вийшли із плакатами. Підвид цього – так звані “тітушки”, які частіше за все відстоюють свою “громадянську позицію” силовими методами.

Підтасована соціологія — це також астротурфінг. Псевдосоціологи на замовлення можуть намалювати будь-які зручні цифри, таким чином зімітувавши народну підтримку або навпаки. Журналісти проєкту “Тексти” зібрали велику базу псевдосоціологів та прихованих піарників — 119 організацій та 216 персон, що представляли на загал сумнівні опитування або ж просували “мутних” осіб протягом останніх 15 років. А ми, своєю чергою, раніше розповідали про те, як маніпулюють соціологічними дослідженнями.

І останній приклад астротурфінга, що передався нам з часів срср — це зігнання масовки. Частіше за все цим гребують держпідприємства та представники влади через залежних від них бюджетників для того, аби створити гарну картинку та показати дружність колективу.

Російська влада ще з 2014 року вдається до найнахабнішої форми цього методу маніпуляції: спочатку так званий референдум у Криму. Продовжила цю практику російська федерація й надалі, організовуючи на тимчасово окупованих територіях псевдовибори. За допомогою кремлівських та маріонеткових ЗМІ росія тиражує нічим не підкріплену інформацію про безпрецедентний рівень підтримки на ТОТ президента рф путіна.

Астротурфінг у мережі

Продовжуючи тему методів астротерфінгу росіянами, не можемо не привести у приклад дослідження BBC та Інституту стратегічного діалогу, що було випущено у квітні 2022 року. Згідно з дослідженням, у Facebook створили численні “пропутінські” групи, що прославляли росію та її президента, спробувавши створити їм позитивний імідж у різних куточках світу. 

Десяток груп, який обрали для дослідження, налічував понад 650 тисяч учасників. Групи отримали понад 100 тисяч нових членів з початку вторгнення 24 лютого. У спільнотах публікували дописи про “владіміра путіна — лідєра всєго міра”, знімки, на яких лідер рф посміхається, бавиться з тваринами та дітьми. Контент публікувався різними мовами, зокрема англійською, російською, фарсі, арабською та кхмерською.

BBC

Найактивнішими дописувачами були люди з кількома аккаунтами, що ставили вподобайки одне одному. Словом — це явні ознаки ботоферми, що у промислових масштабах займається астротурфінгом.

З цього випливає, що одна з ознак явної маніпуляції на “гарячу” тему — це купа однакових за сенсом коментарів. Як зрозуміти, що думку продукує бот, а не реальна людина? Клікніть на її сторінку. Якщо на сторінці зовсім немає особистих дописів, знімків, акаунт наповнений суцільними репостами або рандомними фотознімками з інтернету, які мають одну-дві вподобайки або не мають реакцій взагалі — з вірогідністю у 99% перед вами бот, а не жива людина. Раніше у своєму матеріалі ми вже розповідали як працюють ботоферми у матеріалі “Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії”.

Один з таких прикладів — створення масовості ідеї того, що Україна під час масових відключень світла продає електроенергію за кордон. Дізнатися, чому українці не торгують електрикою під час відключень можна за посиланням на нашому сайті. 

Звісно ж, є якийсь відсоток українців, який й досі впевнений у продажі Україною електроенергії під час відключень, але додатково “легітимізують” цю ідею нічим не підкріплені коментарі у всіх соцмережах. Ідея така: якщо багато людей це стверджує — значить це правда.

Методи протидії астротурфінгу

  • Розвиток критичного мислення: навчитися аналізувати джерела інформації та виявляти ознаки маніпуляцій;
  • медіаграмотність: поширення освітніх програм з медіаграмотності для широкої аудиторії;
  • підтримка незалежної журналістики, яка може викривати випадки астротурфінгу (існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа);
  • соціальні мережі можуть впроваджувати суворіші правила щодо автентифікації користувачів та виявлення координованої неавтентичної поведінки.

Важливо зазначити, що боротьба з астротурфінгом — це постійний процес, оскільки технології та методи маніпуляцій постійно еволюціонують. Тому необхідно постійно вдосконалювати методи виявлення та протидії цьому явищу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 31 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії США у відставці Бредлі Герік заявив, що за співвідношенням інвестицій і результату операція в курську є найпровальнішою за 21 століття.

Однак, це фейк. Bloomberg не публікувало такого відеосюжету, а цитати Бредлі Геріка є вимислом пропагандистів.

У пропагандистському відеосюжеті сказано,що військовий аналітик, генерал армії США у відставці Бредлі Герік в інтерв’ю для подкасту Military.com нібито сказав: “Операція ЗСУ в Курську стала найбільш невиправданою за витратами у XXI столітті” та “жодна операція в новітній історії не була настільки невдалою”. Також йому приписують слова: “ЗСУ стягнули найпотужніші людські та технічні ресурси в курську область. Їх безглузде знищення — справа кількох тижнів. Відступати українцям нікуди, а росія має величезний досвід операції, які вони називають «м’ясорубкою». Усі ті люди та обладнання, які союзники так важко збирали для України по всьому світу, приречені». Утім, насправді Герік ніколи не давав інтерв’ю для подкасту Military.com та ніколи деінде не говорив того, що йому прописуються у відео.

Відеосюжет нібито авторства Bloomberg поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали (2, 3) та акаунти у соцмережах Х (2, 3, 4) (ред. — колишній Twitter), Instagram, Tik-Tok. На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Instagram, Tik-Tok, Youtube, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Публікації фейкового сюжету про воєнну операцію в Курську / скриншоти

На фейковому відео присутній згори анімований логотип нібито Bloomberg. Однак, медіа не використовує такої позначки на своїх відео для жодних із соціальних платформ, де публікують сюжети, короткі інтерв’ю, рілси чи шортси.

Показово, що відеосюжет активно поширювався пропагандистами у соціальній мережі X, де зосереджена значна іноземна аудиторія. Це свідчить про те, що російська дезінформація націлена не лише на внутрішню, але й на зовнішню аудиторію, намагаючись посіяти сумніви серед користувачів з інших країн.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут […]

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії […]

14:00, 31.08.2024 Гук Лідія

Фейк: Глава МАГАТЕ закликав російську армію наступати

Колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширює інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито закликав російську армію наступати для визволення української території та […]

15:00, 30.08.2024 Гук Лідія

МАНІПУЛЯЦІЯ: “Щоб не розвинулась залежність”: Міністерка соцполітики про виплати українцям

У мережі поширюють скриншот матеріалу із нібито цитатами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, де вона начебто заявила: “Ми не міністерство виплат. Україна не повинна все […]

14:00, 29.08.2024 Гук Лідія

Мобільні крематорії для спалення тіл, бізнес органів та “справжні” власники території України: комбо-фейк від пропагандистів

Пропагандисти поширюють інформацію, що Україна нібито спалює тіла загиблих воїнів у мобільних крематоріях у Сумах, оскільки, мовляв, компанія Blackwater не дозволяє поховання на українській землі, […]

15:00, 28.08.2024 Гук Лідія