Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту

Семаковська Тетяна 16:57, 4 Липня 2023

Screenshot 818 04459За нашими спостереженнями, російська пропаганда часто використовує міжнародну підтримку для просування своїх наративів. Так, цього разу, мережею ширитися відео де нібито австралійці вітають росіян зі звільненням Бахмуту. Хто ж насправді на відео та що за події висвітлюються – читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

З кінця травня, мережею почало шириться відео (Twitter, Telegram), де нібито громадяни Австралії вітають бійців Вагнеру та росіян зі звільненням Бахмуту.

«Місцеві жителі Австралії виступили на підтримку спецоперації, бійців “Вагнера” і привітали зі звільненням Бахмута, він же Артемівськ. “Працюйте, брати! Тут з Австралії ми вас підтримуємо. Ми з вами. Звільняйте наші території. Дякую, Вагнер!», — йдеться в дописі до відео.

скріншот 1

Допис, який росіяни публікують у соцмережі. Фото: скріншот

скріншот 2

Допис, який росіяни публікують у соцмережі. Фото: скріншот

Аналіз

Ми почали наш аналіз з перевірки російських ЗМІ, що за нашою думкою, мали б висвітлити таку подію щодо австралійської підтримки СВО. 

Натомість у російському виданні «CHITA.RU» в статті від 24 травня 2023 року ми натрапили на висвітлення цієї події, як демонстрацію забайкальських козаків, що підтримують російську СВО у Сіднеї.  

«Думають, що забайкальські козаки відсиджуються!» Демонстрацію на підтримку Росії та СВО організували у Сіднеї», – йдеться у назві статті.

 

Російське видання наводить фото забайкальських козаків. Фото: скріншот

У статті наводиться цитата організатора цієї демонстрації так званого отамана забайкальських козаків Семена Бойкова:

«Ми спеціально це робимо навіть розуміючи, що можуть бути погані наслідки. Важливою є візуальна підтримка: прапори, буква Z. Ми робимо це, щоб знали, що тут є російський дух. Нас дивляться й у Росії, це важливо підтримки високий військово-патріотичний дух». 

Читайте також: Зараження довкілля та рак: як росіяни розганяють фейки про снаряди з ураном

Демонстрація козаків на підтримку війни рф проти України. Фото: скріншот

Лідер так званих козаків. Фото: росЗМІ

До того ж у статтю «CHITA.RU» додано посилання на Telegram-канал забайкальских козаків в Австралії AussieCossack. На цьому каналі 23 травня було оприлюднено відео зі святкуванням нібито звільнення Бахмуту. Відео на  Telegram-канал окрім самої події висвітлює також і реакцію австралійських правоохоронних органів.

«Проросійські групи святкують звільнення Бахмута з прапорами групи Вагнера в Сіднеї. Поліція Нового Південного Уельсу спробувала втрутитися в проросійські настрої після того, як їх навів місцевий стукач», – йдеться у дописі до відео.

 

Росіяни невдоволені тим, що їхній автопробіг розігнали у Сіднеї. Фото: скріншот

Тобто 23 травня поліція Сіднея розігнала демонстрацію забайкальських козаків. Але на цьому реакція австралійського суспільства не закінчилася.

Вже 24 травня, тобто наступного дня після мітингу, відео безпосередньо демонстрації (без розгону поліції) оприлюднив у своєму Twitter австралійський правозахисник і критик Комуністичної партії Китаю Дрю Павлоу:

«Російські Z-фашисти в Сіднеї, Австралія, проводять урочистості з нагоди повного знищення Бахмута. У натовпі присутні четники та грецькі неонацисти Золотої Зорі. Вигуки: «Боже, благослови Путіна і Бог, благослови Вагнера». Ми б не дозволили святкування ІДІЛ у Сіднеї, навіщо це дозволяти?», – йдеться у дописі.

Читайте також: Як росія краде дітей й звинувачує в цьому Україну? Історія від зрадника з Бахмута

Допис австралійського правозахисника. Фото: скріншот

Цей допис набув неабиякого поширення й отримав більше як 1,2 млн переглядів.

В коментарях читачі Twitter також розмістили і відео приїзду на мітинг поліції. Чимало людей обурилися, що така подія взагалі відбулася.

В соцмережах жителі Австралії обурюються поведінкою прихильників росії. Фото: скріншот

Варто зазначити, що демонстрацією забайкальських козаків у Сіднеї обурилися не тільки англомовні користувачі. Не знайшов схвальних відгуків проросійський мітинг і серед російської аудиторії. Де переважна більшість коментаторів вимагають аби забайкальські козаки їхали на Батьківщину.

Навіть самі росіяни не в захваті від підтримки забайкальських козаків. Фото: скріншот

Як пізніше, 25 травня, написало видання NYBrreaking:

«Поліція Нового Уельсу була викликана на подію 23 травня близько 6-ої вечора. За свідченням поліцейських, захід відвідала невелика група людей, яка пішла незабаром після прибуття офіцерів».

Підтвердження того, що поліція Австралії відреагувала на подію забайкальських козаків. Фото: скріншот

Висновки

Отже, можемо підсумувати, що перед нами класичний приклад маніпуляції. Адже відео на якому нібито австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту, насправді демонструє мітинг невеликої, (за свідченням поліції Сіднею), групи людей, що позиціонують себе, як забайкальські козаки. До того ж демонстрація була розігнана поліцією невдовзі після початку. 

Хочемо наголосити, що Австралія засудила російське вторгнення, ввела санкції проти російських високопосадовців та прийняла тисячі українських біженців.

Крім того, завдяки Австралії на озброєнні в української армії з’явилися бронемашини Bushmaster та бронетранспортери M113. 

Примітка: Матеріал створений у співпраці з незалежним виданням Gwara Media, яке спеціалізується на фактчекінгу.

Фото: росЗМІ

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]