Як користуватися газовою горілкою: Станіслав Балдін з ДСНС розповів основні правила безпеки

Семаковська Тетяна 14:53, 25 Вересня 2023
Газові пальники/ ілюстрація Бахмут.IN.UA

Минулого року українцям довелося вчитися жити та адаптуватися до блекаутів. Такі речі, як газові горілки стали звичними та допомагали людям пережити відключення електроенергії. З настанням холодів на нас може чекати повторення ситуації. Редакція Бахмут.IN.UA вирішила розпитати експерта щодо того, як користуватися горілкою та яких правил треба дотримуватися задля власної безпеки в цьому процесі. 

Станіслав Балдін, головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області, розповів про основні правила користування туристичними пальником, газовою горілкою та іншими газовими приладами, які люди використовують для приготування їжі та опалення протягом відключень електроенергії. 

Читайте також: Ці напої зігріють навіть у найхолоднішу зиму: рецепти чаїв, які легко приготувати

Як обирати газовий пальник

Газова горілка для опалення та приготування їжі є ефективним методом забезпечення базових потреб людини під час блекаутів та надзвичайних ситуацій. Втім, важливо бути дуже обережним при використанні таких засобів аби уникнути пожеж, отруєнь та інших небезпек, які вони можуть спричинити. 

Газові горілки бувають різні. Деякі під’єднуються до великих газових балонів, а є ті, що працюють від маленьких балончиків. Якщо ми кажемо про блекаут, в цілому люди будуть використовувати маленькі, туристичні варіанти. Вони дешевше і їх зручніше використовувати в будинку. Люди будуть переважно купляти те, що дешевше і встановлювати самостійно там, де їм це зручно.

 

Станіслав Балдін // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Станіслав Балдін попереджає, що при використанні туристичного пальника для приготування їжі або опалення треба звертати увагу на шланги які під’єднують газовий балон до горілки. Адже буває, що вони пошкоджуються, тоді виникає розгерметизація і газ походить в приміщення. Крім того, при виборі газового пальника на балонах варто звернути увагу на те, де ви збираєтеся його купляти. 

Треба звернути увагу на інструкцію і, особливо, на сертифікат виробника у продавця, який продає ці горілки. Тому що бувають горілки кустарного типу, які виготовляють самостійно та якось приєднують до газового балона. Ці конструкції небезпечні. Треба дивитися на документацію, що ця горілка виготовлена на заводі й має всі характеристики. Варто читати інструкцію та впевнитися в тому, що вона зроблена згідно стандартів. Крім того, ще при купівлі перевіряйте цілісність всіх матеріалів та елементів.

 

Станіслав Балдін  // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Купляйте пальники тільки продавців, що мають сертифікат на ці вироби/ Pexels

Читайте також: Плівка, парафін чи монтажна піна: як утеплити вікна на зиму

Правила безпеки при використанні газової горілки вдома

Неправильне використання газових горілок несе в собі багато небезпек. Тому, правила користування газовим пальником є обов’язковими знаннями, якими мають володіти люди, що бажають придбати собі такий прилад. Є кілька ознак, на які треба звернути увагу та негайно діяти, при їх виявленні. 

Перша з них, це запах. Хоча природний газ не має запаху, при продажу балонів із газом виробники додають туди суміші, щоб люди могли відчути, якщо з’являється витік газу. 

Якщо в приміщенні ви відчули газ, то вже не можна вимикати або вимикати світло. Тобто, якщо світло в цей момент включене, то треба так і залишити. І навпаки, якщо вимкнене, то не вмикайте його. Буває, люди біжать вимикати світло при виявленні витоку, а в той момент відбувається іскра у самій лампі. Тоді може відбутися горіння або вибух. Це вже залежить від концентрації, яка в приміщенні утворилася.

 

Станіслав Балдін // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Якщо ви відчули запах газу, не вмикайте або не вимикайте світло та терміново провітріть приміщення/ Pexels

Станіслав Балдін також закликає перед використанням горілок перевіряти систему вентиляції.

Всі ми знаємо, що горіння – це процес окислення, тобто в приміщенні зменшується концентрація повітря, в якому у нас є кисень. Люди можуть втратити свідомість через нестачу кисню. Треба перевіряти систему вентиляції, а якщо її немає в приміщенні, потрібно відкривати вікна, або двері для провітрювання приміщення до доступу кисню.

 

Станіслав Балдін // Головний фахівець відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України у Донецькій області

Тому, перед опалювальним сезоном потрібно перевірити вентиляційні канали, щоб у них була тяга. В разі необхідності треба їх прочистити. Станіслав застерігає, що перевіряти вентиляцію не можна сірниками. Тому що там з часом накопичуються гази, павутиння, сухе листя тощо. Якщо частинка від цього сірника полетить по вентиляційному каналу, то може виникнути горіння.

Газовий пальник це помічник людини у різних ситуаціях, втім, важливо дотримуватися всіх правил безпеки при його використанні/Pexels

Крім того, саме через зменшення концентрації повітря з киснем у приміщенні, у випадку використання туристичних газових плит, не варто використовувати їх для обігріву у нічний час. Станіслав попереджає, що такі прилади не можна самостійно ремонтувати, а розміщуватися вони мають тільки на негорючій поверхні. 

Читайте також: Декоративна штукатурка своїми руками: як змінити інтер’єр вдома?

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як військовослужбовцям отримати безплатне житло від держави

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 14 Червня 2024
Нове житло / фото ілюстративне

Українські військовослужбовці мають право на отримання безоплатного житла від держави. Водночас для того, щоб скористуватися такою можливістю, потрібно відповідати певним умовам, зокрема, мати певну вислугу на військовій службі та перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Детальніше про те, як військовим отримати власне житло бюджетним коштом, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Безплатне житло для військових у 2024 році

Право на безоплатне житло для військовослужбовців від держави закріплене у законі про соціальний і правовий захист, в якому вказується й порядок отримання.

Зазначимо, що житло по такій державній програмі надається в межах черги. У 2021 році черга на житло для військових складала 44,3 тисячі осіб, у 2022 – 43,5 тисячі осіб. А наприкінці грудня 2023 року число складало 42,2 тисячі осіб. У 2024 році на це було виділено 100 мільйонів гривень.

Вимоги для участі в державній програмі

Військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають разом з ними, повинні відповідати певним вимогам:

 • мають вислугу на військовій службі не менше 20 років,
 • перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
 • вперше використовують власне право на безоплатне житло, приватизацію житла тощо;
 • пройшли реєстрацію у населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Отримати житло не можуть військовослужбовців строкової військової служби.

Які документи потрібні

Для того, щоб стати на квартирну чергу, варто подати командиру військової частини необхідні документи, а саме:

спеціальний рапорт про взяття на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов;

 • довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім’ї, які потребують поліпшення житлових умов;
 • витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім’ї;
 • довідка про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи;
 • документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги тощо.

Після подання цих документів, у військовій частині почнеться процес зарахування на облік. Згодом доведеться чекати чергу, після чого військовий отримає ордер на вселення до житлового приміщення у виконавчого органу місцевої влади.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи будуть відключення світла на Донеччині 14 червня: ДТЕК

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:25, 14 Червня 2024
Відключення світла / фото ілюстративне

14 червня 2024 року у Донецькій області відбудуться планові тимчасові відключення електроенергії за стабілізаційними графіками з 14:00 до 22:00. Це необхідно для балансування енергосистеми, яка зазнала руйнувань внаслідок ракетних обстрілів російських окупантів.

Про це повідомило ДТЕК.

Сьогодні, о 13:25 ДТЕК оновили графіки, вони будуть застосовані з 14:00 і триватимуть до 22:00. Раніше у відомстві вказували, що графіки відключень діятимуть з 18:00.

Коли не буде світла на Донеччині

Національна енергетична компанія “Укренерго” повідомляє про графіки планових відключень електропостачання 14 червня у низці областей України з метою стабілізації енергосистеми.

У всіх нижче перелічених областях відключення триватимуть з 14:00 до 22:00.

 • місто Київ;
 • Київська;
 • Донецька;
 • Одеська;
 • Дніпропетровська область.

Графіки відключень та рекомендації

Ознайомитися з детальними графіками віялових відключень можна на офіційному сайті обленерго ДТЕК Донецькі електромережі.

Споживачам, чиї адреси потраплять до графіків, рекомендується:

 • утриматися від користування ліфтами у визначені години;
 • зробити необхідний запас питної води;
 • звести до мінімуму споживання електроенергії.

Енергетики закликають населення економно та раціонально використовувати електрику, що допоможе скоротити кількість та тривалість віялових відключень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

студенти як заробити грошей

Аквагрим, доставка їжі або власний блог: які цікаві способи заробітку є для студентів

Весною настає пора, коли одинадцятикласники готуються НМТ, після якого підуть в самостійне життя та вступлять до університету. Там їм доведеться розраховувати на власні сили, заробляючи […]

Як зберегти овочі та фрукти на зиму

Влітку ми насолоджуємося смаком та користю великої кількості сезонних овочів та фруктів. Щоб розтягнути цей процес до зимових місяців, дуже важливо опанувати мистецтвом зберігання. У […]

Як правильно доглядати за зубами та яснами

Правильний догляд за зубами та яснами є важливою складовою загального здоров’я. Недбалість до гігієни ротової порожнини може сприяти розвитку хвороб зубів та навіть до їх […]

Головна 2 cc44b

Як правильно доглядати за волоссям

Догляд за волоссям може здатися дуже простою та базовою процедурою. Втім, існують багато рекомендацій та практик, які допоможуть вам зменшити ступінь пошкодження та отримати кращий […]

фото осінню

Парасоля та продуктовий ринок: цікаві ідеї для осінньої фотосесії

Фотосесія осінню завжди хороша ідея. У цю пору року сонце ще тішить нас теплом та сухою погодою, атмосфера відчувається по-особливому, а локацій для осінньої фотосесії […]

4 04caa

Варення з ягід: класичні та незвичні рецепти, які запам’ятаються надовго

Вже згодом в Україні починається сезон ягід. Саме в цей період з травня по вересень чимало господинь почнуть готувати варення на зиму з полуниці, малини, […]