«Я знаю друзів, які повернуться назад, навіть у вщент розбитий Бахмут»: військовий про службу в ТРО та фронтові будні

Семаковська Тетяна 13:16, 2 Грудня 2022

photo 2022 11 30 17 47 19 32266Руслан Петренко — зараз головний сержант мінометного взводу, чоловік раніше служив з АТО, свій військовий досвід отримував безпосередньо на полі бою. Мешканець Часів Яру розповів про зворотну сторону армії, про труднощі, з якими зіштовхуються військові та проблеми, про які звикли мовчати в соціумі, як от алкогольну залежність.

Руслан Петренко мав можливість скористатися законним правом — не йти в армію, він є обмежено-придатним, однак на початку вторгнення вступив до лав ТРО. Нещодавно Руслан переніс операцію на хребті, проте продовжує служити у війську та захищає своє місто.

У 2015-му в інтерв’ю нашому сайту він також говорив про проблеми — залежності, несправедливість вирівнювання оплати тим, хто воює на передовій і знаходиться відносно у тилу на Донеччині. Говорив й про те, що потрапляючи в армію романтизм пов’язаний з бажанням захищати Україну швидко зникає, і саме тоді бійці вирішують наскільки вони реально готові це робити. 

На сьогодні проблема вживання алкоголю нікуди не зникла. 

«Стосовно матеріального забезпечення має бути на кращому рівні, тому що ми самі себе забезпечуємо тими самими гаджетами, квадрокоптерами і тд. Наша держава нас всім не забезпечує, ці всі речі вони повинні бути у нас», — розповідає Руслан.

Чоловік також зауважує, що місцева влада тривалий час ігнорувала те, що місто повинно бути добре укріплене, а гроші, які спрямовували на озеленення, як от Трояндову алею, краще було б вкладати в місцеву оборону. 

Мотивація в армії

photo 2022 11 30 17 47 19 3 7eb71

25 лютого, каже Руслан, Бахмут пішли захищати чимало місцевих, ці люди були патріотично налаштовані й мали чітку мотивацію. Відповідно на таких людей, можна покладатися в складні часи.

Але досі трапляються випадки, коли повістки в армії видають в якості покарання – порушникам комендантської години чи правила дорожнього руху. Такий спосіб мобілізації аж ніяк не сприяє підвищення бойового духу у горе-порушників, натомість він може нашкодити.

«В моєму розумінні такі люди не повинні бути в армії. Ось, наприклад, є 10 людей військових, вони повинні виконувати якесь бойове завдання. П’ятеро з нас адекватні і знають, що їм робити, двоє з них зовсім не хочуть бути в цьому окопі, третій буде якийсь алкоголік або наркоман, на жаль так буває, а двоє ще зовсім не розуміють, що вони вже на війні. Я розраховую на всіх людей, але ці п’ятеро будуть для нас тягарем», — розмірковує Руслан.

Про втрати в армії

Руслан не поділяє думки про нерозголошення втрат, також чоловік наголошує, що є багато людей, яких записали в категорію «зниклих безвісти».

«Ми знаємо, що їх немає в живих. Ми знаємо, що їхні тіла знаходяться на лінії фронту, їх неможливо звідти забрати, але до рідних не доносять цю інформацію, вони шукають своїх родичів через соцмережі або у кращому випадку рідним кажуть, що вони «зникли безвісти». Це не правильно», — каже військовий.

На думку Руслана вже зараз владі потрібно думати про хвилі мобілізації, адже серед особового складу є втрати, є поранені.

«Ми несемо втрати, як і російська держава теж несе втрати. Ця тема закрита, але так не правильно», — вважає Руслан.

Цивільні в місті

e8234d3ede270e4987627a66eb445897 0d042

Бахмут. Фото: Facebook / Олексій Рева

За словами чоловіка, в місті люди залишаються з різних причин, цивільні не заважають військовим для ведення бойових дій, але вони створюють небезпеку для себе, залишаючись під обстрілами. 

Зараз волонтери, загалом, більше допомагають цивільним, ніж військовим, каже чоловік, розмірковує, що, ймовірно, їм наразі це потрібніше. Руслан додає, що люди не виїжджають, зокрема через фінансові проблеми.

«Ми (ред. військові) зараз більш-менш забезпечені, у нас на це був термін, допомагає й наша зарплатня або якісь волонтерські зусилля», — розповідає Руслан. 

Стосовно, проросійської частини населення в Бахмуті, чоловік має свою думку:

«Так, це є, це було й буде. Наше місто й до цього мало частину проросійського населення. Влада, цьому не надала потрібного значення», — каже чоловік. 

Руслан наголошує, що потрібно було більше поширювати українського, популяризувати культуру в місті. 

Життя в колективі

Screenshot 172 20ac3

Руслан. Фото: особистий архів

«Кожна людина емоційно напружена, й цю напругу знімає по-різному. Хтось сексуально, хтось хоче фільм подивитися, хтось анекдот, а хтось пляшку горілки вип’є, і йому буде нормально. Буває таке, що сидиш і мовчиш, нема й чого сказати», — ділиться Руслан. 

Чимало залежить від складу колективу, хлопці самі діляться на умовні групи – колективи за вподобаннями. Немає таких людей, щоб були окремо, зауважує Руслан. 

Хлопці по 5, 6 10 людей живуть разом, разом готують їсти, мріють, що будуть робити далі після перемоги. Військовий також має мрію, хоче, щоб вцілів його будинок, в цю оселю родина вклала душу.

«Грошей й сил не шкода, хоча сил може й шкода, мені вже майже 50 років скоро буде. Мені хочеться ще залишити щось своїм дітям й онукам. Це моє рідне місто, мої рідні землі. Дуже багато тут друзів. Я знаю, що вони повернуться, я знаю дуже багато друзів, які повернуться навіть у вщент розбитий Бахмут, тому що у них все там», — каже Руслан.

Фото: особистий архів героя

Читайте також: «Будемо жити як сучасний Ізраїль», — бахмутянин з позивним «Завуч» про будні війни та думки на фронті

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

 

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]