Криза в житті – не мовчи, звернись до психолога. В Бахмуті можна отримати таку допомогу безкоштовно 

Семаковська Тетяна 10:05, 14 Грудня 2020

img top 1 f9095Кризові ситуації, складні життєві умови, депресії, постійно поганий настрій – кожній людині знайоме хоча б одне з перелічених. З цим не треба і не можна жити: хтось справляється самотужки, комусь потрібна допомога психолога. Нажаль, в Україні культура звернення за психологічною допомогою майже відсутня. На щастя, останнім часом фахівці з психічного здоров’я  стали цінуватися не менш, ніж лікарі фізичного тіла. В матеріалі ви дізнаєтесь куди можна звернутись за допомогою психолога в Бахмуті, в Україні, як можна допомогти собі відразу, як раптом стало погано «на душі».

«Причинами кризового стану у людині можуть виступати – вікові кризи, криза шлюбу, екзистенційна криза та ін., а в сучасних реаліях ще й додаткові – військові дії на Донбасі і у світі, економічна криза, посткарантинний стрес та ін. Під час кризових ситуацій людина проживає значний внутрішній дискомфорт, в неї не вистачає сил для адаптації, знижуються наявні енергетичні ресурси. На фізичному рівні це може проявлятися в порушенні сну, травлення, виснаженості. Можуть бути психосоматичні прояви, тобто внутрішнє психологічне напруження може трансформуватися в соматичний симптом, або хворобу», – розказує Олена Ромашка психотерапевт.

психол ff6bd

Результати дослідження психічного здоров’я українців від Міжнародного медичного корпусу за підтримки групи Світового банку 

Якщо не лікувати психологічну хворобу, не розбиратись в собі, затягувати, відкладати на «потім», то крім психологічних проблем з’являться і фізичні.

«Як людина реагує в кризових  життєвих ситуаціях? Спочатку відбувається мобілізація захисних сил організму, на другій стадії – стабілізація, тобто організм намагається відновити свою нормальну роботу, і якщо подразник (стресор) був  дуже сильний чи ситуація тривала довго, то наступає третя стадія – виснаження. На цьому етапі невирішені проблеми ховаються в тілі людини, та, як правило, ведуть до різноманітних  психосоматичних захворювань. Тобто, стрес перетворюється в дистрес (поганий стрес). Дуже важливо на цьому етапі знаходити сили та бажання допомогти собі, звернутись до фахівця, виявити власні ресурси – це все допоможіть пережити кризову ситуацію і вийти з неї з найменшими втратами, а можливо з новим корисним досвідом», – говорить Андрій Кузнєцов бахмутський психолог. 

Тут ви можете подивитися легкі фізичні вправи, що допоможуть відволіктися, якщо вам раптом стало морально погано

Якщо ж психологічне напруження стає відчутним, людині важко впоратись самій, то обов’язково треба звертатись за допомогою. В Бахмуті працює Центр для сім’ї, дітей та молоді. Керівниця закладу Віра Решевська розказує про послуги, які надає їх центр і хоча за нормативами вони повинні допомагати людям, що опинились в складних життєвих умовах, вимушено переміщеним особам, то не відмовляють взагалі нікому.

«Людина отримує первинну психологічну допомогу за телефоном чи особисто, на якій ми  шукаємо проблему. Якщо клієнта влаштовує психолог, то працюємо далі. Люди приходять з різними проблемами: виховання дітей, подавленість від сьогоднішній ситуації, через пандемію. Самі люди різні: за віком, за соціальним статусом. Всім намагаємось надати психологічні поради, мінімізуємо наслідки кризового стану чи перенаправляємо до інших фахівців, а буває і так, що клієнту достатньо бути почутим та виговоритися», – розказує штатна психологиня Гюльшан Агаєва.

публикац 10febТут можна ознайомитись з повним переліком послуг Центру

Снимок 98616Як правило консультація з психологом триває до 60 хвилин

IMG 9860 86779

Центр співпрацює з благодійним фондом «Пролісок», з молодіжним центром «Перспектива», з іншими громадськими організаціями міста, з освітніми закладами, має мобільну бригаду, що реагує на екстрені виклики. Телефон мобільної групи, що надає психологічну екстрену допомогу 0951320481 

Екстрена допомога від психологів бахмутського центру: «Як раптом стало морально погано – відразу випити стакан води, потім зробити дихальну гімнастику, включити релаксуючу музику, згадати приємні запахи, переглянути добрий улюблений фильм»

Допомогу від Центра можна отримати безкоштовно, також в Бахмуті можна звернутись і за платними послугами психолога. Наприклад, в Бахмуті працює Юлія Макагон.

Загалом, системі охорони психічного здоров’я бракує саме безперервності надання послуг, часто люди не знають, навіть, куди можна звернутись за такою допомогою. Далі приведені телефони довіри, головні принципи роботи яких – це анонімність та конфіденційність, за якими ви можете звернутись, якщо поряд немає людини з якою б хотілось поговорити. 

телфон 22006

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер 99681 4ee8a a6cc7

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]