Проросійські ЗМІ розганяють фейк, що “в Костянтинівці всі чекають на росіян”

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 09:12, 4 Листопада 2023
Надпис на стіні у Костянтинівці / Сергій Горбатенко

В проросійських пабліках поширюють інформацію, нібито “Костянтинівка чекає на прихід росіян”. Пропагандисти вказують на статтю видання “The Daily Beast”, як на першоджерело. 

Який саме наратив просуває ворожа пропаганда та що потрібно знати про нову ІПСО росіян, розібрався журналіст видання Данило Вінниченко. 

Що відбувається?

Заголовки у російських пропагандистських виданнях / скриншот
Новина у росЗМІ / скриншот
Новини про нібито проросійське населення у Костянтинівці / скриншот

Нещодавно російські ЗМІ почали публікувати інформацію про те, як місто Костянтинівка Донецької області “ненавидить українських воїнів та чекає на росію”. В пошуковій системі Google можна побачити, що повідомлення мало відрізняються одне від одного. 

Якщо проглянути повідомлення, то вони всі майже однакові: сам текст та його структура мало чим відрізняються, немає деталей та фактажу, статистики та передумов, чому так сталось. 

Окремо виділяють цитату військовослужбовця ЗСУ зі статті, у якій він розповідає, що “ледь не вистрелив мирному в обличчя за те, що той знімав солдат на камеру”. Цією фразою, ймовірно, вони хотіли підкреслити нібито жорстоке ставлення ЗСУ до місцевих мешканців.

Про що було насправді?

31 жовтня 2023 року вийшла стаття у “The Daily Beast” журналіста Тома Матча під назвою “Українські військові кажуть, що вибух «вагнера» дозволив їм нарешті зробити прорив”, в якій розповідається про рух українських військ на Донеччині та роботу бригад. Автори матеріалу побували зокрема з 3 ОДШБр у зоні бойових дій, де провели час та поспілкувались з Метью (Матвієм) – медиком бригади. 

Росджерела переказують слова Матвія, бойового медика 3 ОДШБр / скриншот

Окрім деталей своєї служби, він наголосив на тому, що окрім ворога зовнішнього, тобто солдатів російської армії, є ще ворог внутрішній – проросійськи налаштоване населення. Тут він і наводить приклад міста Костянтинівки на Донеччині, де він розмірковує, що у місті багато населення сприймає українців за ворогів та чекає на росіян.

Слова сказані героєм, не можуть використовуватися, як узагальнені висновки щодо всіх жителів міста, адже це лише припущення. Журналіст не поспілкувався з населенням, не спитав думки з цього приводу, не дізнався про реальні настрої у місці та не продемонстрував жодних чітких даних: статистики, цифр, результатів опитування тощо. 

Також Матвій згадує, що росіяни пропонують гроші за передачу інформації про цивільні, або військові цілі ЗСУ росіянам. Тим самим, росіяни спонукають місцевих до співпраці з ними. 

Матвій розповідає про настрої у місті, цитує “The Daily Beast” / скриншот

Нагадаємо про обстріл міста 6 вересня 2023 року, коли росіяни запустили ракету по цивільних, у ринок. За даними МВС України, внаслідок ракетного удару загинуло 16 осіб та 33 особи постраждали. 

Наслідки російського обстрілу ринку в Костянтинівці / телеграм

Що стосується автора, то Том Матч – журналіст, кореспондент видання “The New Zealand Herald”, військкор, за останній рік активно висвітлює війну в Україні, бере інтерв’ю у військових, держслужбовців та експертів щодо перебігу подій в державі. Судячи з його дописів в соціальних мережах, займає чітку проукраїнську позицію. 

Допис Тома Матча в інстаграмі / скриншот

Підсумовуючи, можемо зробити наступний висновок. Попри те, що 3 ОДШБр не спростовувала дезінформацію роспропаганди, зрозуміло, що це – фейк та маніпуляція. Адже пропагандистські пабліки вирвали окремі слова та цитати військових ЗСУ з контексту.

Росіяни чітко розуміють, що з “квітами та хлібом з сіллю” їх ніхто не зустрів напочатку війни й не хоче зустрічати й зараз. Тому намагаються всіляко на своїх ресурсах демонструвати прихильність населення, особливо, на Донбасі, видаючи бажане за дійсне. 

Закликаємо будь-яку суперечливу інформацію перевіряти у першоджерелі, або на офіційних медіа.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Аліса Чумак дружина військовополоненого

“Для сина тато — це фотокартка у шафі”. Історія Аліси Чумак, дружини полоненого нацгвардійця

Бахмутянка Аліса — дружина військовополоненого нацгвардійця Дениса Чумака, який вже майже два роки знаходиться на території росії. Чоловік служив кінологом та був на Азовсталі, звідки […]

Едвард Різ

“Ваша дитина до камінг-ауту й після — це одна й та ж людина”: як батькам правильно реагувати на ЛГБТ-підлітка

Дорослішання — це непростий етап в житті підлітка. В цей час відбувається багато змін — як фізичних, так й внутрішніх. Під час цього періоду діти […]

Вокзал в Бахмуті

“Він бачив більше сліз, ніж РАЦС”: історія Бахмутського вокзалу від працівників станції

Станція Бахмутського залізничного вокзалу була відкрита 1913 року — з того часу вокзал став місцем прибуття та відправлення пасажирів, а безліч людських доль вирішувалася прямо […]