Чому стрес може бути корисним, і які способи самозцілення варто практикувати?

Семаковська Тетяна 20:43, 2 Листопада 2020

71305233 2350073855029481 2454329808276946944 n 2b839«Шкідливі звички, неправильне харчування, брак фізичної активності та стрес», – ця цитата присутня майже у кожному переліку причин виникнення неінфекційних захворювань. Як дати собі раду, щоб подолати шкідливий стрес або створити умови для корисного стресу, чим допомагають психологи та малювання – читайте і дивіться далі.

«Наведіть порядок у шафі»

«Стрес – це коли тебе вишибає із зони комфорту, і ти не розумієш, як жити далі. Чуже місто, чужі люди, а потрібно жити, дитині потрібно вчитись. Почала життя з біржі працевлаштування, де мала чудову можливість спілкуватися з психологами. Вони навчили мене опановувати приступ відчаю, з їхньою допомогою з’явився сенс до життя, знайшла роботу. Зрозуміла, що стрес є своєрідним маркером часу, коли тобі потрібно зупинитись, переосмислити, як у шафі навести порядок», – розказує 43-річна Олена, що переїхала до Бахмуту на початку війни.

Жінка розказує, що через деякий час консультація психолога знадобилася її 18-ти річній донці. Дівчині було важко пристосовуватися до колективу. Вона звернулася в кабінет «Альтернатива» до Дитячої лікарні.

 

«Через три місяці моя дитина перетворилася. Якщо до цього вона сторонилася однолітків, не виходила гуляти, з’їхала в навчанні, то тепер у неї з’явилися друзі, підвищились оцінки, з’явилася мета, а через рік вона вступила на бюджет до Харківського вузу», – каже Олена.

Оленf зіштовхнулася з сильною стресовою ситуацією, але змогла довіритися спеціалісту і стабілізувати свій емоційний стан. «На жаль в українському суспільстві люди не охоче йдуть на консультацію до психологів», – каже її лікарка, Юлія Макогон.

121010208 328819905085394 6198843753321217893 n 71714

«Навіть безкоштовні консультації, які на початку війни надавалися через гуманітарні організації у Донецькій та Луганській області потребували чималої реклами для залучення аудиторії», – розказує психологиня кабінету «Альтернатива» Юлія Макогон.

Кабінет «Альтернатива» Клініки дружньої до молоді працює в Бахмутській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування і знаходиться у дитячій лікарні. Головна функція кабінету – консультації з репродуктивного здоров’я для підлітків з 14 років та для молоді до 35 років, паралельно там надають психологічну допомогу. Юлія також займається приватною практикою.

Насправді, стрес існує в усьому, що нас оточує

Люди піддаються стресу кожен день. Для стресових ситуацій існує величезна кількість причин, як позитивних, так і негативних, причому у всіх сферах життєдіяльності людини.

«Стрес – це всього лише назва стану, це як фантик від цукерки, а те, що загорнуте – емоційне переживання за ситуацію, яка може погано вплинути, чи загрожувати нашому життю та здоров’ю. Потрібно розуміти: ми переживаємо не через те, що сталася подія; ми переживаємо через те, що ми спрогнозували щодо цієї події. І коли ми не хочемо, щоб цей прогноз збувся, з’являється емоція, яка змушує змінити поведінку, бо ми керуємося минулим досвідом», – пояснює психологиня.

Коли трапляються стресові ситуації, важливо заспокоїтися і зосередитися

Як допомогти своєму організму  – це вже буде ваш вибір: сон, танці, музика, їжа, природа. Можна давати вихід негативним емоціям, практикувати релаксацію, аромотерапію, відпочинок, фізичні вправи.

З одними ситуаціями людина може впоратися самостійно, інші вимагають професійної допомоги та підтримки, через відсутність внутрішніх ресурсів. Особливо така підтримка потрібна в тому випадку, якщо відбулися кардинальні зміни в особистому житті.

«Чудово працює нейрографіка – це  універсальний спосіб малювання. Людина малюючи взаємодіє з собою і своїм психічним  нейростаном, який у подальшому визначає фізіологічні і моторні реакції. У такий спосіб можна моделювати успіх, здоров’я, щастя, благополуччя, взаємини в родині або на роботі, кар’єрний ріст, здоров’я в цілому або окремих органів», – пояснює Юлія Макогон.

На картині для всіх охочих вона організувала нейроканікули, де учасники під час малювання мали змогу позбутися стресу і негативних емоцій.

 

От що розказує нейрографіку одна з учасниць – Альбіна Гребенюк.

«У мене на тому занятті почали просто градом литися сльози. Був дуже яркий емоційний стан. Я досі практикую такі малювання. Цією технікою повинен володіти кожний. А діти цю техніку сприймають дуже природньо. Коли дитина відчуває, що десь “вузлик” у вигляді негативної емоції вже з’явився, то візьме олівці і таким чином відбудеться емоційне розвантаження. Здається, що з практик “самозцілення”, відновлення себе з середини, нейрографіка – найпростіша. Не треба якихось додаткових умов і час виконання залежить від тебе самої».

Впроваджуючи цей метод, лікарка до дня родини ініціювала конкурс для дітей.

 

Спеціалісти радять шукати свій спосіб боротьби зі стресом. Важливо не відкладати проблеми у довгий ящик, звертатися за допомогою до спеціалістів. Або фізично, або он-лайн. В Україні також цілодобово працює Телефон довіри для психологічної допомоги населенню – 0800210160.

Будьте обізнані і здорові!

дисклаймер f3624

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]