Американське видання «The Washington Post» 10 серпня опублікувало статтю під назвою «Повільний контрнаступ пригнічує настрій в Україні». Журналісти газети поспілкувалися з постраждалими від російського терору українцями з Києва, Кривого Рогу, Сміли, Покровська та інших районів Донецької області. Пригнічені люди, які втратили житло та близьких, у розмові з кореспондентами побіжно згадали про відчуття колективного «розчарування» (ред. через щоденні ракетні, артилерійські обстріли з боку рф, загиблих співгромадян). В однієї зі співрозмовниць газети склалося враження, що український контрнаступ відбувається «повільно».
Російська пропаганда одразу ж це підхопила і заявила, що повільний контрнаступ ЗСУ викликав почуття розчарування в Україні. Російські телеграм-канали також стверджують, що українці не отримують хороших новин, яких дуже потребують.
Редакція «Бахмут. IN.UA» пояснює, чому російська пропаганда в телеграм-каналах є маніпуляцією.
До слова, над матеріалом працювали керівниця Каїрського бюро «The Washington Post» Сіобхан О’Грейді, український журналіст Костянтин Худов та фотожурналістка Хайді Левін.
Оригінальні тези зі статті
- Майже 18 місяців Україна протистояла своїм російським загарбникам, згуртовуючи підтримку своїх військ, здобувши торішні бойові перемоги в Київській, Харківській та Херсонській областях.
- Українські офіційні особи та їхні західні партнери говорили про майбутній контрнаступ, який, підкріплений потоком нової зброї та навчанням, як вони сподівалися, мав переломити хід війни.
- Через два місяці після того, як Україна пішла в атаку, з невеликим видимим прогресом на фронті та невпинним, кривавим літом по всій країні, розповідь про єдність і нескінченну наполегливість почала руйнуватися.
- Кількість загиблих — незліченні тисячі — щодня зростає. Мільйони переселенців не бачать шансів повернутися додому. У кожному куточку країни мирні жителі виснажені хвилею недавніх атак росії.
- Цього тижня дві російські ракети влучили в один квартал у місті Покровськ, де евакуаційний потяг регулярно забирає людей, які тікають із прифронтових районів неподалік, убивши мирних жителів і рятувальників.
- Українці, які дуже потребують хороших новин, їх просто не отримують.
У Смілі, маленькому місті в центральній Україні, 42-річна пекарка Алла Близнюк, щодня продає солодощі на поминках, доки батьки готуються ховати своїх дітей, загиблих на фронті.
За словами жінки, раніше, навіть коли ситуація була болючою, «люди були єдині». Вони волонтерили, готували один одному їжу та розносили військовим. Наразі у неї є відчуття колективного «розчарування». Алла Близнюк додала, що Україна не розголошує кількість своїх військових втрат. За її словами, люди діляться історіями про нових солдатів на фронті, які протрималися лише два-три дні.
Оригінальний текст статті. Фото: скріншот
У Києві 36-річна адміністраторка Юлія Пальцева зазначила, що була шокована тим, як кияни все ще тусуються та розважаються. Її хлопець на фронті, скоро його мають перекинути воювати під Бахмут.
«Всі ці танцюючі та усміхнені люди повинні пам’ятати, що такі солдати, як мій хлопець, знаходяться в окопах без жодних ротацій і щодня піддаються обстрілам.
Наші очікування були вищими. Якщо це відбувається, то повільно», — висловила особисту думку стосовно українського контрнаступу Юлія Пальцева.
Оригінальна цитата мешканки Києва в статті. Фото: скріншот
Як маніпулює російська пропаганда?
Росіяни зліпили з оціночних суджень і особистих думок героїнь статті власний заголовок, на який посилаються прямою цитатою — «Повільний контрнаступ ЗСУ викликав почуття розчарування в Україні». Нібито це і є заголовок матеріалу «The Washington Post», а вони просто переклали його. Нагадаємо, оригінальний заголовок — «Повільний контрнаступ пригнічує настрій в Україні».
«Весь цей час українська влада та їхні західні партнери розкручували майбутній контрнаступ, який, як вони сподівалися, завдяки потоку нової зброї та навчання переламає хід війни. Але через два місяці без видимих результатів ціною великої крові, наратив про єдність і нескінченну стійкість почав руйнуватися. Українці, дуже потребують хороших новин, але вони їх не отримують», — заявляють окупанти.
Допис в російському телеграм-каналі. Фото: скріншот
Цілі російської пропаганди
У коментарі редакції «Бахмут IN.UA» молодший аналітик «VoxCheck» Віктор Шолудько пояснив, чому російська пропаганда так прагне показати, що контрнаступ України «провалися».
Основні наративи про український контрнаступ
Спостерігаючи за російською пропагандою, є декілька головних наративів, які можна виділити в рамках дезінформації про українські наступальні дії:
- Україна має величезні втрати у живій силі.
- росія знищила ледь не всю, або значну кількість західної техніки.
- Західна техніка та стратегія неефективні проти російської.
- Захід незадоволений темпами контрнаступу та хоче припинити підтримувати Україну.
Канали поширення
Переважними каналами поширення російської дезінформації залишаються телеграм-канали. Також можна відзначити, що ці наративи поширюють в іноземних медіа з “чорного списку”, які ми відстежуємо у нашому проєкті “Propaganda Diary”.
Цілі
Головна ціль — показати, що контрнаступ України провалися (забуксував, йде не за планом). У такий спосіб ворог добивається деморалізації населення і намагається підштовхнути нас до перемовин, оскільки Україна нібито зазнає неймовірні втрати, а Захід хоче припинити підтримку. Для Західної аудиторії це нібито показує неспроможність та непрофесійність ЗСУ, а тому їх не потрібно підтримувати, оскільки вони й так програють. Також у такий спосіб намагаються показати, що тактика та навчання Заходу неефективні.
Цільова аудиторія
В Україні це у першу чергу цивільні, зокрема родичі військових. Рф намагається вплинути на них, щоб вони вимагали від української влади перемовин та припинення спротиву.
Також важливим є поширення пропаганди на Заході. Цільовою аудиторією є ті, хто активно підтримує Україну, щоб зламати їхню віру в допомогу.
Динаміка
Збільшення російської дезінформації про український наступ активно відбулося приблизно у червні 2023 року.
Зазначимо, що пропагандисти систематично просувають думку про провалений український контрнаступ. До слова, нещодавно журналісти з рф перекрутили слова речника Пентагону, бригадного генерала Сполучених Штатів Америки Патріка Райдера і заявили, що ЗСУ «затиснуті» росіянами між мінними полями.
Читайте також: Український телеграм-канал маніпулює темою боїв в Бахмуті посилаючись на слова із The Wall Street Journal
Вам буде цікаво:
- Терористи й бойовики: як в росії демонізують українців й навіщо?
- Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту
- Фейк, правда, пропаганда: як російські журналісти «захоплюють» Бахмут?
Фото: Heidi Levine, «The Washington Post»
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!