“Ваша дитина до камінг-ауту й після — це одна й та ж людина”: як батькам правильно реагувати на ЛГБТ-підлітка

Семаковська Тетяна 18:06, 4 Жовтня 2023
Ілюстрація Бахмут IN. UA

Дорослішання — це непростий етап в житті підлітка. В цей час відбувається багато змін — як фізичних, так й внутрішніх. Під час цього періоду діти починають усвідомлювати свої вподобання, і вони не завжди можуть бути звичними для більшості. Відтак, дівчинці може подобатися дівчинка, а хлопчику — хлопчик, або ж підліток починає себе некомфортно відчувати в своєму тілі й відносить себе до трансгендерних людей. Для батьків, особливо із консервативних сімей, такі зміни у дитині можуть бути незрозумілими.

Координатор комунікацій КиївПрайд Едвард Різ надав інструкцію для редакції, як діяти батькам, дитина яких належить до ЛГБТІК-спільноти, або хоче зробити камінг-аут. Ми запитали в Едварда також й про те, як підліткам знайти підтримку, якщо батьки виганяють з дому чи не сприймають свою дитину після зізнання.

Примітка: Камінг-аут — це процес добровільного й усвідомленого визнання людиною своєї сексуальної орієнтації чи гендерної приналежності. Цей термін застосовується здебільшого стосовно ЛГБТ, які усвідомили себе як лесбійка, гей, бісексуальна, трансгендерна, або пансексуальна людина.

Дитину, яка зробила камінг-аут, потрібно підтримувати

Підліткам важлива підтримка/ Pexels

Ваша дитина до камінг-ауту й після камінг-ауту — це одна й та сама людина. Коли Ваша дитина говорить, що вона є бісексуальною, гомосексуальною або трансгендерною — у ній нічого не змінюється. Вона весь цей час була такою, просто ви про це не знали, й вона, можливо, про це не знала.

Едвард Різ // Координатор комунікацій КиївПрайд

Едвард пояснює, що не всі люди одразу розуміють свої вподобання, а шлях дитини до розуміння себе може бути довгим та буремним. Батькам у цей момент важливо показати дитині, що вони розуміють її, продемонструвати свою підтримку та любов, до якої звикла дитина. 

Важливо розуміти й те, що дитина, роблячи камінг-аут, виходить зі своєї зони комфорту, адже в школі вона може попасти під булінг, а на додачу ще й нерозуміння батьків. Тож, їй вкрай важливо, щоб поруч були люди, які підтримують — ідеально, якщо це будуть батьки, додає Едвард Різ.

Що робити підлітку, який не отримав підтримку від батьків?

Не залишайте дитину без підтримки/ Pexels

Бувають випадки, коли дитина відкрилася перед батьками, але не отримала підтримки, а в школі підлітка теж можуть не зрозуміти. У такому випадку єдиною опорою для дитини стають чужі люди, якщо рідні батьки відмовляють їй.

Якщо у вас в школі є психолог, то можна звертатися за допомогою до нього, каже Едвард Різ. Якщо психолога немає, то можна звернутися до ГО Ла Страда. 

До Ла Стради можна звернутися ще й на національну гарячу лінію для дітей та молоді за номерами: 116 111 (безкоштовно з мобільного) або 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та з мобільних телефонів).

Якщо вам потрібна психологічна підтримка, то також можна звернутися до Київ Прайду. Обмежень по віку немає, тобто приходять й люди, які ще не досягли повноліття.

Вони можуть поговорити з іншими людьми, з професійними психологами. Залежно від того, у якому місті знаходиться підліток — він може приходити на івенти, які влаштовують ЛГБТІК-організації.

пояснює Едвар Річ // про пошук підтримки для ЛГБТ-молоді

Що робити батькам, якщо вони переживають за безпеку підлітка, який відносить себе до ЛГБТІК-спільноти?

Координатор комунікацій Едвард Різ від Київ Прайд наголошує, що для того, аби максимально вберегти дитину, потрібно пояснити їй, як правильно поводитися з поліцією, коли слід її викликати.

Я дуже сподіваюся, що прийде час, коли жінкам не прийдеться дотримуватися правил, аби їх не зґвалтували, а людям-ЛГБТ — аби на них не напали. Для того, щоб цей процес відбувся швидше, потрібно просувати законопроєкт 5488, який лежить в парламенті. Цей проєкт присвячений криміналізації злочинів на ґрунті ненависті до жінок, людей різних рас, статей та гендерів. Батьки мають підтримувати дитину, щоб вона довіряла їм й могла сказати, що з нею щось сталося.

//

Примітка: Законопроєкт 5488, який не спрямований на захист якихось окремих соціальних груп — він пропонує рівний захист всім громадянам України, незалежно від їхньої національності, кольору шкіри, мови, релігійних, політичних або інших переконань, статі, віку, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, місця проживання тощо.

Співрозмовник пояснює, якщо ви хвилюєтесь за безпеку, то попросіть дитину не використовувати відкрито символіку ЛГБТ, наприклад, аксесуари з веселковим прапором або іншими прапорами субспільнот.

Едуард каже, що вкрай сумно говорити про такі правила, бо таким чином ми обмежуємо свободу та самовираження людини. Крім того, передбачити напади ми не можемо, але навчити дитину розуміти свої права та правила поведінки з правоохоронцями — це в наших силах.

Напади на ЛГБТ. Що робити?

ЛГБТ-спільнота/ Pexels

Едвард пояснює, що багато нападів залишаються незафіксованими, бо люди бояться викликати поліцію. Однак, чим більше поліція фіксує такі випадки, тим менше охоти нападати буде у кривдників.

За останній рік зафіксованих нападів було трішки більше, ніж раніше. Але це може говорити й про те, що люди почали частіше викликати поліцію, що є гарною тенденцією. Ми не можемо знати точне число нападів, бо не всі звертаються до поліції. Але є великий прогрес в тому, що за останні роки стало більше фіксації подібних справ.

Едвард Різ // про напади на ЛГБТ

Також, каже співрозмовник, наявність комендантської години підвищує безпеку людей ЛГБТ, бо менше людей гуляють на вулиці, зокрема й тих нападників, які гуляють в центрі Києва.

Як підлітку підготуватися до камінг-ауту?

Едвард згадує, що його досвід камінг-ауту перед батьками був негативним, тому він радить насамперед подумати про свою безпеку — особливо якщо ви бачите, що ваші батьки або родичі можуть бути гомофобами.

Як дізнатися, чи ваші рідні не гомофоби?

Батьки можуть позитивно сприйняти зізнання дитини/Pexels

Едвард радить спостерігати за реакцією рідних, коли вони бачать новини про ЛГБТ, чи будь-які інші згадки. Якщо ви помічаєте різкі агресивні висловлювання в сторону спільноти, демонстрацію відрази, або ж батьки є сильно віруючими людьми тощо — то не варто робити камінг-аут.

Адже насамперед це має бути безпечно для вас. Зробити зізнання можна вже у тому віці й стані, коли ви зможете забезпечити себе самостійно. Нерідко, каже Едвард, є випадки, коли батьки виганяють дітей з дому на вулицю після того, як дізнаються про їх гомосексуальність або ж вдаються до конверсійної терапії. 

Що потрібно знати про конверсійну терапію?

Зґвалтування – поширена “методика” у конверсійній терапії/ Pexels

Люди, які не належать до ЛГБТ-спільноти, можливо, ніколи не чули про конверсійну терапію, або як ще її називають корекцію гендерної ідентичності. Це сукупність методик, спрямованих на зміну сексуальної орієнтації людини з гомосексуальної на гетеросексуальну. У багатьох країнах така методика заборонена через неетичність і неефективність таких процедур.

Наслідки цієї терапії дуже жорстокі й можуть нанести дитині травму. Науково доведено, що ці практики не працюють. У конверсійній терапії дозволяють використовувати гіпноз, електрошок, насильство, побиття, корекційне зґвалтування лесбійок та бісексуальних жінок, використання психотропних препаратів. Так “лікують” гомосексуальність і трансгендерність. Всі ці речі існують в Україні теж, в першу чергу цим займається церква.

Едвард Різ // про методи “лікування” для ЛГБТ

Підготовка батьків до камінг-ауту

Якщо ви переконалися, що ваші батьки нормально реагують на новини та згадки про ЛГБТ, то можна спробувати їх підготувати. Едвард радить подивитися разом фільм — наводить у приклад серіал “Коли завмирає серце”.

Цей серіал є екранізацією коміксу, який виходить в Україні у видавництві “Видавництво”

Уривок з коміксу/ скріншот

Крім того, батькам можна запропонувати звернутися до організації Терго, яка займається саме з батьками дітей.

Як батькам повернути довіру підлітка, якщо спочатку вони відреагували на камінг-аут негативно?

Повернути довіру підлітка буде дуже важко, зауважує Едвард, але це можливо. Можна почати зі щирого вибачення за те, що ви відвернулися від дитини у важкий момент та пояснення своїх почуттів.

Найважливішою опцією буде поговорити, сконструювати хорошу розмову. Сісти разом й показати дитині, що ви готові сприймати зміни. Наприклад, якщо це трансгендерна дитина, то вона може попросити називати її іншим іменем — не тим, яким ви звикли, чи іншими займенниками.

Після цього потрібно сказати прямо, що ви злякалися, не знали, як маєте реагувати, але зараз хотіли б дізнатися більше та підтримати. Ще один варіант примирення з дитиною — знайти фільм або серіал про ЛГБТ й запропонувати подивитися його разом. Головне — продемонструвати дитині, що ви її підтримуєте.

@edwardrreese99 Трансгендерні люди нікому не шкодять, а от #терф – дуже 😞 #тіктокукраїнською #лгбт #трансгендерність #фемінізм ♬ original sound – Edward Reese

Едвард Різ радить підписатися на його Тік Ток, де він зрозуміло та просто пояснює складні речі для дітей та батьків. Це онлайн-освітній майданчик, який доступний кожному.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 23 Травня 2024
Анонс проєкту / фото Мінцифри

Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу.

Про це повідомили в Мінцифрі.

Державна програма для військових та ветеранів

Мережа центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес та мережа мультимаркетів “Аврора” ініціювали освітньо-грантову програму для українських військових та ветеранів, яка допоможе їм у розвитку власного бізнесу. На учасників протягом 6 місяців навчання чекатимуть:

  • освітній вебінар зі створення бізнес-плану;
  • групові заняття з психологом;
  • онлайн-лекції від ветеранів-підприємців;
  • індивідуальні консультації.

Наприкінці навчання учасники матимуть змогу презентувати свої бізнес-проєкти. 50 підприємцям-початківцям із найкращими результатами виділять гранти на 100 000 гривень кожному, які можна буде використати для створення або розвитку власної справи.

Хто може взяти участь

Взяти участь в новій державній програмі можуть:

  • чинні військові;
  • ветерани, які мають статус УБД;
  • чоловік захисниці або дружина захисника України.

Для того, щоб подати заявку, потрібно до 16 червня заповнити спеціальну форму за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 23 Травня 2024
Допомога
Допомога постраждалим / фото Мінсоцполітики

Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати гуманітарну допомогу, якщо в їхньому місті немає центру підтримки. 

Редакція Бахмут IN.UA дізналась деталі в Ганни Петрієнко-Полухіної, секретарки Бахмутської міської ради.

Процедура отримання допомоги 

За словами секретарки Бахмутської міської ради, люди можуть звертатися за допомогою, і їм будуть надсилати посилки. 

“По-перше, у нас є адресна допомога, і ми завжди Новою Поштою безкоштовно відсилаємо цю допомогу пільговим категоріям. Друге, це те, що зараз ми підписуємо ряд меморандумів в тих містах, де ми не маємо змоги відкрити Центр підтримки. Через те, що там немає наших колег і фахівців” , – зауважила Ганна Петрієнко-Полухіна.

Для термінових запитів жителі можуть звертатися на гарячі лінії центрів допомоги або надсилати запити електронною поштою. Щотижня проводяться прямі лінії для надання підтримки.

“Якщо потрібна термінова допомога, то в нас є гарячі лінії та пошта.Кожного тижня проводяться прямі лінії і ми завжди допомагаємо”,- розповіла секретарка Бахмутської міської ради.

Співпраця з іншими містами 

Центри допомоги підписують меморандуми про співпрацю з іншими містами та областями, де вони не можуть відкрити свої відділення. Наприклад, нещодавно було підписано угоду з Сєвєродонецьком.

“Зараз підписуємо ряд меморандумів з іншими містами та областями.Наприклад на цьому тижні підписали з Сєвєродонецьком. І будемо працювати над цим, бо розуміємо важливість цього для наших людей. Але якщо потрібна термінова допомога, то в нас є гарячі лінії та пошта.Кожного тижня проводяться прямі лінії і ми завжди допомагаємо”,- зауважила секретарка міської ради.

Згідно з наданою інформацією, наразі центр допомоги має 10 власних центрів та співпрацює з 7 містами, покриваючи їх потреби завдяки підписаним меморандумам. Зараз вони працюють над налагодженням співпраці з Хмельницькою, Івано-Франківською та Тернопільською областями, а також з містом Ужгород.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ЛГБТ 6006f

Другий комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт про цивільні партнерства

Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції підтримав законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств». Він став другим із комітетів парламенту, який розглянув документ.

depositphotos syda productions legalizatsiya odnostatevyh shlubiv samesex marriage 3f2ca

Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт, який дозволить реєструвати одностатеві шлюби

Комітет з питань молоді і спорту підтримав законопроєкт про реєстровані партнерства і рекомендував його для ухвалення Верховною Радою в першому читанні.

photo 5390809682131663929 y ba5df

Легалізація одностатевих шлюбів під час війни: масова підтримка та геї у ЗСУ

Чому саме під час війни з’явилась петиція про легалізацію одностатевих шлюбів, наскільки українське суспільство готове до таких рішень, які проблеми військових та їх близьких можна […]

129098844 3308265602634776 2247891079148653708 n c3eec

Мешканець Бахмута відверто про самосприйняття та важливість сексуальної освіти

З підліткового періоду наш герой зрозумів, що відчуває емоційний і еротичний потяг до людей своєї статі. Зараз Євгену 22 роки. Він погодився розказати, як вдалося […]