Українська влада забирає з прифронтових міст архіви: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 13:00, 27 Лютого 2024
Обстріл Курахового
Обстріл Курахового 24 серпня 2023 / фото прокуратура Донеччини

Проросійські пропагандисти поширюють інформацію, що у прифронтових містах українська влада та силові структури нібито покидають місто, при цьому, вони нібито ще забирають архівні дані. Це відбувається на тлі наступу росіян по лінії фронту.

Українська влада тікає з Курахового?

Проросійські Telegram-пабліки 21 лютого 2024 року опублікували інформацію, що нібито з Донеччини проводиться евакуація архівних документів, силових структур та влади. Однак цю інформацію жодним чином не можна підтвердити достеменно: загарбники не наводять жодних доказів цьому. Посилаються лише на так званого радника глави днр яна гагіна, який начебто стверджує, що з Курахового Донецької області вивезли все цінне. Це підхопили лише росЗМІ. 

Повідомлення в соцмережі
Пропагандисти поширили слова радника ватажка днр / скриншот

Наразі Курахівська міська рада ніяк не коментувала “евакуацію”. 8 лютого 2024 року на каналі Суспільне.Донбас вийшло інтерв’ю з Романом Падуном, начальником Курахівської міської військової адміністрації в самому місті, однак чи знаходиться чиновник там зараз — невідомо. Про евакуацію силовиків та архівних документів також нічого не відомо. 

Колаборант гагін не уточнив, які саме архівні документи були евакуйовані. Єдиний архів, який був у Кураховому – трудовий, у серпні 2022 року він був перенесений у Лубни на Полтавщину. На офіційному сайті Державного архіву Донецької області немає жодної інформації про інші архіви, які б належали Курахівській міськраді. Тому можемо вважати цю інформацію безпідставною. 

Україні варто зберегти архіви

Анатолій Хромов, голова Державної архівної служби згадав, що вже під час повномасштабного вторгнення були знищені архіви в місцях, де йшли запеклі бої, зокрема на Чернігівщині та на Херсонщині, на Київщині окупанти вдались до вандалізму. Хромов також зазначив, що багато архівних матеріалів знаходиться на окупованій території. Архів за міжнародним правом є об’єктом культурної спадщини, на цьому наголосив голова Держархіву. 

Так трапилося, що у нас частина документів опинилася на окупованих територіях, зокрема в районних архівних відділах. Якщо говорити про міжнародне право, то окупант несе відповідальність за збереження культурної спадщини, якою є архіви. Однак ми не маємо віри, що росіяни ставитимуться до документів у рамках міжнародного права,

підкреслив Анатолій Хромов // голова Державної архівної служби

Розуміючи всю важливість збереження документів, в містах, які постійно під обстрілами росіян, зокрема в Донецькій та Луганській області, їх було евакуйовано в інші міста. 

“Де це можливо, ми координуємо і допомагаємо військовим адміністраціям з евакуацією фондів. По тим процесам, які завершені уже я можу повідомити, що державні архіви Луганської та Донецької областей фактично повністю евакуйовані в інші місця. Куди саме — не говоритиму. Це ж стосується й окремих колекцій, котрі через рік-два мають бути передані в архів, ми теж вивезли зі сходу”, — розповів Хромов. 

Архів
Курахівський архів евакуювали до Лубен на Полтавщину / скриншот

Тому можемо зробити висновок, що у будь-якому випадку, якщо архів знаходиться поруч з лінією зіткнення, то збереження архівних документів є однією з пріоритетних задач, а не ознакою, що українська влада готова начебто здавати населенні пункти росіянам.

Курахове Донецької області постійно під обстрілами росіян, у томи числі були зафіксовані удари ракетами “Іскандер”. Серед обстріляної інфраструктури були заклади освіти, комунальні підприємства, Курахівська теплова електростанція, де можуть зберігатись важливі документи. Тож евакуювати важливу документацію з міста є цілком логічним та правильним рішенням, щоб зберегти важливу інформацію про місто та громадян.

Чи триває евакуація у Кураховому

На території області триває обов’язкова евакуація цивільних. Вадим Філашкін, голова Донецької ОВА у своєму відеозверненні від 24 лютого 2024 року зазначив, що перебування на території області є вкрай небезпечним та закликав евакуюватись цивільних у безпечні міста країни. 

Обов’язкова евакуація з Донеччини триває. Також продовжимо евакуацію в примусовий спосіб родин із дітьми,

Вадим Філашкін // голова Донецької ОВА про евакуацію цивільних

Росіяни продовжують наступати вздовж лінії фронту. Багато інформаційно-психологічних спецоперацій, які росіяни розкручують тільки навколо подій в Авдіївці направлено на те, щоб дестабілізувати ситуацію зсередини: посіяти сумнів у населення щодо втримання територій та подальшої перемоги. Тому закликаємо довіряти тільки офіційним джерелам інформації та не вестись на тези ворожої пропаганди.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 16:35, 9 Квітня 2024
Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова виступає перед ЗМІ / скриншот

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, що в українських Telegram-каналах міститься начебто контент, у якому закликають до терористичних дій, міжнаціональної ворожнечі та є формою деструктивних закликів щодо дітей рф. Подібну “тенденцію” депутатка держдуми з нещодавніми подіями, які стались в підмосковному “крокус сіті холі”, де ІДІЛ ввечері 22 березня вчинив стрілянину.

Депутатка держдуми рф
Депутатка держдуми рф ганна кузнецова поширює непідтверджену інформацію / скриншот

Україна не закликає дітей з рф до тероризму

Інформація, яку озвучила кузнецова є безпідставною. Вона зазначила, що кількість нібито шкідливого контенту в популярних українських Telegram-каналах збільшилась на 28%, однак вона не дає уточнень: не порівнює періоди, коли з’являлись ніби деструктивні заклики, як порахували цей “процент”, немає конкретної інформації про Telegram-канали та повідомлення, які мають шкодити російським дітям, інфографіки, статистики тощо. 

На сайті держдуми рф додатково ще зазначили, що в Україні був запущений Центр інформаційно-психологічних операцій СБУ і що він веде роботу в 13 регіонах України. 

“Дзвінки та повідомлення надходять з території України. Нерідко дзвінки здійснюють завербовані СБУ діти з України, яких спеціально вистежують”, — каже анна кузнецова, депутатка держдуми рф. 

Однак у яких саме регіонах України “вербували дітей” співробітники СБУ, чиновниця не уточнила. 

Слова депутатки держдуми рф не можна ніяк підтвердити. Натомість ми проаналізували декілька українських анонімних Telegram-каналів, які мають більше одного мільйону підписників (Украина Сейчас, Реальна Війна та Україна Online). Проаналізувавши контент від 22 березня ми не виявили жодного заклику до міжнаціональної ворожнечі, або закликів до російських дітей вчиняти терористичні дії. 

Росіяни закликають до вбивства українських дітей

Попри те, що росія звинувачує у тероризмі та сприянню міжнаціональній ворожнечі Україну, військові злочинці публікують матеріали, де прямо закликають вбивати українських дітей. Наприклад, 13 березня у єгора гузенко, власника Telegram-каналу тринадцятий вийшов ряд дописів, у яких він коментує відео, де діти співають “Батько наш — Бандера”. Він відверто заявив, що начебто ворог не має статі та віку, а дітей на відео — “заразними” і єдиний вихід, зі слів злочинця, є “знищення хворих”. 

Допис пропагандиста
Терорист гузенко закликав знищити українців / колаж Бахмут IN.UA

Фахівці з Інституту масової інформації (ІМІ) констатували, що подібні дописи є закликом до геноциду.

“Такі публікації є прямим публічним підбурюванням до вчинення злочину геноциду щодо українців. Вони розраховані на широку аудиторію, а також містять обґрунтування необхідності повного фізичного знищення української нації. Саме з метою притягнення до кримінальної відповідальності подібних трансляторів геноцидної риторики була створена Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. РФ продовжує вважатись підписантом та ратифікантом Конвенції, однак влада країни свідомо допускає поширення прямих геноцидних ідей серед своїх військових”, — розповів Володимир Зеленчук, юрист ІМІ.

Пізніше гузенко видалив допис з відео, однак залишив невеликий коментар нижче, що начебто вже пізно і діти перейняли нацистську ідеологію, порівнюючи Степана Бандеру з адольфом гітлером. 

Однак влада росії вважає це за нормальне та ніяк не відреагувала на поширення закликів до геноциду та вбивству українських дітей в російських Telegram-каналах. 

Подібні інформаційні атаки росіян відбуваються на тлі подій в “крокус сіті холі”, щоб переконати власне населення у винуватості України. Центр стратегічних комунікацій вже спростував повідомлення росіян про нібито заклики з України до російських дітей здійснювати терористичні акти, у тому числі на ТОТ. Тому закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію на офіційних джерелах.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 14:35, 9 Квітня 2024
Jobcenter
Jobcenter в Німеччині / фото Енді Новак

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. А пов’язане це з тим, якщо отримувач грошей, тобто біженець, вже отримав одноразову виплату та змінює місце проживання. 

Як росЗМІ використовують подібні відео задля маніпуляції та чи дійсно біженці в Німеччині отримують допомогу, роз’яснює журналіст видання Данило Вінниченко. 

Центри зайнятості в Німеччині надають виплати на меблі один раз

Інформація, яку озвучує жінка є маніпуляцією. Саме відео з’являлось у російських пропагандистів ще наприкінці 2022 року — це ми дізнались за допомогою зворотного пошуку. Знайти оригінальне відео на ресурсах жінки нам не вдалось. Пропагандисти використали відео користувачки YouTube під ніком Violettka-Konfettka та поширювали в цілях дискредитувати українських біженців за кордоном. РосЗМІ подавали це, як нібито скорочення виплат, втома від біженців та “справжнє ставлення” до українців у державі. 

Росіянка в Німеччині
Жінка засвітилась на росТБ / скриншот

Відео, які виходили на YouTube-каналі жінки мали гучні заголовки та оформлення, біженка постійно критикувала місцеві органи та установи, зокрема джобцентри. Канал вела виключно російською мовою. Останнє відео вийшло у жовтні 2023 року. Ми припускаємо, що саме цією риторикою вона і привернула увагу російських пропагандистів.

Росіянка в Німеччині
На своєму каналі жінка критикувала німецькі держустанови / скриншот

Знайти актуальну інформацію щодо скасування виплат центрами зайнятості в Німеччині у період повномасштабного вторгнення нам не вдалось. Тому наведемо актуальну інформацію та за яких умов біженці з України можуть отримати виплату задля придбання меблів в орендоване житло. 

Квартири в Німеччині дійсно орендують необставленими: немає меблів та інших речей для повсякденного життя. Тому пропонують виплату Erstausstattung (одноразова допомога на облаштування), яку надають джобцентри. Її можна отримати у вигляді готівки, або у вигляді гутштайну (спеціального сертифікату). Як правило, на одну людину виділяють до 1000 євро (понад 42500 гривень). Отримати грошову допомогу можна за певних умов, тобто:

  • вам виплачують допомогу від Джобцентру;
  • вам виповнилося 25 років;
  • це ваш перший переїзд на окрему квартиру;
  • ви розлучилися, переїжджаєте на нове місце і не маєте можливості придбати меблі в нове помешкання;
  • у вашому попередньому житлі сталася пожежа або нещасний випадок, який не покриває страховка.

Серед цих умов немає переїзду на інше житло без будь-яких поважних причин. Тобто джобцентр у праві відмовити у наданні допомоги, якщо випадок отримувача допомоги не відповідає зазначеним умовам. Тому згідно з озвученою інформацією від жінки, їй відмовили за об’єктивних причин. 

Поширюючи подібні матеріали, росіяни підтримують наратив про начебто втому європейців від війни, зокрема від біженців. Вони користуються складним становищем людей через спричинену ними війну та намагаються всіляко принизити. Ми закликаємо не вестись на ворожу дезінформацію та перевіряти інформацію в офіційних джерелах. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Депутатка держдуми рф

“Деструктив, тероризм, міжнаціональна ворожнеча”: чиновниця рф поширює антиукраїнські наративи

У мережі шириться відео депутатки держдуми рф анни кузнецової, яка розповіла пропагандистам про “деструктивні заклики” в українських Telegram-каналах, які збільшились начебто на 28%. Чиновниця розповіла, […]

Jobcenter

Джобцентр в Німеччині скасовує виплати українцям: що відбувається

У мережі шириться відео української біженки, яка жаліється на німецькі джобцентри (центри зайнятості). Жінка розповідає, що установа скасовує виплати на придбання меблів в орендоване житло. […]

Гроші в руках

Українці, які від початку війни не виїжджали за кордон, отримають 5 тис. грн: фейк

Деякі Telegram-канали поширюють інформацію від імені міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук про виплату 5 тисяч гривень українцям, які жодного разу від […]

13:00, 07.04.2024 Микола Ситник
стела Часів Яр

ЗСУ блокують евакуацію з Часового Яру: що відбувається

У мережі поширюється інформація, що ЗСУ нібито заборонили евакуюватись з міста Часів Яр на Донеччині, яке зараз знаходиться неподалік від лінії фронту. Роспропагандисти зауважили, що […]

16:30, 05.04.2024 Микола Ситник
Часів Яр

Примусове виселення з Часового Яру: що не так з “наказом” Міноборони

У мережі шириться відео нібито наказу Міноборони України від 29.03.2024, що мешканцям прифронтового міста Часів Яр треба негайно виїхати зі своїх домівок, тому що будівлі […]

18:15, 03.04.2024 Микола Ситник