Проросійські ЗМІ розганяють фейк, що “в Костянтинівці всі чекають на росіян”

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 09:12, 4 Листопада 2023
Надпис на стіні у Костянтинівці / Сергій Горбатенко

В проросійських пабліках поширюють інформацію, нібито “Костянтинівка чекає на прихід росіян”. Пропагандисти вказують на статтю видання “The Daily Beast”, як на першоджерело. 

Який саме наратив просуває ворожа пропаганда та що потрібно знати про нову ІПСО росіян, розібрався журналіст видання Данило Вінниченко. 

Що відбувається?

Заголовки у російських пропагандистських виданнях / скриншот
Новина у росЗМІ / скриншот
Новини про нібито проросійське населення у Костянтинівці / скриншот

Нещодавно російські ЗМІ почали публікувати інформацію про те, як місто Костянтинівка Донецької області “ненавидить українських воїнів та чекає на росію”. В пошуковій системі Google можна побачити, що повідомлення мало відрізняються одне від одного. 

Якщо проглянути повідомлення, то вони всі майже однакові: сам текст та його структура мало чим відрізняються, немає деталей та фактажу, статистики та передумов, чому так сталось. 

Окремо виділяють цитату військовослужбовця ЗСУ зі статті, у якій він розповідає, що “ледь не вистрелив мирному в обличчя за те, що той знімав солдат на камеру”. Цією фразою, ймовірно, вони хотіли підкреслити нібито жорстоке ставлення ЗСУ до місцевих мешканців.

Про що було насправді?

31 жовтня 2023 року вийшла стаття у “The Daily Beast” журналіста Тома Матча під назвою “Українські військові кажуть, що вибух «вагнера» дозволив їм нарешті зробити прорив”, в якій розповідається про рух українських військ на Донеччині та роботу бригад. Автори матеріалу побували зокрема з 3 ОДШБр у зоні бойових дій, де провели час та поспілкувались з Метью (Матвієм) – медиком бригади. 

Росджерела переказують слова Матвія, бойового медика 3 ОДШБр / скриншот

Окрім деталей своєї служби, він наголосив на тому, що окрім ворога зовнішнього, тобто солдатів російської армії, є ще ворог внутрішній – проросійськи налаштоване населення. Тут він і наводить приклад міста Костянтинівки на Донеччині, де він розмірковує, що у місті багато населення сприймає українців за ворогів та чекає на росіян.

Слова сказані героєм, не можуть використовуватися, як узагальнені висновки щодо всіх жителів міста, адже це лише припущення. Журналіст не поспілкувався з населенням, не спитав думки з цього приводу, не дізнався про реальні настрої у місці та не продемонстрував жодних чітких даних: статистики, цифр, результатів опитування тощо. 

Також Матвій згадує, що росіяни пропонують гроші за передачу інформації про цивільні, або військові цілі ЗСУ росіянам. Тим самим, росіяни спонукають місцевих до співпраці з ними. 

Матвій розповідає про настрої у місті, цитує “The Daily Beast” / скриншот

Нагадаємо про обстріл міста 6 вересня 2023 року, коли росіяни запустили ракету по цивільних, у ринок. За даними МВС України, внаслідок ракетного удару загинуло 16 осіб та 33 особи постраждали. 

Наслідки російського обстрілу ринку в Костянтинівці / телеграм

Що стосується автора, то Том Матч – журналіст, кореспондент видання “The New Zealand Herald”, військкор, за останній рік активно висвітлює війну в Україні, бере інтерв’ю у військових, держслужбовців та експертів щодо перебігу подій в державі. Судячи з його дописів в соціальних мережах, займає чітку проукраїнську позицію. 

Допис Тома Матча в інстаграмі / скриншот

Підсумовуючи, можемо зробити наступний висновок. Попри те, що 3 ОДШБр не спростовувала дезінформацію роспропаганди, зрозуміло, що це – фейк та маніпуляція. Адже пропагандистські пабліки вирвали окремі слова та цитати військових ЗСУ з контексту.

Росіяни чітко розуміють, що з “квітами та хлібом з сіллю” їх ніхто не зустрів напочатку війни й не хоче зустрічати й зараз. Тому намагаються всіляко на своїх ресурсах демонструвати прихильність населення, особливо, на Донбасі, видаючи бажане за дійсне. 

Закликаємо будь-яку суперечливу інформацію перевіряти у першоджерелі, або на офіційних медіа.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Аліса Чумак дружина військовополоненого

“Для сина тато — це фотокартка у шафі”. Історія Аліси Чумак, дружини полоненого нацгвардійця

Бахмутянка Аліса — дружина військовополоненого нацгвардійця Дениса Чумака, який вже майже два роки знаходиться на території росії. Чоловік служив кінологом та був на Азовсталі, звідки […]

Едвард Різ

“Ваша дитина до камінг-ауту й після — це одна й та ж людина”: як батькам правильно реагувати на ЛГБТ-підлітка

Дорослішання — це непростий етап в житті підлітка. В цей час відбувається багато змін — як фізичних, так й внутрішніх. Під час цього періоду діти […]

Вокзал в Бахмуті

“Він бачив більше сліз, ніж РАЦС”: історія Бахмутського вокзалу від працівників станції

Станція Бахмутського залізничного вокзалу була відкрита 1913 року — з того часу вокзал став місцем прибуття та відправлення пасажирів, а безліч людських доль вирішувалася прямо […]