Бахмут та Маріуполь разом: у Львові представили виставку «Лабіринти незламних міст»

Семаковська Тетяна 14:09, 3 Жовтня 2023
У Львові відкрилася виставка присвячена Бахмуту та Маріуполю/ фото “Місто Марії”

Днями у Львові представили спільний проєкт від Маріупольської міської ради та Бахмутської міської військової адміністрації — «Лабіринти незламних міст». Ця виставка має допомогти всім охочим зрозуміти й відчути архітектуру міст, зруйнованих росіянами.

Редакція «Бахмут.IN.UA» поспілкувалася з координаторкою культурних проєктів, маріупольчанкою Алевтиною Швецовою й дізналася про деталі заходу.

Про виставку у Львові

Днями на базі платформи  «Mariupol Reborn» у Львові  відкрилася виставка-переосмислення, де відвідувачі можуть побачити й осягнути масштаби руйнувань, спричинених російською агресією в Маріуполі та Бахмуті. 

«Mariupol Reborn» — це платформа, яка створена для роботи над проєктами, які будуть корисні для відновлення. Це архітектурний майданчик для міжнародних проєктів, тому показати саме Лабіринти незламних міст на тлі цього простору було дуже символічним для Маріупольської міськради. Проєкт створений у співпраці з Маріупольською міськрадою та Бахмутською міськрадою.

Алевтина Швецова // координаторка культурних проєктів

Пані Алевтина додає, що формат обрали незвичайний, бо це не зовсім виставка, а саме лабіринт, який демонструє як виглядали українські міста до повномасштабного вторгнення. Проходячи лабіринт гості занурюються у різні історичні епохи міських просторів Маріуполя та Бахмута, пояснює координаторка проєктів.

Ірина Булгакова та Олександр Марченко на виставці/ фото Маріупольська міськрада

На виставкових матеріалах представлені будівлі та визначні пам’ятки, які були створені ще у дореволюційний період, це понад 100 років тому. Гості бачать, як ці споруди існували в межах міста, як вони розвивалися. Я сама з Маріуполя й можу сказати, що більшість цих будівель вони були чи відновлені, чи чекали своєї черги на відновлення. Всіх відвідувачів і відвідувачок ми занурювали в цю подорож, аби люди, які жодного разу не були в Маріуполі чи Бахмуті уявили міські простори.

Алевтина Швецова // про проєкт з лабіринтами

Відновлення Бахмута та Маріуполя

Виставка у Львові/ фото “Місто Марії”

Крім виставки, яка являє собою мистецький лабіринт, організатори зустрічі також проводять заходи для переселенців. Очікуваний результат проєкту –  розробка ініціатив щодо відновлення міст.

«Лабіринти незламних міст» — це ще й про відновлення історичної справедливості, додає співрозмовниця. Вона наголошує, для того, аби відновити місто архітектори та урбаністи мають розуміти історичний контекст. Це роблять й для того, аби не створювати проєкт відокремлений від міського простору.

Над експозиціями Маріуполя та Бахмута працювали команди, обидві концепції витримані в одному стилі. Проте, невелика відмінність все ж є, наприклад, на Маріупольському проєкті вже є візія того, як можуть виглядати окремі споруди після деокупації. Частину візії розробили до повномасштабного вторгнення, але є проєкти, які були розроблені архітекторами нещодавно.

Щодо Бахмута — то там показано три періоди: дореволюційний, до повномасштабного вторгнення та період руйнації. Я, наприклад, жодного разу там не була, але так милувалася Набережною, парком…Ще одним важливим питанням для роздумів, який має проєкт – є меморіалізація та створення музеїв, які мають з’явитися на мапі наших міст після їх деокупації.

Алевтина Швецова // ділиться роздумами про виставку

Від Бахмута виставку представляли заступник начальника Бахмутської міської військової адміністрації Олександр Марченко та начальниця управління культури Ірина Булгакова. 

На стіні фотографії Бахмута до війни/ фото Маріупольська міськрада

Щиро вдячний міському голові Маріуполя Вадиму Бойченко і всім причетним за підтримку нашого Бахмуту. Дякуючи вам ця спільна ініціатива була втілена у життя. Відкриття цієї виставки та заходи проведенні у рамках проєкту є важливим етапом відновлення наших міст, адже попереду після Перемоги на нас чекає великий і непростий шлях. Усі ініціативи, ідеї, пропозиції для нас є дуже цінними.

Олександр Марченко // заступник мера Бахмута

Локація виставки

Бахмут в історичному контексті/ фото “Місто Марії”

Де подивитися виставку: платформа «Mariupol Reborn». Місто Львів, вул. Ференца Ліста, 6.

  • Час роботи виставки: 29 вересня – 14 жовтня (окрім неділі)
  • Час роботи експозиції 10:00-18:00
  • Додаткова інформація: (063) 469-63-96

Читайте також: Стало відомо, якими етапами та за яким прикладом відбудовуватимуть Бахмут

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Screenshot 810 21f7a

Як живе окупований Маріуполь: інтерв’ю з головною редакторкою сайту міста Марії

Анна Мурликіна — головна редакторка міського маріупольського сайту 0629. Завдяки виданню тисячі маріупольців, які зараз евакуювалися можуть дізнаватися новини з окупованого росіянами Маріуполю. У місті […]

Кам'янське

Бахмутян у місті Кам’янське чекає концерт від землячки

5 жовтня у місті Кам’янське, що на Дніпропетровщині, відбудеться концерт родини Лук’янових, виступатиме Галина Лук’янова та її донька Наталія. Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян […]

Експедиція Донеччиною

«Що ви там знімаєте, ви що наводчики?»: як молодь в експедиції досліджувала архітектуру Донеччини

Варя Ягнишева — архітекторка родом з Донецька. Дівчина разом з однодумцями вирішила дослідити архітектурну ідентичність свого регіону. Варя вирушила в експедицію містами Донеччини, щоб встигнути […]