РосЗМІ поширюють інформацію про втрати ЗСУ в Авдіївці: що не так

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 12:25, 23 Лютого 2024
Артилеристи ЗСУ
ЗСУ стріляють по росіянам біля Авдіївки / фото NYT

Російські пропагандистські медіа поширили коментар користувача Facebook, автором якого є нібито народний депутат Верховної Ради (ВР) Петро Дербаль. Коментар був про події навколо Авдіївки та катастрофічної ситуації у війську, росЗМІ звернули увагу на кількість начебто загиблих та полонених — 850 військовослужбовців. Ніяких доказів чи підтверджень цим словам автор допису не надає, а лише “констатує факт”.

Допис у соцмережі
Неправдивий допис пропагандистів / скриншот

Втрати ЗСУ під Авдіївкою

Інформація, яку поширили росіяни є неправдивою. По-перше, Петро Дербаль не є народним депутатом. Про те, що його ім’я використали пропагандисти, він сам і спростував на своїй Facebook-сторінці. На офіційному сайті ВР України також немає жодних відомостей, що Петро Дербаль є, або був колись депутатом. Взагалі детальної інформації про нього знайти у відкритому доступі не вдалось.

Допис у соцмережі
Сам “депутат” спростовує російську пропаганду / скриншот

Щодо цифр, які навів Дербаль у своєму дописі, який використали росіяни. Про те, що могло бути 800-1000 людей загиблими та полоненими, зазначали журналісти The New York Times (NYT) у статті під назвою “Сотні українських військових боялися потрапити в полон або пропасти безвісти під час хаотичного відступу”. Автори не зазначають, що цифра в діапазоні 850-1000 людей є точною, вони лише посилають на слова двох українських військових, які нібито знають все про вихід з міста.

Заголовок статті
NYT випустило статтю про події в Авдіївці / скриншот

“Оцінки кількості українців, які потрапили в полон або зникли безвісти, різняться, і точний підрахунок може бути неможливим доти, доки Україна не зміцнить нові оборонні лінії за межами міста. Але двоє солдатів, які знають про відступ українських військ, вважають, що в полон потрапили або зникли безвісти від 850 до 1000 солдатів. Західні офіційні особи заявили, що ця цифра здається точною”, — пишуть журналісти NYT. 

Втрати українського війська є державною таємницею

Дмитро Лиховій, начальник відділу зв’язків з громадськістю оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” в етері “Радіо Свободи” спростував цю інформацію. Він підкреслив, що наразі українська сторона досі не назвала кількість військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти під час виходу з Авдіївки, бо триває верифікація даних. 

Є дані, які близькі до конкретних, але поки що ми їх не називаємо, тому що ще не завершено всю верифікацію. Деякі військовослужбовці виходять на наш, дехто — по окремих позиціях, зокрема, по позиції “Зеніт”, там теж триває верифікація. Ми не можемо сказати конкретну цифру, щоб не потрапити в полон того, що нас звинуватять у дезінформації. Говорити правду трохи складніше, її треба перевіряти, ніж вкидувати фейки,

зауважив // Дмитро Лиховій

Нагадаємо, що під час воєнний стану, втрати в українському війську є державною таємницею. Тому наразі сказати про точну кількість втрат українського війська не можна, поки не надійде інформація від офіційних джерел. 

Ситуація навколо Авдіївки та подальший відхід українського війська стала болючою для українців. Нагадаємо, росія захопила Авдіївку 17 лютого 2024 року. Авдіївка на карті бойових дій позначена як окупована територія. Генеральний штаб ЗСУ повідомив про 47 тисяч втрат особового складу з початку штурму міста зс рф 10 жовтня 2023 року. Тільки 3-тя окрема штурмова бригада повідомила, що бійці змогли ліквідувати 1500 окупантів та понад 3500 пораненими. 

Подібні поширення дезінформаційних повідомлень направлені на те, щоб розколоти суспільство зсередини та посіяти сумнів в намірах нового Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Закликаємо всю суперечливу інформацію перевіряти виключно в офіційних джерел влади, війська, підрозділів тощо.

Нагадаємо, раніше політолог Віталій Бала поширив на своїй сторінці у Facebook інформацію, що під Авдіївкою загинуло 108 бійців ЗСУ, які їхали автобусом із бойових позицій до своїх рідних на новорічні свята. Журналіст видання Бахмут IN.UA Данило Вінниченко пояснив, чому ця інформація є безпідставною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія