Зрадники з Бахмута й Соледара: про що брешуть українці на стороні росії?

Семаковська Тетяна 14:28, 25 Квітня 2023

БАХМУТ 7 3 1 22750Окупанти вже контролюють більшу частину Бахмута, хоча й просування в місті вагнерівців частково зупинилося. Люди, які не евакуювалися раніше й залишилися в небезпечних районах міста, де ведуться бойові дії, тепер евакуювалися до росії й там стають героями для російських пропагандистських сюжетів.

Російський канал опублікував ролик у якому фігурують дві родини, як стверджують пропагандисти одна сім’я з Соледару, інша з Бахмута (ред. на російський лад її називають з Артемівська).

Зрадники з Соледару розповідають про гранати, які ЗСУ кидали в буржуйки

Screenshot 641 f19f8

Жінка на фото — біженка із Соледару, як вказують пропагандисти. Фото: скріншот з відео

Надія Корчевая біженка з Соледару, кажуть пропагандисти. Зараз вона знаходиться на території, яка підконтрольна росії. Тут жінка живе разом із своїми дітьми та чоловіком. Жінка запевняє, що їх в Соледарі атакували «українські бойовики», які, начебто закинули в буржуйку гранату та тим самим поранили її дітей.

У ролику ведуча говорить, що родина з Соледара в окуповану Кадіїівку приїхала в січні. Точну дату не називають. 25 січня публічно стало відомо, що ЗСУ відійшли від Соледару задля збереження життя, до останньої можливості з Соледару вивозили цивільних, які хотіли евакуюватися.

11 січня 2023 року Павло Кириленко, голова Донецької ОВА повідомляв, що у Соледарі залишалися понад 500 цивільних, серед цього числа є 15 дітей. Евакуація з міста вже тоді була неможлива через російські обстріли. За словами Кириленка, з проханням про евакуацію до влади зверталися не люди, які залишилися в Соледарі, а їхні родичі. До 5 січня у мешканців була можливість евакуюватися й влада, й волонтери постійно закликали людей виїжджати.

Однак, Надія Корчевая — багатодітна мати, як вказують у ролику у неї 4 дітей, з невідомих причин жінка відмовилася евакуюватися. Очевидно, вона могла мати намір евакуюватися не на сторону підконтрольну Україні й проігнорувала численні заклики. Великими зусиллями поліцейських ще в березні 2023 року з Соледарської громади евакуювали дітей.

Screenshot 642 07c88

Жінка з Соледару. Фото: скріншот з відео

«Обработать раны семье помогала соседка, ночевали они в своей комнате. Помощь подоспела до утра. Семью в Стаханов (ред. окупована Кадіївка) эвакуировали бойцы Вагнера. Там же оказали медицинскую помощь. Таких как Корчевые здесь десятки. Каждая история подвергает шоку», – кажуть пропагандисти.

Також стосовно того факту, що українські військові кинули гранату в буржуйку, біля якої були цивільні — російська пропаганда вже не вперше звинувачує ЗСУ в не нелюдському ставленні до своїх громадян. Таким чином висвітлює власну проблему, адже є доведені факти, коли вагнерівці зізнавалися у вбивстві дітей в Соледарі та розстрілі мирних людей в Україні.

«Мы шли и убивали всех. Были женщины, мужчины, деды, пенсионеры, пенсионерки и дети… Ты понимаешь, что на этих руках сейчас… Она кричит, она маленький ребенок, понимаешь? Ей 5, 6 там лет. А я выстрелил, ты понимаешь, контрольный. Я никого не должен был выпустить, никого», — розповідає Азамат Улдаров, вагнерівець про зачистку Соледару.

Родина з Бахмута запевняє, що ЗСУ замінували та підірвали їхній дім

Screenshot 643 ba4fe

Чоловік на фото, представлений як біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Євгеній, прізвище якого не називають, біженець з Бахмута. Його дружина каже чоловік, народжувала в повній антисанітарії. У цьому герой звинувачує українську армію, а не росію, яка почала війну. 

Нагадаємо, що евакуація з Бахмута тривала весь час від початку повномасштабного вторгнення. Виїхати можна було за допомогою влади або волонтерів. Бахмутська волонтерка Інна Гайдай 18 квітня опублікувала допис, де вказала, що з Бахмута ЗСУ вивезли чоловіка. Волонтерка Ольга з Костянтинівки 7 квітня також вказувала, що ЗСУ допомагають вивозити людей з гарячих точок в притулок.

Читайте також: Бахмутські зрадники: як колаборанти поширюють пропаганду про ЗСУ та Україну

Screenshot 644 bcc8a

Евакуйований військовими з Бахмута. Фото: скріншот з відео

«Я не считаю, я знаю. Считать это когда ты не знаешь, что произошло, а я это знаю. Они (ред. имеется в виду ВСУ) бросали гранаты над нами, потому что мы слышали, как они катались, разрывались. И слышали еще: «А там же люди» и «Командиров приказ не обсуждается», — відповідає Євгеній на питання російської журналістки про те, чи знає він хто підірвав дім.

Нагадаємо, що вагнерівець Азамат Улдаров розповідав про метод “зачистку” міста, який аналогічний з тим, що каже Євгеній. Улдаров наводив приклад дому у якому, за його словами підірвали мирних мешканців способом, який вказує Євгеній.

Пропагандисти запевняють, що родині Євгенія вдалося сховати дітей, вижити після підриву будинку й поїхати до непідконтрольної ДНР. Дружина українця зараз в лікарні, потім вони разом планують поїхати до родичів в росію. Герой цього відео не пояснив, чому він не евакуювався з вагітною дружиною, натомість звинуватив українську армію.

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]