Що таке медіаграмотність та як стати медіаграмотною людиною?

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:04, 9 Серпня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Щоденно кожен з нас стикається з неймовірно великими обсягами інформації: новини в Telegram, по радіо в громадському транспорті, контент на YouTube, сарафанне радіо, TikTok тощо. Мозок у такому темпі не завжди може відрізнити одразу: де правда, де напівправда, а де — відверта брехня.

Що означає бути інфомедійно грамотним та як підвищити власний рівень — читайте в матеріалі “Бахмут IN.UA”, що створений у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності.

Медіаграмотна людина — це…

…не завжди дорівнює начитана та ерудована. Можна пройти купу відповідних курсів, але головне — вміти застосовувати набуті знання і навички та розуміти навіщо вони потрібні у реальному житті.

Можемо провести аналогію: медіаграмотна людина — такий собі сучасний супергерой, що володіє суперсилами:

  • інтелектуальний саморозвиток;
  • здоровий скептицизм;
  • звичка та вміння гуглити;
  • вміння ставити питання, а не сприймати першу-ліпшу інформацію за чисту монету;
  • розуміння своїх кордонів, вміння не дозволяти маніпулювати своєю думкою;
  • навички користування спеціалізованими медіаресурсами та пошуку потрібної інформації не на перших сторінках Google;
  • розуміння того, що завжди є чому навчатися.

Як стати медіаграмотним?

Так, це не одноденний шлях. Немає жодного курсу, який би за одне заняття зміг пояснити всі тонкощі. Але можемо надати загальні поради, які допоможуть вам зрозуміти в який бік починати рух: 

Освіта:

  •    вивчайте основи медіаграмотності завдяки курсам, семінарам або онлайн-ресурсам;
  •    читайте книги та статті про медіаграмотність та критичне мислення.

Різноманітність джерел:

  • споживайте інформацію з різних джерел, включаючи протилежні думки (але тут варто бути обережними та критичними);
  • порівнюйте, як різні медіа висвітлюють одну й ту саму подію.

Перевірка фактів:

  • навчіться використовувати інструменти для перевірки фактів;
  • практикуйте пошук першоджерел інформації.

Аналіз контенту:

  • вчіться розрізняти факти, думки та пропаганду;
  • аналізуйте мету та цільову аудиторію медіаповідомлень.

Розуміння технологій:

  • ознайомтеся з різними медіаплатформами та їх особливостями;
  • вивчіть основи алгоритмів та їх вплив на споживання контенту.

Критичне мислення:

  • розвивайте навички критичного мислення через практичні вправи;
  • ставте під сумнів інформацію та шукайте докази.

Безпека в мережі:

  • вивчіть основи цифрової безпеки та конфіденційності;
  • навчіться розпізнавати онлайн-загрози та маніпуляції.

Обговорення:

  • беріть участь у дискусіях про медіа та обмінюйтесь думками з іншими;
  • вчіться аргументувати свою позицію та слухати інших.

Постійна практика:

  • регулярно застосовуйте навички медіаграмотності у повсякденному житті;
  • слідкуйте за новинами у сфері медіа та технологій.

Інструменти для медіаграмотних

З теоретичною частиною трохи розібралися. Поради — це добре, але практика — ще краще. Тому публікуємо вам добірку сайтів, які стануть вам допоміжними на шляху до медіаграмотності.

Існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. Журналісти цих майданчиків не роблять новини, засновані на чутках або на думках псевдоекспертів. Тому радимо вам читати перевірені новини на сторінках цих ресурсів, які мають всі зручні способи комунікації із аудиторією, включаючи Телеграм-канали. 

Серед найпопулярніших платформ, де публікуються матеріали з медіграмотності, посилання на курси та проєкти, виділимо наступні:

  • MediaSapiens” від ГО «Детектор медіа». Допомога читачам із орієнтуванням в інформаційному просторі, публікації з розвінчуванням маніпуляцій, недостовірних та фейкових новин, аналітичні матеріали;
  • курси Prometheus – платформа онлайн-освіти в Україні. Є безкоштовні курси, які допоможуть розвинути навички у багатьох сферах, є й платні. По тематиці тексту можемо виділити два курси: “Медіаграмотність: як не піддаватися маніпуляціям?” та “Медіаграмотність: практичні навички”;
  • проєкт StopFake. За розвінченням фейків — сюди. Почули десь, що Олена Зеленська купила Bugatti? Ні, це фейк. У Берліні люди вийшли підтримати росію? Теж ні. Також ви можете відправити інформацію, в якій сумніваєтеся, редакції через спеціальну формулу на сайті — за вас здійснять пошук та знайдуть відповідь;
  • портал “Медіаосвіти та медіаграмотністі” від Академії української преси. Незалежна організація, яка сприяє поширенню медіаграмотності та європейських стандартів журналістики, якісно інформуючи суспільство за допомогою досліджень, навчання та публікацій фахових видань;
  • проєкт Texty.org.ua. Незалежне видання, що публікує дата-проєкти, моніторить російську дезінформацію, має базу псевдоекспертів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]