Інфаркт та інсульт: чи є в пацієнтів бахмутської лікарні шанс повернутися до повноцінного життя?

Семаковська Тетяна 20:40, 7 Серпня 2020

104163232 554668855180000 146187614127205602 n 20b15Відмирання серцевого м’язу при інфаркті та пошкодження мозку при інсульті має серйозні наслідки для здоров’я людини. Минулого року  з цими захворюваннями в Бахмутську лікарню звернулися 353 особи. Чим скоріше пацієнт отримає спеціалізовану допомогу, тим вище шанс, що він збереже активність після лікування. Ніхто не хоче втратити можливість рухати кінцівками або бути прикутим до ліжка. Та часто пацієнти звертаються до лікарні, коли наслідкам уже не можна запобігти. Що можуть зробити медики, а в чому полягає відповідальність пацієнта та його оточення, розбиралися наші кореспонденти.

Завідувач денного стаціонару терапевтичного профілю Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування міста Бахмута Ян Песін пояснив, що інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що виникає в судинах головного мозку. Як наслідок, певна ділянка мозку залишається без кровопостачання і може зберігати свою життєздатність лише незначний проміжок часу.

Розрізняють два види інсульту: ішемічний та геморагічний. Крововилив при ішемічному інсульті пов’язаний із закупоркою судин. Геморагічний інсульт пов’язаний із розривом артерії, таких інсультів близько 10%, але наслідки набагато більші, ніж від ішемічного. Якщо ішемічний інсульт лікують за допомогою лікарських засобів у нас у неврології, то при гемологічному – пацієнта направляють в обласну травматологію в Лиман, де нейрохірурги мають оперативним шляхом видалити гематому. Тож першим важливим кроком є діагностика.

Зелений коридор і чотири з половиною години до голки для пацієнтів після ішемічного інсульту

Завідуюча відділення неврології Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Ганна Шаповаленко каже, що у пацієнта з інсультом є 4,5 години, за які його потрібно транспортувати у відділення, обстежити і почати лікування. 

Визначити тип інсульту можна лише за допомогою комп’ютерного томографа, тому повноцінне лікування інсульту можливе лише в лікарнях, де є відповідне обладнання. У Бахмуті працює цифровий томограф, що значно підвищує успіх лікування таких хворих.

Для пацієнтів з ішемічним інсультом виконується тромболізис – розчинення тромбів у судинах головного мозку. У Бахмуті цю методику опанували в 2018 році у відділенні реанімації і зараз успішно виконують у відділенні неврології.

«53-річна жінка, яка вперше пройшла процедуру тромболізису, повернулася до свого звичайного способу життя, вийшла на роботу – це гарний результат. Переважно люди, що пережили інсульт, стають інвалідами. Останній пацієнт, що пройшов тромболізис у червні в стінах неврології, знаходиться на лікарняному. Не у всіх неврологічних відділеннях виконується тромболізис – процедура суворо прив’язна до комп’ютерного томографа. За допомогою молоточка дуже важко діагностувати інсульт. З імовірністю до 90% можна визначити, що це ішемічний інсульт, але якщо залишаться ці 10%, я завдам шкоди хворому», – пояснює Шаповаленко.

IMG 7717 88f35

Згадані 4,5 години від початку захворювання до моменту голки – це не так вже й багато. Щоб прискорити процес діагностики, в лікарні працює ургентна служба.

«Це називається зелений коридор: якщо ми потрапляємо в терапевтичне вікно, бажано до трьох годин, то всі інші планові пацієнти відсуваються. Томограф знаходиться на першому поверсі діагностичного центру, на другому – лабораторія. Діагностика виконується безкоштовно, препарат для тромболізису в рамках медичної реформи надається безкоштовно. Але не всі ліки, що потрібні пацієнту, входять до Національного переліку, тож не можна сказати, що все лікування буде безкоштовним», – визнає лікарка-невролог.

Для розчинення тромбу хворому відповідним чином вводять препарат «Актелізе». Іноді в процедурі зустрічаються ускладнення, причому передбачити їх появу неможливо. Над проведенням тромболізису повинен працювати цілий штат. Шаповаленко каже, що півтори години не відходить від хворого, щоб постійно спостерігати його стан.

Загалом в Україні за рік реєструють близько 100 тисяч інсультів. Але припускають, що реально відбувається 150 тисяч випадків. Цього року на початоку липня в бахмутській лікарні підтвердили 198 випадків інсульту, 20% пацієнтів померли в лікарні. Багато інсультів проходить практично безсимптомно. Людина просто не звертається до лікарні.

«Іноді, під час комп’ютерної томографії виявляється, що людина вже перенесла інсульт. Починаємо випитувати: визнає, що два роки тому німіла нога чи рука, не надала цьому значення, або було запаморочення – списала на втому. Люди проходять у нас лікування від наслідків інсульту. Якщо вогнище більш – менш невелике, може залишитися утруднена ходьба, запаморочення, дуже часто залишається двоїння предметів, при великому вогнищі – лежачі хворі», – пояснює Шаповаленко.

Як розпізнати інсульт?

Оскільки всі інсульти мають лікуватись у стаціонарі, щоб максимально зменшити вплив на здоров’я людини, важливо розпізнати інсульт та своєчасно звернутися за медичною допомогою. Саме в цьому і полягає відповідальність самого пацієнта та його близьких. Наш медичний експерт лікар БЛІЛ м.Бахмута Ян Песін пояснив, які симптоми має інсульт:

«Існує нескладний тест, який дозволяє швидко розпізнати перші симптоми інсульту. Він складається з трьох частин:

– запропонуйте хворому посміхнутися. В багатьох випадках при початкових стадіях інсульту посмішка буде асиметричною, «кривою».  Один із кутів рота буде опущений. Язик частіше за все також буде розташований асиметрично.

– Запропонуйте хворому поговорити з вами. У передінсультному стані вимова хворого буде нечіткою.

– Запропонуйте хворому підняти обидві руки. У випадку інсульта скоріше за все рівень підйому рук буде різним.

інсульт ознаки21 c555f

Додаткові симптоми інсульту:

– різкий та виражений головний біль;

– порушення свідомості (часткова або повна її відсутність);

– хворий перестає розуміти звернену до нього мову;

– виражене головокружіння, гострий розлад координації рухів або втрата рівноваги.

Якщо хворий має хоча б один із цих симптомів – потрібно негайно викликати швидку медичну допомогу.

Після того як викликали «Швидку» потрібно:

1) покласти хворого так, щоб його голова була трохи вище рівня поверхні, на якій він лежить;

3) забезпечити доступ повітря до приміщення, в якому лежить хворий;

4) якщо у хворого почалися нудота або блювання, повернути його голову убік. Це захистить дихальні шляхи хворого;

5) якщо є можливість – виміряти артеріальний тиск хворого та повідомити про його рівень «Швидкій»;

6) надати моральну підтримку хворому;

7) під час виклику швидкої медичної допомоги ваші слова повинні бути чіткими, короткими та максимально зрозумілими;

8) не давати людині пити – може бути порушення ковтання.

Плакат 42x59.4 см 1 a2bef

Інсульт не виникає сам собою. Хто в групі ризику?

Здебільшого інсульт спостерігається у хворих, які не виконують призначення лікаря, нехтують своїм здоров’ям. Наприклад, людина при наявній гіпертонії нерегулярно приймає препарати від тиску. Теж стосується і цукрового діабету. На жаль, існує думка, що до останнього не потрібно переходити на інсулін. Часто пацієнти не хочуть регулярно приймати препарати, оскільки бояться звикання.

Читайте також: 

«Я говорю хворим, лікуєтеся краще у терапевта, ніж потім з інсультом у невропатолога. Це діє особливо на тих хворих, хто вже переніс інсульт. І дійсно, ймовірність повторення інсульту дуже велика. Люди настільки боятися повторення, що починають прислухатися. Інсульт не виникає сам собою, це зазвичай ускладнення захворювань – гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, атеросклероз судин, цукровий діабет. Знову ж стикаємося з тим, що кардіограма не виконувалася протягом п’яти років. Робимо кардіограму, бачимо порушення ритму і хочемо подивитися, яка кардіограма була до інсульту. Якщо ми бачимо порушення серцевого ритму, потрібно порівняти, що зараз проявилося, а що було до інсульту – це важливо. А людина до лікаря не ходила кілька років», – каже завідуюча неврологічним відділенням БЛІЛ м.Бахмута Ганна Шаповаленко.

Хворим з інсультами показано 100% госпіталізація, але часто родичі відмовляються. Особливо це стосується лежачих хворих, які переживають не перший інсульт.

Швидка на такі діагнози приїжджає відразу. Залежно від ступеня свідомості, пацієнтів розподіляють наступним чином: людину в стані коми направляють у відділення анестезіології, якщо хворий у свідомості – в неврологічне відділення.

Реабілітація – новий акцент у лікуванні інсультів

На сьогодні велика увага приділяється реабілітації хворих із порушенням мозкового кровообігу, причому реабілітація починається з перших днів перебування в стаціонарі.

«Мої батьки теж лікарі. У 90-х роках вони працювали в Мозамбіку. Там процесу реабілітації приділяли велику увагу, дуже прикро, що у нас це тільки почали практикувати. Я дуже вдячна лікарці – реабілітологу за її щоденну копітку працю. Дуже важливо людині сказати, що якщо ці вправи сьогодні не вдаються – нічого страшного, завтра вийдуть – все буде добре. Реабілітація допомагає подолати депресію, яка з’являється у хворих з порушенням мозкового кровообігу. Я бачу, що  певною мірою успіх лікування залежить від цієї набутої впевненості пацієнта у власних силах», – каже завідуюча неврологічним відділенням.

У Бахмуті не існує альтернативи в обранні закладу для стаціонарного лікування. На території України комерційні лікарні поки що працюють лише у великих містах. Там інші ресурси, і підхід до лікування та реабілітації теж відрізняється.

DSC 9211 d70df

«Для реабілітації важливо обирати такий медичний центр, де є комплексний підхід: до команди входять фізіотерапевт, ерготерапевт, логопед та інші фахівці. Фізична терапія спрямована на відновлення рухів, рівноваги та ходьби. Ерготерапія підвищує якість життя пацієнтів, заново навчаючи пацієнтів одягатись, умиватись, їсти. Є пацієнти, які після інсульту втрачають змогу говорити — у цьому випадку мовною реабілітацією займається логопед. Реабілітація проходить у декілька етапів, тому родичі або люди, які доглядають пацієнта мають знати правила реабілітаційного догляду. Необережні рухи, відсутність профілактики чи ігнорування рекомендацій можуть лише погіршити стан пацієнта», – каже кардіолог, заступник медичного директора з кардіології в Медичному домі Odrex (м.Одеса) Борис Голобородько.

В Бахмуті не вистачає лікарів-невропатологів

Шаповаленко каже, що головною проблемою у відділенні є  дефіцит лікувальних кадрів.

«Хочу подякувати лікарям стаціонару за їх стійку самовіддану працю. Іноді доводиться не тільки добу відстояти на ногах, а ще й залишитися вранці, щоб закінчити якусь роботу. Наше відділення працює в напруженому режимі – на добу заступає один лікар. Нам навіть замінити ніким. Це проблема не тільки нашого відділення, це проблема всієї України. Устаткування є – ми укомплектовані. Це і кардіомонітори, інфузіонні насоси, апарати для санації верхніх дихальних шляхів (порушення ковтання). Але для кожного обладнання потрібні люди. Якщо держава не зверне на це увагу – в медицині буде катастрофа!», – наголошує лікарка.

Небажання молодих лікарів іти саме в цю сферу медицини пов’язано з низькою оплатою праці. Можливо, в процесі реформування це зміниться, засади для цього існують. За контрактом від Національної служби здоров’я закладено 19 інсультів на місяць, а фактично лікують більше тридцяти.

Як розпізнати інфаркт міокарда?

Про особливості цього захворювання розказує наш медичний експерт, лікар БЛІЛ м.Бахмута Ян Песін.

Інфаркт міокарда – це відмирання ділянки серцевого м’яза, яке виникає внаслідок повного або часткового припинення кровопостачання певної зони міокарда.  Основні симптоми цього захворювання також повинна знати кожна доросла людина, оскільки дуже важливо вчасно зреагувати та надати медичну допомогу постраждалому. У Бахмуті в 2018 році інфаркт міокарда виявлено у 82 осіб, у 2019 році – 102 особи. Рівень летальності не перевищує середньообласний.

Ознаки інфаркту міокарда:

– інтенсивний біль за грудиною, у лівій половині грудної клітини, лівій руці, лівій лопатці, лівій половині шиї, нижній щелепі;

– ці болісні відчуття мають ряд особливостей: вони можуть виникати під час навантажень або у спокої, тривають більше десяти хвилин, погано знімаються нітрогліцерином, мають хвилеподібний характер – то збільшуються, то зменшуються;

– тривога або страх смерті;

– виражена слабкість. Ця ознака виходить на перше місце, якщо інфаркт безболісний. Так буває рідко, і в основному у хворих на цукровий діабет;

– холодний піт, блідість шкірних покривів;

– нудота.

інфаркт ознаки2 3fe18

Догоспітальна допомога при інфаркті міокарда:

1) викликати швидку медичну допомогу і обов’язково описати все чітко і детально, щоб диспетчер передав виклик саме кардіологічній бригаді;

2) покласти хворого, розстебнути його комір, ремінь, застібки на грудях, зняти краватку, тобто зробити все, щоб людині було краще дихати. Можна відкрити вікно;

3) заспокоїти хворого і заспокоїтися самому.

Далі потрібно знайти ліки: нітрогліцерин, аспірин, корвалол, знеболювальне. Зазвичай у людей, які страждають на серцево-судинні хвороби, ці ліки є в домашній аптечці. Нітрогліцерин треба покласти під язик, за необхідності, якщо біль не зменшився, можна дати ще одну пігулку. За можливістю виміряти артеріальний тиск – при систолічному АТ менше за 100 мм рт.ст. чергову дозу нітрогліцерину не давати. Якщо є аспірин, то його потрібно подрібнити або запропонувати розжувати його хворому самостійно. При сильному рівні болю можна дати постраждалому будь-яке знеболювальне.

Подальше ведення хворого залежить від того, скільки часу минуло від початку захворювання. Життєво важливо, щоб пацієнт із гострим інфарктом міокарда отримав медичну допомогу якомога раніше: протягом 12 годин (у деяких випадках – упродовж доби) від початку симптомів. Для максимального ефекту від процедури і наступної реабілітації пацієнта повинні доставити в реперфузійний центр невідкладної кардіології протягом перших двох годин від першого контакту з медичним персоналом. Для хворих нашого міста – це реперфузійний центр у Краматорську. Далі команда інтервенційних кардіологів проводить стентування, тобто розширює просвіт судин штучним судинним каркасом. Усі пацієнти з гострим інфарктом міокарда в стані, що загрожує життю, мають отримати стент безоплатно. 

Наявність інфаркту можна визначити за допомогою холтера – апарата для моніторингу роботи серця, який пацієнт носить на собі протягом доби. Як розказала кардіологиня «Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування м.Бахмута» Ірина Андрєєва, завдяки сучасному холеру, що нещодавно з’явився в бахмутській лікарні можна виявити інфаркт у момент, коли він відбувається.

«Холтер прекрасний тим, що людина прямо під час фізичного навантаження знімає кардіограму, тобто фіксуються ті інфарктні зміни, які можуть тривати частки секунди. Буквально місяць тому молодий чоловік звернувся зі скаргами, ми поставили холтер, вночі о пів на п’яту ранку в нього виник напад інфаркту, закупорка судини, яка постачає кров’ю певну частину серця. Під час інфаркту потрібно вводити або спеціальну речовину, що розчиняє бляшку, або робити стентування – вводити металеву пружину, яка розширює судину і відновлює кровотік, або робити шунтування, коли замінюється частина закупореної судини з серця на ділянку судини з ноги. Ми в терміновому порядку відправили його в Краматорськ і йому зробили стентування», – розказує кардіологіня.

Детальніше про те, яка діагностика роботи серця існує в Бахмуті читайте в матеріалі:

У Бахмуті працює найсучасніше обладнання для діагностики роботи серця

Після своєчасної та ефективної реперфузійної процедури пацієнт швидко й ефективно відновлюється, і залежно від тяжкості стану, може бути виписаний через кілька днів і продовжити реабілітацію в амбулаторних умовах. Якщо ж строки від початку захворювання перевищують названі вище, хворий госпіталізується до кардіологічного відділення бахмутської лікарні, де отримує медикаментозне лікування за уніфікованими клінічними протоколами.

 

Реабілітація після виписки зі стаціонару.

Як пояснює Песін, проблемами реабілітації хворих після інфаркту та інсульту займаються сімейні лікарі за участю кардіолога або невролога. Відбувається планове амбулаторне або стаціонарне лікування, можливе також лікування в умовах денних стаціонарів. У випадках, коли пацієнт мешкає в сільській місцевості, і візит до міського фахівця утруднений, на допомогу приходить телемедична служба бахмутської лікарні. Щонеділі, згідно з графіком проводять консультативний телемедичний прийом головні позаштатні кардіолог та невролог Управління охорони здоров’я Бахмутської міської ради (за заявками сімейних лікарів).

Враховуючи наявне обладнання та кваліфікацію лікарів, можна зазначити, що у пацієнтів Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування є великі шанси отримати оперативне зцілення та зменшити наслідки інсульту та інфаркту. Пацієнтам важливо розпізнати захворювання і своєчасно звернутися до лікарів, а краще не доводити до таких станів, не забувати про профілактику. Протягом життя потрібно зберігати нормальну вагу, відмовитися від шкідливих звичок, контролювати хронічні захворювання (цукровий діабет, артеріальну гіпертензію та інші), більше рухатися. Важливо кожного року робити кардіограму і не пропускати консультації у сімейних лікарів, кардіологів та невропатологів.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, що висловлені в публікації, є виключно поглядами ГО «Бахмутська Фортеця» і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

дисклаймер 52525

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Семаковська Тетяна 15:00, 27 Лютого 2024
Українські волонтери / фото Бахмут Український

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами військових та допомагають простим українцям, часто ризикуючи при цьому життями. Саме завдяки таким людям Україна стає на крок ближчою до перемоги, до світлого майбутнього.

Редакція Бахмут IN UA звернулася до бахмутських громадських діячів Інни Гайдай, Віктора Зіпіра та Марини Шажко та ділиться їх думками стосовно волонтерства.

Волонтерство в Україні

Сьогодні волонтери — найпотужніша частина громадянського суспільства України, від роботи якої залежить багато аспектів держави. Наприклад, частина усього забезпечення військових на фронті надходить від небайдужих громадян. Це все частина їх боротьби за свободу рідної землі За словами Віктора Зіпіра, голови громадської організації “Бахмут Український”, до боротьби залучена не тільки вся Україна, але й волонтери США, Чехії, Польщі та інших країн. Вони допомагають грошима й речами, не рідко закупають й спорядження для військових на фронті.

Чоловік розповідає, що зараз волонтери намагаються допомогти всім цивільним і військовим. Про основні задачі, які зараз постають перед волонтерами відповідає наступне:

Є такі потреби, які зараз стосуються військових — це мороз. Забезпечуємо теплими речами, термобілизною, кариматами й обладнання прицільне, тепловізійне. Це те, що вирішує на полі бою ситуацію… Якщо ми говоримо про цивільних — це теж теплі речі, буржуйки для тих, хто залишився в тих містах, де волонтери намагаються якось відправити генератори, бензин, паливо, буржуйки, щоб люди пристосувалися до нового сезону. На перспективу ми маємо готуватися налагоджувати життя людей, які залишилися без своїх домівок, які виїхали, які ще перебувають в інших містах, більш безпечних. Волонтери мають в цьому об’єднатися і робити все необхідне, щоб зробити умови для людей, які були вимушені переїхати,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

На питання, чому без волонтерів не було б Перемоги, Віктор Зіпір заявив, що все було б по-іншому, це була б інша Україна:

У нас вся країна — це потенційний волонтер. Коли в країні біда — народ звісно чекає від держави певних дій, але він починає діяти й сам,

Віктор Зіпір // голова громадської організації “Бахмут Український”

Марина Шажко, керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

Screenshot 179 ec565
Марина Шажко разом з волонтерками Бахмутського товариства захисту тварин / фото з особистого архіву героїні

Часто буває так, що допомога під час війни потрібна не людям, а тваринам. В авангарді цього аспекту в Бахмутській громаді стоїть Бахмутське товариство захисту тварин “Лада” та його керівниця Марина Шажко

За словами жінки, її організація з трьох волонтерів опікується притулком, який евакуювали із Бахмута. До нього постійно надходять нові тварини, яких рятують з-під обстрілів на найгарячіших ділянках фронту.

Наразі волонтери притулку займаються реабілітацією тварин, а також передають їжу для хвостиків, які все ще залишаються в місті. Ми запитали пані Марину, про будні волонтерів у притулку, на що отримали наступну відповідь:

Зараз в нас 163 тваринки з різними життєвими історіями… Також ми хвилюємося про долю безхатніх тваринок, які залишилися в місті, тому при першій можливості передаємо туди корма з перевізником. Роздачею корму займається чоловік, який завжди допомагав нам з притулком,

Марина Шажко // керівниця Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”

На думку жінки, її головне для її ініціативи та волонтерства в цілому — бажання допомагати, отримувати новий досвід та змінювати себе та суспільство на краще. Зараз кожен волонтер також наближає Перемогу

Інна Гайдай, бахмутська волонтерка

297988696 5370648099684914 7370130798731349370 n 9e2d5
Інна Гайдай / Фото: Фейсбук

Інна наголошує, що не вважає себе волонтеркою. На її думку, вона не робить нічого такого, щоб не міг зробити будь-хто інший. На питання про те, скільки зараз є волонтерів під її кураторством, бахмутянка відповідає наступне:

Я більше телефоністка ніж волонтерка. На жаль я не зможу розрахувати скільки у нас є людей, бо у команді волонтерів, які нам допомагають дуже багато людей й вони то поповнюються, то змінюються. У нас є наш волонтер Андрій, в якого в команді є Клавдія, Наталя… У нас також дуже багато помічників по Україні. Сказати якусь кількість точну я не можу, я вважаю, що зараз волонтери — це всі люди, які щось роблять для когось…,

Інна Гайдай // бахмутська волонтерка

На думку жінки, ЗСУ й волонтери, це дві складові, які ведуть нас до Перемоги, й одне без іншого не може бути, якась лінія відірветься й все рухне. Це все одне ціле, головна особливість якого — єдність.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Семаковська Тетяна 17:55, 13 Січня 2023

cute ga0cddffb7 1920 a7677Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в народі є прислів’я: “Мій дім — моя фортеця”. Коли ми втрачаємо дім, в певному значенні, втрачаємо відчуття безпеки. Сьогодні ми розповімо, як віднайти друзів у новому місті, матеріал буде корисний для наших бахмутян, які вимушено отримали статус ВПО.

Волонтерство

Спільна проблема згуртовує людей, тож інколи щоб знайти нових друзів варто пошукати волонтерські ініціативи в своєму місті. Це може бути плетіння сіток, виготовлення окопних свічок чи сортування гумдопомоги. Сьогодні зайві руки не завадять волонтерським штабам, натомість Ви можете швидше адаптуватися до нового міста, відчути себе потрібним та важливим. 

Нове хобі

Для переселенців у багатьох містах України та навіть за кордоном зараз проводять безплатні заняття: це може бути фітнес, як це робить українка Наталія в Франції, або заняття для діток та дорослих у Центрі “Мальва” в Бухаресті. Після евакуації в безпечне місце Ви можете дізнатися у громади чи є якісь заняття для ВПО у місті. Якщо такої можливості не передбачено, не забувайте про звичні справи: прогулянки в парку, участь в батьківських зборах, толоки. Ці заняття не вимагають у Вас коштів, однак принесуть корисні знайомства. Сама так можна познайомитися з новими людьми та заручитися необхідною підтримкою.

Участь у житті громади 

Переїхавши на нове місце важливо знайти свій щабель у соціальній драбині. Пригадайте, чим Ви займалися у своєму місті і спробуйте знайти схожу діяльність — участь в організаційних заходах, церковний хор, спортивні змагання, озеленення в місті, шиття. Не бійтесь питати сусідів про місцеві дійства, цікавтесь життям громади. Вкрай важливо знайти для себе місце в новому життєвому устрої, тому не соромтеся пробувати щось нове для себе та просити про допомогу. Вам радо підуть на зустріч, важливо також поважити один одного. 

Вікові рамки та соціальний статус

Нерідко ми намагаємося знайти собі друзів чи товаришів у тій віковій категорії, у якій знаходимося ми самі. Однак, не слід відкидати людину, якщо вона молодша чи старша за Вас, адже у кожного з нас різний соціальний досвід, який може бути корисний один для одного. Також не забувайте, що будучи неупередженим, можна зустріти більше цікавих людей. Не поділяйте всіх на умовні категорії: багаті та бідні, престижні професії та не престижні і не ставте собі рамки з ким можна дружити, а з ким ні.

Головне фото: Pixabay

Примітка: авторська колонка нашої випускової редакторки – психологині, журналістки Семаковської Тетяни

Читайте також: «Заклик до евакуації»: історія волонтерки з Костянтинівки, яка допомагає Бахмуту

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

317860860 526823459355910 214461758514573183 n f9009

“Вся країна — це потенційний волонтер”: як бахмутські волонтери наближають перемогу

Волонтерство — це спосіб мислення, який не дозволяє залишатися осторонь до чужої біди. Зараз їх роль в України важко переоцінити, адже вони стоять за спинами […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

rehabilitation ge41868820 1920 61295

Новий законопроєкт для осіб з інвалідністю: які переваги та недоліки

Через повномасштабне російське вторгнення і цивільні й військові громадяни України, на жаль, отримують поранення. Деякі з них закінчуються ампутацією кінцівок, внаслідок чого людина набуває статусу […]

eggs g80a8a026c 1920 ae9b5

Продукти та ліки: де придбати у Бахмуті?

Наразі, майже 90% мешканців Бахмутської громади, а це понад 70 тисяч осіб, вже переїхали до більш безпечних регіонів або тимчасово покинули територію України. Однак, в […]

Screenshot 264 bb6a8

Тенденції 2022: що стало з Бахмутом і бахмутянами

Цього року вкрай складно підбивати підсумки, бо в більшості українців всі плани та мрії полетіли шкереберть. Водночас цей рік зробив нас сильнішими, мужнішими, сміливішими й […]