Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Двоє бахмутян стали акторами російської пропаганди: деталі

Семаковська Тетяна 13:27, 14 Березня 2025
На фото, ймовірно, вихідці з Бахмута, які розповсюджують фейки про ЗСУ / фото з росджерел

На російському пропагандистському каналі “посилки на донбас” опублікували відео, у якому, ймовірно, показали чоловіка та жінку з Бахмута, яких використали для російської пропаганди. Люди на камеру поширюють дезінформацію про українських військових.

Більше про це, читайте в матеріалі.

Бахмут, як використовують місцевих жителів

Родина Смірнових, яка представилась мешканцями Бахмута / фото з росджерел

Росіяни опублікували нове відео з двома, нібито, бахмутянами. Чоловік та жінка представились як родина Смирнових, які “прибули з Бахмута в травні 2023 року”. Зазначимо, що в цей час, попри складну ситуацію в місті, тривала евакуація до підконтрольних Україні територій. Станом на 31 травня 2023 року в Бахмуті залишалось 500 цивільних мешканців та мешканок. Іноземному волонтеру Деву Янгу навіть наприкінці червня 2023 року вдалося вивезти цивільного, який хотів евакуюватися.

У ролику жінка та чоловік старшого віку представляються бахмутянами та розповідають про те, як нібито під час боїв за Бахмут, ЗСУ відправили їх у підвал, по якому потім завдали удару.

Жодних доказів своїх слів вони не наводять. Крім того, невідомо, як мешканці, які постійно перебували в підвалі, бачили, що по них, начебто, ударили ЗСУ. Жінка стверджує, що їх обстрілювали у підвалі два дні поспіль. Проте, якимось чином їм вдалось вижити після цього. Під сумнів це ставлять навіть у коментарях до допису з бахмутянами.

У коментарях до допису на проросійському каналі підписник ставить під сумнів слова жінки про обстріл ЗСУ / фото з росджерел

Також, жінка подякувала російським військовим, назвавши їх “людяними рєбятами”. Зазначимо, що тези про обстріли українськими військовими цивільних широко поширені серед російської пропаганди, щоб демонізувати українські війська.

Росіяни розстріляли цивільну біля Лиманської громади / фото Донецька обласна прокуратура

Натомість розстріли цивільних, це поширена практика серед російської армії. Зокрема, випадок фіксували біля Лиманської громади.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в […]