«Ходіть собі на здоров’я!»: історії успіху від бахмутянок, які займаються скандинавською ходьбою

Семаковська Тетяна 21:34, 22 Серпня 2020

IMG 0299 2ab51

Скандинавська ходьба – посильний вид спорту для гіпертоніків, що знижує  навантаження на серце – воно менше зношується і довше працює. Цей вид фізичної активності використовують для профілактики та реабілітації хворих на серцево-судинні захворювання. Яку користь можна отримати від ходьби з палицями, і чим ще ми можемо допомогти нашому серцю – читайте в матеріалі.

На сьогодні скандинавська ходьба не дуже популярний вид спорту в Бахмуті, є дві групи, що займаються з інструкторами на стадіоні «Металург» та на майданчику по вулиці Ювілейній, хтось ходить сам. Ми поспілкувалися з групою, що тренується на стадіоні. Учасниці та інструкторка Тетяна Ходаковська, яка опанувала цей вид спорту два роки тому, розказали про свої результати.

IMG 0298 926ef

Ходьба з палицями нормалізує тиск та знижує рівень цукру в крові

Валентина займається скандинавською ходьбою другий рік і дуже задоволена, бо ці тренування допомагають їй покращити самопочуття:

«Ходьба з палицями допомагає нормалізувати тиск. Це посильний вид спорту для мене. Тиск не міряла, але відчуваю себе краще в періоди тренувань. Не ходжу в спеку і взимку. Можливо, якщо б займалася повний рік, то результати були б кращі».

Читайте також: Кожна третя людина світу – гіпертонік і більшість про це не знають. Яка ситуація в Бахмуті? (Відео)

Ірина працює бухгалтером і більшу частину доби сидить за комп’ютером. Від такого положення наприкінці робочого дня німіла рука, були проблеми зі сном. Вона розповідає, що коли не пропускає тренування, прекрасно засинає і не відчуває дискомфорту в руці та шиї.

Марина хворіє на цукровий діабет, після року тренувань помітила, що цукор знизився. Під час  консультації лікар знизив дозу інсуліну.

 Десять корисних речей від скандинавської ходьби. 

«Коли ми ходимо, у нас є одне серце і три помічники, які зменшують навантаження на серце. Перший помічник – кисть. Під час скандинавської ходьби працює активно кисть – попереду наштовхнули, ззаду викинули відпустили. Таким чином, відбувається інтенсивне прокачування крові. Другий помічник – литковий м’яз, сюди при інтенсивній ходьбі відбувається відтік крові. Третій помічник – діафрагма, також підсилює кровообіг. Таким чином,  серце менше навантажується і зношується. Ходьба корисна як для профілактики серцево-судинних захворювань, так і для реабілітації після інфарктів та інсультів», – розповідає інструкторка зі скандинавської ходьби Тетяна Ходаковська.

Читайте також: У Бахмуті працює найсучасніше обладнання для діагностики роботи серця

Група Тетяни суто жіноча, мабуть, чоловіки поки що приглядаються до цього виду фізичної активності. Можливо, працюють якісь стереотипи про те, що ходьба підходить лише для людей похилого віку. Долучитися до систематичних занять однаково важко і чоловікам, і жінкам.

«Нелегко прийти на перше тренування – простіше знайти відмовку і залишитися вдома. Сьогодні похмуро – не піду, сьогодні жарко – не піду, а сьогодні серіал починається – не піду. Простіше залишитися вдома, полежати, поговорити з кимось, в кафе піти. Часто люди дзвонять, питають, а потім не з’являються; бояться, що прийдуть і складно буде влитися в групу, важко опанувати техніку. Я пропоную займатися спочатку індивідуально. Розумію відчуття людини, тому що сама в спортзал уперше пішла в 35 років, до цього взагалі була не спортивна. Коли подружка покликала, почала сумніватися: мабуть, усі стрункі навколо будуть, як я серед них буду виглядати. Перший місяць найважчий. З мого досвіду, в перший і другий місяць йде 70% клієнтів. Тому що звичка виробляється складно, починають боліти м‘язи».

IMG 0300 bc2a2

Для отримання результатів рекомендують ходити з палицями не менше 40 хвилин на добу. Потім можна збільшувати темп і час. При цьому важливо володіти технікою: від того, чи ви просто будете ходити з палками або будете виконувати відповідні рухи, залежить результат.

«При правильній техніці підключається більше м’язів. На стадіоні ходила жінка, якій діти подарували палиці. Каже, що ходила по вісім кіл і не відчувала навантаження, а з відповідною технікою – на другому колі відчуває м’язи. Під час ходьби з палицями задіяні практично всі м’язи верхньої частини корпусу, які майже не використовуються під час дня і навіть під час звичайних тренувань. Я теж спочатку думала, що скандинавська ходьба – це вид фізичної активності для пенсійного віку. Але два роки тому, коли їхала з Києва додому після навчальної практики зі скандинавської ходьби, у мене боліли м’язи, хоча я регулярно займалася спортом. Якщо ви економите час, хочете швидше схуднути – більше спалити калорій під час тренування, або не можете бігати, витримувати високі навантаження, беріть палиці в руки і ходіть», – пояснює інструкторка.

Чотири засади для здоров’я серця

Крім регулярної фізичної активності, щоб серце було здоровим, треба правильно харчуватись, контролювати рівень холестерину та артеріального тиску, відмовитися від куріння, що значно зменшить ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Детально про це нам розповів завідувач денного стаціонару терапевтичного профілю Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування міста Бахмута Ян Песін. Лікар каже, що здоров’ю серця треба приділяти увагу кожного дня, і це зовсім не складно.

Читайте також: Як бросити палити? Той, хто переміг цю залежність, має власні секрети

У харчуванні акцент робиться не на певному продукті або речовині, а на здоровому раціоні як такому. У ньому зазвичай мало  насичених жирах та трансжирів і багато цільнозернових продуктів, клітковини, антиоксидантів та ненасичених жирів. Також у здоровому раціоні повинно бути багато овочів та фруктів.

Контроль рівня холестерину

Холестерин – це жирна речовина, яка переміщується у вашій крові. Організм виробляє його природним шляхом, холестерин також  присутній у деяких продуктах. Холестерин вкрай необхідний для функціонування організму.

Існує декілька типів холестерину, зазвичай, лікарі акцентують увагу на таких його фракціях, як ліпопротеїди низької та дуже низької щільності. Саме вони можуть відкладатися в судинах у вигляді «бляшок», закривати їх просвіт та сприяти виникненню серцевих захворювань. Дуже великий рівень такого холестерину присутній у насичених жирах та трансжирах, які, в свою чергу, присутні в тортах, печиві, смажених продуктах, фастфуді. Тому основу раціону повинні складати  свіжі продукти, фрукти, овочі, різні джерела білка, зокрема, морепродукти, бобові, нежирне м’ясо, горіхи та насіння. Визначення рівня холестерину є обов’язковим у віці від 45 років.

У Бахмутській лікарні роблять безкоштовний аналіз на загальний холестерин, направлення може дати будь-який лікар, в тому числі й сімейний. Рівень холестерину не повинен перевищувати 5,2. Якщо ж лікарю потрібно аналіз по фракціях, то тут на допомогу приходять приватні лабораторії. Звичайно, ліки для його зниження існують, їх застосовують епізодично до рівня норми, але при певних станах – постійно, під лабораторним контролем. Рішення про тривалість прийому приймає лікар.

Зрозуміло що підтримувати здоров’я серця треба системно, виконуючи поради лікаря, і обов’язково займатися фізичними вправами.

«Я за те, щоб до здорового способу життя люди приходили не тоді, коли здоров’я підкачало. Легше попередити захворювання, ніж потім виходити і відновлюватися. Я рада, що в нашій країні змінюється ставлення людей до власного здоров’я. Якщо раніше модно було сидіти на пивницях, то зараз стало модно цей час провести в спортзалі», – вважає Тетяна Ходаковська.

дисклаймер d203d

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

Семаковська Тетяна 13:32, 5 Січня 2023

Screenshot 265 902442022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено 601 тис. грн. Скільки коштів виділили для доброустрою міста, медицину та безпеку бахмутян — читайте в матеріалі.

Про це йдеться у звіті Бахмутської міської ради за 2022 рік.

Оборона міста

8 52f07

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Цього року в оборону міста Бахмута було вкладено чимало коштів, розбираємося що і куди пішло.

У 2022 році для військової частини А2227 було надано 1,4 млн. грн. Для закупівлі оргтехніки виділили 400 тис. грн, а для запасних частин до автомобільної техніки – 1,0 млн. грн.  Для ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій міська рада залучила 850 тис. грн. Ці кошти пішли на придбання паливно-мастильних матеріалів. Нагадаємо, що ми писали, як працює служба ДСНС в місті.

9 dae71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Водночас на участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, порушення функціонування яких, чи виведення їх з ладу становить загрозу для населення, було залучено 16 млн. грн. Мова йде про укріплення фортифікаційних споруд залізобетонними конструкціями.

Виділялись також кошти для підтримки нашої армії, зокрема на виконання мобілізаційних та оборонних заходів на території громади. 

Відтак, 11 Прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) надали 2,0 млн. грн.

7 1 537af

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Для придбання  автомобільного транспортного засобу виділити 1,2 млн. грн. Для забезпечення запасними частинами та витратними матеріалами для ремонту та підтримання у справному стані транспортних засобів та спецтехніки міська рада залучила 200 тис. грн. А от для закупівлі засобів зв’язку виділили півмільйона гривень.

Нагадаємо, що ми писали, про важливість сучасних засобів зв’язку у війні

Окремо, міська рада виділила кошти на покращення матеріально-технічної бази військової частини А3880, загалом частині було надано 700 тис. грн. 

За рахунок цих коштів, частину забезпечили предметами та джерелами електроживлення, будматеріалами, електрообладнанням, оргтехнікою та меблями.

Медицина та доброустрій бахмутян

6 1 f1c71

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Нагадаємо, що з Бахмутської громади евакуювали майже 90% населення, проте в місті все ще залишаються люди. Для підтримки жителів, які відмовляються від евакуації міська рада уклала договір на надання матеріальної допомоги, зокрема для закупівлі хліба в кількості 901 408 одиниць на суму 16,0 млн.грн. Хліб бахмутянам роздають безплатно в пунктах видачі гумдопомоги.

Для забезпечення дотримання санітарних та протиепідеміологічних заходів в 2022 році було виділено 50 тис. грн. Нагадаємо, що в Бахмуті знову почали вивозити сміття. Також виділили 50 тис. грн для закупівлі будматеріалів, електроустаткування та інструментів. 

В 2022 році завдяки благодійникам, які підтримують нашу охорону здоров’я. Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута» отримало ліки та медичні вироби на загальну суму 1,3 млн.грн.

Своєю чергою благодійники допомогли і «Багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування м. Бахмут». Медзаклад отримав медичне обладнання, ліки, медичні прилади та вироби на загальну суму 10,1 млн. грн.

Головне фото: Роман Потапенко для Бахмут.IN.UA

Читайте також: Перейменування вулиць, пов’язаних з російськими діячами в Бахмуті: чи на часі це питання?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

Screenshot 265 90244

Бюджет Бахмута: скільки коштів міська рада вклала в оборону і життя міста?

2022 рік був важким для Бахмута, попри це міській раді вдалося виділити кошти, які були спрямовані на потреби військових. Відтак, на територіальну оборону було виділено […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]