Вже близько ворожая сила, вона вже підходить до нас: перший вірш Володимира Сосюри в Бахмуті

Семаковська Тетяна 17:48, 14 Липня 2022

sosiura volodymyr mykolayovych 5d477До гуртка української шкільної молоді Бахмута належав молодий Володимир Сосюра, в майбутньому класик української радянської літератури. І саме в Бахмуті він робив свої перші поетичні спроби, перейнятий тими ж ідеями національного відродження, що й його товариші по українському молодіжному руху, а невдовзі – й по збройній боротьбі за незалежну Україну. Фейки радянської пропаганди про цей періож життя видатного українського поета описує завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Дізнавайтесь історію і перевіряйте себе у тесті.

Розповідаючи про бахмутян – учасників Української революції 1917 – 1921 років, які після поразки визвольних змагань продовжили свою діяльність в еміграції, ми вже згадували невідомі в радянський час імена Валентина Костенка й Миколи Малашка – учнів Бахмутського реального училища та Бахмутської чоловічої гімназії, які в 1917 – 1918 роках стояли на чолі новоствореної організації українців, учнів-середньошкільників міста. Яскравим представником цього руху був і Володимир Сосюра.

Читайте також: 

Першим своїм літературним твором Сосюра вважав вірш «Чи вже не пора…», опублікований у журналі гуртка Бахмутської української шкільної молоді, що видавався в 1918 році під назвою «Вільні думки». Про це сам поет свідчив, відповідаючи на анкету «Універсального журналу» в числі від 2 грудня 1928 року:

«1918 року, коли німці захопили Україну, я вчився в сільсько-господарській школі при ст. Яма, Північно-Донецьких залізниць (нині мсто Сівесрьк).

В Бахмуті почав виходити журнал учневої молоді «Вільна Думка», де й надрукували мого першого вірша: «Чи вже не пора».

290346370 414954300560875 3746722570270564338 n 9070d

Сторінка журналу з публікацією вірша В.Сосюри

 

Читайте також:  

Перший надрукований «вірш»… Та ще й в журналі. Я носив цього журнала, як зірку, і показував знайомим. Я не сміюся з тих хвилин радості, і з вірша – мого першого наївного вірша, – моєї дитинки, що потонула в громі громадянської війни. Повстанцем возив і носив я з собою цей журнал і коли думав, що умру від тифу, подарував його сестрі-жалібниці, щоб передала його моїй матері.

Чудно. Тепер у мене жодної збірки моїх поезій (пороздавав), жодної книжки, де пишеться про мене. Такий я став розгублений. А тоді… Чудно, чудно… Затуманився образ смуглявого наївного селюка, одлітають спомини про грози минулого й перший вірш, як мій перший постріл».

Спогад, датований 1928 роком і опублікований у радянській пресі, дещо змінює хронологію подій й адресує гнівну поетичну інвективу нібито німецьким окупантам. Але ж німецькі війська розпочали активні дії на території Української Народної Республіки в другій половині лютого 1918 року згідно умов Берестейського миру, підписаного УНР із Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією. А перший і єдиний номер бахмутського учнівського журналу «Вільні думки», знайдений нами у Національній історичній бібліотеці України, датується січнем 1918 року.

290511738 576942320615957 7291608512631693545 n b1ba7

Видатний український письменник Володимир Сосюра в в молоді роки.

290359147 358415509767647 2006130621628714294 n a2509

Кам’янське сільськогосподарське училище при станції Яма Бахмутського повіту

22 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила державну самостійність УНР. Хто ж той ворог, що кував кайдани вільній Україні, і з яким закликав битись молодий поет своїм віршем? Зрозуміло, що це була більшовицька Росія, яка вже в грудні 1917 року розпочала неоголошену війну проти України. До середини лютого більшовики захопили Донецький басейн, Слобожанщину і всю Лівобережну Україну, зайняли Київ і значно просунулися на Правобережжі. Лише вступ до війни союзників – німців та австро-угорців, які за Берестейським договором зобов’язалися надати Україні військову допомогу проти радянської Росії, призвів до очікуваного перелому в ході бойових дій.

 


 

На початку березня українські та німецькі війська вступили до Києва, а вже в перших числах травня вся територія України, включно з Донеччиною і Луганщиною, була звільнена від більшовиків. Союзні війська зайняли також і Крим, і командування Чорноморського флоту визнало владу УНР. Перша війна за Україну була програна більшовиками. Близько 70 днів знадобилося військам союзників для відвоювання всієї території України.

291585938 1381521122311026 1510792475143358818 n 9abfe

Титульний аркуш журналу «Вільні думки». м. Бахмут, січень 1918 р

Володимир Сосюра на початку 1918 року ще був учнем Кам’янського сільськогосподарського училища при станції Яма (нині – місто Сіверськ). А вже в травні – червні того ж року, за часів Української держави гетьмана П. Скоропадського, бачимо його в складі українського війська, добровольцем Бахмутської повітової охоронної сотні. У листопаді 1918 року під час протигетьманського повстання розташований у Донбасі 3-й Гайдамацький полк перейшов на бік Директорії УНР. Серед інших до 3-го Гайдамацького полку вступив і В. Сосюра і воював на боці «петлюрівців» аж до кінця 1919 року. Згодом він докладно описав свою службу в гайдамаках на сторінках автобіографічного роману «Третя Рота», що був повністю опублікований лише через багато років після його смерті, в 1988 році. А в радянські часи багато сторінок своєї революційної біографії нашому видатному землякові доводилось ретельно приховувати й багаторазово складати перед партійними наглядачами покаяння за націоналістичні «ухили» в творчості.

290544364 378649947706437 5753090759268065824 n 1b369

Володимир Сосюра. 1950-і роки. Фотопортрет, подарований музею міста Бахмута (тоді – Артемівська).

Читайте також: 

 Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Пряма лінія в Шахтарську: на що скаржаться бахмутяни, які опинилися під контролем окупантів

Семаковська Тетяна 18:05, 30 Квітня 2025
бахмут
Зруйновані будинки в місті Бахмут / фото росджерела

В тимчасово окупованому Шахтарську провели пряму лінію, на яку за словами окупантів, зателефонували жителі Бахмута. Окупаційна влада “днр” повідомила, що нібито надала людям допомогу, однак мешканці на ТОТ поскаржилися на те, що прямий ефір був спланований, а про реальні проблеми людей не говорили.

Деталі читайте в матеріалі на Бахмут IN.UA.

Бахмутяни поскаржилися на окупаційну владу

Олександр шатов, так званий голова муніципального округу міста Шахтарськ повідомив про проведену пряму лінію, куди звернулися жителі тимчасово окупованого Бахмута. За результатами прямої лінії людям надали контакти для довідок. Жителі повідомляють, що за вказаними номерами їм ніхто не відповідає.

Окупаційна влада провела прямий ефір в Шахтарську / фото з росджерел

Однак у коментарях під прямим ефіром користувачі зазначають, що пряма лінія була запланована, а реальні проблеми людей, зокрема й питання компенсації житла для бахмутян, які опинилися на тимчасово непідконтрольній території, не обговорювали.

Та що ви! Під час ефіру…

Все було направлено завчасно до ефіру!

Надайте нам відповіді на всі наші запити, які були направлені через держпослуги!,

користувачка // у Telegram

Коментарі під дописом псевдоглави Шахтарська про пряму лінію / скриншот

Запис ведуть по такому то телефону, а потім Валера (ред. працівник служби, який мав б комунікувати питання бахмутян) каже, що запису немає,

пише користувачка // в Telegram

Консультації з питань компенсації за втрачене житло та майно отримати неможливо! Там просто не беруть телефон або кажуть, що запису немає!

обурується жінка // під дописом окупаційної влади

Зазначимо, що окупаційна влада зазначала за нібито відновлення Бахмута у 2023 році, втім місто зруйноване самими росіянами, а в квартирах місцевих мешканців російська армія облаштувала позиції для обстрілів та укриття.

Сам Бахмут росіяни не відновлюють, у місті армія рф розвішує пропагандистські банери до 9 травня.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати гроші після ракетної атаки 24 квітня: київська влада пояснила

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:15, 30 Квітня 2025
Наслідок обстрілів у Києві / фото ДНС України

Громадяни та громадянки, які постраждали від ракетного обстрілу у Києві 24 квітня можуть отримати відшкодування вартості оренди житла на період відновлення їхніх квартир. Мова йде про тих, хто потрапив під обстріл 24 квітня 2025 року.

Про це повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник у прямому ефірі телеканалу Київ24.

Обстріл 24 квітня: як у Києві отримати допомогу на оренду

У Києві розпочалася реалізація програми, в межах якої мешканці Святошина, чиє житло було зруйноване або пошкоджене внаслідок ракетного обстрілу 24 квітня, можуть отримати компенсацію на тимчасову оренду житла.

За словами Миколи Поворозника, підтримка надається в межах програми “Турбота. Назустріч киянам”.

Постраждалі родини одностайно погодилися, що компенсація оренди житла — це для них найкращий варіант. Звісно, ми маємо кілька альтернатив — соціальні квартири, гуртожитки. Утім люди хочуть залишатися недалеко від місця, де проживали раніше, адже пов’язані з дитячими садочками, школами, місцем роботи. Тому не завжди готові тимчасово переїжджати в інші райони“, — зазначив Поворозник.

Як отримати компенсацію

Щоб подати заявку на компенсацію оренди житла у Києві, необхідно звернутися до оперативного штабу, що працює у спеціалізованій школі І–ІІІ ступенів № 96 імені О. К. Антонова за адресою вулиця Олександра Оксанченка, 2, Київ.

На місці мешканцям допомагають оформити заяви та необхідні документи — як для отримання тимчасового житла, так і для подання на матеріальну допомогу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмут

Пряма лінія в Шахтарську: на що скаржаться бахмутяни, які опинилися під контролем окупантів

В тимчасово окупованому Шахтарську провели пряму лінію, на яку за словами окупантів, зателефонували жителі Бахмута. Окупаційна влада “днр” повідомила, що нібито надала людям допомогу, однак […]

Як отримати гроші після ракетної атаки 24 квітня: київська влада пояснила

Громадяни та громадянки, які постраждали від ракетного обстрілу у Києві 24 квітня можуть отримати відшкодування вартості оренди житла на період відновлення їхніх квартир. Мова йде […]

17:15, 30.04.2025 Скопіч Дмитро

Контракт із ТЦК — 60 тисяч гривень: нова програма підтримки військових у Покровській громаді

Покровська громада оновила порядок надання матеріальної допомоги мобілізованим захисникам. . Відповідне розпорядження підписав начальник Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк. Так військові можуть отримати від […]

Поминальні дні 2025: коли українцям потрібно відвідувати кладовища після Великодня

Поминальний тиждень, або Проводи — це християнська традиція вшанування пам’яті померлих, яка відзначається після Великодня. У цей час родини відвідують могили близьких, прибирають їх, моляться […]

15:00, 30.04.2025 Скопіч Дмитро

Бахмутська лікарня: хто має право на позачергове обслуговування

Бахмутська лікарня позачергово обслуговує пільгові категорії населення. Свій статус потрібно підтвердити документом. Зокрема, право на позачергове обслуговування мають учасники та учасниці бойових дій та люди […]