Зрадники з Бахмута: на що чекали «ждуни» в місті та про що розповідають?

Семаковська Тетяна 14:45, 27 Квітня 2023

БАХМУТ 11 4 34fb1Бахмутяни, які не евакуювалися за рік повномасштабної війни та залишилися в місті зараз ризикують стати жертвами російської пропаганди. Певна частина Бахмута окупована російськими військами, якщо раніше звідти ще можливо було виїхати, то зараз вже ні. Людей на тимчасово підконтрольних росії територіях — вивозять до росії. Вже там бахмутяни публічно на камеру розповідають про те, що їм довелося пережити в місті. Звинувачують у всьому ЗСУ, росії ж публічно дякують за визволення.

Редакція «Бахмут. IN.UA» зібрала бахмутських зрадників, які розповідають про «звірства ЗСУ», деяких з них впізнали місцеві жителі.

Анна — біженка з Бахмута. Розповідь про наркоманів-«укропів», які стріляють по цивільних

Screenshot 654 fca5b

Жінку на фото звуть Анна, пропагандисти запевняють, що вона біженка з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Анна на відео розповідає, що вона не евакуювалася з Бахмута, бо боялася, що її майно розграбують українські військові. Жінка впевнена, що ЗСУ поранили чоловіка її сусідки.

«Мы пошли за ним (ред. за мужем соседки). Нас было три женщины, хотели его забрать. Но из школы открыли огонь. Начали стрелять по нам, не давали нам его оттащить. У него не было указательного пальца. Было прострелено ухо, но он еще мог на ноги стать. Мы его подняли на ноги, но ему выстрелили в грудь. Мы поняли, если его не бросим – то нас тоже постреляют так же», — розповідає Анна з Бахмута.

Жінка додає, що, на її думку, українські військові були на наркотиках. Це вона зрозуміла бачачи, як ЗСУ купляють продукти у магазинах, адже їхня поведінка здалася їй дивною. Також Анна наголошує, їй розповідали, що ЗСУ виганяють із домівок людей, грабують їх, а потім спалюють. Крім того, каже Анна, вона бачила поляків в Бахмуті з перекладачами, до того ж українську армію Анна називає «укропы», на лад російській пропаганді.

Читайте також: Зрадники з Бахмута й Соледара: про що брешуть українці на стороні росії?

Жінка у ролику заперечує сама собі, каже, що ЗСУ розстрілювали всіх цивільних людей й наводить приклад, як вона тягнула свого пораненого, а ЗСУ в цей час намагалися докричатися до жінки, щоб вона тікала, адже земля куди вона прямує замінована. Якщо українські військові, як запевняє Анна, постійно розстрілювали цивільних, то чому не зробили це бачачи її на вулиці разом з чоловіком? Згодом, Анна каже, що вона зверталася до ЗСУ за допомогою, але їй начебто відмовили. 

Людина, яка боїться ЗСУ й вважає його ворогом не зверталася б за допомогою до тих, кого вважає агресором. Це суперечить логіці та звичайному інстинкту самозбереження, тож щось в історії Анни з Бахмута очевидно не сходиться.

Анатолій Крячок — біженець з Бахмута. Розповідь про нацистські знаки в ЗСУ

Screenshot 655 1e3ca

Анатолій Крячок — біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Анатолій Крячок, як представляють його у ролику пропагандисти, теж біженець з Бахмута. Чоловік запевняє, що українські військові стріляли по центру міста в кінці лютого 2023 року за гроші. Також Анатолій Крячок каже, що ЗСУ били по російським військам й їхали на техніці позначеній білими хрестами, які росЗМІ намагаються видати за нацистську свастику.

photo 2022 09 11 00 58 54 008aa

Ось такі білі хрести наносять на українську техніку. Це колона української бронетехніки на чолі з БМР на базі танку Т-64А.

Такий білий хрест — це один із символів, який зображували на козацьких прапорах, зокрема він був на гербі засновника Запорозької Січі Дмитра «Байди» Вишневецького. Також хрест був на прапорі Богдана Хмельницького. Цей символ немає нічого спільного із нацистською символікою, які намагаються просунути росіяни.

Світлана Рева — біженка з Бахмута. Розповідь про ЗСУ, які стріляють по цивільних

Screenshot 656 553ec

Світлана Рева, як її представляє пропагандистський канал, евакуйована з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Світлана Рева — біженка з Бахмута. Жінка у ролику запевняє, що ЗСУ за допомогою дрона обстріляли її подвір’я. Військові бачили, що вона в цей момент була на вулиці. 

«Русских тогда даже близко не было. Это было начало февраля, такое было время. Нас обстреливали со всех сторон. Они прекрасно знали, что люди живут, потому что я написала на воротах такими большими буквами: “Люди живут”», — каже Світлана Рева. 

Потім жінка додає, що ЗСУ ховалися у будинках цивільних, тікаючи від обстрілів. Героїня суперечить своїм попереднім словам, адже, на її думку, росіян  в Бахмуті не було, а ЗСУ від когось ховалися у дворах. 

Нагадаємо, що росіяни вісім місяців намагаються окупувати Бахмут, позиції окупантів просуваються вглиб міста, а поруч є окупований Соледар, про який стало відомо 25 січня. Початок лютого для Бахмута був одним із найважчих місяців, окупанти почали просуватися у приватному секторі міста. Ось, наприклад дані з відкритого порталу DeepStateMap.Live. 2 лютого окупантів зафіксували у приватному секторі та на півдні міста.

Screenshot 662 3a83e

Дані з DeepStateMap.Live за 2 та 6 лютого 2023 року. Фото: скріншот

На початку повномасштабного вторгнення керівник військової адміністрації повідомляв, що територія Донеччини — не придатна для життя, тут будуть працювати ЗСУ, йтимуть військові дії, бої, тому були численні заклики евакуюватися. Певна частина населення це проігнорувала й зараз звинувачує ЗСУ, які прийшли обороняти Бахмут, ціною свого життя.

Володимир Поляков — біженець із Бахмута. Розповідь про вагнерівців, які їдять дітей

Screenshot 657 94e1a

Володимир Поляков, біженець із Бахмута. Фото: скріншот із відео

Володимир Поляков запевняє, що ЗСУ — це не люди. Чоловік впевнений, що українські війська грабують, вбивають та стріляють по цивільним будинкам.

«Как только ночь начинается у них (ред. мова йде про ЗСУ) начинается движуха. Грузят, грабят, кто домой, кто что. Все, что могут они все взрывают, все. Ничего живого не остается после них. По подвалам гранаты бросали, это фашисты так делают», — говориться бахмутянин Володимир Поляков.

Жодних підтверджених фактів мародерства ЗСУ немає. Натомість відомі факти, коли окупанти, які в 2022 році окупували Київщину, через кур’єрські доставки в Білорусі відправляють своїм рідним награбоване в Україні майно.

Відеодоказ:

Володимир Поляков також каже, що ЗСУ лякали цивільних розповідями про вагнерівців, які їдять дітей. Це звичайна перекручена російська пропаганда, яка була поширена ще в 2014 рік, коли окупанти розповсюджували фейки про українців, які їдять дітей та моляться Бандері. 

Юлія Михайлецька — біженка з Бахмута. Розповідь про постріли в цивільних

Screenshot 658 2ca12

Юлія Михайлецька, представлена як біженка з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Юлія Михайлецька з Бахмута каже, що її разом з іншими людьми, вивели окупанти через руїни й доправили до безпечного місця. Жінка запевняє в цей час їх обстрілювали українські війська. Чому Юлія Михайлецька не евакуювалася з Бахмута за рік повномасштабної війни — невідомо. Співрозмовниця додає, що їх нарешті звільнили окупанти, адже останній час ЗСУ стріляли по цивільних, говорить бахмутянка.

Сергій Яртиковських — біженець з Бахмута. Розповідь про не турботливих ЗСУ

Screenshot 659 1cbdd

Сергій Яртиковських також з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Сергій Яртиковських розповідає, що ЗСУ негативно ставилися до місцевих, однак це не так, адже ЗСУ допомагають людям евакуюватися. Нагадаємо, нещодавно ми записали історію з лікаркою Оленою Вороновою, родині якої українські військові допомогли виїхати із Забахмутки. Сьогодні волонтерка Інна Гайдай у себе на Телеграм-каналі “Бахмут”  розмістила відео, де українські військові також евакуюють мешканців міста, тобто навіть в таких умовах ЗСУ допомагають виїхати. 

«Нам на Украину ехать нет смысла. У меня родственники только в Молдавии. У меня и на Россию нет смысла ехать, но это лучше чем ехать на Украину. Потому что в Украине будущего нет с такой властью», — каже Сергій.

Тобто основною причиною, через яку він залишався в Бахмуті є бажання виїхати за межі України. Чоловік ймовірно боявся мобілізації і чекав можливості втекти від відповідальності.  

Чоловік обурюється, що в Україні закрили кордони для чоловіків, інакше він б мав можливість виїхати. Біженець каже, що українські військові залишили їм два ящики сосисок під дверима, але даже «не постучали в дверь», й не поцікавились як живуть цивільні в домі.

Тамара Коряк — біженка з Бахмута. Розповідь про ЗСУ, які знищували будинки з цивільними

Screenshot 660 7981e

Тамара Коряк, біженка з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Тамару Коряк впізнали місцеві жителі, жінка виявляється ніколи не приховувала свою проросійську позицію, однак не це не звертали увагу. Зараз Коряк знаходиться на території підконтрольній росії й розповідає, як українські військові стріляли по цивільних будинках.

«Коряк Томара працювала в бухгалтерії поліклініки. Всі знали про її позицію. Ніхто не надавав значення всім її розповідям, з колорадськими стрічками ходили до останнього, поки була можливість», — каже місцева жителька Бахмута, яка впізнала Тамару Коряк.

Дмитро Банников — біженець з Бахмута. Розповідь про знищення ЗСУ міста

 Screenshot 661 77bcf

Дмитро Банников, біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Дмитро Банников також підтримує наратив, що в Бахмуті не було російських військ. Чоловік припускає, що ЗСУ стріляли самі по собі. Також українські військові, запевняє бахмутянин, обстрілювали житлові будинки й просто зрівнювали місто із землею. Дмитро Банников вважає, що ЗСУ стріляли по будинках РСЗВ “HIMARS” в серпні 2022 року.

Нагадаємо, що цю зброю Україна вимагала тривалий період, станом на серпень 2022 року на українському фронті загалом було близько 20 HIMARS, їх використовують для ураження складів зі зброєю окупантів, а не для руйнування цивільних будинків. 

Всі відео у якому виступають так звані біженці із Бахмута мають один й той самий сюжет. Людей закликають говорити про жорстоке поводження ЗСУ із цивільними, та поширювати російську пропаганду. 

«У мене є знайомі, які поїхали в росію. Вони побачили, що живуть там набагато гірше, ніж в Україні. Повернутися назад не можуть, бо вже мають російські паспорти, скаржаться на життя там», — каже бахмутянка Олена Воронова.

Евакуйовані в росію люди не зможуть спокійно повернутися додому в Україну, отримавши російські паспорти та публічно дякуючи загарбниками — вони стають об’єктами для соціального осуду. 

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

РосЗМІ поширюють інформацію про втрати ЗСУ в Авдіївці: що не так

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 12:25, 23 Лютого 2024
Артилеристи ЗСУ
ЗСУ стріляють по росіянам біля Авдіївки / фото NYT

Російські пропагандистські медіа поширили коментар користувача Facebook, автором якого є нібито народний депутат Верховної Ради (ВР) Петро Дербаль. Коментар був про події навколо Авдіївки та катастрофічної ситуації у війську, росЗМІ звернули увагу на кількість начебто загиблих та полонених — 850 військовослужбовців. Ніяких доказів чи підтверджень цим словам автор допису не надає, а лише “констатує факт”.

Допис у соцмережі
Неправдивий допис пропагандистів / скриншот

Втрати ЗСУ під Авдіївкою

Інформація, яку поширили росіяни є неправдивою. По-перше, Петро Дербаль не є народним депутатом. Про те, що його ім’я використали пропагандисти, він сам і спростував на своїй Facebook-сторінці. На офіційному сайті ВР України також немає жодних відомостей, що Петро Дербаль є, або був колись депутатом. Взагалі детальної інформації про нього знайти у відкритому доступі не вдалось.

Допис у соцмережі
Сам “депутат” спростовує російську пропаганду / скриншот

Щодо цифр, які навів Дербаль у своєму дописі, який використали росіяни. Про те, що могло бути 800-1000 людей загиблими та полоненими, зазначали журналісти The New York Times (NYT) у статті під назвою “Сотні українських військових боялися потрапити в полон або пропасти безвісти під час хаотичного відступу”. Автори не зазначають, що цифра в діапазоні 850-1000 людей є точною, вони лише посилають на слова двох українських військових, які нібито знають все про вихід з міста.

Заголовок статті
NYT випустило статтю про події в Авдіївці / скриншот

“Оцінки кількості українців, які потрапили в полон або зникли безвісти, різняться, і точний підрахунок може бути неможливим доти, доки Україна не зміцнить нові оборонні лінії за межами міста. Але двоє солдатів, які знають про відступ українських військ, вважають, що в полон потрапили або зникли безвісти від 850 до 1000 солдатів. Західні офіційні особи заявили, що ця цифра здається точною”, — пишуть журналісти NYT. 

Втрати українського війська є державною таємницею

Дмитро Лиховій, начальник відділу зв’язків з громадськістю оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” в етері “Радіо Свободи” спростував цю інформацію. Він підкреслив, що наразі українська сторона досі не назвала кількість військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти під час виходу з Авдіївки, бо триває верифікація даних. 

Є дані, які близькі до конкретних, але поки що ми їх не називаємо, тому що ще не завершено всю верифікацію. Деякі військовослужбовці виходять на наш, дехто — по окремих позиціях, зокрема, по позиції “Зеніт”, там теж триває верифікація. Ми не можемо сказати конкретну цифру, щоб не потрапити в полон того, що нас звинуватять у дезінформації. Говорити правду трохи складніше, її треба перевіряти, ніж вкидувати фейки,

зауважив // Дмитро Лиховій

Нагадаємо, що під час воєнний стану, втрати в українському війську є державною таємницею. Тому наразі сказати про точну кількість втрат українського війська не можна, поки не надійде інформація від офіційних джерел. 

Ситуація навколо Авдіївки та подальший відхід українського війська стала болючою для українців. Нагадаємо, росія захопила Авдіївку 17 лютого 2024 року. Авдіївка на карті бойових дій позначена як окупована територія. Генеральний штаб ЗСУ повідомив про 47 тисяч втрат особового складу з початку штурму міста зс рф 10 жовтня 2023 року. Тільки 3-тя окрема штурмова бригада повідомила, що бійці змогли ліквідувати 1500 окупантів та понад 3500 пораненими. 

Подібні поширення дезінформаційних повідомлень направлені на те, щоб розколоти суспільство зсередини та посіяти сумнів в намірах нового Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Закликаємо всю суперечливу інформацію перевіряти виключно в офіційних джерел влади, війська, підрозділів тощо.

Нагадаємо, раніше політолог Віталій Бала поширив на своїй сторінці у Facebook інформацію, що під Авдіївкою загинуло 108 бійців ЗСУ, які їхали автобусом із бойових позицій до своїх рідних на новорічні свята. Журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко пояснив, чому ця інформація є безпідставною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Крим нє бутєрброд” та курорти Луганська”: як російський опозиціонер навальний просував антиукраїнські тези

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 15:00, 21 Лютого 2024
Навальний і Крим
Ілюстрація Бахмут IN.UA

16 лютого 2024 року помер російський так званий опозиційний блогер олексій навальний. Про його смерть повідомила російська служба виконання покарань. Блогер перебував у колонії в селищі Харп, що розташоване за полярним колом у росії. Смерть навального викликала великий суспільний резонанс. Майже миттєво росіяни почали збирати акції протесту по усьому світу. Мітинги збирали в містах Німеччини, Нідерландів, Італії, Франції, Іспанії, Бельгії, Вірменії, Грузії тощо. Протести в росії силовики намагались заважати вшанувати пам’ять та покласти квіти біля пам’ятників жертвам політичних репресій. В Україні жодної подібної акції нібито вшанування пам’яті померлого опозиціонера не було. Зокрема українцям навальний запам’ятався своїми крилатими виразами про Україну, які викликали обурення серед громадян.

У цьому матеріалі ми розглянемо детально ставлення навального до України та як його тези підігравали загарбницькій політиці кремля.

Навальний та бутерброд з ковбасою

Ще напочатку окупації України у 2014 році навальний, який тоді знаходився під домашнім арештом, вирішив висловитися в соціальній мережі LiveJournal щодо його ставлення до тодішньої ситуації навколо Криму. Стаття вийшла під назвою “Розгорнута позиція щодо України та Криму”. У статті він сам собі поставив питання: “а як ти вважаєш, чи справедливо те, що Крим належить Україні?”.

“Ну, звісно, ні. Те, що Крим випадково “дістався” Україні — це неправильно, несправедливо і прикро будь-якому нормальному жителю рф. Крим було передано незаконним волюнтаристським рішенням самодура хрущова. Відповідальність за це лежить на кпрс і всіх цих безглуздих політбюро, про що добре б пам’ятати комуністам, які раптом такими войовничими стали. Необхідність ще й платити “оренду” за базу Чорноморського флоту взагалі бісить”, — поділився думками навальний у своєму блозі. 

В етері російського ЗМІ ехо москви, на питання олексія венедіктова, тодішнього головного редактора, якщо опозиціонер стане президентом, чи поверне він Крим Україні, його подальша відповідь стала крилатим виразом — “Крим — не бутерброд”. 

венедіктов: Якщо ви станете президентом, ви спробуєте повернути Крим Україні?

навальний: Крим — це що, бутерброд з ковбасою, щоб його туди-сюди повертати?

венедіктов: Виходить, що так.

навальний: Ось я не вважаю… 

Пізніше опозиційний блогер постійно виправдовувався, що це “була невдала метафора” і що захоплення Криму було порушенням міжнародних домовленостей. Але попри уточнення, він вважав, що Крим начебто у найближчій перспективі має залишитись частиною росії. 

Українцям я сильно раджу не обманювати теж себе: він (Крим) залишиться частиною росії й більше ніколи, в найближчому майбутньому, не стане частиною України,

заявив опозиційний блогер // у 2014 році

Натомість як альтернативний варіант розв’язувати питання з Кримом, навальний пропонував провести повторний референдум, де б всі сторони: росіяни, українці, кримські татари могли б тривалий час та безперешкодно агітувати, однак і тут він зазначив, що Україна, у будь-якому випадку, не визнала б результати цих “виборів”.

У подальші роки думка навального щодо Криму, який начебто є частиною росії, не змінилася. Він та його команда з так званого “фонду по боротьбі з корупцією”, який опозиціонер заснував у 2011 році, в інфографіці неодноразово демонстрували карти росії разом з окупованим півостровом. 

Штаби навального
На інфографіці карта рф представлена з Кримом / скриншот

Не тільки щодо Криму висловлювався блогер. Переписуючись на своїй сторінці у соціальній мережі Х (Twitter) він відповідав в саркастичній манері іншому опозиціонеру леоніду волкову щодо перебігу подій на Донбасі.

Допис Навального
Навальний глузує у коментарях / скриншот 

Остаточно навальний “визнав” Крим анексованою територією України перебуваючи за ґратами, через рік після повномасштабного вторгнення. Про те, що Крим та окуповані території України росія має повернути, йшлося в так званих “15 пунктах громадянина росії, який бажає блага своїй країні” — програмі політика, яку опублікували 20 лютого 2023 року. 

“Які кордони в України? Такі ж, як і в росії, — міжнародно визнані, визначені у 1991 році. Ми, росія, їх теж тоді визнали. Ці кордони росія має визнавати й зараз. Тут нема чого обговорювати. Майже всі кордони у світі випадкові й викликають чиюсь незадоволеність. Але воювати за їх зміну у XXI столітті не можна. Інакше світ порине в хаос”, — заявив олексій навальний. 

Смерть навального обговорюють у всьому світі

Коли стало відомо про смерть навального світові видання винесли цю новину на перший план. The New York Times, Bloomberg, The Guardian, Financial Times та інші світові ЗМІ написали про “вбивство путіним” російського опозиціонера. 

Допис у соцмережі
Світові ЗМІ висвітлювали смерть навального / скриншот

Росіяни та небайдужі до опозиційного блогера громадяни інших країн почали збиратись з протестами в європейських містах, у США, Австралії, Таїланді, і в тому числі у росії, щоб покласти квіти та вшанувати пам’ять. Однак в росії силовики намагались придушити будь-які протестні настрої: багатьох почали арештовувати, до пам’ятників жертвам політичних репресій не допускали громадян, або записували їх персональні дані, силові структури постійно патрулювали міста. 

На смерть навального відреагували деякі лідери держав. На своїх особистих сторінках в соціальній мережі Х (Twitter) слова співчуття висловили Едгарс Рінкевичс, президент Латвії та Дональд Туск, прем’єр-міністр Польщі. 

Допис у соцмережі
Президент Латвії висловив співчуття / скриншот
Допис у соцмережі
Прем’єр-міністр Польщі про смерть навального / скриншот 

Володимир Зеленський, Джозеф Байден, Олаф Шольц, Емануель Макрон, Гітанас Науседа та інші світові лідери також висловились з приводу смерті опозиціонера. Кожен з них наголосив, що путіну байдуже, кого вбивати, йому все одно на свій народ.

“Путін завжди вбиває. Він сам по собі і є війна. Він не зупиниться і його можна тільки зупинити. Усім разом, спільно. Як стало відомо, в російській в’язниці загинув олексій навальний. Очевидно, що його вбив путін. Як і тисячі інших змучених одними й тими самими руками. путіну байдуже, кому доведеться померти, аби зберегти свої позиції. І саме тому в нього не повинно залишитися нічого, він має все програти. Усе втратити й за все відповісти”, — Зеленський на пресконференції з Олафом Шольцем, канцлером Німеччини.

Зазначимо, що це паралельно відбувалось у той день, коли ЗСУ ще знаходились в Авдіївці та перебували в одній з найгарячіших стадій з початку штурму міста: КАБами росіяни намагались знищити українських військових на Авдіївському коксохімічному заводі, зокрема бійців 3-ї окремої штурмової бригади. У той момент вже почали виводити українських захисників з напівоточенного міста. Однак на цей військовий злочин рф тоді не сильно звертали уваги в міжнародній спільноті. Авдіївка сьогодні зруйнована росіянами вщент. 

Росіянам з фбк було завжди байдуже на окупацію інших країн

Примітка. Фонд боротьби з корупцією (фбк) — єдина в росії некомерційна організація, яка займається розслідуванням, розкриттям і припиненням корупційних правопорушень у вищих органах влади. Фонд заснований олексієм навальним. 

Проаналізувавши інформаційну діяльність цієї організації, гасла якого “путін — вор!” та “єдіная росія — партія жуліков та воров”, навіть під час повномасштабного вторгнення співробітники фонду випускають антикорупційні “розслідування” щодо розкрадання грошей в оборонному секторі рф. 

Зокрема одне з найпопулярніших відео на їх Youtube-каналі у 2023 році вийшло під назвою “Закордоне життя головного ракетобудівника росії”, де розповідали про розкішне життя голови корпорації “Тактичне ракетне озброєння” боріса обносова. Цей матеріал вийшов 10 травня 2023 року, коли зс рф вже більше ніж пів року намагались знищити ракетами українську критичну інфраструктуру. 

Тут представники фбк розповідали про розкрадання російських держкоштів. Решта інших матеріалів за 2022 та 2023 рік виходили про “збагачення” російських топ-чиновників та військових злочинців. Подолання корупції в росії — ідея багатьох російських лібералів, у тому числі членів фбк, щоб побудувати “прекрасну росію майбутнього”, де начебто не буде путіна та його влади. 

Але нам не вдалось виявити жодного матеріалу з 2014 року, у якому б співробітники фбк висловлювались щодо того, що росія розв’язує війни і є країною-агресоркою. Навпаки, члени команди підтримували різанину в Чечні, яка у підсумку тривала понад 12 років: Перша чеченська війна — у період з 1994 по 1996 роки, та Друга чеченська війна — у період з 1999 по 2009 рік. У 2008 році навальний закликав бомбити “гризунів”, тобто, грузинів. Нагадаємо, в ніч з 7 на 8 серпня 2008 року зс рф вторглися та окупували 20% території Грузії, створивши там маріонеткові держави абхазія та південна осетія. Ці буцімто країни не визнані міжнародним співтовариством та на сьогодні є окупованою територією. 

Мультфільм
Діти в окупованому Світлодарську дивляться мультфільм до дня народження диктатора рф / фото з соцмереж

Тому те, що всі роки правління путіна був високий рівень корупції не дозволив йому сьогодні вести більш масштабну та потужну війну у світі. На цьому в своєму відео наголосив Youtube-блогер Олександр Нотевський: 

“Путін з першого дня свого президентства влаштував геноцид чеченців, потім незаконно вторгся до Грузії, далі — окупував українські території. 20 років підтримував диктаторів та терористів по всьому світу, влаштовував гібридні та справжні війни… Да плювати, що він вор! Слава Богу, що він — вор! Інакше всі його агресії були б в 100 разів ефективнішими. Він (путін) — воєнний злочинець і агресор. І саме це потрібно було говорити кожного божого дня з 2000 року, якщо ви — реальна, демократична опозиція”. 

За своє життя навальний зміг отримати оскар, потрапити у тюрму. На останньому фото навальний був в нормальному стані. Помер він сам, чи це було вбивство, ми оцінити не можемо. Станом на 20 лютого 2024 року протести та акції вшанування пам’яті навального по всьому світу продовжується. Подібні заходи заплющують очі міжнародної спільноти на справжні злочини росіян — знищення українських міст, вбивство полонених на позиції “Зеніт” в Авдіївці, окупація земель чужої країни.

На жаль, ця інформація проходить скрізь. Натомість росіяни за кордоном намагаються звернути увагу на смерть шовініста та ксенофоба, який підігрував агресору всі роки війн. Зрозуміти, що росія — держава-агресорка та займалась окупацією чужих територій, навальному вдалось тільки за ґратами, незадовго до своєї смерті. Завершимо цей матеріал словами шеф-редакторки Детектор медіа Наталії Лигачової. 

“Він був ворогом путіна. І не був другом України”, — зазначила Лигачова.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Артилеристи ЗСУ

РосЗМІ поширюють інформацію про втрати ЗСУ в Авдіївці: що не так

Російські пропагандистські медіа поширили коментар користувача Facebook, автором якого є нібито народний депутат Верховної Ради (ВР) Петро Дербаль. Коментар був про події навколо Авдіївки та […]

Навальний і Крим

“Крим нє бутєрброд” та курорти Луганська”: як російський опозиціонер навальний просував антиукраїнські тези

16 лютого 2024 року помер російський так званий опозиційний блогер олексій навальний. Про його смерть повідомила російська служба виконання покарань. Блогер перебував у колонії в […]

Допомога Силам оборони

Ліжка з дитбудинку на фронт: росЗМІ поширили неправду про допомогу ЗСУ

Проросійські Telegram-канали поширили інформацію, що Микола Конопелько, депутат Київської міської ради разом з гуманітарною допомогою передав ліжка нібито вихованців Дарницького дитячого будинку на користь ЗСУ. […]

Фейкові повідомлення від Ощадбанку

Ощадбанк почав блокувати картки за неявку до ТЦК: чому це фейк

Проросійські Telegram-канали поширюють фото, що Ощадбанк розсилає SMS-повідомлення, де нібито почав блокувати банківські картки тих, хто не явився до Територіального центру комплектування (ТЦК). Єдиний шлях […]

Пакети атб

АТБ впроваджує подвійні цінники в рублях та гривнях: чи правда це

На проросійських Telegram-каналах поширюється відео, що в Херсоні в супермаркеті АТБ на стікерах ціна друкується не тільки в гривнях, але і в рублях. Пропагандисти підкреслюють, […]