Як виїхати з окупованих територій до України. Історія повернення 70-річної бабусі

Семаковська Тетяна 18:01, 17 Жовтня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На тимчасово окупованих росією територіях сьогодні проживають тисячі українців. Повернення додому для них складний та довгий процес, проте завдяки таким волонтерам, як бахмутянка Катерина Арісой, цей шлях стає легшим.

Одна з героїнь (ім’я жінки з міркувань безпеки не розкриваємо), якій допомогла Катерина, поділилася з редакцією історією про те, як їй вдалося вивезти 70-річну бабусю з окупації на Херсонщині.

Як готувалися до виїзду з окупації

Шлях виїзду з окупації починається задовго до самого рішення, бо перед усім людину ще потрібно вмовити виїхати. Часто пенсіонери бояться виїздити з окупації, бо не вірять, що пройдуть фільтрацію або не мають грошей на виїзд. Така історія була у нашої співрозмовниці. Жінка пояснює, що вона дуже довго готувала бабусю до виїзду, ще з початку повномасштабного вторгнення.

Річ у тому, що бабуся не хотіла залишати свій будинок у Херсонській області. Під час окупації жінка перенесла інфаркт, а на додаток вона має проблеми з ногою. Тож, діти вирішили, що спробують умовити пенсіонерку виїхати.

Як українці живуть в окупації?

За словами співрозмовниці, її бабусі не відмовляли у медичній допомозі на ТОТ. Окупанти пропонували літнім людям оформлювати російську пенсію, її видали тим, хто планував жити у російській окупації.

Наша бабуля російську пенсію не отримувала, лише якусь фінансову допомогу від них. На самому початку окупації було складно, майже не було ліків та самих необхідних продуктів. Але через деякий час, а саме з Криму, привозили багато, в магазинах та аптеках на даний час є все.

українка // якій вдалося вивезти бабусю з окупації на Херсонщині

Ставлення до українців в окупації різне, але якщо поводити себе тихо та не привертати увагу, то ніхто тебе чіпати не буде, пояснює співрозмовниця.

Як виїхати з окупованої території?

Пункт пропуску “Колотилівка”/ росЗМІ

Героїня ділиться своїм досвідом виїзду з окупації, каже, що спочатку вона зверталася до волонтерів Rubikus, але понад місяць чекали на виїзд.

Довідка. Rubikus.HelpUA – некомерційна волонтерська організація, яка займається евакуацією громадян України до країн ЄС. Він почав працювати 24 лютого 2022 року, відразу після початку російського вторгнення в Україну.

Після тривалого очікування родина звернулася до приватних перевізників. Знайшли водія лише за один день, узгодили дату 10 жовтня, а потім чекали відправлення.

Скільки коштує виїхати з ТОТ і як це відбувається?

Ціна перевезення однієї людини з Херсонщини склала близько 8 000 грн, каже героїня. Її бабусю забрали із вказаної адреси та відвезли до КПП (Контрольно-пропускний пункт) Колотилівка, це пункт пропуску до кордону з Україною.

Весь час водій знаходиться з пасажирами, доки вони не перейдуть КПП. Якщо перехід займає багато часу, тобто декілька днів, то водії везуть пасажирів до хостелу на ніч, а зранку знов відвозять до КПП, і так поки не перейдуть.

пояснює співрозмовниця // у коментарі Бахмут.IN.UA

Скільки часу займає дорога?

Евакуація/ з відкритих джерел

Дорога з села де проживала бабуся героїні до КПП склала 27 годин. Жінка каже, що головне, аби водій встиг до комендантської години перетнути кордон України з росією.

Співрозмовниця пояснює, що краще мати російський паспорт для виїзду. Тоді на російських КПП буде менше питань й людину швидше пропустять.

Родичам потрібно підготуватися, що під час виїзду й весь час, аж поки людина не опиниться на нашій території, з нею не буде зв’язку взагалі. В нашій ситуації, все пройшло дуже добре та швидко. Що російська сторона, що українська відносилися до бабусі добре. Черги майже не було. Руські пропустили швидко, дивилися телефон, питали куди їдете та і все.

пояснює українка // особливості проходження КПП

Бабуся героїні виїхала з окупованої території 10 жовтня, а вже наступного дня о 13:00 була на КПП Колотилівка. Після цього почалися перевірки російської сторони, тут все пройшло добре, далі жінка пройшла сіру зону. Це зайняло 50 хвилин, з собою бабуся героїні мала тільки кравчучку (сумка для перевезення невеликих вантажів).

Що відбувається після КПП Колотилівка?

Після проходження пункту в Колотилівці та сірої зони людина потрапляє в Покровку. Там її зустрічають наші прикордонники та автобусом відвозять в Краснопілля. Вже у Краснопіллі бабуся пройшла перевірку, згадує жінка.

Загалом, щоб потрапити в Україну людина з ТОТ має пройти 6 кабінетів, приблизно за 5-6 годин, Прикордонники ставлять стандартні питання, нічого провокативного, каже співрозмовниця.

Після проходження контролю волонтери взяли дані бабусі та контакти особи, до якої вона їде. Їй дали подзвонити рідним, видали мінімальний пакет необхідних речей (засоби особистої гігієни та інше), також нагодували та напоїли. Потім зібрали людей та відвезли в Суми, в хостел.

розповідає героїня // про проходження українського контролю

Вже з Сум людей відправляють туди, куди їм потрібно дістатися. 12 жовтня о 22:30 бабуся нашої героїні була вдома, у Дніпрі. Зараз вона почувається добре. Загалом дорога зайняла 3 дні. Жінка вдячна волонтерам на українській стороні, які безплатно надають:

  • їжу;
  • транспорт;
  • ночівлю;
  • медичну допомогу.

Нагадаємо, що волонтерський центр “Атмосфера”, де працює бахмутянка Катерина Арісой створили цього року весною. Станом на кінець червня 2023 року “Атмосфера” допомогла більш ніж 4 тисячам українців повернутися додому з окупації. Великий відсоток з цієї цифри — маломобільні люди та матері з дітьми.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історія бахмутянки Тетяни Шиян: евакуюватися з пекла війни та знайти кохання

Як виїхати жінці з трьома дітьми, перейти кордон пішки, працювати на двох роботах, а потім знайти кохання всього життя в Україні, в лавах ЗСУ — […]

У Львові відкрилася виставка присвячена Бахмуту та Маріуполю

Бахмут та Маріуполь разом: у Львові представили виставку «Лабіринти незламних міст»

Днями у Львові представили спільний проєкт від Маріупольської міської ради та Бахмутської міської військової адміністрації — «Лабіринти незламних міст». Ця виставка має допомогти всім охочим […]

“Реакції не було, люди були просто беземоційні”, — 19 річний волонтер розповів про свої поїздки в Бахмут

“Найстрашніша картина, яку я бачив, була саме в Бахмуті” — так каже волонтер Максим, який приїжджав сюди з гуманітарною допомогою для мешканців. Історією своїх поїздок […]

Screenshot 299 367d7

Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як […]