Факти замовчували, кількість жертв невідома й досі: Голодомор в Україні і в Бахмуті

Семаковська Тетяна 12:40, 25 Листопада 2023
Голодомор
Голодомор в Україні і в Бахмуті / фото Wikipedia

Сьогодні, 25 листопада, в Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів. Радянська влада закатувала мільйони людей голодом. В матеріалі редакція Бахмут IN.UA зібрала свідчення родичів та експертів, про те яка ситуація була на Донеччині та безпосередньо в самому Бахмуті. Даємо посилання на видання та онлайн архіви, до яких можна долучити і свої сімейні спогади.

Голодомор в Україні

В 1932-1933 роках радянська влада вчинила акт геноциду українського народу, точні цифри загиблих від голоду невідомі й досі. Офіційні дані кажуть про 4 — 10,5 мільйонів жертв. Однак, ці цифри не достовірні: кількість загиблих приховували, часто в документах не писали справжню причину смерті.

Марко Залізняк, фотохудожник та краєзнавець з Донеччини, зазнімкував, що відбувалося на Сході України в період з 1920-х до початку 1930-х. років. Праці Залізняка зберігаються в Центральному державному кінофотофоноархіві України. Тут і розкуркулення селян, відбирання хліба та виселення людей до Сибіру.

Що сьогодні є рядовий знімок, те завтра буде історією,

казав Марко Залізняк // краєзнавець з Донеччини

Його фотороботи взяли за основу при створенні документальних фільмів “Миті нашого життя”, “Симфонія Донбасу”, “Голодомор” та інші.

голодомор
Діти збирають мерзлу картоплю на колгоспному полі с. Удачне Донецької області. 1933 рік / фото Центральний державний кінофотофоноархів України

Під час Голодомору тогочасна влада запрошувала Залізняка працювати фотографом у НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ), але він не погодився, бо знав, що насправді означала б така співпраця.

Сьогодні в музеї Голодомору будь-хто може поділитися своєю історією зі світом. Якщо Ваші рідні стали свідками геноциду — розповісти їхні свідчення можна на сайті музею. У випадку, якщо ваш рідний помер від Голодомору, дані про його смерть можна занести у Єдиний реєстр жертв за посиланням.

Своїми історіями люди ділилися, щоб не дати їм загубитися. Ми публікуємо спогад пані Віри Канарейської. Вона народилася у селі Григорівка, у Бахмутському районі. Мати пані Віри була арештована і померла у в’язниці за приховування їжі.

За посиланням ви можете знайти мапу свідчень по всій Україні, де люди розповіли про Голодомор зі слів рідних чи власних дитячих спогадів.

Бахмут — 500 прізвищ жертв

Наша редакція розпитала у завідувача відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігоря Корнацького, що відомо про знищення людей під час Голодомору в Бахмутському районі.

Бахмутський краєзнавчий музей проводив роботу зі збирання свідчень очевидців Голодомору. Чимало зусиль і праці до цієї кропіткої роботи приклав у 2000-ні роки районний державний архів. Результатом цієї праці стало декілька  документальних видань як от збірка “Скорботний тлін”, де зібрані імена кількасот жертв голоду на території міста Бахмута, на той час Артемівська, це близько 500 прізвищ. Як розповів Ігор Корнацький, згодом ці дані увійшли до національної книги пам’яті жертв Голодомору до тому по Донецькій області.

голодомор
Видача продуктів колгоспникам на трудодні. c. Удачне Донецька обл., 1933 рік / фото Центральний державний кінофотофоноархів України

Статистика звичайно не повна і сумнівна, тому що вона ґрунтується на  даних тогочасної реєстрації актів цивільного стану, де причини зазначалися, але часто не достовірні, відомо що факти голоду замовчували і точну статистику назвати навіть сьогодні досить важко, — пояснює Ігор Корнацький.

Ще десять років тому співробітникам Бахмутського музею доводилося розмовляти із очевидцями Голодомору, які розповіли про спогади із дитячих літ. Насправді свідчень від очевидців в Бахмуті дуже мало, мова йде про десятки записів, адже чимало людей, які застали геноцид, вже пішли з життя, розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею.

Ігор Корнацький додає, що про голод, який був в 1932-1933 роках  на території Луганщини, яка на той час входила до складу Донецької області доповідали навіть у звітах партійні чиновники.

Звідти доходили навіть у звітах партійних чиновників страшні випадки масового голоду на цих територіях. Є така записка і по артемівському району де засвідчується факти голоду в довколишніх селах, — каже краєзнавець. 

Завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Фото: з відкритих джерел

Ігор Корнацький прокоментував й питання, про голод, який росіяни застосовують до українських полонених, як метод катування.

Нічого не змінилося у тактиці загарбників, якою вона була  в 20-30 ті роки ХХ століття, така сама вона і зараз. Не обов’язково це спадкоємність якогось радянських методів. Це звичайна тактика геноциду, нехтування людським життям, людською гідністю, те з чим  Україна зустрічалася в усіх загарбницьких спробах росії, — резюмує пан Корнацький.

Світ і Голодомор. Визнання геноциду

Зазначимо, що й сьогодні в росії Голодомор часто спростовують як явище геноциду. Станом на сьогодні не всі країни визнали Голодомор, який вчинила радянська влада актом геноциду.

Голодомор в Україні 1932—1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 17 держав до 2022-го року. Станом на зараз, Голодомор офіційно визнали геноцидом українського народу 32 країни світу. Румунія визнала Голодомор злочином проти людства й українського народу, також Білоруська опозиція визнала Голодомор геноцидом українського народу.

газета
Шпальта, присвячена Голодомору в американській газеті “Chicago’s American” / фото Wikipedia

Сьогодні, 25 листопада, президент Володимир Зеленський у зверненні з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів подякував усім державам, які визнали Голодомор злочином проти України.

Ми дякуємо всім державам, які обрали справедливість і визнали її. Визнали офіційно. Визнали Голодомор злочином проти людей, проти історії, проти України. Свідомим злочином. Рівно 30 років тому першими це зробили Естонія та Австралія. Згодом – Канада, Угорщина й Ватикан. Литва, Грузія і Польща. Перу, Парагвай, Еквадор, Колумбія і Мексика. Португалія та Сполучені Штати Америки.

І за ці два роки повномасштабної війни майже стільки ж держав, як від початку нашої незалежності, тепер визнали Голодомор геноцидом. Німеччина, Велика Британія, Італія, Франція, Чехія, Молдова, Румунія, Болгарія, Бразилія, Нідерланди, Бельгія, Люксембург, Ірландія, Ісландія, Словенія, Словаччина, Хорватія, Європейський Союз і Парламентська асамблея Ради Європи.

Світла пам’ять усім нашим людям, які загинули в 1921, 22-му і 23-му роках. У 1946-му і 1947-му. І в найстрашніші – 32-й і 33-й роки – роки Голодомору-геноциду. Нехай тепло від мільйонів свічок пам’яті зігріє мільйони їхніх душ. Вічна памʼять їм усім, — звернувся до народу Володимир Зеленський.

Пам’ятка для українців

Якщо ви прагнете більше дізнатися та усвідомити, які наслідки спричинив Голодомор 1932–1933 років, на сайті Українського інституту національної пам’яті підготували перелік видань, які можна легально завантажити.

 1. Репресовані” щоденники. Голодомор 1932–1933 років в Україні. Селянин, учителька, студент, партієць фіксували свої почуття, писали про те, що бачили. Завантажити: https://cutt.ly/EMRSBpt.
 2. Людяність у нелюдяний час. Книга про доброчинців, які в 1932–1933 роках допомагали вижити тим, хто голодував. Завантажити: https://cutt.ly/eMRS59s.
 3. Скажи про щасливе життя. Збірка спогадів сільської вчительки Анастасії Лисивець про Голодомор. Завантажити: https://cutt.ly/8MRDEHz.
 4. По той бік себе. Книга психологині про соціально-психологічні й культурні наслідки Голодомору та сталінських репресій. Завантажити: https://bit.ly/3Oz7ZSK.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безплатне лікування закордоном для військових: як працює програма “Medevac”

Семаковська Тетяна 14:00, 15 Липня 2024
Військовий 0de4a
Військовий на кріслі колісному / фото Сухопутні війська

В Україні працює програма “Medevac”, яка дозволяє військовослужбовцям та їхнім родинам отримати безплатне лікування закордоном. Програму реалізовує Міністерство охорони здоров’я від початку широкомасштабного вторгнення.

Детальніше про те, як працює програма та як отримати послуги в її межах, розповіли представники Сухопутних військ ЗСУ в Telegram.

Лікування військових за кордоном

Програма “Medevac” від МОЗ діє від початку широкомасштабного вторгнення рф. В її межах щотижня вирушають декілька груп пацієнтів на закордонне лікування різноманітних травм, отриманих при захисті країни.

Як взяти участь в програмі

Щоб отримати безплатне лікування за кордоном, військовослужбовцю або члену його родини потрібно звернутися до свого лікаря. Він підготує чотири документи, а саме:

 • направлення на лікування за кордон
 • форму №27/о;
 • дві згоди.

Лікар надсилає цю документацію до державного органу зі складу сектору безпеки й оборони, в якому військовий проходить службу. Там документи обробляють і далі направляють в МОЗ, де знаходять оптимальну країну для лікування та дають зворотний зв’язок.

Контакти

Якщо на будь-якому етапі виникають питання чи труднощі — варто звернутися на гарячу лінію МОЗ за номером 0 800 505 201.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ВПО отримати пенсію: покрокова інструкція від ПФУ

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 15 Липня 2024
Пенсія в Україні / фото ілюстративне

Внутрішньо переміщені особи, які змушені були покинути свої домівки через бойові дії на території України, можуть оформити пенсію у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України, незалежно від місця реєстрації. 

Редакція Бахмут IN.UA дізнавалась у ПФУ як ВПО правильно оформити пенсію.

Пенсія для ВПО

Згідно з чинним законодавством, внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають право на отримання пенсійних виплат на рівні з іншими громадянами України. Для оформлення пенсії їм необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України (ПФУ) на підконтрольній території, незважаючи на місце реєстрації.

Які документи потрібні для оформлення пенсії

ВПО для оформлення пенсії потрібно надати наступні документи:

 • паспорт громадянина України;
 • ідентифікаційний код;
 • трудову книжку;
 • диплом про освіту (для тих, хто навчався на стаціонарі);
 • свідоцтво про одруження (якщо дівоча фамілія відрізняється від нинішньої);
 • свідоцтва про народження дітей (для жінок, які народжували під час періодів, коли вони не перебували у трудових відносинах);
 • кольорову фотокартку розміром 4×6 см.

Як можна отримувати пенсії

Пенсійне посвідчення / фото ілюстративне

Після подачі документів, ВПО має визначитися зі способом отримання пенсії. Для отримання пенсійних грошей через банківську установу необхідно відкрити відповідний рахунок у банку та надати його реквізити до ПФУ.

До прикладу, оформити пенсійний рахунок в ПриватБанку можливо як онлайн, так і офлайн.

Покрокова інструкція відкриття пенсійного рахунку в ПриватБанку онлайн:

 • авторизуйтеся в Приват 24;
 • відкрийте меню “Гаманець”;
 • натисніть “Додати” й виберіть “Digital картку”;
 • виберіть тип картки “Дебетова”, платіжну систему (Visa або Mastercard) та валюту “гривні”.
 • нова картка з’явиться у вашому електронному гаманці протягом 10 хвилин.

Оформити саме фізичну пенсійну картку також за посиланням.

Щоб отримувати пенсію саме на цю картку, потрібно також підготувати відповідну заяву про перерахування коштів і передати її співробітникам Пенсійного фонду України.

Чи можливо оформити пенсію дистанційно

За допомогою застосунку Дія можна оформити пенсію дистанційно. В такому випадку, для подання заяви ви можете скористатися особистим кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Для цього вам потрібно мати зареєстрований обліковий запис у мобільному застосунку “Дія”, активувати функцію “Дія.Підпис”, а також підготувати скан-копії необхідних документів для подання заяви. З детальною інструкцією можна ознайомитися на сайті ПФУ.

Коли приходить пенсія та який її розмір

Пенсія надаватиметься й деяким ВПО / фото ілюстративне

Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія. 

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, з 1 березня в Україні проводиться процес переіндексації пенсій. Підвищення пенсій заплановане майже на 8% і стосуватиметься понад 10 мільйонів українців.

Середня сума підвищення становитиме 322 гривні, що підніме середню пенсію до 5 717 гривень. Варто відзначити, що максимальна сума підвищення пенсій не може перевищувати 1 500 гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Військовий 0de4a

Безплатне лікування закордоном для військових: як працює програма “Medevac”

В Україні працює програма “Medevac”, яка дозволяє військовослужбовцям та їхнім родинам отримати безплатне лікування закордоном. Програму реалізовує Міністерство охорони здоров’я від початку широкомасштабного вторгнення. Детальніше […]

Як ВПО отримати пенсію: покрокова інструкція від ПФУ

Внутрішньо переміщені особи, які змушені були покинути свої домівки через бойові дії на території України, можуть оформити пенсію у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України, […]

13:00, 15.07.2024 Скопіч Дмитро
Бахмутське бюро технічної інвентаризації

Як бахмутянам безкоштовно отримати довідку про майно від БТІ?

У столиці працює Бахмутське БТІ “Бахмутське бюро технічної інвентаризації“. Тут мешканцям видають довідки про власність на нерухоме майно, однак отримати документ можна й безплатно.

Допомога ВПО у Вінниці

Куди переселенцям звертатися за допомогою у Вінниці

Вимушено переміщені особи у Вінниці можуть отримати юридичну чи психологічну консультацію, а також гуманітарну допомогу, або ж знайти безплатний центр для творчості дитини. Куди звертатися […]

student ga7a57a5d6 1920 76dbf

8 небанальних платформ, де можна знайти роботу

Через війну чимало українців втратили роботу. Якщо на початку вторгнення ще були великі проблеми з пошуком робочих місць, то наразі ситуація стабілізувалася. Сьогодні знайти роботу […]