Українська влада забирає з прифронтових міст архіви: що відбувається

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 13:00, 27 Лютого 2024
Обстріл Курахового
Обстріл Курахового 24 серпня 2023 / фото прокуратура Донеччини

Проросійські пропагандисти поширюють інформацію, що у прифронтових містах українська влада та силові структури нібито покидають місто, при цьому, вони нібито ще забирають архівні дані. Це відбувається на тлі наступу росіян по лінії фронту.

Українська влада тікає з Курахового?

Проросійські Telegram-пабліки 21 лютого 2024 року опублікували інформацію, що нібито з Донеччини проводиться евакуація архівних документів, силових структур та влади. Однак цю інформацію жодним чином не можна підтвердити достеменно: загарбники не наводять жодних доказів цьому. Посилаються лише на так званого радника глави днр яна гагіна, який начебто стверджує, що з Курахового Донецької області вивезли все цінне. Це підхопили лише росЗМІ. 

Повідомлення в соцмережі
Пропагандисти поширили слова радника ватажка днр / скриншот

Наразі Курахівська міська рада ніяк не коментувала “евакуацію”. 8 лютого 2024 року на каналі Суспільне.Донбас вийшло інтерв’ю з Романом Падуном, начальником Курахівської міської військової адміністрації в самому місті, однак чи знаходиться чиновник там зараз — невідомо. Про евакуацію силовиків та архівних документів також нічого не відомо. 

Колаборант гагін не уточнив, які саме архівні документи були евакуйовані. Єдиний архів, який був у Кураховому – трудовий, у серпні 2022 року він був перенесений у Лубни на Полтавщину. На офіційному сайті Державного архіву Донецької області немає жодної інформації про інші архіви, які б належали Курахівській міськраді. Тому можемо вважати цю інформацію безпідставною. 

Україні варто зберегти архіви

Анатолій Хромов, голова Державної архівної служби згадав, що вже під час повномасштабного вторгнення були знищені архіви в місцях, де йшли запеклі бої, зокрема на Чернігівщині та на Херсонщині, на Київщині окупанти вдались до вандалізму. Хромов також зазначив, що багато архівних матеріалів знаходиться на окупованій території. Архів за міжнародним правом є об’єктом культурної спадщини, на цьому наголосив голова Держархіву. 

Так трапилося, що у нас частина документів опинилася на окупованих територіях, зокрема в районних архівних відділах. Якщо говорити про міжнародне право, то окупант несе відповідальність за збереження культурної спадщини, якою є архіви. Однак ми не маємо віри, що росіяни ставитимуться до документів у рамках міжнародного права,

підкреслив Анатолій Хромов // голова Державної архівної служби

Розуміючи всю важливість збереження документів, в містах, які постійно під обстрілами росіян, зокрема в Донецькій та Луганській області, їх було евакуйовано в інші міста. 

“Де це можливо, ми координуємо і допомагаємо військовим адміністраціям з евакуацією фондів. По тим процесам, які завершені уже я можу повідомити, що державні архіви Луганської та Донецької областей фактично повністю евакуйовані в інші місця. Куди саме — не говоритиму. Це ж стосується й окремих колекцій, котрі через рік-два мають бути передані в архів, ми теж вивезли зі сходу”, — розповів Хромов. 

Архів
Курахівський архів евакуювали до Лубен на Полтавщину / скриншот

Тому можемо зробити висновок, що у будь-якому випадку, якщо архів знаходиться поруч з лінією зіткнення, то збереження архівних документів є однією з пріоритетних задач, а не ознакою, що українська влада готова начебто здавати населенні пункти росіянам.

Курахове Донецької області постійно під обстрілами росіян, у томи числі були зафіксовані удари ракетами “Іскандер”. Серед обстріляної інфраструктури були заклади освіти, комунальні підприємства, Курахівська теплова електростанція, де можуть зберігатись важливі документи. Тож евакуювати важливу документацію з міста є цілком логічним та правильним рішенням, щоб зберегти важливу інформацію про місто та громадян.

Чи триває евакуація у Кураховому

На території області триває обов’язкова евакуація цивільних. Вадим Філашкін, голова Донецької ОВА у своєму відеозверненні від 24 лютого 2024 року зазначив, що перебування на території області є вкрай небезпечним та закликав евакуюватись цивільних у безпечні міста країни. 

Обов’язкова евакуація з Донеччини триває. Також продовжимо евакуацію в примусовий спосіб родин із дітьми,

Вадим Філашкін // голова Донецької ОВА про евакуацію цивільних

Росіяни продовжують наступати вздовж лінії фронту. Багато інформаційно-психологічних спецоперацій, які росіяни розкручують тільки навколо подій в Авдіївці направлено на те, щоб дестабілізувати ситуацію зсередини: посіяти сумнів у населення щодо втримання територій та подальшої перемоги. Тому закликаємо довіряти тільки офіційним джерелам інформації та не вестись на тези ворожої пропаганди.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія