Країна “радників”: що не так з статтею Time про Зеленського

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:29, 3 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Нещодавно вийшла стаття журналіста американського видання “Time” Саймона Шустера про Володимира Зеленського та ситуацію в Україні. Матеріал набув резонансу у світовому суспільстві. Головними темами стали війна та корупція в Україні. 

Журналіст редакції Данило Вінниченко розбирався, що не так зі статтею Саймона Шустера.

Якщо казати про реакцію українців, то тут можна спостерігати різний спектр думок: суспільство почало задумуватись над тим, що робить влада. Антикорупціонери та журналісти незалежних видань зазначили, що стаття може мати правдивий характер, представники влади та лояльні до них медіа одразу почали спростовувати інформацію, подану в статті. 

“Одинока боротьба Зеленського та анонімне “оточення”

Саме так назвав свою статтю журналіст Шустер. На обкладинці видно цитату Зеленського великими літерами, основні теми, авторство та Зеленського, який “займає” невелику частину на обкладинці знизу.

Обкладинка журналу “Time” від 31 жовтня 2023 року / скриншот

У першій частині статті автор розповідає про візит Зеленського у Вашингтон у вересні цього року. Тут журналіст приводить власні враження від виступу Володимира Зеленського у Національному архіві у Вашингтоні. Він описав “втомленість та схвильованість Зеленського” щодо переконання міжнародної спільноти підтримувати Україні надалі.

Журналіст наголосив також, що підтримка американців щодо надання “всієї потрібної” зброї України стрімко падає: від 65% у червні 2023 року, коли  до 41% після того, як Зеленський покинув США і від себе додає, що з початком війни в Ізраїлі навіть утримати увагу світу на Україні стало серйозною проблемою.

Але більш розгорнуто він починає описувати події, коли делегація прибула до Києва. Тут, спираючись на анонімних “помічників” з оточення Зеленського він детально описує стан президента після повернення з Вашингтону. “Людина з оточення Зеленського” підкреслила, що “після приїзду з США президент злий, на другий рік війни не збереглося почуття гумору та блиску оптимізму, однак він не має наміру здаватися та буде продовжувати боротьбу, попри те, що його воля до перемоги турбує деяких радників”.

Навпаки, його віра в остаточну перемогу України над росією затверділа в формі, яка непокоїть деяких його радників. Воно непорушне, межує з месіанським. «Він обманює себе», — розчаровано каже мені один із його найближчих помічників. “У нас немає варіантів. Ми не виграємо. Але спробуй йому це сказати.

цитує Саймон Шустер // “одного з давніх членів команди Зеленського”.

На подібний підхід з боку журналіста жорстко відреагували представники влади, зокрема висловився Олексій Данілов:

Олексій Данілов / фото: Дмитро Ларін / Українська правда

Я не розумію, звідки автор бере ці речі. Знаєте, мені оця анонімність викликає дуже багато питань. Якщо в тебе є якась позиція, якщо ти вважаєш, що наша країна не може здобути перемогу, то ти не маєш права знаходитися біля нашого президента. Ти не маєш права знаходитися в Офісі президента. Ти маєш сказати, що “ми не зможемо досягти успіху, тому що от я так вважаю”.

цитата секретаря РНБО // Олексія Данілова

Цю ж тезу підхопив радник глави ОП Михайло Подоляк в ефірі єдиного телемарафону заявив, що “він не розуміє, що таке “анонімне джерело”, одне, друге, третє…” та наголосив, що з журналістами треба працювати відкрито, знімати свою “маску” та відповідати під своїм прізвищем та своєю репутацією.

Радник керівника ОП Михайло Подоляк / AP Photo, Efrem Lukatsky

“Якщо хтось щось коментує – має брати на себе відповідальність”, – додає чиновник

Окремою темою стало висвітлення журналістом підготовки до другої зими під час повномасштабного вторгнення. Посилаючись на слова анонімного джерела, Шустер звертає увагу на те, що влада акцентується на можливих обстрілах критичної інфраструктури з боку росіян і негативну реакцію українців, якщо не буде ніяких безпекових змін після обстрілів минулого року. 

Водночас посилаючись на радників президента Зеленського, ці журналісти стверджують, що до настання зими очікується серйозна зміна військової стратегії та перестановки в президентській команді. На їхню думку, щонайменше один міністр, а також генерал, який контролював дії контрнаступу, повинні бути звільнені, щоб взяти на себе відповідальність за повільний прогрес на українському фронті. 

“Джерело журналіста” стверджує, що деякі командири на фронті починають відмовлятися виконувати навіть прямі накази з адміністрації президента про наступ. Ще одна проблема, на яку вказує журналіст, полягає в тому, що кадровий голод у деяких видах збройних сил стає більш серйозним, ніж нестача зброї та боєприпасів. 

Саймон Шустер / фото з відкритих джерел

“Один з помічників Зеленського сказав мені, що навіть якщо США та їхні союзники передадуть всю обіцяну зброю, “у нас немає людей, щоб її використовувати”, – пише Шустер.

Можна припустити, що ця теза може бути правдивою. Однак про недостатню кількість військовослужбовців на фронті розповідали ще давно. Військові командири, політики наполягали на збільшення обсягів мобілізації.

Це також підтвердив президент Зеленський на підсумковій прес-конференції наприкінці саміту “Кримської платформи” 23 серпня 2023 року та повідомив, що військові звеонулися до керівництва, аби збільшити мобілізаційний ресурс.

Військові також наголошують про недостатню кількість солдатів на фронті. Як, наприклад, командир роти 80-ї ОДШБр Владислав Шевчук в інтерв’ю зазначив, що на сьогодні не вистачає людей, в країні триває повномасштабна війна, але “мобілізація чомусь не повномасштабна”. 

Питання корупції

200 гривень
Курупція заважає Україні вступити у ЄС / фото з відкритих джерел

Особливо гостро зараз стоїть питання корупції в Україні. Американські політики, зокрема президент Джо Байден звертає на це увагу. Корупція заважає Україні стати повноцінним членом Європейського Союзу (ЄС) та Північноатлантичного альянсу (НАТО), про що неодноразово наголошували.

Саймон Шустер присвячує окремий розділ цьому та розбирає діяльність начальників військкоматів по всій країні, екс-міністра оборони України Олексія Резнікова та заступника керівника ОП Ростислава Шурми. 

Тут слід зазначити, що про корупцію майже у всьому розділі розмірковує журналіст. Тобто можна одразу підкреслити, що те, про що каже автор, може бути виключно його суб’єктивною думкою. Однак попри цей факт, декілька важливих проблем він підняв. 

Це рішення мало продемонструвати його відданість боротьбі з корупцією. Однак, за словами високопоставленого військового офіцера, такий крок мав зворотний результат, оскільки призов майже припинився без керівництва. Звільнених посадовців також виявилося важко замінити, почасти тому, що репутація військкоматів була заплямована.

Саймон Шустер // уривок з статті про Зеленського

Також він наводить корупційний скандал в Міноборони, який був пов’язаний з закупівлями. Олексій Резніков пішов у відставку лише через шість місяців, коли, за словами одного зі співрозмовників журналіста – “було вже пізно, репутаційній шкоди завдано”.

А інший співрозмовник зауважив, що “крадуть так, наче завтра не настане”. Як саме “крадуть”, журналіст не уточнював. Однак голова правління Центру протидії корупції (ЦПК) Віталій Шабунін звертає увагу, що саме факт, пов’язаний з Міноборони, був висвітлений журналістом. 

Шабунін наголосив про проблеми корупції в Україні / скриншот

Також було згадано заступника голови ОП Ростислава Шурму. Тут журналіст посилався на розслідування видання Bihus.info, яке вийшло у серпні цього року. Згідно з результатами роботи журналістів, сонячні електростанції під російською окупацією, співвласниками яких є оточення Шурми, отримали загалом понад 320 мільйонів гривень за електроенергію за “зеленим” тарифом у період з липня 2022 року по липень 2023 року.

Розслідувачі припустили, що факт знаходження батарей під окупацією вже створює підстави вважати, що обладнання на той момент вже не було пов’язане з енергосистемою України. На це звернув увагу і журналісти Шустер. 

Розслідування про Ростислава Шурму / Bihus.info

Розслідування про Ростислава Шурму / Фото: Bihus.info

Що не так з позицією Саймона Шустера? 

Статті Шустера про Україну до повномасштабного вторгнення мали суперечливий характер, а деякі взагалі містили антиукраїнську риторику.

Наприклад, стаття під назвою “Ставте лайки, діліться, вербуйте: як міліція, що прихильники переваги білої раси, використовує Facebook для радикалізації та навчання нових членів”. Тут в негативному для України світі розповідається про “нацистів з Азову та як вербували у свої ряди людей з усього світу”. Розповідається історія норвежця Йоахіма Фурхольма, який мав нібито “кримінальне минуле та неонацистські погляди”.

Допис Дарії Гірної у фейсбуці / скриншот

Цю тезу та історію “створення фейку” про Азов розповіла журналістка Дарія Гірна. Однак після початку повномасштабного вторгнення Саймон Шустер у Києві, та мав можливість поспілкуватись особисто з президентом України Володимиром Зеленським.

Після звільнення Херсону, 7 грудня 2022 року вийшла стаття під назвою “Людина року: Володимир Зеленський і Дух України”. В цьому матеріалі, на думку журналіста видання Time Саймона Шустера, успіх Володимира Зеленського як військового лідера ґрунтується на тому, що його мужність є “заразливою”. Це поширилося серед українських політичних лідерів у перші дні вторгнення, коли всі зрозуміли, що президент залишається в Києві.

Обкладинка журналу “Time” від 7 грудня 2022 року / скриншот

Зробити чіткий висновок щодо позиції Шустера – складно. Чи може людина, яка довгий час пропрацювала у москві, майже одразу змінити свою позицію? Те, що Саймон Шустер набув популярності після останньої статті – це факт. Але наскільки ця інформація не була б достовірною, перевірити на цей час її повністю – неможливо. 

Примітка. Саймон Шустер – народився у 1983 році у москві. Пише для журналу Time з 2013 року. Коли почалася російсько-українська війна, він висвітлював події у своїх статтях, працював довгий час у росії. Йому заборонили в’їзд до рф після його статті “У Росії — злочин без кари” про збиття малазійського Boeing 777 над Донеччиною у липні 2014 року. Після цього він переніс свою діяльність до Берліна, де відповідав за висвітлення подій у Європі та на пострадянському просторі. У лютому 2020 року переїхав до Нью-Йорка.

Дуже дивний момент з реакцією керівника ОП Андрія Єрмака. Бо спочатку глава Офісу опублікував статтю у себе в телеграм-канал, але згодом допис було видалено, яка причина – Єрмак не пояснив.

Андрій Єрмак видалив допис з посиланням на статтю / скриншот

Читачі зможуть самі вирішити, що є головним меседжем цієї статті – війна чи корупція. Однак слід розуміти, що ці два явища взаємопов’язані й стосуються інтересів суспільства в цілому. Ці питання не повинні обговорюватися лише тому, що хтось “з-за океану” нам так сказав.

Перемога на полі бою та подальша інтеграція в ЄС і НАТО гарантуватиме нам соціальний статус і безпеку, які залежать від того, як ці питання вирішуватимуться всередині країни. Тому ми не повинні мовчати про внутрішні проблеми, а говорити про них усіма можливими способами, щоб привернути увагу політиків, громадських діячів, журналістів тощо.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 28 Грудня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, одяг та їжу. Водночас у відео стверджується, що жінка начебто незадоволена, адже, мовляв, очікувала від Данії більше підтримки.

Однак, це фейк. В оригіналі сюжету від BBC українська біженка з вдячністю розповідала про отриману допомогу. А твердження про нібито інші очікування були створені за допомогою голосового діпфейку.

Українські біженці: російська пропаганда

Фейковий допис про незадоволення української біженки / скриншот

Відредагований сюжет з українською біженкою з’явився 25 грудня на пропагандистському Telegram-каналі “медведь”. У ньому українська біженка Алла говорить: “Ми дуже вдячні данцям. Вони надали нам місце для проживання, їжу, весь цей одяг. Ми отримали багато пожертв і це дуже мило”. Також жінка додає, що планує Данію зробити своєю новою домівкою. 

Після цього, лунає голосовий діпфейк слів, яких насправді немає в сюжеті ВВС News: “Але це не той рівень підтримки, на який ми розраховували. Нам досі доводиться жити в маленьких квартирах. Це важливо для мене, тому, що я маю двох дітей, тому я б хотіла, щоб кожна дитина мала окрему кімнату. Наданий нам одяг — не новий і це стає проблемою, адже мої діти не звикли носити вживаний одяг. Загалом, якщо ви запитаєте, де для мене найбільш комфортно жити — тут в Данії чи в Україні до війни, я б сказала в Україні. Данія неочікувано виявилась незручною для проживання.”

Справжній сюжет був опублікований на платформах ВВС 1 травня 2022 року з назвою “У Данії подвійні стандарти щодо біженців?”, у якому висвітлили різне ставлення данського уряду до біженців з України та Сирії. За словами української біженки Алли, країна дає їй можливість розпочати нове життя, тоді як сирійці відчувають себе небажаними. Зокрема, уряд скасував дозволи на проживання для сотень сирійців, мотивуючи це тим, що повернення на їхню батьківщину тепер є безпечним, з чим не погоджуються самі сирійці.

Оригінальний сюжет BBC / скриншот

Фейкові слова, озвучені нібито голосом Алли, лунають швидше та різкіше порівняно з її оригінальним мовленням. Крім того, голосовий діпфейк використовується лише як позакадровий голос, а сама біженка не з’являється на екрані. Натомість у справжньому сюжеті жінка присутня в кадрі під час розмови.

Окрім того, пропагандисти, перед тим, як запустити відео на свою аудиторію, наклали на відеоряд російські субтитри. Це зроблено для того, аби росіяни, які не знають англійської мови, змогли подивитися цей ролик та самостійно нібито впевнитися: так, дійсно, українці — невдячні! Вони також наврядчи звернуть увагу на зміну у голосі головної героїні відео.

Російська пропаганда вкотре намагається висміяти українських біженців та створити образ невдячних людей. Такі історії спеціально створюються, щоб викликати негативне ставлення до українців у країнах, які їх приймають. Пропагандисти хочуть посіяти думку, що українці лише користуються допомогою і не цінують її. Це одна із частин інформаційної війни, спрямованої на те, щоб зменшити рівень підтримки України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Screenshot 818 04459

Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту

За нашими спостереженнями, російська пропаганда часто використовує міжнародну підтримку для просування своїх наративів. Так, цього разу, мережею ширитися відео де нібито австралійці вітають росіян зі […]

сергій шойгу

Російська “суперзброя” знищила всю українську авіацію. Що не так із заявою шойгу

Нещодавно міністр оборони рф шойгу прибув нібито на окуповану частину Донецької області. Там він провів так звану ревізію угруповання окупантів “Схід” та нагородив бойовиків медалями. […]

Дагестанський аеропорт

Бандерівці “штурмували” аеропорт Дагестану: новий фейк про українців

29 жовтня 2023 року в дагестанському місті Махачкала на півдні росії місцеві мешканці влаштували штурм аеропорту, куди нібито мали прилетіти євреї-біженці. Характер події має неоднозначний […]