Зрадники з Бахмута й Соледара: про що брешуть українці на стороні росії?

Семаковська Тетяна 14:28, 25 Квітня 2023

БАХМУТ 7 3 1 22750Окупанти вже контролюють більшу частину Бахмута, хоча й просування в місті вагнерівців частково зупинилося. Люди, які не евакуювалися раніше й залишилися в небезпечних районах міста, де ведуться бойові дії, тепер евакуювалися до росії й там стають героями для російських пропагандистських сюжетів.

Російський канал опублікував ролик у якому фігурують дві родини, як стверджують пропагандисти одна сім’я з Соледару, інша з Бахмута (ред. на російський лад її називають з Артемівська).

Зрадники з Соледару розповідають про гранати, які ЗСУ кидали в буржуйки

Screenshot 641 f19f8

Жінка на фото — біженка із Соледару, як вказують пропагандисти. Фото: скріншот з відео

Надія Корчевая біженка з Соледару, кажуть пропагандисти. Зараз вона знаходиться на території, яка підконтрольна росії. Тут жінка живе разом із своїми дітьми та чоловіком. Жінка запевняє, що їх в Соледарі атакували «українські бойовики», які, начебто закинули в буржуйку гранату та тим самим поранили її дітей.

У ролику ведуча говорить, що родина з Соледара в окуповану Кадіїівку приїхала в січні. Точну дату не називають. 25 січня публічно стало відомо, що ЗСУ відійшли від Соледару задля збереження життя, до останньої можливості з Соледару вивозили цивільних, які хотіли евакуюватися.

11 січня 2023 року Павло Кириленко, голова Донецької ОВА повідомляв, що у Соледарі залишалися понад 500 цивільних, серед цього числа є 15 дітей. Евакуація з міста вже тоді була неможлива через російські обстріли. За словами Кириленка, з проханням про евакуацію до влади зверталися не люди, які залишилися в Соледарі, а їхні родичі. До 5 січня у мешканців була можливість евакуюватися й влада, й волонтери постійно закликали людей виїжджати.

Однак, Надія Корчевая — багатодітна мати, як вказують у ролику у неї 4 дітей, з невідомих причин жінка відмовилася евакуюватися. Очевидно, вона могла мати намір евакуюватися не на сторону підконтрольну Україні й проігнорувала численні заклики. Великими зусиллями поліцейських ще в березні 2023 року з Соледарської громади евакуювали дітей.

Screenshot 642 07c88

Жінка з Соледару. Фото: скріншот з відео

«Обработать раны семье помогала соседка, ночевали они в своей комнате. Помощь подоспела до утра. Семью в Стаханов (ред. окупована Кадіївка) эвакуировали бойцы Вагнера. Там же оказали медицинскую помощь. Таких как Корчевые здесь десятки. Каждая история подвергает шоку», – кажуть пропагандисти.

Також стосовно того факту, що українські військові кинули гранату в буржуйку, біля якої були цивільні — російська пропаганда вже не вперше звинувачує ЗСУ в не нелюдському ставленні до своїх громадян. Таким чином висвітлює власну проблему, адже є доведені факти, коли вагнерівці зізнавалися у вбивстві дітей в Соледарі та розстрілі мирних людей в Україні.

«Мы шли и убивали всех. Были женщины, мужчины, деды, пенсионеры, пенсионерки и дети… Ты понимаешь, что на этих руках сейчас… Она кричит, она маленький ребенок, понимаешь? Ей 5, 6 там лет. А я выстрелил, ты понимаешь, контрольный. Я никого не должен был выпустить, никого», — розповідає Азамат Улдаров, вагнерівець про зачистку Соледару.

Родина з Бахмута запевняє, що ЗСУ замінували та підірвали їхній дім

Screenshot 643 ba4fe

Чоловік на фото, представлений як біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Євгеній, прізвище якого не називають, біженець з Бахмута. Його дружина каже чоловік, народжувала в повній антисанітарії. У цьому герой звинувачує українську армію, а не росію, яка почала війну. 

Нагадаємо, що евакуація з Бахмута тривала весь час від початку повномасштабного вторгнення. Виїхати можна було за допомогою влади або волонтерів. Бахмутська волонтерка Інна Гайдай 18 квітня опублікувала допис, де вказала, що з Бахмута ЗСУ вивезли чоловіка. Волонтерка Ольга з Костянтинівки 7 квітня також вказувала, що ЗСУ допомагають вивозити людей з гарячих точок в притулок.

Читайте також: Бахмутські зрадники: як колаборанти поширюють пропаганду про ЗСУ та Україну

Screenshot 644 bcc8a

Евакуйований військовими з Бахмута. Фото: скріншот з відео

«Я не считаю, я знаю. Считать это когда ты не знаешь, что произошло, а я это знаю. Они (ред. имеется в виду ВСУ) бросали гранаты над нами, потому что мы слышали, как они катались, разрывались. И слышали еще: «А там же люди» и «Командиров приказ не обсуждается», — відповідає Євгеній на питання російської журналістки про те, чи знає він хто підірвав дім.

Нагадаємо, що вагнерівець Азамат Улдаров розповідав про метод “зачистку” міста, який аналогічний з тим, що каже Євгеній. Улдаров наводив приклад дому у якому, за його словами підірвали мирних мешканців способом, який вказує Євгеній.

Пропагандисти запевняють, що родині Євгенія вдалося сховати дітей, вижити після підриву будинку й поїхати до непідконтрольної ДНР. Дружина українця зараз в лікарні, потім вони разом планують поїхати до родичів в росію. Герой цього відео не пояснив, чому він не евакуювався з вагітною дружиною, натомість звинуватив українську армію.

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:35, 23 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які саме меседжі просувають росіяни, та чому їхня риторика є шкідливою для українців

Найголовніша опозиціонерка росії — вдова

Найсвіжіший приклад “хороших рускіх” — це юлія навальна, дружина опозиціонера олексія навального, який помер у лютому 2024 року, відбуваючи покарання у російській тюрмі. За версією журналу TIME, навальна увійшла у сотню найвпливовіших людей 2024 року. Жінка очолила категорію “Лідери”.

Після смерті чоловіка, навальна дала інтерв’ю журналісту TIME Саймону Шустеру, в якому знайшлося місце критиці української влади. Новонароджена лідерка російської опозиції юлія навальна заявила, що “великою помилкою України є ігнорування антивоєнних росіян”. Вчергове росіянка назвала повномасштабне вторгнення “війною путіна”, яку підтримує “агресивна меншість” населення рф.

“Хороші росіяни” — дуже погана фраза. Я вважаю, що вони (ред. Україна) просто не хочуть шукати цих антивоєнних росіян. Але такі росіяни таки існують. Просто важко очікувати, що вони вийдуть на вулицю, бо, як я вже сказала, не всі люди — герої. Вони готові вдатися до різних видів боротьби. Важливо підтримувати цих людей, і я вважаю, що їх ігнорувати — помилка уряду України”, – зазначила вдова російського опозиціонера.

Відзначимо, що теза навальної про “путінську армію” та “агресивну меншість” розбивається об реальність, яку показують опитування самих росіян. Це підтверджують навіть так звані опозиційні ЗМІ. Судячи з даних від “Левада-Центру” за 7 лютого 2024 року, 77% росіян підтримують війну проти України.

Примітка. “Левада-Центр” – російська дослідницька організація, яка не належить державі. У 2013 році в росії організація була визнана іноагентами. За інформацією генерального директора Київського міжнародного інституту соціології Антона Грушецького, “Левада-Центр” — одна з останніх умовно незалежних дослідницьких інституцій у росії”. Соціолог також зазначає, що до 15% росіян в опитуваннях можуть приховувати своє дійсне ставлення до війни проти України. Тобто дійсно підтримувати військові дії можуть не 77%, а 65%.

Захід прихильний до навальної

Очільниця “Інституту масової інформації” (ІМІ) Оксана Романюк вважає, що сама наявність навальної у списку TIME “відображає глибокі дилеми і когнітивний дисонанс в зовнішній політиці західних країн”:

Навальна втілює собою “безпечний варіант” мучениці для західних держав. Таким чином, ми спостерігаємо інерцію і намагання всидіти в зоні комфорту: адже підтримуючи таких опозиціонерів як навальна, Захід може уникати прямого втручання в конфлікт і нічим не ризикує”, — пояснює Оксана Романюк.

“Безпека” у вигляді підтримки навальної дозволяє Заходу відповідати інтересам власних виборців, не надто ризикуючи втратити їхню підтримку, та витрачати гроші саме на внутрішню політику, продовжує Оксана Романюк. І це шкодить Україні:

“Підтримка навальної більше відповідає інтересам — зберегти статус кво, не приймати складних рішень, не ризикувати, і зрештою, тратити гроші десь на свого виборця. А не на ракети для ППО, що захистять сотню нікому невідомих українців. Тобто є публічно задекларовані ось такі цінності і переконання — а втілюються зовсім інші кроки. Трусливо притримуються Петріоти “про всяк випадок”, в той час, коли в Чернігові сьогодні росія убила 17 людей ракетою Іскандер, і понад 60 поранено”.

Дружина російського опозиціонера навіть мала аудієнцію із президентом США — Джоном Байденом, який висловив співчуття з приводу померлого навального. Відзначимо, що напередодні, 21 лютого, російська армія обстріляла 7 областей України, були загиблі та поранені. З цього приводу Джо Байден співчуттів не висловлював і цю тему із навальною не зачіпав.

Окрім того, самі ж росіяни порівнюють юлію навальну із… київською княгинею Ольгою. Ніколи такого не було — і ось знову: громадяни сусідньої країни намагаються присвоїти собі національну українську героїню.

Допис користувача у соцмережі Х / Джерело

Війна в Україні — як фон

Ще одна росіянка, яка отримала преференції від Заходу, використавши Україну як фонову картинку — журналістка марина овсянікова. Жінка стала відомою після того, як у березні 2022 року з’явилася у нібито прямому етері одного з російських рупорів пропаганди — “Першого каналу”. Вона тримала у руках плакат, який закликає припинити війну та не вірити російській пропаганді.

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Здавалося б: що не так? Вкрай сміливий вчинок, через який у тоталітарній росії жінці “світить” тюремний строк. Але, як завжди із росіянами, існує купа “але”.

Після свого “героїчного” вчинку марина овсяннікова приїхала до Києва, де збиралася провести пресконференцію на тему того як працює російська пропаганда. Через шквал критики захід було скасовано. Критика в основному стосувалася того, що овсяннікова кілька років поспіль працювала на “Першому каналі”, тобто була частинкою тієї самої машини пропаганди, яка систематично розпалювала ненависть до українців.

Після того, як марина овсяннікова влаштувала перформанс, на своїй сторінці в Instagram опублікувала допис із вже знайомою нам риторикою про “путінську війну” та те, що прості росіяни не мають відношення до “проісходящєго на Украінє”.

Своєю чергою, Центр протидії дезінформації при РНБО заявив про те, що овсянникова прямо продовжує працювати на російську пропаганду, просуваючи тези про зняття санкцій з рф. 

Частка користувачів у соцмережах погодилася із тезою ЦПД в думці про те, що прямий ефір, в якому з’явилася журналістка зі своїм плакатом — це спеціально влаштована акція, яку придумали та реалізували самі ж пропагандисти. Цілей декілька:

  • змістити акценти з кровопролитної війни та змінити порядок денний;
  • спробувати таким чином зняти відповідальність з тих, хто роками просував російську пропаганду проти України;
  • показати, що в росії все ж існує демократія. Мовляв, дивіться: смілива жінка вийшла у прямий етер з антивоєнним плакатом, а її за це не надто суворо покарали.

А й дісно, марині овсянниковій дуже пощастило. Після “інциденту” вона виїхала до Німеччини, там попрацювала деякий час на місцевому виданні Die Welt, повернулася до росії, де брала участь у “антивоєнних” протестах, за що отримувала адміністративні штрафи та домашній арешт. Втім, разом із донькою їй магічним чином вдалося виїхати за кордон.

Судячи з соцмереж овсянникової, вона зараз подорожує як Європою, так і США. У березні цього року вона отримала премію від Техаського технологічного університету за те, що вона — журналістка, якій вдалося втекти від диктаторського режиму. Отримані 3 тисячі доларів (119 тисяч гривень) марина овсянникова перевела на рахунок російських так званих опозиційних ЗМІ — “Медуза” та телеканал “Дождь”, які начебто допомагають українцям. Яким саме чином допомагають — історія замовчує. І знову ж таки, рішення перевести цю допомогу не напряму українським фондам (наприклад, “Повернись живим”), а саме російським опозиційним ЗМІ видається, як мінімум, дивним.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також підтверджує те, що овсянниковій вдалося вкрай успішно використати ситуацію на свою користь:

“Центр стратегічних комунікацій та інформбезпеки констатує, що після свого «подвигу» вона отримала визнання та кредит довіри на Заході. Тепер це реноме журналістка використовує для просування на західну аудиторію наративу про необхідність зняття з рф санкцій”, — заявили у Центрі.

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Як навчитися розпізнавати маніпуляції

Отже, підсумовуючи вище написане, можемо виділити кілька порад споживання інформації:

  • звертайте увагу на своєчасність появи того чи іншого інфоприводу. На прикладі тієї ж овсянікової: її вихід із плакатом відбувся на початку повномасштабного вторгнення. Тоді багато українців ще вірили у те, що росіяни дійсно можуть повпливати на рішення їхньої влади про припинення війни, та намагалися знайти того самого “хорошого росіянина”, який підтримає Україну у складні часи;
  • шукайте інформацію в офіційних джерелах. До прикладу, Центр протидії дезінформації при РНБО оперативно реагує на те, аби проінформувати суспільство про черговий фейк або шкідливий наратив. Головне управління розвідки також публікує спростування неправдивої інформації, що пов’язана із війною, мобілізацією і так далі;
  • обов’язково цікавтеся бекграундом тих, хто вкидає меседжі в інформаційний простір;
  • поставте собі питання: кому може бути вигідною ця інформація? Які наративи стоять за інформаційним приводом?
  • звертайте увагу на фактаж. Звертайте увагу на те, скільки достовірної та доведеної інформації є в тій чи іншій публікації, або ж вона заснована на емоційних судженнях? Російська опозиціонерка юлія навальна стверджує, що “більшість росіян проти війни”, втім не приводить тому ніяких доказів, і водночас переносить відповідальність на українців, які, буцімто, “не хочуть бачити цих росіян”. 

Що стосується соціологічних опитувань від “Левада-Центру”, які ми наводили у тексті. Цифрами, що наводяться в соцопитуваннях, можна вдало маніпулювати. Цим не гребують політики під час виборів, і, звісно ж, російська пропаганда також може використовувати цей метод аби виправдовувати продовження повномасштабного вторгнення.

Для того аби навчити правильно сприймати інформацію, подану у соцопитуваннях, українські медійники створили безкоштовний курс “Це вам не клікбейт!”. Якщо ви хочете обґрунтовано сперечатися із сусідами в чаті ОСББ, які скидають неперевірену або маніпулятивну інформацію, цей курс вам у цьому допоможе. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія
Експеременти над дітьми росія

“В Маріуполі проводили експерименти над дітьми”: вигадка роспропаганди

У мережі шириться відео з сенаторкою рф від днр наталією ніканоровою в студії кремлівського радіо комсомольська правда. Колаборантка розповіла “журналістам”, що в окупованому Маріуполі вс […]