Зрадники з Бахмута: на що чекали «ждуни» в місті та про що розповідають?

Семаковська Тетяна 14:45, 27 Квітня 2023

БАХМУТ 11 4 34fb1Бахмутяни, які не евакуювалися за рік повномасштабної війни та залишилися в місті зараз ризикують стати жертвами російської пропаганди. Певна частина Бахмута окупована російськими військами, якщо раніше звідти ще можливо було виїхати, то зараз вже ні. Людей на тимчасово підконтрольних росії територіях — вивозять до росії. Вже там бахмутяни публічно на камеру розповідають про те, що їм довелося пережити в місті. Звинувачують у всьому ЗСУ, росії ж публічно дякують за визволення.

Редакція «Бахмут. IN.UA» зібрала бахмутських зрадників, які розповідають про «звірства ЗСУ», деяких з них впізнали місцеві жителі.

Анна — біженка з Бахмута. Розповідь про наркоманів-«укропів», які стріляють по цивільних

Screenshot 654 fca5b

Жінку на фото звуть Анна, пропагандисти запевняють, що вона біженка з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Анна на відео розповідає, що вона не евакуювалася з Бахмута, бо боялася, що її майно розграбують українські військові. Жінка впевнена, що ЗСУ поранили чоловіка її сусідки.

«Мы пошли за ним (ред. за мужем соседки). Нас было три женщины, хотели его забрать. Но из школы открыли огонь. Начали стрелять по нам, не давали нам его оттащить. У него не было указательного пальца. Было прострелено ухо, но он еще мог на ноги стать. Мы его подняли на ноги, но ему выстрелили в грудь. Мы поняли, если его не бросим – то нас тоже постреляют так же», — розповідає Анна з Бахмута.

Жінка додає, що, на її думку, українські військові були на наркотиках. Це вона зрозуміла бачачи, як ЗСУ купляють продукти у магазинах, адже їхня поведінка здалася їй дивною. Також Анна наголошує, їй розповідали, що ЗСУ виганяють із домівок людей, грабують їх, а потім спалюють. Крім того, каже Анна, вона бачила поляків в Бахмуті з перекладачами, до того ж українську армію Анна називає «укропы», на лад російській пропаганді.

Читайте також: Зрадники з Бахмута й Соледара: про що брешуть українці на стороні росії?

Жінка у ролику заперечує сама собі, каже, що ЗСУ розстрілювали всіх цивільних людей й наводить приклад, як вона тягнула свого пораненого, а ЗСУ в цей час намагалися докричатися до жінки, щоб вона тікала, адже земля куди вона прямує замінована. Якщо українські військові, як запевняє Анна, постійно розстрілювали цивільних, то чому не зробили це бачачи її на вулиці разом з чоловіком? Згодом, Анна каже, що вона зверталася до ЗСУ за допомогою, але їй начебто відмовили. 

Людина, яка боїться ЗСУ й вважає його ворогом не зверталася б за допомогою до тих, кого вважає агресором. Це суперечить логіці та звичайному інстинкту самозбереження, тож щось в історії Анни з Бахмута очевидно не сходиться.

Анатолій Крячок — біженець з Бахмута. Розповідь про нацистські знаки в ЗСУ

Screenshot 655 1e3ca

Анатолій Крячок — біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Анатолій Крячок, як представляють його у ролику пропагандисти, теж біженець з Бахмута. Чоловік запевняє, що українські військові стріляли по центру міста в кінці лютого 2023 року за гроші. Також Анатолій Крячок каже, що ЗСУ били по російським військам й їхали на техніці позначеній білими хрестами, які росЗМІ намагаються видати за нацистську свастику.

photo 2022 09 11 00 58 54 008aa

Ось такі білі хрести наносять на українську техніку. Це колона української бронетехніки на чолі з БМР на базі танку Т-64А.

Такий білий хрест — це один із символів, який зображували на козацьких прапорах, зокрема він був на гербі засновника Запорозької Січі Дмитра «Байди» Вишневецького. Також хрест був на прапорі Богдана Хмельницького. Цей символ немає нічого спільного із нацистською символікою, які намагаються просунути росіяни.

Світлана Рева — біженка з Бахмута. Розповідь про ЗСУ, які стріляють по цивільних

Screenshot 656 553ec

Світлана Рева, як її представляє пропагандистський канал, евакуйована з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Світлана Рева — біженка з Бахмута. Жінка у ролику запевняє, що ЗСУ за допомогою дрона обстріляли її подвір’я. Військові бачили, що вона в цей момент була на вулиці. 

«Русских тогда даже близко не было. Это было начало февраля, такое было время. Нас обстреливали со всех сторон. Они прекрасно знали, что люди живут, потому что я написала на воротах такими большими буквами: “Люди живут”», — каже Світлана Рева. 

Потім жінка додає, що ЗСУ ховалися у будинках цивільних, тікаючи від обстрілів. Героїня суперечить своїм попереднім словам, адже, на її думку, росіян  в Бахмуті не було, а ЗСУ від когось ховалися у дворах. 

Нагадаємо, що росіяни вісім місяців намагаються окупувати Бахмут, позиції окупантів просуваються вглиб міста, а поруч є окупований Соледар, про який стало відомо 25 січня. Початок лютого для Бахмута був одним із найважчих місяців, окупанти почали просуватися у приватному секторі міста. Ось, наприклад дані з відкритого порталу DeepStateMap.Live. 2 лютого окупантів зафіксували у приватному секторі та на півдні міста.

Screenshot 662 3a83e

Дані з DeepStateMap.Live за 2 та 6 лютого 2023 року. Фото: скріншот

На початку повномасштабного вторгнення керівник військової адміністрації повідомляв, що територія Донеччини — не придатна для життя, тут будуть працювати ЗСУ, йтимуть військові дії, бої, тому були численні заклики евакуюватися. Певна частина населення це проігнорувала й зараз звинувачує ЗСУ, які прийшли обороняти Бахмут, ціною свого життя.

Володимир Поляков — біженець із Бахмута. Розповідь про вагнерівців, які їдять дітей

Screenshot 657 94e1a

Володимир Поляков, біженець із Бахмута. Фото: скріншот із відео

Володимир Поляков запевняє, що ЗСУ — це не люди. Чоловік впевнений, що українські війська грабують, вбивають та стріляють по цивільним будинкам.

«Как только ночь начинается у них (ред. мова йде про ЗСУ) начинается движуха. Грузят, грабят, кто домой, кто что. Все, что могут они все взрывают, все. Ничего живого не остается после них. По подвалам гранаты бросали, это фашисты так делают», — говориться бахмутянин Володимир Поляков.

Жодних підтверджених фактів мародерства ЗСУ немає. Натомість відомі факти, коли окупанти, які в 2022 році окупували Київщину, через кур’єрські доставки в Білорусі відправляють своїм рідним награбоване в Україні майно.

Відеодоказ:

Володимир Поляков також каже, що ЗСУ лякали цивільних розповідями про вагнерівців, які їдять дітей. Це звичайна перекручена російська пропаганда, яка була поширена ще в 2014 рік, коли окупанти розповсюджували фейки про українців, які їдять дітей та моляться Бандері. 

Юлія Михайлецька — біженка з Бахмута. Розповідь про постріли в цивільних

Screenshot 658 2ca12

Юлія Михайлецька, представлена як біженка з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Юлія Михайлецька з Бахмута каже, що її разом з іншими людьми, вивели окупанти через руїни й доправили до безпечного місця. Жінка запевняє в цей час їх обстрілювали українські війська. Чому Юлія Михайлецька не евакуювалася з Бахмута за рік повномасштабної війни — невідомо. Співрозмовниця додає, що їх нарешті звільнили окупанти, адже останній час ЗСУ стріляли по цивільних, говорить бахмутянка.

Сергій Яртиковських — біженець з Бахмута. Розповідь про не турботливих ЗСУ

Screenshot 659 1cbdd

Сергій Яртиковських також з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Сергій Яртиковських розповідає, що ЗСУ негативно ставилися до місцевих, однак це не так, адже ЗСУ допомагають людям евакуюватися. Нагадаємо, нещодавно ми записали історію з лікаркою Оленою Вороновою, родині якої українські військові допомогли виїхати із Забахмутки. Сьогодні волонтерка Інна Гайдай у себе на Телеграм-каналі “Бахмут”  розмістила відео, де українські військові також евакуюють мешканців міста, тобто навіть в таких умовах ЗСУ допомагають виїхати. 

«Нам на Украину ехать нет смысла. У меня родственники только в Молдавии. У меня и на Россию нет смысла ехать, но это лучше чем ехать на Украину. Потому что в Украине будущего нет с такой властью», — каже Сергій.

Тобто основною причиною, через яку він залишався в Бахмуті є бажання виїхати за межі України. Чоловік ймовірно боявся мобілізації і чекав можливості втекти від відповідальності.  

Чоловік обурюється, що в Україні закрили кордони для чоловіків, інакше він б мав можливість виїхати. Біженець каже, що українські військові залишили їм два ящики сосисок під дверима, але даже «не постучали в дверь», й не поцікавились як живуть цивільні в домі.

Тамара Коряк — біженка з Бахмута. Розповідь про ЗСУ, які знищували будинки з цивільними

Screenshot 660 7981e

Тамара Коряк, біженка з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Тамару Коряк впізнали місцеві жителі, жінка виявляється ніколи не приховувала свою проросійську позицію, однак не це не звертали увагу. Зараз Коряк знаходиться на території підконтрольній росії й розповідає, як українські військові стріляли по цивільних будинках.

«Коряк Томара працювала в бухгалтерії поліклініки. Всі знали про її позицію. Ніхто не надавав значення всім її розповідям, з колорадськими стрічками ходили до останнього, поки була можливість», — каже місцева жителька Бахмута, яка впізнала Тамару Коряк.

Дмитро Банников — біженець з Бахмута. Розповідь про знищення ЗСУ міста

 Screenshot 661 77bcf

Дмитро Банников, біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Дмитро Банников також підтримує наратив, що в Бахмуті не було російських військ. Чоловік припускає, що ЗСУ стріляли самі по собі. Також українські військові, запевняє бахмутянин, обстрілювали житлові будинки й просто зрівнювали місто із землею. Дмитро Банников вважає, що ЗСУ стріляли по будинках РСЗВ “HIMARS” в серпні 2022 року.

Нагадаємо, що цю зброю Україна вимагала тривалий період, станом на серпень 2022 року на українському фронті загалом було близько 20 HIMARS, їх використовують для ураження складів зі зброєю окупантів, а не для руйнування цивільних будинків. 

Всі відео у якому виступають так звані біженці із Бахмута мають один й той самий сюжет. Людей закликають говорити про жорстоке поводження ЗСУ із цивільними, та поширювати російську пропаганду. 

«У мене є знайомі, які поїхали в росію. Вони побачили, що живуть там набагато гірше, ніж в Україні. Повернутися назад не можуть, бо вже мають російські паспорти, скаржаться на життя там», — каже бахмутянка Олена Воронова.

Евакуйовані в росію люди не зможуть спокійно повернутися додому в Україну, отримавши російські паспорти та публічно дякуючи загарбниками — вони стають об’єктами для соціального осуду. 

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Діти та шахрайство в Інтернеті: як захистити від виманювання грошей

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:02, 29 Листопада 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Діти та підлітки почуваються в Інтернеті як риби у воді: вони дивляться мультфільми та серіали, знаходять та встановлюють потрібні програми та можуть швидше за деяких дорослих знайти потрібну інформацію. Попри свою “професійність” в справах інтернетних, неповнолітні не завжди можуть зрозуміти, що їх намагаються затягнути у схему з виманювання грошей або особистої інформації. У рамках проєкту з підвищення медіаграмотності українців “Бахмут IN.UA” розкаже про основні такі схеми, як їх розпізнати та що робити, якщо вже сталася біда.

“Оплата лише за доставку”: схема з подарунками

Дитина може отримати повідомлення в соціальній мережі або месенджері із заманливою новиною про виграш призу. Шахрай зазвичай пояснює, що для отримання цього “виграшу” потрібно лише сплатити вартість доставки. Навіть якщо дитина не відправляла жодної заявки на участь у конкурсах, вона може не звернути на це увагу, адже подумки вже тримає в руках коштовну річ.

Проте згодом стає очевидним, що жодного призу не існує, а гроші, заплачені за доставку, зникають разом із шахраєм.

Пошук безкоштовних програм

Деякі телефонні додатки коштують грошей. Діти, найімовірніше, не захочуть витрачати гроші на придбання таких програм, бо не завжди їх мають. Тому почнуть шукати способи завантажити їх безкоштовно. У результаті вони можуть перейти до неофіційних магазинів додатків, клацнути на привабливу, але потенційно небезпечну рекламу, або завантажити програму від ненадійних розробників. Усі ці дії несуть ризик зараження пристрою шкідливим програмним забезпеченням.

Приклад неофіційного сайту, який пропонує скачати безкоштовно програми / скриншот

Фейкові великі знижки

Шахраї часто використовують хитрощі, надсилаючи електронні листи із тривожними повідомленнями про несанкціонований доступ до облікового запису соцмережі або привабливими пропозиціями, як-от величезні знижки на честь, наприклад, Нового року.

Один із поширених сценаріїв — це повідомлення з посиланням, що пропонує придбати популярні кросівки за неймовірно низькою ціною. Насправді ж перехід за таким посиланням може призвести до завантаження шкідливого програмного забезпечення. Інший варіант обману — перенаправлення на фішинговий сайт, який виглядає як офіційний. На цьому сайті користувача можуть попросити ввести свої облікові дані або навіть надати конфіденційну платіжну інформацію, що відкриває шахраям доступ до особистих даних.

Оманливі оголошення та реклами

Хоча ми добре розуміємо, що не вся інформація в інтернеті є правдивою, діти часто довіряють усьому беззастережно.

Це особливо важливо враховувати, коли підліток шукає роботу на канікули або оплачуване стажування. Шахраї можуть використовувати неправдиві оголошення, щоб виманити особисті дані чи гроші, наприклад, пропонуючи оплатити “реєстрацію” чи “підготовку документів”. Тому варто навчити дітей перевіряти інформацію та бути уважними до деталей.

Небезпечні ігри та підписки

Зверніть увагу на соцмережі та Telegram-канали, на які підписані ваші діти. Вони завжди перебувають у більшому інформаційному потоці, ніж дорослі, тому саме підлітки першими дізнаються про такі явища, як різноманітні “сині кити”, “групи смерті” та інші тривожні пабліки. Ці спільноти можуть схиляти дітей до самопошкоджень, заподіяння болю або навіть до самогубства.

Щоб убезпечити дітей, корисно щомісяця обговорювати нові тренди в інтернеті, бути в курсі актуальних подій і відкрито проговорювати всі ризики, які можуть ховатися за таким контентом. Це не лише підвищить обізнаність дитини, але й допоможе побудувати довірливі стосунки.

Невинне голосування у конкурсі

Якщо ваша дитина — школяр/ка, вона з найбільшою ймовірністю може потрапити на цей шахрайський гачок. Ця схема вже спричинила численні випадки втрати доступу до облікових записів.

Ситуація виглядає так: дитина отримує повідомлення від знайомої людини з проханням проголосувати за учасницю певного конкурсу, наприклад — дитячого малюнку. Після переходу за надісланим посиланням її акаунт зламують. Зловмисники, отримавши контроль над профілем, починають розсилати повідомлення контактам жертви. Вони просять перевести 7000 гривень, граючи на довірі друзів.

Допис про щлам акаунту / скриншот з мережі

Як захистити дітей від шахрайства?

  • Пояснити основи онлайн-безпеки. Розкажіть дитині, що не можна ділитися особистою інформацією (ПІБ, адреса, номер телефону) в інтернеті, навіть якщо про це просять «друзі» чи «адміністратори»;
  • встановити батьківський контроль: використовуйте спеціальні додатки або функції операційних систем, які обмежують доступ до небезпечного контенту та контролюють час використання пристрою;
  • перевіряти ігри та додатки перед встановленням: завантажуйте програми тільки з офіційних джерел, таких як Google Play чи App Store. Перевіряйте відгуки та рейтинг додатка;
  • використовувати дитячі акаунти: створіть окремий акаунт для дитини з обмеженими правами. Це захистить ваші банківські дані та важливу інформацію на пристрої;
  • регулярно розмовляти про інтернет: заохочуйте дитину ділитися з вами, якщо вона стикається з чимось дивним чи неприємним в інтернеті. Важливо створити довірливу атмосферу;
  • навчати розпізнавати фейкові повідомлення: поясніть, що не варто клікати на незнайомі посилання або відповідати на підозрілі повідомлення, навіть якщо вони здаються цікавими чи привабливими;
  • забезпечити захист фінансових даних: якщо дитина користується вашою карткою для ігор чи покупок, встановіть ліміти або створіть окрему віртуальну картку з невеликим балансом;
  • використовувати антивірусне ПЗ: регулярно оновлюйте антивірус і забезпечте захист пристроїв, які використовують діти.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сайти-двійники виманюють гроші українців. Як не потрапити на гачок та зберегти гроші

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:02, 22 Листопада 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Допельгенгер — це літературний прийом, який у перекладі з німецької означає “двійник”. Шахраї створюють сайти-допельгенгери, аби виманити у довірливих людей кошти. В межах проєкту з підвищення медіаграмотності “Бахмут IN.UA” покаже на прикладах, як виглядають такі “двійники” та на що варто звертати увагу, здійснюючи покупки в Інтернеті.

Як виглядають сайти-підробки

Частіше за все шахраї роблять підробки на сайти, які відомі практично кожному українцю: банків, магазинів, соцмережах тощо. Такі сайти ще називають фішинговими: вони виглядають як справжні, але створені, щоб обманом отримати ваші особисті дані. Наприклад, паролі, номери кредитних карток або іншу конфіденційну інформацію. На фішинговому сайті ви вводите дані своєї картки, думаючи, що оплачуєте товар, але насправді передаєте цю інформацію шахраям. Заволодівши вашими даними, вони можуть використовувати картку як заманеться.

У вересні 2022 року пресслужба “ПриватБанку” заявила про допельгенгер, створений на основі сайту благодійної програми банку та “Приват24” — “Допомагати Просто”. Аферисти зробили дуже схожий сайт: та ж айдентика, ті ж кольори, банери й так далі. Якщо бути неуважним та не звернути увагу на так важливу річ як адреса сайту, можна потрапити на гачок.

Оригінальна адреса “Допомагати Просто” виглядає просто та лаконічно: dobro.privatbank.ua. У той час як шахрайський сайт знаходиться за посиланням blago-privat24.pce6.site. 

Скриншот з мережі

Раніше ми розповідали про сайт, який прикривається іменем Товариства Червоного Хреста України, нібито пропонуючи українцям отримати 6,5 тисяч гривень. Він не схожий на оригінальний сайт ТЧХУ, але використовує знайому багатьом назву — це також шахрайство.

Як обманюють на OLX?

Полюбляють нечесні люди й знамениту платформу з продажу товарів OLX. Одна з найрозповсюдженіших схем — це фейкове посилання нібито на підтвердження угоди та отримання грошей від “покупця”.

Спроба виманити кошти у користувача / скриншот сайт blog.olx.ua

Щоб зрозуміти, чи ви знаходитеся на сайті-підробці, зверніть увагу на такі ознаки:

  • помилки в назві: наприклад, замість privatbank.ua може бути pryvatbank.com або privatbnk.ua;
  • додаткові слова: офіційний сайт має просту адресу, наприклад, google.com, а підробка може виглядати так: google-login-help.com.  
  • справжні сайти часто мають домени типу .com, .ua, або .org;
  • фішингові сайти можуть мати незвичні закінчення, наприклад: .xyz, .top, .click;
  • відсутність HTTPS: якщо адреса починається з http://, а не https://, це сигнал, що сайт може бути небезпечним;
  • неправдоподібна адреса: якщо адреса надто довга або дивна, наприклад: secure-login-paypal-services-confirm.com, це підозріло;
  • немає зв’язку з назвою бренду: якщо сайт банку, магазина або іншого сервісу не має їхньої назви в адресі (або назва перекручена), не вводьте жодних даних! 

“Чорна п’ятниця”: шахрайські схеми

Діяльність зловмисників охоплює не лише США та Європу, але може зачепити й українців. Тому обов’язково попередьте знайомих за кордоном про можливі ризики. Серед брендів, які копіюють шахраї, фігурують The North Face, Wayfair, L.L.Bean, IKEA та інші. Як розпізнати підробку?

  • підозрілі адреси: у доменах часто зустрічаються слова на зразок “Чорна п’ятниця” або зайві фрази, наприклад, northfaceblackfriday.shop;
  • незвичний домен: шахрайські сайти часто використовують домени типу .shop або .top, тоді як офіційні сайти зазвичай мають домен .com;
  • фейкові позначки надійності: на таких сайтах іноді є зелена мітка «Надійний магазин», яка лише вводить в оману, присипляючи вашу пильність.

Як працюють шахраї? Вони використовують підроблені версії популярних платіжних платформ, таких як Stripe. Як тільки ви вводите дані своєї картки, уся інформація одразу передається зловмисникам.

Будьте уважні! Перед здійсненням покупок ретельно перевіряйте адреси сайтів і не вводьте конфіденційні дані на підозрілих ресурсах.

Що робити, якщо натрапили на сайт-двійник? 

  • якщо сумніваєтеся, знайдіть офіційний сайт через пошукову систему, а не через посилання, з якого потрапили на підозрілу сторінку;  
  • перевірте URL ще раз перед тим, як вводити свої дані;  
  • якщо щось здається підозрілим, краще не продовжувати дії.

Окрім цього, ніколи не переходьте за посиланнями з підозрілих повідомлень, використовуйте двофакторну автентифікацію та антивірусні програми.  

Якщо ви натрапили на сайт-підробку, повідомте про нього пошуковій системі Google за посиланням. Так ви допоможете іншим користувачам не стати жертвами фішингу. 

Якщо ви отримали посилання на фішинговий сайт через e-mail-розсилку, також існує спосіб захистити інших від отримання такого “листа щастя”. До прикладу, у Gmail, є опція скарги на фішинговий лист. 

Приклад інстркції, як поскаржитися на фішинговий лист / скриншот

Але сайти-допельгенгери використовують не тільки шахраї. Їх активно використовує й російська пропаганда задля внесення деструктиву в інформаційний простір України та навіть світу. Про це “Бахмут IN.UA” розповість пізніше.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Діти та шахрайство в Інтернеті: як захистити від виманювання грошей

Діти та підлітки почуваються в Інтернеті як риби у воді: вони дивляться мультфільми та серіали, знаходять та встановлюють потрібні програми та можуть швидше за деяких […]

Сайти-двійники виманюють гроші українців. Як не потрапити на гачок та зберегти гроші

Допельгенгер — це літературний прийом, який у перекладі з німецької означає “двійник”. Шахраї створюють сайти-допельгенгери, аби виманити у довірливих людей кошти. В межах проєкту з […]

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, […]

12:00, 10.11.2024 Гук Лідія

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]

Цифрові медіаманіпуляції. Як обманюють за допомогою штучного інтелекту

Графічний контент — невіддільна частина Інтернету. Фотографіями та картинками ілюструють новини, а іноді й самі знімки стають інформаційним приводом. Але не всі фотознімки є справжніми, […]