Битва за Бахмут: які прогнози військових експертів справдилися, а які ні?

Семаковська Тетяна 14:03, 17 Квітня 2023

Bakhmut during the battle 2023 04 05 frame 15989 616d7Битва за Бахмут триває вісім місяців, за цей час десятки військових експертів, як українських, так і закордонних намагалися визначити що ж буде з Бахмутом. Чи буде він окупованим? Чи росіяни так і не зможуть закріпитися у місті?

Редакція зібрала прогнози щодо Бахмута, щоб показати, які виявилися найближчими до реальності, а які так й залишилися на словах.

Тактика випаленої землі: сценарій Сєверодонецька для Бахмута

Чимало українських держпосадовців, серед яких й голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай прогнозували для Бахмута «сєверодонецький сценарій». Мається на увазі, що окупанти проводитимуть масовані артилерійські обстріли міста, знищуючи інфраструктуру, після чого фізично займуть населений пункт.

У червні та липні 2022 року Сєвєродонецьк та Лисичанськ в Луганській області росіяни зайняли саме таким чином. ЗСУ тоді провели контрольовані тактичні відступи після того, як витримали посилений тиск з боку російських сил, які спочатку мали намір повністю оточити ЗСУ в цих населених пунктах.

Думки про Сценарій Сєверодонецька дотримувався й військовий кореспондент Андрій Цаплієнко, він зазначав раніше, що росіяни хочуть обрізати всі основні шляхи постачання до міста, сподіваючись, що ЗСУ звідти все ж вийдуть.

5 березня Інститут вивчення війни повідомив, що ЗСУ обмежено відходять зі східної частини Бахмута, йдеться про район Забахмутки. В самому Бахмуті зараз тривають міські бої, місто не потрапило в оточення, а битва продовжується. Росіяни використали тактику “випаленої землі”, що підтверджують відеокадри з міста та кадри з коптерів, які демонструють знищені і понівечені будівлі. За заявою голови Донецької ОВА Павла Кириленка станом на кінець лютого 2023 року масштаб руйнувань в Бахмуті перевищує 80%. Та на сьогодні сценарій Сєверодонецька повторити росіянам не вдалося.  

Кульмінація битви за Бахмут

Інститут вивчення війни заявляв про кульмінацію російського наступу в Бахмуті, однак цей прогноз виявився хибним.

У кінці грудня 2022 року Інститут вивчення війни припустив, що найближчим часом наступ росіян на Бахмут досягне кульмінації. Згодом, Інститут заявив, що його прогноз за 27 грудня, за яким російський наступ на Бахмут сягав кульмінації, виявився неточним. ISW вважав, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку.

Карта просування російських військ в Бахмуті за 17 квітня 2023 року. Фото: DeepState

Аналітики зауважили, що наступ «групи Вагнера» сягнув кульмінації, але російське командування направило до Бахмута звичайні російські регулярні війська, які замінили вагнерівців, тим самим запобігши кульмінації. 

Наступний прогноз про кульмінацію російського наступу вказував, що до квітня 2023 року він досягне кульмінації під час весняного сезону дощів у квітні, якщо не раніше, не досягнувши оперативно значущих наслідків. Це твердження також виявилося неточним. Станом на 17 квітня 2023 року вагнерівці контролюють частину міста Бахмут, зокрема район Забахмутки,  в самому Бахмуті тривають міські бої.

Прогнози щодо Бахмута від Павла Кириленка

628011450ecf3 4680f

Павло Кириленко. Фото: Донецька ОВА

Голова Донецької області Павло Кириленко зазначив 26 грудня 2022 року, що темпи російських наступальних дій на Бахмут не зменшилися, і що війська рф розгортають сили в цьому районі та потенційно підтягують додаткові резерви. 

Таке повідомлення суперечило прогнозу Інституту війни про кульмінацію наступу, але воно виявилося правдивим. Кульмінація наступу не відбулася, а слова Кириленка  були точними, бо росія від грудня 2022 року підтягує в Бахмут звичайні регулярні російські війська.

Також  Кириленко повідомляв раніше, що не виключає будь-які сценарії в Бахмуті, зокрема і його захоплення росіянами. Окупацію міста тривалий час відкидали, однак наразі росіяни захопили «АЗОМ», хоча там були підготовлені позиції ЗСУ, та окупували близько 65% Бахмута.

Захопити Бахмут до…

638035b 1mural 4a680

Бахмут. Фото: УП

Росіяни неодноразово робили заяви про дедлайн взяття Бахмута. Спочатку місто хотіли захопити до кінця жовтня, але терміни постійно змінювались.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данилов заявив 16 лютого, що російські війська хочуть захопити Бахмут до 24 лютого, щоб відзначити першу річницю вторгнення в Україну, і планують провести масовану серію ракетних ударів, щоб відзначити цю дату.  До річниці вторгнення Бахмут не був окупований. 

Згодом фінансист групи “Вагнера” євген пригожин заявив, що бійці групи “Вагнера” оточать Бахмут до березня або квітня. Ці прогнози не справдилися. Через оборону ЗСУ міста просування вагнерівців йди повільними темпами, щоб компенсувати людські ресурси росія використовує мобілізованих.

Бахмут стане другим Соледаром

1200 0 1673482570 9932 ce032

Соледар. Фото: Maxar

Місто Соледар наразі окуповане росіянами, 25 січня 2023 року речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий у коментарі Суспільному повідомив, що “для збереження життя особового складу, Сили оборони відійшли від Соледару“. Ні оточення, ні взяття в полон українських військових не було, рішення відійти було вимушеною мірою.

Політолог Віктор Бобиренко у коментарі виданню Фокус на початку березня 2023 року допустив, що українські війська можуть залишити Бахмут за аналогією із Соледаром. Він наголосив, що  для України, на відміну від росії, важливіше зберегти життя захисників. Станом на 17 квітня 2023 року відступу ЗСУ із Бахмута не відбулося, але він все ще ймовірний.

Видання Time у березні 2023 року опублікувало коментар експертки Інституту вивчення війни Кароліни Херд. На її думку, падіння Бахмута, не стане переломним моментом у війні в якомусь конкретному сенсі. 

Насправді це, ймовірно, дасть українцям можливість відновити ініціативу після того, як цей наступ досягне кульмінації, і використовувати власний набір варіантів контрнаступу, заявила Херд.

Зима сповільнить наступ обох сторін

64575869 906 ae462

Бахмут зимою. Фото: Marek M. Berezowski/AA/picture alliance

Аналітики The New York Times заявляли, що зима 2022-початку 2023 сповільнить наступ на Бахмут, з обох сторін як з української сторони, так й з російської. За допомогою мапи DeepState ми простежили, що відбулося за минулу зиму.

Протягом грудня ворог захопив Курдюмівку та трохи просунувся у напрямку Невельського, відбулися просування в Соледарі та зафіксований частковий успіх росіян у Яковлівці. Окупанти захопили Подгородне, Кліщіївку, а згодом стало відомо про взяття Соледару. 28 лютого зафіксували просування в східній частині Бахмута. 

За зиму вагнерівці зазнали значних втрат, суттєві просування окупанти в Бахмуті отримали на початку весни, ціною великих втрат й численних штурмів. Саме зимою росія відчула снарядний голод, й почалися конфлікти між ПВК та звичайною регулярною армією. Проноз The New York Times про сповільнення темпу наступів обох сторін можна вважати вірним. ЗСУ протягом зими втримували місто від захоплення.

Погода ускладнить наступ росіян вкінці березня 2023 року

photo 2023 04 06 13 58 23 66f82

Окопна хвороба. Фото: Аліна Михайлова

2 березня розвідка Великої Британії повідомила, що березневе потепління і підвищення температури ґрунту ускладнить наземні операції і пересування важкої техніки бездоріжжям, особливо в районі Бахмуту. Така погода очікувано мала б завадити російському просуванню на цьому фронті. 

Через болото й відлигу страждають не тільки росіяни, але й українські захисники. Бійці змушені тримати позиції, сидячи в окопах з водою. Дівчина загиблого “Да Вінчі” парамедикиня Аліна  Михайлова опублікувала фото ніг воїна з-під Бахмута, які уражені “окопною хворобою”. 

Шкіра на стопах бійця зморщена та потріскана, ходьба у такому стані викликає біль та дискомфорт. Від цього може врятувати тільки сухість й тепло.

Фото: ДПСУ

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Російські сили просунулися біля Веселого на Сіверському напрямку

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:35, 9 Травня 2024
Важкі бої / фото Генштабу

Російські війська прорвались в районі села Веселе на Донеччині, намагаючись розширити плацдарм для подальшого просування в напрямку стратегічно важливого міста.

Про це повідомляють аналітики ресурсу Deep State

Прорив біля Веселого

Ситуація на Сіверському напрямку в районі від Роздолівки до Білогорівки залишається напруженою. Російські сили зосередили підрозділи повітряно-десантних військ і наступають вздовж залізниці східніше від Веселого.

Карта боїв на Донеччині / фото Deepstate

Одному з російських підрозділів вдалося досягти локального прориву в районі Веселого після тривалих боїв. Український підрозділ, що тримав оборону на цій ділянці, вичерпав свої сили через понаднормове розгортання понад рік без ротацій.

Окрім Веселого, ворог також намагається прорвати оборону в районах Білогорівки, Золотарівки та Верхньокам’янки, прагнучи захопити Сіверськ і відрізати так званий “Сіверський виступ”.

Для прориву окупанти закидають позиції українських військових. 

“Бої в цьому районі дуже динамічні, позиції переходять з рук в рук, а московити не втрачають можливості кожне тимчасове зайняття позиції подати медійно як “великий” прорив”, — пишуть у Deep State.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Чорнойван Аліна 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!