Як виїхати з окупованих територій до України. Історія повернення 70-річної бабусі

Семаковська Тетяна 18:01, 17 Жовтня 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На тимчасово окупованих росією територіях сьогодні проживають тисячі українців. Повернення додому для них складний та довгий процес, проте завдяки таким волонтерам, як бахмутянка Катерина Арісой, цей шлях стає легшим.

Одна з героїнь (ім’я жінки з міркувань безпеки не розкриваємо), якій допомогла Катерина, поділилася з редакцією історією про те, як їй вдалося вивезти 70-річну бабусю з окупації на Херсонщині.

Як готувалися до виїзду з окупації

Шлях виїзду з окупації починається задовго до самого рішення, бо перед усім людину ще потрібно вмовити виїхати. Часто пенсіонери бояться виїздити з окупації, бо не вірять, що пройдуть фільтрацію або не мають грошей на виїзд. Така історія була у нашої співрозмовниці. Жінка пояснює, що вона дуже довго готувала бабусю до виїзду, ще з початку повномасштабного вторгнення.

Річ у тому, що бабуся не хотіла залишати свій будинок у Херсонській області. Під час окупації жінка перенесла інфаркт, а на додаток вона має проблеми з ногою. Тож, діти вирішили, що спробують умовити пенсіонерку виїхати.

Як українці живуть в окупації?

За словами співрозмовниці, її бабусі не відмовляли у медичній допомозі на ТОТ. Окупанти пропонували літнім людям оформлювати російську пенсію, її видали тим, хто планував жити у російській окупації.

Наша бабуля російську пенсію не отримувала, лише якусь фінансову допомогу від них. На самому початку окупації було складно, майже не було ліків та самих необхідних продуктів. Але через деякий час, а саме з Криму, привозили багато, в магазинах та аптеках на даний час є все.

українка // якій вдалося вивезти бабусю з окупації на Херсонщині

Ставлення до українців в окупації різне, але якщо поводити себе тихо та не привертати увагу, то ніхто тебе чіпати не буде, пояснює співрозмовниця.

Як виїхати з окупованої території?

Пункт пропуску “Колотилівка”/ росЗМІ

Героїня ділиться своїм досвідом виїзду з окупації, каже, що спочатку вона зверталася до волонтерів Rubikus, але понад місяць чекали на виїзд.

Довідка. Rubikus.HelpUA – некомерційна волонтерська організація, яка займається евакуацією громадян України до країн ЄС. Він почав працювати 24 лютого 2022 року, відразу після початку російського вторгнення в Україну.

Після тривалого очікування родина звернулася до приватних перевізників. Знайшли водія лише за один день, узгодили дату 10 жовтня, а потім чекали відправлення.

Скільки коштує виїхати з ТОТ і як це відбувається?

Ціна перевезення однієї людини з Херсонщини склала близько 8 000 грн, каже героїня. Її бабусю забрали із вказаної адреси та відвезли до КПП (Контрольно-пропускний пункт) Колотилівка, це пункт пропуску до кордону з Україною.

Весь час водій знаходиться з пасажирами, доки вони не перейдуть КПП. Якщо перехід займає багато часу, тобто декілька днів, то водії везуть пасажирів до хостелу на ніч, а зранку знов відвозять до КПП, і так поки не перейдуть.

пояснює співрозмовниця // у коментарі Бахмут.IN.UA

Скільки часу займає дорога?

Евакуація/ з відкритих джерел

Дорога з села де проживала бабуся героїні до КПП склала 27 годин. Жінка каже, що головне, аби водій встиг до комендантської години перетнути кордон України з росією.

Співрозмовниця пояснює, що краще мати російський паспорт для виїзду. Тоді на російських КПП буде менше питань й людину швидше пропустять.

Родичам потрібно підготуватися, що під час виїзду й весь час, аж поки людина не опиниться на нашій території, з нею не буде зв’язку взагалі. В нашій ситуації, все пройшло дуже добре та швидко. Що російська сторона, що українська відносилися до бабусі добре. Черги майже не було. Руські пропустили швидко, дивилися телефон, питали куди їдете та і все.

пояснює українка // особливості проходження КПП

Бабуся героїні виїхала з окупованої території 10 жовтня, а вже наступного дня о 13:00 була на КПП Колотилівка. Після цього почалися перевірки російської сторони, тут все пройшло добре, далі жінка пройшла сіру зону. Це зайняло 50 хвилин, з собою бабуся героїні мала тільки кравчучку (сумка для перевезення невеликих вантажів).

Що відбувається після КПП Колотилівка?

Після проходження пункту в Колотилівці та сірої зони людина потрапляє в Покровку. Там її зустрічають наші прикордонники та автобусом відвозять в Краснопілля. Вже у Краснопіллі бабуся пройшла перевірку, згадує жінка.

Загалом, щоб потрапити в Україну людина з ТОТ має пройти 6 кабінетів, приблизно за 5-6 годин, Прикордонники ставлять стандартні питання, нічого провокативного, каже співрозмовниця.

Після проходження контролю волонтери взяли дані бабусі та контакти особи, до якої вона їде. Їй дали подзвонити рідним, видали мінімальний пакет необхідних речей (засоби особистої гігієни та інше), також нагодували та напоїли. Потім зібрали людей та відвезли в Суми, в хостел.

розповідає героїня // про проходження українського контролю

Вже з Сум людей відправляють туди, куди їм потрібно дістатися. 12 жовтня о 22:30 бабуся нашої героїні була вдома, у Дніпрі. Зараз вона почувається добре. Загалом дорога зайняла 3 дні. Жінка вдячна волонтерам на українській стороні, які безплатно надають:

  • їжу;
  • транспорт;
  • ночівлю;
  • медичну допомогу.

Нагадаємо, що волонтерський центр “Атмосфера”, де працює бахмутянка Катерина Арісой створили цього року весною. Станом на кінець червня 2023 року “Атмосфера” допомогла більш ніж 4 тисячам українців повернутися додому з окупації. Великий відсоток з цієї цифри — маломобільні люди та матері з дітьми.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Чернігові відкрилася виставка “Скорботний шлях Бахмута”: деталі

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:50, 20 Травня 2024
“Виставка “Скорботний шлях Бахмута” / фото Мінкульт

16 травня у Чернігові в Художньому музеї Галагана відкрили виставку “Скорботний шлях Бахмута”. Цей проєкт, покликаний продемонструвати унікальну культуру міста Бахмут та її стійкість в умовах війни.

Про це повідомляє Бахмутська міська рада

Виставка у Чернігові

Виставка в Чернігові / фото Бахмутської міської ради

Попередньо виставка вже відбулась у Києві, де було представлено унікальну колекцію барельєфів “Різьбленка” майстра традиційних народних ремесел із Бахмута Дмитра Денисенка.

Дмитро Денисенко, майстер народної творчості з писанкарства, чиї роботи відомі по всій Україні.

Ініціатори заходу, це Управління культури Бахмутської міської ради та благодійний фонд “Бахмут. Допомога. Відродження” разом з МВА. Організатори пишуть, що прагнуть популяризувати творчі таланти мешканців Бахмута та розповісти про трагедії, яких зазнало місто від російської агресії.

Експозиція триватиме до 2 червня. Відвідати виставку можна за адресою вулиця Музейна, 6.

Автор виставки / фото Бахмутської міської ради

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пакунок малюка 2024: як батькам отримати 7 689 гривень на дитину

Семаковська Тетяна 13:00, 19 Травня 2024
Мама з малюком / фото ілюстративне

Батьки новонародженого малюка можуть отримати бебі-бокс від держави вартістю у 7 689 гривень. Отримати його можна у пологовому будинку, але якщо в медзакладі пакунка немає, то протягом 30 календарних днів від дня народження дитини, батьки можуть подати заяву до ЦНАПу, аби отримати допомогу.

Де отримати пакунок малюка пояснюють на Урядовому порталі.

Допомога на дитину

У 2024 році кожна сім’я, яка має новонародженого малюка, має право на отримання від держави одноразової допомоги у вигляді “пакунка малюка”. Загальна вартість такої допомоги на дитину складає 7 689 гривень, але якщо батьки вирішать самостійно закупляти речі, то це вийде дорожче. Тому більшість новоспечених татусів та мам обирають саме бебі-бокс.

Що входить у пакунок малюка

У пакунок малюка входить 90 якісних засобів та виробів:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Усі засоби та вироби перевірені й сертифіковані.

У 2023 році послугою скористалися майже 31,9 тисячі сімей. Найбільше комплектів малюка забирали у:

  • Дніпропетровській;
  • Одеській,
  • Вінницькій,
  • Житомирській;
  • Київській областях.

Хто може отримати пакунок малюка

Бебі бокс отримати
Опікуни чи прийомні батьки теж можуть отримати пакунок малюка / фото з відкритих джерел

Більшість батьків отримують такі бебі-бокси прямо в пологових будинках.

  • біологічні батьки новонародженої дитини;
  • усиновлювачі;
  • опікуни;
  • прийомні батьки;
  • батьки-вихователі;
  • патронатні вихователі.

Зверніть увагу, що пакунок доступний у пологовому будинку одразу після народження дитини. Якщо в цей момент там немає бебі-боксів, то протягом 30 календарних днів із дня народження дитини можна подати заяву до органів соціального захисту населення чи ЦНАПу за місцем проживання.

Чи можна отримати пакунок малюка, якщо дитина народжена не в пологовому

Якщо з певних обставин дитина була народжена не в пологовому будинку, то потрібно подати заяву про надання пакунка малюка, свідоцтво про народження дитини, а також документ, що підтверджує факт народження дитини.

Такий документ має видати заклад охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини, або медична консультативна комісія. З цими документами вам нададуть бебі-бокс.

Чи можна отримати гроші замість “Пакунка малюка”

В Україні можна отримати грошову компенсацію замість “пакунка маляюка”. Вона становить 7 689 гривень.

Як оформити грошову компенсацію

Отримати грошову компенсацію за бебі-бокс можна:

  • через особисте звернення до управління соціального захисту або ЦНАПу за місцем проживання/перебування;
  • надіславши заяву з необхідними документами поштою до управління соціального захисту райдержадміністрації;
  • скориставшись послугою єМалятко на порталі Дія.

З документів знадобляться:

  • заява за зразком, який вам нададуть;
  • відомості щодо свідоцтва про народження дитини або його копія;
  • копія посвідки на постійне або тимчасове проживання (для іноземців та осіб без громадянства);
  • копія рішення про встановлення опіки (У разі здійснення опіки над дитиною);
  • код платника податків;
  • копія рішення про влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя або до дитячого будинку сімейного типу або до прийомної сім’ї (для сім’ї патронатного вихователя, дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї);
  • довідка з пологового, що не отримували “Пакунок малюка”;
  • особовий банківський рахунок зі спеціальним режимом використання.

Зазначимо, що подати заявку для отримання компенсації потрібно не пізніше, ніж через 12 місяців з дня народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історія бахмутянки Тетяни Шиян: евакуюватися з пекла війни та знайти кохання

Як виїхати жінці з трьома дітьми, перейти кордон пішки, працювати на двох роботах, а потім знайти кохання всього життя в Україні, в лавах ЗСУ — […]

У Львові відкрилася виставка присвячена Бахмуту та Маріуполю

Бахмут та Маріуполь разом: у Львові представили виставку «Лабіринти незламних міст»

Днями у Львові представили спільний проєкт від Маріупольської міської ради та Бахмутської міської військової адміністрації — «Лабіринти незламних міст». Ця виставка має допомогти всім охочим […]

“Реакції не було, люди були просто беземоційні”, — 19 річний волонтер розповів про свої поїздки в Бахмут

“Найстрашніша картина, яку я бачив, була саме в Бахмуті” — так каже волонтер Максим, який приїжджав сюди з гуманітарною допомогою для мешканців. Історією своїх поїздок […]

Screenshot 299 367d7

Світлодарськ: як це жити в російській окупації?

У травні 2022 року російські війська захопили містечко Світлодарськ у Бахмутському районі. Місто й досі перебуває в російській окупації. Чи багато в місті колаборантів, як […]