“Статусні особи” та наративи про жінок на ТОТ: огляд проросійських медіа

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 15:00, 27 Березня 2024
Інсталяція з путіним
Росіяни виставили інсталяцію з путіним у Донецьку / фото з росджерел

Нещодавно росіяни відзначили 8 березня — Міжнародний жіночий день. Цю дату не оминули загарбники на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Сьогодні, в реаліях війни, всю увагу привертають чоловіки, зокрема військові терористи, які вбивають цивільних українців. Серед жертв — чимало жінок. У медійному просторі росіян жінки або відсутні поза контекстом війни, або займають певні “ролі”, які побудовані на стереотипах, наклепах та упередженнях. Однак не тільки 8 березня слід обмежуватись: штучно створений образ жінок, як “трудівниць тилу” на ТОТ росіянами — частина інформаційної політики загарбників: дружина військового або вдова, посадовиця, педагогиня, військовослужбовиця мають більше значення та привілей, ніж звичайні жінки. Мешканцям ТОТ нав’язують відповідні стереотипи про жінок. 

В цьому матеріалі розглянемо, як загарбники використовують суто жіночі свята задля політичної агітації, яку роль відіграють жінки на ТОТ, як їх представляють у медіапросторі та чи існує жіночий партизанський рух в окупації.

Загарбники використовують жіночі свята задля пропаганди

Ми проаналізували матеріали, в яких ватажки тимчасово окупованих регіонів України, тобто Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької області та АР Крим, привітали з 8 березня.

Окрім “теплих” слів, які традиційно колаборанти промовляють на будь-яке свято, важливо звернути увагу на акценти. Окрім “добра, любові та миру”, ватажки акцентують на соціальній ролі жінки. Зі слів “спікерів”, жінка — статусна особа, яка обов’язково досягає успіхів, або тяжко працює на “благо родіни” в тилу, і при цьому, залишається нібито ніжною та тендітною.

Матеріали на ресурсах пасечника, сальдо та аксьонова, ватажків Луганської та Херсонської області та Криму, дещо відрізняються: у сальдо було два дописи про видатних жінок, де він порівнює внесок у “розвиток” росії та згадує, наприклад, імператрицю катерину другу та інших жінок російської імперії та радянського союзу. У аксьонова виклали слайд-шоу, в якому жінки представлені у різних соціальних ролях: жінки-військові, жінки-силовики, чиновниці, медикині та інші “значні”, на думку гауляйтера, соціально важливі призначення жінки. Все це супроводжувалось пропагандою незаконних структур та формувань, які діють на території Криму. 

життя на ТОТ
Загарбники привітали з 8 березня / колаж Бахмут IN.UA

Традиційно ватажок лнр пасечник доповнює будь-яке привітання згадками з радянського минулого, як він це робив і в привітанні з російським днем матері: підкреслює увесь героїзм жінок в його родині та згадує начебто важкі часи. 

Всі звернення нагадували військові кліше радянських часів: поки чоловіки на фронті, жінки заміняють їх в тилу та тримають державу на своїх плечах. На цьому і наголосив у своєму зверненні денис пушилін, ватажок днр. 

життя на ТОТ
Ватажок днр пушилін привітав пекарниць / скріншот

Чи згадали військові злочинці загиблих, або зґвалтованих жінок, або акцентували на особливостях жінок, їхньому бажанні бути вільними та займатись тим, що їм подобається, або згадували про потреби дівчат чи жінок похилого віку? Ні, акцент виключно на  діяльності жінки. І це все через призму нинішньої війни. Загарбникам не цікаво розповідати про права жінок чи можливості для них, обговорювати, як війна впливає на демографію в регіонах та чому внесок жінок надважливий. 

На ТОТ набагато менше жінок на керівних посадах, ніж чоловіків

На ТОТ України активно розвивають культ “успішної жінки”. На керівних посадах можна відстежити жінок. Деякі з них активно фігурують в пропагандистських медіа. Ще у 2016 році журналісти цікавились, хто саме з жінок саме обіймав посади в окупаційній владі. Когось можна побачити й зараз, як, наприклад ларису толстикіну, так звану в. о. голови уряду днр, або ольгу колударову, так звану міністерку освіти та науки днр. Обидві активно просувають антиукраїнську пропаганду. 

Посадовиці днр
Посадовиці днр толстикіна та колударова / колаж Бахмут IN.UA

“Жінок-посадовиць” майже одиниці. Вони не обіймають посад “голів” регіонів, місцевих так званих парламентів, не приймають важливих державних рішень, а виконують ролі виконавиць наказів та доручень ватажків. Якщо казати про відомих “чиновниць”, то це ті, хто на службі окупантів з перших років війни: місцева “омбудсманка” дар’я морозова, заступниця “голови” Херсонської області сальдо, дружина “народного губернатора днр” (2014), терориста павла губарєва катерина та сенаторка рф від днр наталія ніканорова. Оцінити їхню роботу як держслужбовиць ми не можемо, однак варто зазначити, що в якості пропагандисток вони виконують завдання достатньо ефективно — їх найчастіше згадують місцеві так звані ЗМІ. Вони є одними з культових осіб для розповсюдження антиукраїнської пропаганди на ТОТ. 

Колаборантка
Пропагандисти популяризують колаборантку морозову / скриншот

Окупанти популяризують військову службу серед жінок

Оскільки сьогодні будь-яка згадка про жінок на ТОТ — через призму війни, то для пропагандистів цікаві насамперед жінки, які допомагають загарбникам на окупованій території або перебувають безпосередньо у лавах зс рф. Кремлівське видання “аргументи та факти” на своєму ресурсі зробили окремий розділ під назвою “жінки на війні”, де зібрані історії медикинь, дружин терористів, військовослужбовиць. 

Рубрика про жінок на війні
РосЗМІ аргументи та факти веде окрему рубрику про жінок на війні / скриншот

“Грудьми на танки тільки у фільмах ходять. Я йду з автоматом. На поясі вісім магазинів, дев’ятий — в автоматі, пара гранат. Усе це становить, напевно, половину моєї ваги. Я важу близько 45 кілограмів… Спочатку взяли як медика. Я допомагала лікарям, а потім уже вмовила командирів, щоб спробували мене як штурмовика. Мій перший вихід був на Мар’їнку, яку досі штурмують (інтерв’ю опубліковано у червні 2023 року). Після цього я залишилася в піхоті. Потім у нас був спільний штурм із “сомалійцями” на Новоселівці-2 минулого року, там я з хлопцями познайомилася. Тоді я подумала, що якщо буду переводитися, то тільки до них. Так і вийшло”, — розповіла христина “відьма”, окупантка з батальйону “сомалі”. 

У всіх матеріалах є спільна ознака — про кого б не писали, будь-яка жінка є героїнею та перебування на фронті є страшним, але нібито важливим етапом у житті жінки. Серед героїнь пропагандистських матеріалів є зрадниці України, такі як військова терористка та пропагандистка з Донецька ганна ільясова, донька ліквідованої колаборантки ольги качури олена карабет, макіївчанка ганна лисовенко, яка зустріла окупацію в 14 років та вже дорослою вступила до лав зс рф. Всіх російських жінок пропаганда виставляє, як романтичних, тендітних, але водночас героїчних людей. 

Натомість жінок в українському війську росЗМІ навпаки визначають, як жорстоких та холоднокровних, але водночас дуже вмотивованих. Навіть, якщо йдеться про жінок, які лише стають на військовий облік. За словами пропагандистів, жінка, яка взяла зброю до рук є ворогом, тому має бути у будь-якому випадку знищена. Тут “експерти” провели паралелі з парамедикинею, волонтеркою Юлією Паєвською, яку означили, як “люту бандерівку”, тобто жорстоку та налаштовану на боротьбу. 

“Ми бачили таких серед тих, хто здався в полон на заводі “Азовсталь”. Люті бандерівки. Згадайте ту ж Юлію Паєвську з позивним Тайра. Цього “парамедика” без медичної освіти й з розвідувальною інформацією в телефоні”, — пишуть пропагандисти про Тайру. 

На ТОТ створюють різні “жіночі інституції”

Щоб підтримувати наратив про начебто прогресивних жінок на ТОТ створюються різні так звані жіночі рухи. З повідомлень росЗМІ стає відомо, що існують такі організації, як “союз женщін Донбасу”, “жіночій рух єр”, “союз женщін росії в л/днр”. Жінок залучають до колабораціоністської діяльності, направленої проти України: державна служба, розвиток лідерських навичок, допомога російським терористам. В них ”політикині” з л/днр нав’язують жінкам наративи, що сьогодні вони нібито виконують нежіночі справи, героїчно допомагають тилу та готові відкривати “нові горизонти”. Партія “єр” так і назвала тренінговий курс — “школа успішної жінки”. 

“Дуже багато хто неодноразово говорив про те, що саме такі жіночі об’єднання допомагають їм реалізувати свій потенціал. Впевнена, цей курс стане для вас новою точкою старту, точкою відліку для того, щоб відбудуться, перш за все, для себе. Немає чітких критеріїв успіху, кожна жінка розуміє його по-своєму: для когось це будувати сім’ю, для когось це популярність, кар’єрні висоти. Тож бажаю вам, щоб кожна з вас реалізувала себе в тому напрямку, який вважає пріоритетним”, — наголосила дар’я лантратова, сенаторка від “лнр” та спікерка проєкту. 

Про практичні результати цього курсу сказати складно: у пресрелізі не вказані імена, успішні кейси жінок, не наголошують на можливості реалізації свого “потенціалу” у держорганах, бізнесі, або партії безпосередньо. Натомість жінки отримали сертифікати та послухали російську пропаганду, на чому і наголосили у пресслужбі. 

“На заключних профільних сесіях дівчатам розповіли про засади державної політики щодо збереження і зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей, про те, хто такий політичний лідер і чим жіноче лідерство відрізняється від чоловічого”, — пишуть у пресрелізі. 

Чим саме на думку колаборантів відрізняється так зване жіноче лідерство від чоловічого, в партії “єр” не наголосили. Не зрозуміло і те, яким чином має поєднуватись кар’єра та участь в бойових діях з російськими морально-духовними цінностями. 

Про досягнення псевдосоюзів жінок Донбасу за останній рік розлого пишуть самі пропагандисти. Серед основних пунктів — декларування “успіхів” жінок в інтеграції окупованих територій до рф та увічнення зрадників України, які загинули у складі зс рф, розвиток жіночого лідерства та культурна експансія. Наостанок — згадують про проєкти на розвиток та підтримку жіночого здоров’я. Який саме це проект, нам дізнатись не вдалось. У будь-якому випадку, допомогу окупантам ставлять в пріоритет. Серед активісток багато військовослужбовиць. 

Жінкам нав’язують роспропаганду
Жінкам нав’язують російську пропаганду / скриншот

Попри активну появу різних жіночих організацій, вони створюються виключно заради популяризації російських політичних сил: про збільшення кількості жінок на держслужбі або жінок-політикинь на ТОТ не йдеться. Подібні псевдосоюзи жінок та тренінгові курси направлені виключно на поширення російської пропаганди. В місцевих ЗМІ немає жодних історій про довгий та успішний шлях жінки у політику. Все заради того, щоб в місцевих ЗМІ продемонструвати рівноправ’я та демократію. Однак під час війни місцевим колаборантам жінки потрібні в образі “трудівниць тилу”, які виконують складну працю нібито заради захисту вітчизни. В цих організаціях не йдеться про розв’язання проблем сучасних жінок, самореалізацією — місцевим ватажкам це не вигідно. Жодна з топ-пропагандисток так званої л/днр не підкреслює жінок як самостійну соціальну групу, однак нав’язують “успішність та впливовість”. 

Святкування 8 березня — привід для політичної агітації

Як і в російський день матері, який святкують в останню неділю листопада, місцеві колаборанти активізувались задля політичної агітації. На території окупованої Донеччини різні так звані політичні партії активно просували проросійські наративи та популяризували “вибори в рф”. 

Агітація на “вибори” на ТОТ
Під виглядом вітання з 8 березня проводили агітацію на “вибори” / скриншот

Наприклад, так робили представники партії “єр”, де під виглядом урочистостей для жінок, займались відкритою агітацією населення. Окрім агітації, росіяни не полишили спроб легалізувати війну та окупацію. Так, на ресурсах ватажка “днр” дениса пушиліна з’явилось відео, як військові злочинці поїхали привітати жінок у зруйновану Авдіївку. І звісно, зі слів колаборантів, жінки – “трудівниці тилу”, які здійснюють начебто героїчні подвиги.

Рашисти цинічно вітали жінок із 8 березня
Рашисти цинічно вітали жінок із зруйнованої Авдіївки / скриншот

Подібні акції проводили й інші партії, такі як “ліберально-демократична партія росії” (лдпр) та партія “нові люди”, де кандидати від цих політичних утворень балотувались у президенти рф. 

Активісти “лдпр” агітували за кандидата у президенти
Активісти “лдпр” агітували за кандидата у президенти слуцького у Донецьку / скриншот

Щоб підкреслити всю нібито героїчність жінок з ТОТ, партія “справєдлівая росія” (ср) організувала окремий форум напередодні 8 березня — “жінки росії — za побєду”, де зібрали жінок з різних регіонів росії, у тому числі з окупованих територій. Головний посил — підтримка російських окупаційних сил.

Загарбники запросили жінок на політичний захід
Загарбники з ср запросили жінок на політичний захід / скриншот

Спротив жінок в окупації

Наразі існують партизанські рухи жінок на ТОТ — Зла мавка та в русі “Жовта Стрічка” є активістки. Жінки в окупації активно виступають проти присутності рф в регіонах: приховані акції, флешмоби, стріт-арти, історії жінок в окупації — все заради нагадування окупантам, що ці території є Україною та на них залишаються вірні патріотки, які готові чинити спротив російським загарбникам в тилу. Через історії жінок, які публікуються на ресурсах рухів, ми можемо розуміти, як до жінок ставляться загарбники, колаборанти та будь-яка інша людина, яка симпатизує рф, які заходи вживаються та чому присутність російського окупаційного корпусу для українських жінок є трагедією. Важливо пам’ятати, що в окупації знаходиться багато українців і українок, які залишаються вірними своїй державі!

Зла мавка не рада окупантам з рф
Активістки руху Зла мавка не раді окупантам / скриншот

Новини з окупованих територій невтішні. На жаль, сьогоднішній образ жінки на ТОТ формують на основі стереотипів та ярликів. Жінки виїжджають з ТОТ через бойові дії, низький рівень життя, погані соціальні умови, а з тих, хто залишився в регіонах, пропагандисти зробили “трудівниць тилу” — поки чоловіки гинуть на війні, вони нібито готові робити важку роботу у тилу та отримувати псевдонагороди від місцевих гауляйтерів. Попри цей факт, українок за ці ж самі дії росЗМІ засуджують та дискредитують тим самим ЗСУ. В проросійському медійному просторі ТОТ немає жодної згадки про потреби звичайних жінок, якщо не в контексті піару місцевих чиновників, примусового “волевиявлення” під час так званих виборів у рф. Всі так звані жіночі організації, які створюють на ТОТ направлені виключно на підтримку наративу про успішних та працьовитих жінок, або задля допомоги окупаційним військам.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:35, 23 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які саме меседжі просувають росіяни, та чому їхня риторика є шкідливою для українців

Найголовніша опозиціонерка росії — вдова

Найсвіжіший приклад “хороших рускіх” — це юлія навальна, дружина опозиціонера олексія навального, який помер у лютому 2024 року, відбуваючи покарання у російській тюрмі. За версією журналу TIME, навальна увійшла у сотню найвпливовіших людей 2024 року. Жінка очолила категорію “Лідери”.

Після смерті чоловіка, навальна дала інтерв’ю журналісту TIME Саймону Шустеру, в якому знайшлося місце критиці української влади. Новонароджена лідерка російської опозиції юлія навальна заявила, що “великою помилкою України є ігнорування антивоєнних росіян”. Вчергове росіянка назвала повномасштабне вторгнення “війною путіна”, яку підтримує “агресивна меншість” населення рф.

“Хороші росіяни” — дуже погана фраза. Я вважаю, що вони (ред. Україна) просто не хочуть шукати цих антивоєнних росіян. Але такі росіяни таки існують. Просто важко очікувати, що вони вийдуть на вулицю, бо, як я вже сказала, не всі люди — герої. Вони готові вдатися до різних видів боротьби. Важливо підтримувати цих людей, і я вважаю, що їх ігнорувати — помилка уряду України”, – зазначила вдова російського опозиціонера.

Відзначимо, що теза навальної про “путінську армію” та “агресивну меншість” розбивається об реальність, яку показують опитування самих росіян. Це підтверджують навіть так звані опозиційні ЗМІ. Судячи з даних від “Левада-Центру” за 7 лютого 2024 року, 77% росіян підтримують війну проти України.

Примітка. “Левада-Центр” – російська дослідницька організація, яка не належить державі. У 2013 році в росії організація була визнана іноагентами. За інформацією генерального директора Київського міжнародного інституту соціології Антона Грушецького, “Левада-Центр” — одна з останніх умовно незалежних дослідницьких інституцій у росії”. Соціолог також зазначає, що до 15% росіян в опитуваннях можуть приховувати своє дійсне ставлення до війни проти України. Тобто дійсно підтримувати військові дії можуть не 77%, а 65%.

Захід прихильний до навальної

Очільниця “Інституту масової інформації” (ІМІ) Оксана Романюк вважає, що сама наявність навальної у списку TIME “відображає глибокі дилеми і когнітивний дисонанс в зовнішній політиці західних країн”:

Навальна втілює собою “безпечний варіант” мучениці для західних держав. Таким чином, ми спостерігаємо інерцію і намагання всидіти в зоні комфорту: адже підтримуючи таких опозиціонерів як навальна, Захід може уникати прямого втручання в конфлікт і нічим не ризикує”, — пояснює Оксана Романюк.

“Безпека” у вигляді підтримки навальної дозволяє Заходу відповідати інтересам власних виборців, не надто ризикуючи втратити їхню підтримку, та витрачати гроші саме на внутрішню політику, продовжує Оксана Романюк. І це шкодить Україні:

“Підтримка навальної більше відповідає інтересам — зберегти статус кво, не приймати складних рішень, не ризикувати, і зрештою, тратити гроші десь на свого виборця. А не на ракети для ППО, що захистять сотню нікому невідомих українців. Тобто є публічно задекларовані ось такі цінності і переконання — а втілюються зовсім інші кроки. Трусливо притримуються Петріоти “про всяк випадок”, в той час, коли в Чернігові сьогодні росія убила 17 людей ракетою Іскандер, і понад 60 поранено”.

Дружина російського опозиціонера навіть мала аудієнцію із президентом США — Джоном Байденом, який висловив співчуття з приводу померлого навального. Відзначимо, що напередодні, 21 лютого, російська армія обстріляла 7 областей України, були загиблі та поранені. З цього приводу Джо Байден співчуттів не висловлював і цю тему із навальною не зачіпав.

Окрім того, самі ж росіяни порівнюють юлію навальну із… київською княгинею Ольгою. Ніколи такого не було — і ось знову: громадяни сусідньої країни намагаються присвоїти собі національну українську героїню.

Допис користувача у соцмережі Х / Джерело

Війна в Україні — як фон

Ще одна росіянка, яка отримала преференції від Заходу, використавши Україну як фонову картинку — журналістка марина овсянікова. Жінка стала відомою після того, як у березні 2022 року з’явилася у нібито прямому етері одного з російських рупорів пропаганди — “Першого каналу”. Вона тримала у руках плакат, який закликає припинити війну та не вірити російській пропаганді.

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Здавалося б: що не так? Вкрай сміливий вчинок, через який у тоталітарній росії жінці “світить” тюремний строк. Але, як завжди із росіянами, існує купа “але”.

Після свого “героїчного” вчинку марина овсяннікова приїхала до Києва, де збиралася провести пресконференцію на тему того як працює російська пропаганда. Через шквал критики захід було скасовано. Критика в основному стосувалася того, що овсяннікова кілька років поспіль працювала на “Першому каналі”, тобто була частинкою тієї самої машини пропаганди, яка систематично розпалювала ненависть до українців.

Після того, як марина овсяннікова влаштувала перформанс, на своїй сторінці в Instagram опублікувала допис із вже знайомою нам риторикою про “путінську війну” та те, що прості росіяни не мають відношення до “проісходящєго на Украінє”.

Своєю чергою, Центр протидії дезінформації при РНБО заявив про те, що овсянникова прямо продовжує працювати на російську пропаганду, просуваючи тези про зняття санкцій з рф. 

Частка користувачів у соцмережах погодилася із тезою ЦПД в думці про те, що прямий ефір, в якому з’явилася журналістка зі своїм плакатом — це спеціально влаштована акція, яку придумали та реалізували самі ж пропагандисти. Цілей декілька:

  • змістити акценти з кровопролитної війни та змінити порядок денний;
  • спробувати таким чином зняти відповідальність з тих, хто роками просував російську пропаганду проти України;
  • показати, що в росії все ж існує демократія. Мовляв, дивіться: смілива жінка вийшла у прямий етер з антивоєнним плакатом, а її за це не надто суворо покарали.

А й дісно, марині овсянниковій дуже пощастило. Після “інциденту” вона виїхала до Німеччини, там попрацювала деякий час на місцевому виданні Die Welt, повернулася до росії, де брала участь у “антивоєнних” протестах, за що отримувала адміністративні штрафи та домашній арешт. Втім, разом із донькою їй магічним чином вдалося виїхати за кордон.

Судячи з соцмереж овсянникової, вона зараз подорожує як Європою, так і США. У березні цього року вона отримала премію від Техаського технологічного університету за те, що вона — журналістка, якій вдалося втекти від диктаторського режиму. Отримані 3 тисячі доларів (119 тисяч гривень) марина овсянникова перевела на рахунок російських так званих опозиційних ЗМІ — “Медуза” та телеканал “Дождь”, які начебто допомагають українцям. Яким саме чином допомагають — історія замовчує. І знову ж таки, рішення перевести цю допомогу не напряму українським фондам (наприклад, “Повернись живим”), а саме російським опозиційним ЗМІ видається, як мінімум, дивним.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також підтверджує те, що овсянниковій вдалося вкрай успішно використати ситуацію на свою користь:

“Центр стратегічних комунікацій та інформбезпеки констатує, що після свого «подвигу» вона отримала визнання та кредит довіри на Заході. Тепер це реноме журналістка використовує для просування на західну аудиторію наративу про необхідність зняття з рф санкцій”, — заявили у Центрі.

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Як навчитися розпізнавати маніпуляції

Отже, підсумовуючи вище написане, можемо виділити кілька порад споживання інформації:

  • звертайте увагу на своєчасність появи того чи іншого інфоприводу. На прикладі тієї ж овсянікової: її вихід із плакатом відбувся на початку повномасштабного вторгнення. Тоді багато українців ще вірили у те, що росіяни дійсно можуть повпливати на рішення їхньої влади про припинення війни, та намагалися знайти того самого “хорошого росіянина”, який підтримає Україну у складні часи;
  • шукайте інформацію в офіційних джерелах. До прикладу, Центр протидії дезінформації при РНБО оперативно реагує на те, аби проінформувати суспільство про черговий фейк або шкідливий наратив. Головне управління розвідки також публікує спростування неправдивої інформації, що пов’язана із війною, мобілізацією і так далі;
  • обов’язково цікавтеся бекграундом тих, хто вкидає меседжі в інформаційний простір;
  • поставте собі питання: кому може бути вигідною ця інформація? Які наративи стоять за інформаційним приводом?
  • звертайте увагу на фактаж. Звертайте увагу на те, скільки достовірної та доведеної інформації є в тій чи іншій публікації, або ж вона заснована на емоційних судженнях? Російська опозиціонерка юлія навальна стверджує, що “більшість росіян проти війни”, втім не приводить тому ніяких доказів, і водночас переносить відповідальність на українців, які, буцімто, “не хочуть бачити цих росіян”. 

Що стосується соціологічних опитувань від “Левада-Центру”, які ми наводили у тексті. Цифрами, що наводяться в соцопитуваннях, можна вдало маніпулювати. Цим не гребують політики під час виборів, і, звісно ж, російська пропаганда також може використовувати цей метод аби виправдовувати продовження повномасштабного вторгнення.

Для того аби навчити правильно сприймати інформацію, подану у соцопитуваннях, українські медійники створили безкоштовний курс “Це вам не клікбейт!”. Якщо ви хочете обґрунтовано сперечатися із сусідами в чаті ОСББ, які скидають неперевірену або маніпулятивну інформацію, цей курс вам у цьому допоможе. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 12:00, 22 Квітня 2024
Арка Свободи українського народу, Київ / фото з відкритих джерел

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а інший – в Одесі. У відеоролику демонструють кадри з окопів, бойові дії, шеврони з літерами “Z” та іншу пропагандистську символіку окупантів.

Чому це маніпуляція та з якою метою робляться подібні агітації, розповідає журналіст видання Данило Вінниченко.

Печерські пагорби у Києві / фото з відритих джерел

Росіяни зневажають територіальну цілісність України

Сам відеоролик є агітацією вступати до російського війська та рекламою сімферопольського окупаційного військомату. Ми вже раніше розповідали про подібні відеоматеріали в попередніх матеріалах, де росіяни зневажають територіальну цілісність України, привласнюють українську культуру, спотворюють назви міст та, звісно, пропагандують війну проти нашої держави. 

У ролику, який привернув нашу увагу, окупанти в окопах сидять та розмірковують над тим, як будуть розпоряджатись українськими територіями:

— Ти випадково не знаєш, де Печерські пагорби? У Києві.

— Це центр, у мене там тітка живе. Крутий район, а що?

— Мрія у мене. Квартиру хочу там купити.

— Війна закінчиться, Київ повернемо, сім’ю туди перевеземо. 

Окупанти розмірковують над українськими територіями / скриншот

Далі у відеоролику демонструють плашку зі словами: “Обери місто своєї мрії” та плашку з довідковою інформацією про військомат в окупованому Сімферополі. 

Вже наприкінці відео другий окупант також ділиться емоціями: “А я в Одесу рвану, море люблю…”. 

Зауважимо, що у цьому відео намагаються підкреслити привабливість українських міст, які, на думку росіян, треба “звільняти”. Натомість ніяк не згадуються саме російські міста. Тим самим росіяни пропагандисти намагаються власному суспільству підкреслити, що війна та окупація — це нормальне явище, однак потрібно долучатись до лав зс рф. 

РосЗМІ просувають наративи про окупацію Києва

Андрій Юсов
Андрій Юсов / фото з відкритих джерел

Як ми вже зазначили, окупанти зневажають територіальну цілісність України. А щоб ефективніше вести війну, ворог застосовує різні техніки, як, наприклад, інформаційно-психологічні операції.

Після відходу зс рф з низки регіонів України, зокрема з півночі, росЗМІ поширюють ІПСО про напад з Білорусі, накопичення військ біля північних областей України, неминуче захоплення міста та взагалі, що лівобережжя Дніпра — історично російська територія. Допомагати в цьому росіянам приходять різноманітні західні експерти та топ-пропагандисти рф. 

Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МО) в етері телемарафону зазначив, що все це робиться заради того, щоб посіяти паніку.

“Ось знову активізувалася білоруська тема, наприклад, та й  інші, які ворог любить використовувати для того, щоб збурювати панічні настрої, зокрема, всередині країни. Нічого стратегічно нового по формуванню модерних угруповань не відбулося”, — підкреслив представник ГУР МО Юсов. 

Підкреслимо, що росЗМІ активно маніпулюють темою наступу своїх військ по всій лінії фронту. Провали на фронті та відступи з півночі країни, Харківщини та Херсонщини пропагандисти намагаються всіляко приховати від власного населення та привернути увагу на провали в українському війську, або на міжнародній арені. Будьте пильними та не піддавайтесь на вороже ІПСО!

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія
Експеременти над дітьми росія

“В Маріуполі проводили експерименти над дітьми”: вигадка роспропаганди

У мережі шириться відео з сенаторкою рф від днр наталією ніканоровою в студії кремлівського радіо комсомольська правда. Колаборантка розповіла “журналістам”, що в окупованому Маріуполі вс […]

Депутатка держдуми рф

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, […]