Від початку повномасштабного вторгнення тисячі українців були вимушені тікати від війни. Чимало наших громадян зараз живуть в країнах Європи.
Видання «Економічна правда» розповідає, як повернути мільйони українських мігрантів додому та в чому плюс міграції для країни — більше читайте коротко в нашому матеріалі.
Скільки українців виїхало?
Українці в країнах Європи. Фото: Економічна правда
Хвиля біженців з України не схожа на попередні міграційні кризи, які спіткали Європейський континент у 21 столітті. Відмінність у тому, що більшість українських біженців – це жінки працездатного віку з вищою освітою та їх діти.
ООН також відстежує міграцію українців на територію країни-агресора. За даними UNHCR, на початку 2023 року в росії та білорусі перебували близько 2,9 млн українців. Хоча наразі неможливо напевно сказати, скільки з них виїхали туди добровільно, а скількох – окупанти депортували.
Скільки коштує утримання українських біженців?
Люди, які тікають за кордон від війни, як правило, перебувають у складному соціальному становищі. У нових країнах їм потрібно знайти житло, одяг, їжу та ліки.
Левову частку цих витрат покривають бюджети країн Євросоюзу. Також характерною особливістю хвилі українських біженців є значна частка серед них неповнолітніх. За розрахунками ООН та економістів, вона становить 28-44%. Це створює додатковий тиск на бюджети держав, оскільки їм необхідно здійснювати додаткові видатки на освіту українців та їх адаптацію.
Як українці підтримують економіку ЄС?
Витрати українців в Європі. Фото: Економічна правда
Утім, вплив українців на економіки країн, що їх приймають, не лише негативний. Українці стимулювали споживчий попит і підтримували економічну активність у час, коли світова економіка почала занурюватися в рецесію.
Наприклад, у Польщі та Естонії українці спричинили справжній купівельний бум. Як свідчать дані Нацбанку, у перші місяці великої війни українці витрачали в Польщі та інших європейських країнах переважно свої власні заощадження.
Це означає, що мільярди доларів з української банківської системи працювали на пожвавлення споживчих ринків європейських держав. Це відбувалося в час, коли в жителів ЄС не було бажання витрачати гроші через високу інфляцію.
З часом частина українських мігрантів працевлаштувалася на нових місцях проживання, що покращило динаміку виробництва товарів та послуг, а також посилило конкуренцію на місцевих ринках праці.
Читайте також: Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами
Як міграція впливає на економіку України?
Кошти, які українці переказували в Україну. Фото: Економічна правда
Один з перших наслідків міграційної хвилі – фінансовий. Мільйони українців, виїхавши за кордон, починали розраховуватися там своїми українськими банківськими картками, що призвело до масштабного відпливу валюти.
Проте Нацбанк пізніше заморозив офіційний курс валют і вжив жорсткі валютні обмеження. Це дозволило тримати ситуацію відносно контрольованою. Однак державі довелося дорого заплатити за цю умовну стабільність, “спаливши” за 2022 рік понад 28 млрд дол. золотовалютних резервів.
Імовірно, у 2023 році ці відпливи валюти стабілізуються.
Нацбанк підтримує курс гривні. Фото: Економічна правда
«Оскільки до кінця року не очікується значних змін у кількості українських емігрантів, то можна припустити, що їхні витрати залишатимуться незмінними», – вважає голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.
Виїзд мільйонів українців за кордон вплинув не лише на фінансову стабільність. Набагато суттєвіше від міграційної хвилі постраждали ринок праці, споживання та виробництво, а отже, валовий внутрішній продукт.
За попередніми підрахунками Мінекономіки, ВВП України у 2022 році міг впасти на 30,4%. Хоча це значно менше, ніж економісти прогнозували на початку великої війни, проте це падіння найбільше за всі роки незалежності.
Звичайно, суттєве просідання української економіки передусім зумовили руйнація меткомбінатів, проблеми з електроенергією та блокування українських портів на початку 2022 року. Однак свій внесок зробила й масштабна міграція.
«Якщо люди не повертатимуться додому, то довгострокове економічне зростання буде неможливим. Після нашої перемоги в Україну вкладатимуть значні інвестиції, однак ці кошти просто не буде кому освоювати. Наразі я не бачу жодних дій влади, які б показували, що там розуміють цю проблему», – вважає асоційований експерт “CASE-Україна” Євген Дубогриз.
Читайте також: Архітектурні пам’ятники та житло: хто відбудує Бахмут і чим може допомогти кожен
Чи потрібно повертати мігрантів зараз?
Дівчина в аеропорту. Фото: Pixabay
Чимало вимушених мігрантів перебувають за кордоном через те, що війна зруйнувала їхні помешкання. Якби всі ці громадяни перебували в Україні, то їх довелось би утримувати за кошти дефіцитного державного бюджету.
Ба більше, економіка країни не може забезпечити мільйони українців, які поїхали за кордон, роботою та доступом до деяких базових потреб.
Отже, вимушена міграція допомагає економіці проходити наслідки терористичних атак, а уряду – оплачувати все необхідне для перемоги.
Проте після війни повернення українців має стати пріоритетним завданням для влади.
Як повернути українців додому?
Понівечений обстрілами Бахмут. Фото: Генштаб
Житло. Чимало українців виїхали за кордон через руйнування їх помешкань, тому житлова політика після війни має стати однією з пріоритетних. Перші спроби уряд уже робить. Започаткована ним програма “єОселя” дає змогу взяти пільговий кредит на купівлю житла під 3% річних терміном до 20 років. Щоправда, наразі ця програма доступна лише для військовослужбовців, учителів, медиків та науково-педагогічних працівників.
Освіта. Оскільки чимало вимушених мігрантів поїхали з України з дітьми, то державі слід подбати про те, аби ці діти не втрачали зв’язок з батьківщиною.
Економічні можливості. Ще одна вагома складова успіху політики з повернення мігрантів – наявність можливостей для заробітку.
Держава також має сприяти пожвавленню бізнес-процесів.
Якою б ефективною не була політика держави, потрібно визнати, що всіх українців, які виїхали за кордон, назад повернути не вдасться. Деякі біженці вже освоїлися на новому місці і почали там життя “з нуля”, тож у них може не виникнути бажання проходити цей шлях ще раз, але вже в Україні.
Головне фото: Pixabay
Читайте також: Що ми маємо зробити після перемоги?: погляд громадського діяча Володимира Березіна
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!